Παλιές φωτογραφίες και εμπειρίες ψαροτουφεκκάδων

User avatar
HellRider
Posts: 123
Joined: Tue Nov 27, 2007 9:10 am
Location: λεμεσος

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by HellRider »

μπραβο φιλουι μου, εδοκες του μες τες σαουνες! :shock:

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by sea-hunter »

Giorkos wrote:
sea-hunter wrote:btw η βολη εγινε στα 3 μηκη(2 εκατοστα πιο μακρια να ηταν εν 8α το εφτανε η βερκα) με λαστιχο 4 μηνων(17.5 ασπρο) :shock: :P :lol:

καλά του έκαμες...

εγώ εξυμμάτησα ένα σορκό σήμερα.....είδοδος πλευρό σαουνιού - έξοδος μάτι !!!


να σε ρωτήσω...αν σου έλεγαν να υπολογίσεις πόσο μακριά ήταν πριν να του σείρεις, έβαλλες τον για 3 μήκη (εενοείς 3 μήκη +βέρκα έτσι ) ??? οξά πιο κοντά !!!

ρωτώ γιατί όποτε πάω ψάρεμα καταλάβω ότι όλες οι βολές μας εν ψιλομακρινές (όι γιατί σιασουρέφκουμε, αλλά γιατί τα ψάρκα των τόπων που πάμε εν φαρασμένα και εν κοντέφκουν καλά !!! μένουν σε απόσταση ασφαλείας !!! :twisted: :twisted: :twisted:
ναι 3 μηκη + βερκα. υπολογιζα τον πιο μακρια κ εσκεφτουμουν να με τον πε3ω, μετα εν3 κατι με ετραβισε κ εσειρα του χωρις να το καταλαβω. :shock: ,α μπραβο τα ψαρκα εν πολλλλλα φαρασμενα, αφου ειδα κατι τερατοσορκους αλλα ετρυποναν π το μιλι :P :twisted:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by Giorkos »

sea-hunter wrote:τα ψαρκα εν πολλλλλα φαρασμενα, αφου ειδα κατι τερατοσορκους αλλα ετρυποναν π το μιλι :P :twisted:
χεχεχ...εν σορκούς που είχα υπόψην όταν το έλεγα....όντως..αλλά εν επόμενο...χωρίς βάρκα και με τες έννοιες των σκαφών-τζετ σκι κτλ παραμένουμε σε σημεία που εν πολυψαρεμένα και τα ψάρκα (βσικά σορκοί..δεν έχει τίποτε άλλο αξιόλογο, εκτός από τίποτε περαστικό) εμάθαν να μας αποφεύγουν !!!

δηλ οι σορκοί που λες εν κάπως έτσι (εν μα μεν τζιμάσαι την νύχτα αν δεις το βίτεο...)

http://www.vimeo.com/924286
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by sea-hunter »

lol καμια σχεση. οι σορκοι μας βουρουν να χοστουν σανα κ ζητουμεν τους δανεικα :twisted: :lol:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by sea-hunter »

σημερα: αστοχησα 3 φορες πανω σε μια τσιπουρα :twisted: :twisted: αποτελεσμα ενα λαβρακι 30 CM
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by Giorkos »

sea-hunter wrote:σημερα: αστοχησα 3 φορες πανω σε μια τσιπουρα :twisted: :twisted: αποτελεσμα ενα λαβρακι 30 CM
xaxaax

emena to rekor astoxias einai 2 volew ston idio sorko se karteri..ennoo 2 synexomena karterka..oi 2 volew sto idio :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

eftixow efie gia na men ton kallikoso kai triti fora kai spaso to oplo...i tin kkelle mou ...


nomizo i tsipoura epasxe pou katathlipsi kai etroen tin o kolos tis...dystixos en tis ton eksises deontos !!!! :wink:

P.S isos na se perimenei tin ali vdomada :lol:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Ρηχο καρτερι και αποτελεσματα

Post by sea-hunter »

περκι εν κ την επομενη φορα τσιαμε, εν να παω να αλλα3ω τα λαστιχα να βαλω 17.5 οπως εχω τωρα η 19 με καμπανα π σχοινι(εν κοφκετε ευκολα??) εν νομιζω νατην 3αναγλιτωσει :lol: :lol:
Keep Walking...Keep Fishing!!

nikolas Xarris
Posts: 26
Joined: Sun Oct 05, 2008 4:50 pm

APO TA MATIA ..............TOY ROFOY!!!

