Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by PeRoUkKaS »

Παιδια ετσι μια απορια (αν και φετος καναμε λιγοτερα ψαρεματα απο περσι λογο της καταστασης) ποσες φορες σας ελεξε το τμημα αλιειας φετος? Προσωπικα δεν τους ειδα καμια φορα.. Περσι με ελεξαν 2 φορες.. Φετος τιποτε... :idea:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by MariosK »

Ούτε μια φορά...

Άκουσα ότι στην Ταμασσό εκάμαν κάποιους ελέγχους στις αρχές του καλοτζερκού...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by Greg »

ψαρευω που 9 χρονων στα φραγματα και γινομαι 25 σε λιγες μερες. ελεξαν με μονο 1 φορα στο φραγμα της αχνας και αυτοι που με ελεξαν ηταν εγγλεζοι των βασεων. αγγλια την πρωτη φορα που πηγα ψαρεμα στη μεση του πουθενα σε ενα ποταμο κατω που ενα highway ελεξαν με. Ετυχε ενα περιστατικο που εκοψαν κατι ρουμανους να καμουν τα δικα τους οπως δαμεσα...την επομενη απελασαν τους!

μα γιατι ανοιγεται συνεχεια την ιδια συζητηση? ποσες φορες να τα πουμε?
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by caveman »

Ελέξαν σε τζαι μια φορά Παλαιχώρι ρε σειρά :wink: τότε ελέξαν με τζαι μένα τζαι ακόμα μια φορά στην Γερμασόγεια.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by PeRoUkKaS »

Greg wrote:μα γιατι ανοιγεται συνεχεια την ιδια συζητηση? ποσες φορες να τα πουμε?
φιλε μου γιατι να μεν τα ξαναπουμε? να τα γραψουμε δαμε (ισως και καπιοι να τα βλεπουν) και μπορουμε να τους τα στειλουμε κι ολας να δουν οτι ο κοσμος ξερει τι γινετε.. να δουν οτι υπαρχουν καπιοι που συζητουν γι αυτα τα θεματα.. δες το κατι σαν γκαλοπ.. τωρα αν θα αλαξει κατι.. ? αλλο θεμα αυτο.
οπως βλεπω τα πραματα παντα θα υπαρχει συζητηση γι αυτα τα θεματα.. καλο ειναι ομως να μην σταματουμε να τα συζητουμε :twisted:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by C&R »

Η τελευταία φορα που με τσακαραν ήταν όταν ήταν ακόμα ανοικτός ο ξιλιατος...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by (CyBasser) »

Eλέγχθηκα στον Καλοπαναγιώτη, Παλαιχώρι (αρκετές φορές), Καλαβασό 2 φορές, Γερμασόγεια, Ασπρόκρεμμο (2 φορές).

Μπορούμε να μην μηδενίζουμε τα πάντα? Είναι γνωστό σε όλους ότι το ΤΑ δεν είναι σε θέση να προβαίνει σε τακτικούς ελέγχους για διάφορους λόγους, γι' αυτο ας μην ξύζουμε τις ίδιες πληγές.

Αν νιώθετε ότι πρέπει να διαμαρτυρηθείτε στο Τμήμα Αλιείας τα τηλέφωνα είναι
22-807830
22-807862
και έχει και ιστοσελίδα όπου πάλι μπορείτε να διαμαρτυρειθείτε επώνυμα.

Με το να τα λέμε εδώ και να τα διαβάζουμε οι ίδιοι τίποτε δεν αλλάζει. Παρενοχλείστε όλους όσους πρέπει! Υπάρχουν και βουλευτές, πολιτικοί, και άλλοι.

Κάποιοι προσπαθούμε να αλλάξουμε κάποια δεδομένα, αλλά χρειάζετεαι ΟΛΟΙ να βγούν μπροστά.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:
Greg wrote:μα γιατι ανοιγεται συνεχεια την ιδια συζητηση? ποσες φορες να τα πουμε?
φιλε μου γιατι να μεν τα ξαναπουμε? να τα γραψουμε δαμε (ισως και καπιοι να τα βλεπουν) και μπορουμε να τους τα στειλουμε κι ολας να δουν οτι ο κοσμος ξερει τι γινετε.. να δουν οτι υπαρχουν καπιοι που συζητουν γι αυτα τα θεματα.. δες το κατι σαν γκαλοπ.. τωρα αν θα αλαξει κατι.. ? αλλο θεμα αυτο.
οπως βλεπω τα πραματα παντα θα υπαρχει συζητηση γι αυτα τα θεματα.. καλο ειναι ομως να μην σταματουμε να τα συζητουμε :twisted:
Στέφανε, κανείς από τους εμπλεκόμενους ΔΕΝ ασχολείται με το τι γράφουμε εδώ, γι' αυτό έκανα το προηγούμενο ποστ. Πιστεύω ότι θα υπάρξουν ουσιαστικές αλλαγές με το 2009, αλλά θα χρειαστεί ενεργή συμμετοχή και ίσως κάποιες δυναμικές αντιδράσεις.

