Κολυμπητό στην Πάφο

Post Reply
User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Κολυμπητό στην Πάφο

Post by hdemetris »

Γεια σας κοπέλια
Το σ/κ θα είμαι στην Πάφο και θα το συνδυάσω με 1-2 κολυμπητά ψαρεματάκια.
Αν γνωρίζετε κανένα καλό μέρος κοντά στον κόλπο των κοραλίων παρακαλώ ενημερώστε με είτε εδώ είτε με πμ.
Thanks!!!

krokodilos
Posts: 54
Joined: Mon Jan 08, 2007 7:45 am
Location: Λευκωσία
Contact:

Re: Κολυμπητό στην Πάφο

Post by krokodilos »

hdemetris wrote:Γεια σας κοπέλια
Το σ/κ θα είμαι στην Πάφο και θα το συνδυάσω με 1-2 κολυμπητά ψαρεματάκια.
Αν γνωρίζετε κανένα καλό μέρος κοντά στον κόλπο των κοραλίων παρακαλώ ενημερώστε με είτε εδώ είτε με πμ.
Thanks!!!
φίλε δοκίμασε μπροστά και αριστερά από το Αεροδρόμιο. Παρόλο που είναι λίγο μακρυά από τον Κόλπο των κοραλλίων, είναι αρκετά καλός τόπος. Κρατά κυρίως σορκούς.

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

Καλησπέρα.

Να μου επιτρέψετε να παραθέσω ένα σύνδεσμο που παραπέμπει σε μια ιστοσελίδα στην οποία έχω ήδη σημειώσει μερικές περιοχές για ψαροτούφεκο στην ευρύτερη περιοχή της Πάφου.

http://www.diveshop.gr/DF_forum/map.asp

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν ενδείκνυται η δημοσίευση της συγκεκριμένης σελίδας τότε απολογούμαι και παρακαλώ έναν απ’ τους διαχειριστές να διαμορφώσει αναλόγως τα γραφόμενά μου.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Αν τα καταφέρω θα κάνω 2 εξορμήσεις. Μια στο αεροδρόμιο και μια στο νησάκι στην Πέγεια. Ευχαριστώ παίδες.
Γιώργο καλωσόρισες

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

Σ' ευχαριστώ Δημήτρη. Να σαι καλά και καλές βουτιές. :D

Μόλις επέστρεψα από κολυμπητό με τον αδερφό μου. Πήγαμε στο Κερατί. Τα νερά ήταν θολά μέχρι τα πρώτα 6-7 μέτρα και επικρατούσε δυτικό ρεύμα με έντονη λόγκα. Η θερμοκρασία του νερού ήταν γύρω στους 28 βαθμούς. Το θερμοκλινές γύρω στα 10 μέτρα με την θερμοκρασία να πέφτει απότομα μέχρι και τους 24.
Τα μηναλάγια έκαναν την δουλειά τους. :wink:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Έκανα 2 βουτιές στην περιοχή κοντά στο προσαραγμένο πλοίο αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερα να ψαρέψω. Την μια φορά βγήκα στην μισή ώρα γιατί είχα πρόβλημα με την μάσκα ενώ την δεύτερη φορά βγήκα στην μιαν ώρα λόγω προβλήματος με το όπλο.
Πάντως μου άρεσε πολύ ο βυθός και οι κίνηση που είχε. Είναι πολύ καλύτερη η κατάσταση στην Πάφο τελικά. Είχε αρκετούς μεγάλους σορκούς ενώ ήταν γεμάτο μικρότερους. Επίσης κυκλοφορούσαν πολλές μικρές λίτσες και μινερούθκια.

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

Κακά τα ψέματα η παραθαλάσσια περιοχή της Πάφου και της Πόλης Χρ. διαθέτουν πολύ ωραίους τόπους, εξού και το γεγονός ότι φίλοι απ' όλη την Κύπρο έρχονται για να ψαρέψουν εδώ. Το αρνητικό της όλης κατάστασης είναι ότι λόγο της περιορισμένης αστυνόμευσης έρχονται και αρκετοί παράνομοι...μπουκαλάκηδες, νυχτοπάπαροι κτλ...Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις με νυχτομπουκαλάκηδες να καθαρίζουν ολόκληρα κοπάδια με συναγρίδες και να εκκαθαρίζουν ψαρότοπους από τα μαύρα. Σχετικά πρόσφατα ήμουν μάρτυρας μιας πραγματικά εκνευρστικής κατάστασης....σε πολύσύχναστη παραλία της Πόλεως Χρυσοχούς κάποιοι "ωραίοι" τύποι κατέβηκαν με τις μπουκάλες τους και βούτηξαν ανάμεσα στο πλήθος που απολάμβανε το απογευματινό μπάνιο του. Το πρόβλημα ήταν ότι μαζί τους κρατούσαν και ψαροτούφεκα. Στην αρχή δεν το πίστευα και λέω λάθος θα έκανα. Για να σιγουρευτώ κολύμπησα μέχρι το σημείο που καταδύθηκαν και πλησιάζοντας τη σημαδουρα τους βεβαιώθηκα ότι τα μάτια μου δεν με απατούσαν. Το λάθος μου ήταν ότι δεν τηλεφώνησα της λημενικής.
Πιστεύω όμως ότι σιγά σιγά άρχισαν τα πράγματα να καλυτερεύουν. Χρειάζετε όμως ακόμα αρκετή προσπάθεια, απ' όλους.
Φαντάσου την περιοχή που βούτηξες πριν από 10-15 χρόνια. Εγώ θυμάμαι πως ήταν...όχι μόνο η συγκεκριμένη περιοχή αλλά γενικά τα παράκτια της Κύπρου.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Γιώργο καταλαβαίνω τι λες γιατί και στις περιοχές Λάρνακας και Αμμοχώστου που ψαρεύω εγώ τα ίδια συμβαίνουν. Νυχτομπούκαλοι, δυναμιτιστές και κάθε είδους παράνομοι ψαράδες αλωνίζουν. Φυσικά το λιμενικό δεν κάνει τίποτα αφού εν οι πρώτοι που ψαρεύουν παράνομα. Εμείς προπονούμαστε, μελετούμε τεχνικές, βουτούμε με τες ώρες για ΕΝΑ καλό ψάρι και έρχονται οι παράνομοι να μας περιπαίζουν και από πάνω. Κάποιοι έχουν και το θράσος να στέλνουν φωτογραφίες στο περιοδικό και να καπαρτίζουν κιόλας. Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος όσο εσύ ρε φίλε. Εν έχουμε σωτηρία. Σε λίγα χρόνια θα ψάχουμε άλλο χόμπι αφού δεν θα έχει μείνει τίποτα. Μας βλέπω να το ρίχνουμε στο λιγκρίν.

Arrwstos33
Posts: 21
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:57 pm

Post by Arrwstos33 »

re pedia? kotaxte..pistevw einai kalitera na stamatisoume OLOI to psarema kai na asxoli8oume me to smilin..!! alla Kiprioi den eimaste? 8a vroume tropo na ksalipsomen jie to mallin... :twisted: etsi gaourka pou eimaste!! :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”