ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

sacarame

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by sacarame »

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΕΣ??? ΕΝΕΡΓΟΠΙΟΝΤΑΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΥΣ??? ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΩΣ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ ??ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ???

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

ANAPNOES

Post by swing »

H teleutaia anapnoi einai gemati, diladi diafragmatiki , thorakiki, kai ipsili i proigoumenes einai diafragmatikew gia naa mporoume na halaronoyme

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Post by mpousoulas »

κατά την διάρκεια της βουτιάς πότε ξεκινούμε να εκπνέουμε ;
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

EKPNOI

Post by swing »

Ego prosopika ekpneo ligo prin tin epifania, alli otan anadithoun

Μιχαλης
Posts: 2
Joined: Mon Nov 12, 2007 12:09 pm

Post by Μιχαλης »

O ποιο καταλληλος και σωστος τροπος για τις αναπνοες ειναι να παρακολουθησετε σχολη ελευθερης καταδυσης εγω αυτο εκανα.

User avatar
coolyMR2
Posts: 23
Joined: Mon Mar 03, 2008 7:04 pm
Location: Nicosia
Contact:

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by coolyMR2 »

Prin voutiseis pros kato gia na psakseis gia psari otan eisai stin epifaneia tou nerou, perneis 2 vathies anapnoes kai i teleutaia 3i kaliteri kai gemizeis olo sou to soma me aera kai vouttas. diladi 3 anapnoies vathies prin voutikseis kato

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by gdeme »

Τροποι αναπνοών υπάρχουν πολλοι.

Δεν θα αναφερθω σε αυτούς. θα πώ όμως ότι είναι μεγα λάθος να εκπέουμε κατα την διάρκεια της βουτιάς.

Θα εξηγήσω αργότερα. 15/3 εχει σεμιναριο με αναπνοές...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by Antreas »

Giorgo pes leptomeries gia to seminario

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by gdeme »

1) εκπνέοντας κατα την διάρκεια της βουτιάς εκπνέουμε και οξυγόνο που είναι πολυτιμο μέχρι τελευταίας "σταγόνας". Οποτε λάθος η εκπνοή...
2) ● ΜΑΡΤΙΟΣ (15/03/2008, Σάββατο)
Θέμα: «Τεχνική Στατικής και Δυναμικής Άπνοιας »
ΑΙDA CYPRUS
Πληροφορίες :
Σάββας Σάββα 99447723 saaavas@hotmail.com
Βασίλης Παπαδόπουλος 99542811 vpapadopoulos@dfmr.moa.gov.cy
Παναγιώτης Πασιουρτίδης 99626390 mon5598c@cytanet.com.cy
Νικόλας Νικολάου 99580901 michellas_n@yahoo.com
Μαρίνος Πόρακος 99309721

Ισως να έιναι μονο για μέλη ! Ρωτήστε, δεν ξέρω

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by largemouth »

Ρε παιθκιά μια απορία.Εγώ όποτε πάω κάτω βγάλω λίγες φυσαλίδες .Αμαν κρατήσω όλη την αναπνοή μου νιώθω λες και παθαίνω υπεροξυγόνωση και ζαλίζουμε.Να πω ότι γενικά(έξω που το νερό) κάμνω μικρές εισπνοές-εκπνοές.
Waiting for the perfect storm

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by hemilios »

Μια είναι η σωστή μέθοδος. ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ .

Δεν λέω ότι κάποιος δεν μπορεί να διδαχθεί από κάποιον πιο έμπειρο αλλα πολλές φορές ακούμε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν και μπορεί να μας οδηγήσουν σε λανθασμένες και επικίνδυνες τεχνικές .

omonoia

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by omonoia »

file m opos ma8eis monos sou na anapneis en to kalitero gia sena ta sxolia en polla kali kouventa apla en na se voi8isoun na apoxtiseis lia metra parapano,asfaleia, na men zalizese,pos na xalaroneis... apnoia en pou monos sou pou en na kameis alla 8elei megalo kopo tsie i teleutea eispnoi en i pio simantiki pou oulles

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by largemouth »

Νε προς το παρών εν εχω πρόβλημα που βάθος.Βγάλω τον αέρα στην κατάδυση και είμαι οκ αλλιώς ζαλίζομαι.
Waiting for the perfect storm

omonoia

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by omonoia »

ixa to tsie go tounto provlima alla eperasen m.gimnastiki kamneis? troxadia gumnastirio,diatrofi... na trois mia sxiokolata prin to psarema sou tsie aman zalizese na perneis mazi sou mia potsoua nero pou 8a esxei zaxari....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΣΠΝΟΗ

Post by Giorkos »

largemouth wrote:Νε προς το παρών εν εχω πρόβλημα που βάθος.Βγάλω τον αέρα στην κατάδυση και είμαι οκ αλλιώς ζαλίζομαι.
νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι πρέπει να υπερπληρώνεις τους πνεύμονες σου με αέρα, είσαι αμάθητος και γιαυττό ζαλίζεαι... προσπάθησε να γεμίσεις περίπου 80% (μην με ρωτήσεις πως θα το μετρήσεις...απλώς μην πομπάρεις τους πνεύμονες σου με αερα στο ΦΟΥΛ)...

το είχα το ΄'πρόβλημα '' αυτό (και έχω ακόμα γιατί είμαι απροπόνητος και αμάθητος) και όταν ρώτησα τον εκπαιδευτή μου είπε ότι είναι θέμα συνήθειας του οργανισμμού μοας...επομένως όπως είπαν και πιο πάνω τα κοπέλλια....πρέπει να προπονηθούμε στο θέμα -Εισπνοές - άπνοια.... αλλά η καλύτερη μέθοδος είναι να κάνεις ένα σχολείο, ή να μιλήσεις με κάπιο εκπαιδευτή....εμείς ότι τζαι να πούμε στο τέλος της μέρας εν απλώς κουβέντες !!!


Γιώργος


Υ.Γ Υπάρχει και επιστημονική απάντηση στο γιατί ζαλίσεσαι (ποσοστά αερίων, πίεση στην καρδία, ο κουμπάρος ο εγκέφαλος που προσπαθεί να κάνει ότι ξέρει είναι το πιο σωστό) αλλά για να μεν πω καμία ΧΟΝΤΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ καλύτερα ρώτησε ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ !!!...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”