Απλά γίνεται κουραστικό να λέμε ότι κανείς δεν κάνει τίποτε. Άμεση ερώτηση ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ:

Υπάρχουν δημοσιοποιημένα τηλέφωνα αστυνομίας για κάθε φράγμα. Αν δείτε παρανόμους γιατί δεν πέρνετε ΑΜΕΣΩΣ τηλέφωνο? Και μην μου πείτε "μα η αστυνομία δεν ενδιαφέρεται" γιατί τουλάχιστον από τον Απρίλη και μετά όσες φορές ειδοπίησα εγώ τουλάχιστον ανταποκρίθηκαν (Κούρη, Ευρέτου, Ξυλιάτο, Καλοπαναγιώτη). Υπολογίστε ότι δεν είναι δυνατόν 8 άτομα να ελέγχουν 20 φράγματα σε καθημερινή βάση και να εκτελούν και τα άλλα καθήκοντα που έχουν που δεν σχετίζονται με το θέμα αυτό. Αν εγώ ελέγχθηκα ίσως 20 φορές τα τελευταία 5 χρόνια είναι μια αρκετά καλή αναλογία πιστεύω (δεν λογαριάζω "πρώτες" μέρες πέστροφας).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by PeRoUkKaS »

(CyBasser) wrote:
Απλά γίνεται κουραστικό να λέμε ότι κανείς δεν κάνει τίποτε.
φιλε ισως ειναι κουραστικο, εμενα η ερωτηση μου ηταν για φετος ειδικα.. περσι οπως ειπα με ελεξαν 2 φορες.. φετος απλα δεν τους ειδα!! παραξενευτηκα, ηθελα να ξερω τι γινετε φετος γενικα.. και δεν το ειπα για να πω παλι τα ιδια.. μπορει εσυ να μου πεις πως σε ελεξαν καπιες φορες.. τοτε θα εβγενε κατι καλο..
και γιατι να μην μαζεψουμε ολες τις αποψεις ολων και να στειλουμε ενα copy στο ΤΑ? ακομη και στο υπουργειο?
ειμαστε πανω απο 20 ατομα εδω μεσα που ασχολουμαστε με φραχτες.. δεν ειναι απλα η γνωμη ενος η δυο ατομων.. μπορουμε να το στειλουμε μεσω του CFAA στο Υπουργειο.. γιατι οχι?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:
(CyBasser) wrote:
Απλά γίνεται κουραστικό να λέμε ότι κανείς δεν κάνει τίποτε.
φιλε ισως ειναι κουραστικο, εμενα η ερωτηση μου ηταν για φετος ειδικα.. περσι οπως ειπα με ελεξαν 2 φορες.. φετος απλα δεν τους ειδα!! παραξενευτηκα, ηθελα να ξερω τι γινετε φετος γενικα.. και δεν το ειπα για να πω παλι τα ιδια.. μπορει εσυ να μου πεις πως σε ελεξαν καπιες φορες.. τοτε θα εβγενε κατι καλο..
και γιατι να μην μαζεψουμε ολες τις αποψεις ολων και να στειλουμε ενα copy στο ΤΑ? ακομη και στο υπουργειο?
ειμαστε πανω απο 20 ατομα εδω μεσα που ασχολουμαστε με φραχτες.. δεν ειναι απλα η γνωμη ενος η δυο ατομων.. μπορουμε να το στειλουμε μεσω του CFAA στο Υπουργειο.. γιατι οχι?
Με αυτό συμφωνώ πλήρως. Απλώς τον τελευταίο καιρό ακούονται συνέχεια παράπονα αλλά με ελάχιστες εξαιρέσεις κανείς δεν κάνει από μόνος του καμμιά ενέργεια. Γι' αυτό έκανα αν είδες και ένα παρόμοιο ποστ όταν κάποια παιδιά μουρμουρούσαν ότι το ΤΑΥ αφαιρεί ακόμη νερό από Κούρρη.

Με την εισήγηση όπως την θέτεις ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Βλέπε παρακάτω:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by (CyBasser) »

Προς admins / moderators:

Θέλουμε να μαζέψουμε υπογραφές για να αποσταλούν στο Τμήμα Αλιείας σχετικά με την ελλειπή αστυνόμευση στα φράγματα. Μπορείτε να το τακτοποιήσετε (όπως την ψηφοφορία για τις τράτες στα γενικά θέματα?)?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by (CyBasser) »

Υπογραφές:

Ρολάνδος Κωνσταντινίδης - Λευκωσία
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by fISHANDCHIPS »

Πέτρος Πολής - Λευκωσία


Εμένα ,αν και οι εξορμήσεις μου σε φράγματα δεν ήταν πολλές , στις 15-φορές περίπου που επία φέτος , δεν μου έτυχε να συναντήσω κάποιο .
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by PeRoUkKaS »

(CyBasser) wrote:Υπογραφές:

Ρολάνδος Κωνσταντινίδης - Λευκωσία
Πέτρος Πολής - Λευκωσία
X'Κυριακος Στεφανος - Λευκωσια
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ελεγχος της αδειας απο ΤΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ας πουμε οτι παω στα φραγματα απο τοτε που τα εχουν κατασκευασει :lol: :lol:
Ετυχε να μου ζητησουν αδεια μερικες φορες μονο, για τυπικους λογους, διοτι με ηξεραν προσωπικα.
Εκεινο που εχει σημμασια ειναι το γεγονος οτι το ΤΑ δεν θεωρει οτι ειναι ευθυνη του η εποπτεια των φρακτων.
Οτι κανει, το κανει απο καλη θεληση και μονο, και καποτε για να "μας φκαλλει που την τζιεφαλην του" :evil:
Το κατι νεο που εχω να προτεινω δημοσια ειναι να προσπαθησουμε να πεισουμε τον Υπευθυνο Αξιωματικο του Κλιμακιου Παταξης της Λαθροθηριας (που ανηκει, αν δεν κανω λαθος, στην ΜΜΑΔ)να συμπεριλαβει στους ελεγχους του και την παρανομια που συντελειται στα φραγματα μας υπο την μορφη "λαθραλιειας" η και ρυπανσης του περιβαλλοντος.
Εχω μεγαλες ελπιδες οτι αυτοι οι ανθρωποι που επανδρωνουν την υπηρεσια αυτη θα ειναι η σωτηρια :idea: :idea:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”