Post by nikolas Xarris »

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ.ΣΠΟΥΔΑΖΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΚΥΠΡΟ ΜΟΝΙΜΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΡΙΜΥΤΕΡΟΣ!Η ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟΛΑ!ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ ΓΙΑΥΤΟ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!
Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΡΟΧΩΡΗΤΟ!ΜΕΤΑΚΟΜΗΣΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΖΟΡΙΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΑΜΗΝ! ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΛΗΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!ΚΥΡΙΑΚΗ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΜΙΝΑ ΚΟΤΣΑΡΑΜΕ ΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΛΟΤΑΧΩΣ!
ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣΑΜΕ ΤΗ ΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΡΙΞΑΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΛΙΣΤΡΑ.Η ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΜΟΥ ΤΣΑΝΤΙΣΕ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΡΙΞΕΙ. ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΕΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕ!!!ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΡΕΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΤΟΣ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!
ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΙΓΓΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΠΑΔΙ ΜΕ ΣΕΒΑΣΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΣΥΝΑΓΡΙΔΕΣ ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΡΑ!!!ΣΈΝΑ ΚΑΡΤΕΡΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΣΤΟΧΗ ΒΟΛΗ ΤΟΥ ΜΙΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΓΓΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΕΙΚΟΖΟΜΕΝΟ, ΜΑΚΑΡΙΤΗ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΡΟΦΟ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΚΙΑΔΑ ΟΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΝΕΨΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟΥ ΕΔΕΣΜΑ(ΕΝΑ ΜΙΣΟΚΙΛΟ ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ) ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΘΑΛΑΜΙ ΤΟΥ!ΚΑΤΑΔΥΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΘΟΡΥΒΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΞΙΣΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ!!ΠΕΦΤΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 10 ΜΕΤΡΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΚΑΙ ΣΕΡΝΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΦΥΚΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΟΡΦΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΣΤΡΙΨΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΝΑ ΠΡΟΕΞΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΙΔΕΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΣΤΑ ΑΔΥΤΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΟΥ!!!ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΟΛΗ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΟ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΒΡΑΧΩΜΑΤΟΣ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.ΜΟΛΙΣ ΦΑΝΕΡΩΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΡΟΤΕΤΑΜΕΝΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΑΠΛΑ ΑΝΤΙΔΡΑΩ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ.Η ΒΟΛΗ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΑΛΛΑ Η ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΑΧΩΣΕΙ ΤΟ ΟΛΟΖΩΝΤΑΝΟ ΨΑΡΙ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΧΩΡΙΣ ΜΠΛΕΞΗΜΑΤΑ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΥΤΗ.Η ΑΝΑΔΥΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ..... ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ Η ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΟΝΕΡΑ ΕΥΚΟΛΥΝΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΑΦΟΥ ΜΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΨΑΡΙ ΗΡΘΕ ΧΩΡΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ!!
Η ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ Η ΓΑΛΑΝΗ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΗΡΕΜΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ Ο ΜΕΤΩΠΙΑΙΟΣ ΚΟΛΠΟΣ ΤΟΥ ΜΙΝΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΞΙΣΩΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΠΙΑ ΟΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΣΑ ΠΛΗΡΩΣ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΑΠΤΑ ΙΔΙΑ.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΕΚΑΝΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΩ ΠΙΟ ΡΗΧΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΔΩΘΩ ΣΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ ΠΟΥ ΑΠΕΦΕΡΕ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ ΜΑΥΡΙΔΕΡΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΜΕ ΚΑΙΡΙΑ ΒΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΒΡΑΧΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΑ ΨΑΡΙΑ ΧΤΥΠΑΩ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΘΑΛΑΜΙΑ ΤΟΥΣ Η ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ.
Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΑΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12 ΑΦΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΟΜΗΣΑΜΕ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΕΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΟΛΟΥΣ ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΕΣ!!!!!!!!!!!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: APO TA MATIA ..............TOY ROFOY!!!

Post by hdemetris »

Μπράβο! Πολλά ωραία ψάρια :!:
Κaλώς ήρθες στο forum
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: APO TA MATIA ..............TOY ROFOY!!!

Post by admin »

Καλωσόρισες πίσω στην Κύπρο και στο φόρουμ, συγχαρητήρια και για την ψαριά σου

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: APO TA MATIA ..............TOY ROFOY!!!

Post by Giorkos »

καλώς τον,

Ωραία τα ψάρια...και το φουσκωτό 'μάχιμο' !!!

καιρός ήταν να δούμε τζαι κανένα ψάρι στο φόρουμ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Καλά πόστ !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: APO TA MATIA ..............TOY ROFOY!!!

Post by gptochos »

Καλώς όρισες στο φορουμ Χάρη και στη μεγαλόνησο. Καλή αρχή να έχεις.

Ωραίο ψάρι αλλά και η πόζα :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

nikolas Xarris
Posts: 26
Joined: Sun Oct 05, 2008 4:50 pm

Re: APO TA MATIA ..............TOY ROFOY!!!

