Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by maratheftis »

Λοιπον παιδες

Το προβλημα που ειχα παντα με το πολυαγκιστρο ινε οτι παρολο που εδολοννα ορεα τη φραντιζιολα πανω μετα ποθ ετραωβουσα κτλ ηταν ολα μπλεγμενα....εχο τις ακολουθες ερωτησεις¨

1. Πως κανουμε ενα σωστο πολυαγκιστρο?
2. Μισηνεζα? αγκιστρια? αποστασεις? βαριδια? φελλους?

Προσπαθησα να κανω το πατοτο με τη ζυμη αλλα εκαμα τα θαλασσα.... καμια συμβουλη?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by caveman »

κατσόχειρο για φραντζιόλα εγώ εν έχω ειδέα διότι εν εψάρεψα ποττέ μου έτσι, αλλά αν θέλεις για ζύμη πατοτά, να σου γράψω... αλλά πριν, δε στο προ-τελευταίο τέυχος του περιοδικού τζαι απότι θυμούμε έχει άρθρο για τούντο πράμα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by Greg »

αν βαλης μησηνα 45ρα 50αρα και αγκιστρια 6αρια και πανω..δεν θα εχεις προληματα με κομπους
Esox Lucius

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by maratheftis »

caveman wrote:κατσόχειρο για φραντζιόλα εγώ εν έχω ειδέα διότι εν εψάρεψα ποττέ μου έτσι, αλλά αν θέλεις για ζύμη πατοτά, να σου γράψω... αλλά πριν, δε στο προ-τελευταίο τέυχος του περιοδικού τζαι απότι θυμούμε έχει άρθρο για τούντο πράμα.

γραψε αν μπορεις.. ειδα οτι εσχι στο βιντεο εν θυμουμαι αν εσχει αθρο...τωρα να το ξανα κοιταξω,,,

@Greg ....χρησιμοπιοησα αγκιστρια size 3 με μισηνα 40αρα...αστα....νομιζω το λαθος εν η αποσταση μεταξυ των αγκιστριων ποσα βαλετε πανω. βαλλω καμια 15αρκα..?
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by hemilios »

Μου έδειξε ένα πολύ καλό κόλπο ο father μου για να ξεμπλέκεις έυκολα τον κατσιοσιηρο. :lol: Το τελευταίο αγγίστρι ,δηλαδή εκεί που τελειώνει η μισίνα, το βάζεις να είναι εμφανές πιο μεγάλο από τα υπόλοιπα. Έτσι όταν θα αρχίσεις να ξυμπλέκεις δεν είναι ανάγκη να γυρέφκεις που είναι η άκρια. Φυσικά και σε αυτά που είπαν τα άλλα μέλοι για τα μεγέθοι της μισίνας και των αγγιστριών

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by andrea5 »

ρε παιδια ξερω οτι τουτο το θεμα εσηι καμποσο καιρο να απαντισει καποιος ,εν ξερω ρε φιλε αν ενδιαφερεσαι ακομα αλλα εγο που ψαρευκο αφροτα εχω 20 αγγιστρια πανω με 30-35 μισηνα τζαι πολλα σπανια εχω μπλεξιματα ,παρολο που γινεται τζινο που λεις τζαι εση ,οτι την ωρα που το τραβας μπλεκεται ,

τωρα για να το ξυμπλεξω απλα πανιω ενα ενα αγγιστρουδι τζαι ξικουτσακονοτο που το αλλο ,τα αγγιστρια μου εν σιζε 4-6 και καποτε 8 σε αποσταση μαξιμουν 2 εκατοστα
τωρα για να δινεισ τα αγγιστρια σου ειδα ενα σε ενα DVD (<<ψαρευω> 14 ) που δινεις το πρωτο αγγιστρι οπςσ θελεις τζαι τα αλλα καμνεις 4 θιλιες τζαι περνας τες που το νουρο του αγγιστριου μια μια, τζαι δινετε ,τουτο το δεσιμο εφανικε μου καλο γιατι το αγγιστρι σου προεξεχι που το παραμαλο ,με αποτελεσμα να πιο ευκολο να πιαστει το ψαρι ,εκαμα το αλλα το σαββατο εν να το δοκιμασω
:D

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by sifu-nas »

ε με 20 αγκιστρια τι περιμενεις ρε φιλε :roll:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by MariosK »

20??? Μήπως εννοεί 20 παραγαδίσιο?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by caveman »

Είναι απόλυτα λογικό ρε παιδιά να βάλεις και 20 άμα χρειαστεί! Εξαρτάτε από το μέγεθος του αγγιστριού :wink:

Δηλαδή, αννέν οχταράκια, τότε το 20 πάνω κάτω εν λογικός αριθμός αλλά για εξάρια πάμε στα 15 και για τεσσάρια πάμε στα 10 αγγίστρια.
Από την άλλη, εξαρτάτε τζαι και από το μέγεθος της μπάλας ή της φραντζόλας που θα τιλήξεις :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by MariosK »

Γράψε λάθος, ενόμισα 20 size :P.

petros karampetsos
Posts: 1
Joined: Sun May 04, 2014 1:04 pm

Re: Πολυαγκιστρο- Α.Κ.Α Κατσοσχιρος

Post by petros karampetsos »

Γεια σας φιλοι μου,ειμαι καινούργιος στο ψαραδικο σας φορουμ,ειμαι και εγω πολα χρονια ψαρας ερασιτέχνης,αρωστος με το ψαρεμα και την θαλασσα,μπραβο σας που βοηθατε τους ψαραδες με αυτά που γραφεται,δεν υπαρχει κανεις να τα ξερει όλα, για πολυάγκιστρα ο γιαννης ο παπαθανασιου είναι ο καλητερος και δεν κρυβει τιποτα ,αν θελετε μπατε εδώ και διαβαστεhttp://www.nightfishing.gr/forum/viewforum.php ... ebfbcd0050

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”