Καλαμάρια

Post Reply
lefteris84
Posts: 24
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:46 pm

Καλαμάρια

Post by lefteris84 »

ήθελα να μάθω πως μπορώ να ψαρεύω καλαμαρια απότην ακτή αν ξέρει κανένας:)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

φιλε μου, εν ξέρω σε τι βαθμό εν οι γνώσης σου για τα καλαμάρκα έτσι θα ξεκινήσω που αρχής....

καταρχάς εν νύχτα που "ψαρεφκεις" τα καλαμάρκα, εν καλά να μεν fisa jέ νναν τσακρή :!: je nan γυαλί τα νερά αλλα το πιο σημαντικό είναι η κρυάδα
je μεν ακούεις που ρωτούν ούλοι je viazounte για καλαμάρκα...αίσχη αλλα εν μητσιά...sen κάναν μηνα θα μαζευτούν τα μεγάλα, "κιλισιμα" je βάλε, η "καλαμαριερες" πούνα πιάσεις nan saspend, δηλαδή να μεν vithizounte "γλιορα" je προτιμά χρώμα ροζέ, νατο τραβάς πολλά αργά je κάθε τρις κύκλους τις μηχανής να σταματας για 2 δευτερόλεπτα ξένα "ξαναρκεφκεις", εν καλά να τα girefkeis σε τόπους που πιάνει φως όπως στην αποβάθρα του παλιού λιμανιού αλλα να ξέρεις ότι τα μεγάλα εν θα τα ευρείς γιάμε, εγώ "ψαρεφκο" καλαμάρκα αίσχη πάνω που δέκα χρονια je γιάμε ούτε κατά διάνοια να πατήσω πόδι :!: τα μεγάλα ένα πιάσεις μεστήν σκοτεινιά πισσούρι αλλα γύρεψε τόπους που να "εσηις" πρόσβαση σε πιο βαθιά νερά όπως μπούκες λιμανιών, επιχώσεις κτλ κτλ je παίρνε je αποχη γιατί όταν τα σηκώνεις κινδυνεύουν να κοπούν οι ventouzez του ξένα σου πρέση μέσα αλλα je όταν τα φέρνεις έξω σιγά σιγά
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

lefteris84
Posts: 24
Joined: Thu Dec 06, 2007 6:46 pm

Post by lefteris84 »

θξ caveman.ne μου το είπαν j ali ότι το πιο σημαντικών είναι η κρυάδα k απότι βλέπω είναι "γλιορα" ακόμα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Πάντως στο πρωταρα όταν πήγα την πέμτη ήβρα ίχνη στο σημείο που ήμουν! (είχεν πολύ μελάνι και μερικά πλοκάμια αποξηραμένα στα βράχια) που σημαίνει ότι η "τοπατζιες" ξεκινισαν ήδη το ψάρεμα τους :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Post by ps1xas »

marios wrote:Πάντως στο πρωταρα όταν πήγα την πέμτη ήβρα ίχνη στο σημείο που ήμουν! (είχεν πολύ μελάνι και μερικά πλοκάμια αποξηραμένα στα βράχια) που σημαίνει ότι η "τοπατζιες" ξεκινισαν ήδη το ψάρεμα τους :wink:
sto kabo greko re file piges ?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

Περιοχή κάππαρη
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Post by ps1xas »

marios wrote:Περιοχή κάππαρη
epia eki ... kato apo to filakio ton UN epiasame lies gopes eki re file me to kalami..

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Post by marios »

ps1xas wrote:
marios wrote:Περιοχή κάππαρη
epia eki ... kato apo to filakio ton UN epiasame lies gopes eki re file me to kalami..
Kαι εκεί έχει καλαμαρια... και πολλά δυνατούς σορκους με τις κατάλληλες ΚΣ :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: kalamaria

Post by caveman »

Πλέων τα καλαμάρκα εφκείκαν έξω καλά :wink: Αν τζαί εν πολλά πιο λίγα από άλλες χρονιές. Από ότι είδα φέτος ως τορά οι παραδοσιακοί τόποι με φώς(λάμπες,προβολοίς κτλ κτλ) εν επιάσαν τόσα πολλά, εν άλλοι τοποι που εγεμόσαν. Δοκιμάστε που την έξω μερκάν λιμανιών, αποβάθρες χωρίς φωτισμό, μόλους κτλ κτλ
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Nikolas
Posts: 63
Joined: Sat Jan 19, 2008 6:47 pm

Re: kalamaria

Post by Nikolas »

δοκιμάστε στο μικρό λιμανάκι που εν ενωμένο με το τσιμεντοποιείο είδα γιάμε καλαμάρκα να "επιτιθουντε" τους "ξεφαλους" τέλεια μπροστά μου, εδοκίμασα με "καλαμαριερες" αλλα με τόσο ζωντανό φαΐ μπροστά τους εν έδωκαν σημασία!
μια η λυση.λιμνουα μες την αυλη μας γεματη ψαρκα!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: kalamaria

Post by caveman »

θορώ άλλαξες τζαισύ την υπογραφή σου :lol: :lol: ο μαρτίνος ένεχει υπόθεση :!: :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: kalamaria

Post by largemouth »

Ετο πιος εν είχε υπόθεση.Εφακούσαν μπροστά σου και εν τα επιαννες :twisted: :twisted: :twisted:
Waiting for the perfect storm

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: kalamaria

Post by sifu-nas »


EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: kalamaria

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τι το παραξενο :wink: :wink:
Αυτα εμεις χρησιμοποιουμεν τα για δολωμα :shock: :shock:
:D :D :D :D :D :D

MsgJack
Posts: 1
Joined: Thu Oct 09, 2008 12:32 pm

Καλαμάρια

Post by MsgJack »

Ρε παιδιά με την σειρά μου χεραιτώ όσους αγαπούν το ψάρεμα και φυσικά και τα ψάρια!!! Προσοπικά μεγάλη μ αδυναμία είναι τα μαλάκια κυρίως καλαμάρια.
Έχετε να προτείνετε τεχνικές-καιρικές συνθήκες-φως φεγγαριού κ.λ.π

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”