Post by nikolas Xarris »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΨΑΡΕΥΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΦΟΡΟΥΜ!ΚΑΛ Α ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!!ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΑΝ ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΗΣΟΥΝ!!!!!!!! :D :mrgreen: :D

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

τα λαβρακια του Δημητρη

Post by Antreas »

επιστροφη στην Κυπρο
η μια βδομαδα μου φανηκε αιώνας. σημερα το πρωί τιποτα δεν με κρατουσε σπιτι. ηθελα να βραχω οπωσδηποτε.
ας ειναι καλα τα παιδια στο forum που με κρατουσαν σε επαφη με την θαλασσα.
λιγο το οτι ηθελα να παρω λαβρακια που ειχα πει στον δημητρη(hdemetris). λιγο και το οτι ημουνα μονος με οδηγησε σε ενα απο τους αγαπημενους μου τοπους
(βλεπε καππαρκα)
η μονη μου σκεψη ηταν να βρεθω στην αγγαλια της και δεν με ένοιαζε καθολου που η βεργα του οπλου μου ηταν στραβη και δεν καταφερα να την ισιώσω απο την περσαμενη φωρα που ο Στεφανος εκανε επιθεση σε ενα Χταποδι με τα 2πλα λαστιχα. :lol:

μπηκα στο νερο και ολα ηταν τα ιδια οπως τα αφησα.
αφέθηκα στο ρευμα να με παρασύρει και προσπαθουσα να ηρεμησω.
τα πρωτα καρτερια έδειξαν οτι ο τοπος ειχε κεφαλους 1-2 κιλα αλλα λιγο η αποχη και λιγο το κυμα που μου έκανε την ζωη δύσκολη εκαναν τα ψαρια να μην έρχονται σε αποσταση βολής.

σε ενα καρτερι που εβλεπα λοξώς προς την παραλία βλεπω απο πισω δεξια μου μια γνώριμη φιγουρα.
προπσαθω να γυρισω το οπλο που ειναι απο την αλλη μερια αλλα το ψαρι που περασε απο το ενα μετρο διπλα μου ικανοποίησε την περιεργεια του και άρχισε να πηγαίνει προς τα βαθια.
οταν ευθυγράμμισα το οπλο το ψαρι ηταν στα 5 μηκη. λεω ΤΩΡΑ. και πατω την σκανδαλη.
το αγαπημενο μου 100ρι εσπρωξε την στραβη βεργα και ξαφνου ακουω το μουλινε να σφυριζει.
αρπαξα το σχοινι και αρχισα να ακολουθω το ψαρι. το ψαρι ηταν ολοζωντανο πανω στην βεργα και χτυπιόταν με μανια. βλεπω οτι η βολη μου δεν ειναι καλη και φοβαμαι. το πλησιάζω και με μια αποτομη κινηση το αρπαζω απο την ουρα.
η αυλαία έκλεισε.
το ψαρι ηταν δικο μου.
η βεργα την στιγμη που το πηρα ηταν μεσα στο ψαρι και το φτερο ηταν το μισο μεσα στο σωμα του και το φτερακι ηταν κλειστο.
αραγε να βαλω δυφτερη σκεφτηκα?
προχωρησα ακομα λιγο κει εκανα ακομα ενα καρτερι. ενας κεφαλος του κιλου ειχε την ιδεα να ερθει στο καρτερι να δει τι ειναι αυτο το παραξενο πραγμα που μαλώνει με τις πετρες στην προσπαθεια του να μείνει ακομα λιγο κατω απο το νερο. οταν έφυγε ειχε μαζι του και την 6,75 μου.
προχωρησα πρως τα λαβρακια του Δημητρη αλλα ηταν μακρια....
εγω ειχα κορεστεί και δεν ηθελα αλλο. ηξερα οτι τα λαβρακα θα ειναι εκει και την επόμενη φωρα. γύρισα προς τα πισω.
ειδα το αυτοκινητο μου. ήμουν 200 μετρα μακρια του. περασε μολις μια ωρα.
αρχησα την επιστροφη και ανανεωσα το ραντεβου με τα λαβρακια για την επομενη φωρα.

οταν βγηκα ημουν ευτυχισμενος .
γιατι αραγε να ειναι καποιος άνθρωπος ευτυχισμενος ενω βρησκετε μονος του στην μεση του πουθενα?
αυτη η γαληνη που βγενει απο μεσα σου οταν τελειωσεις το ψαρεμα ειναι μαζι μου μεχρι τωρα που σας γραφω.

αφιερωμενο σε ολα τα παιδια στο forum και σε οσους ψαρευουν μερα με μονο μια ανασα. :D
Last edited by Antreas on Wed Oct 29, 2008 9:45 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: τα λαβρακια του Δημητρη

Post by Giorkos »

Ρε μα έννεν return το τικετ σου..γλήορα..να πας πίσω Αγγλία.. :lol:
Omersub wrote:. το πλησιάζω και με μια αποτομη κινηση το αρπαζω απο την ουρα.
Ευτυχώς που εν σου έμεινε ο Νούρος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Omersub wrote: αραγε να βαλω δυφτερη σκεφτηκα?
οπωςδήποτε...με τα ψάρκα που παρουσιάζεις τελευταία μάλλον χρειάζεσαι την...παρέτα τες 6.5 για λαβράκια και κτύπα μια τρυγκονσ 6.75 ..... :twisted:


Α...παρολιον να ξεχάσω...όμορφα ψάρκα !!!!!!!!!!!! :wink:


Υ.Γ Ρε Αντρέα...είμαι πολλά μερακλής του καππαρκού ρε...πότε να με πάρεις να κόψω λίον ???? :lol: :mrgreen: :twisted: :wink: :D :P :oops: :shock: :wink: :wink: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”