Σκουλήκια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: SKOULIKIA

Post by MariosK »

Sounds good... αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορεί να είναι περισσότερο για Texas Rig. Ίσως παράμαλλο με θηλιά και το οποίο περνιέται σε στριφτόγυρο με παραμάνα έτσι ώστε να μην χρειάζεται να δένεις συνέχεια αγκίστρι κάθε φορά που δολώνεις. Θα ψάξω να βρω καμία βελόνα που να έχει ακίδα στην άκρια και θα το δοκιμάσω...

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: SKOULIKIA

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Με ενδιαφερει περισσοτερο να μαθω ΑΝ δουλευει σαν "cut bait"- κομματιασμενο......:?: :?: :?:
Αυτο τουλαχιστο μου συστησε προσωπικα οταν μιλησαμε ο Sales Manager της BERKLEY :? :? :?

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: βγάζοντας σκουλήκια

Post by renos_g9 »

theone wrote:Ρε παιδιά, όποιος ξέρει να βγάζει σκουλήκια όπως μανα, μονοδολι, φαραω, αμερικανικο.... κ.τ.λ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ας το postάρει η ας μου στείλει π.μ. (είναι πολλή ΑΚΡΙΒΑ τα άτιμα!!! :cry: :cry: :cry: )
re file !!!!!! ma ise sovaros tr ? oute mia sto ekatomirio en 8a evris na piais monos s monon agorasta touta p lalis. ma ti mas lalis tr. en na evris amerikano, faraw j monodoli san kolimpas ? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: SKOULIKIA

Post by PeRoUkKaS »

panikos wrote: φιλε ρωτα στα καταστήματα ειδών αλιείας για βελόνα δολωσεος , υπάρχουν διαφορα μεγέθη ,
για ακροβατι προτιμά να είναι λεπτή
φιλε ο σκουλουκος εν θα πεθανει με τουτο τον τροπο? οξα κινιτε ακομα?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: SKOULIKIA

Post by MariosK »

Νομίζω εν καλά να αφήνεις λειον την κεφαλή του πουκάτω να μεν περνά που μες το αγκίστρι και να κρέμεται.. Διορθώστε με αν κάμνω λάθος :oops:.

Panikos

Re: SKOULIKIA

Post by Panikos »

περίμενε λίγο και θα σου δώσει μια πιο επιστημονική απάντηση ο μάριος που είναι ειδικός για θέματα σκουληκιών :wink:

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: SKOULIKIA

Post by PeRoUkKaS »

MariosK wrote:Νομίζω εν καλά να αφήνεις λειον την κεφαλή του πουκάτω να μεν περνά που μες το αγκίστρι και να κρέμεται.. Διορθώστε με αν κάμνω λάθος :oops:.
αν εκαταλαβα σωστα.. δολωνουμε απο κεφαλι ( ειτε λιγο πιο κατω) και μετα την ουρα.. σωστα?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: SKOULIKIA

Post by MariosK »

Φίλε εγώ στον ακροβάτη ξεκινώ που την ουρά τζε φκάλω την βελόνα 1-1.5 cm πριν το κεφάλι. Έτσι όταν περάσει στο αγκίστρι περνά του σκουλήκι ολόκληρο πάνω στο αγκίστρι και στην μισίνα (ξεκινώντας από την ουρά) και κρέμεται το κεφάλι του 1-1.5 cm μετά το αγκίστρι. Κάποτε αν εν μεγάλο το σκουλήκι μπορεί να αφήκω να κρέμεται και η ουρά και το κεφάλι λίον.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: SKOULIKIA

Post by Someone »

PeRoUkKaS wrote:
MariosK wrote:Νομίζω εν καλά να αφήνεις λειον την κεφαλή του πουκάτω να μεν περνά που μες το αγκίστρι και να κρέμεται.. Διορθώστε με αν κάμνω λάθος :oops:.
αν εκαταλαβα σωστα.. δολωνουμε απο κεφαλι ( ειτε λιγο πιο κατω) και μετα την ουρα.. σωστα?
Φίλε μου, εγώ κάμνω το εξής:
Αρπάσσω τον σκούλουκο, λαλώ του σόρρυ, τζιαι κρατώ τον που το "λαιμό". :lol: :lol: :lol:
Αννοίει το στόμα του να δακκάσει, τζιαι χώννω του τη βελόνα. Αν του χώσεις τη βελόνα ακριβώς μέσα στο στόμα, γλυστρά εύκολα τζιαι εν τον σκοτώνει. Προτιμώ να τον "διαπερνώ" ούλλο τζιαι να φκάλλω τη βελόνα 1-2 πόντους πριν την ουρά του. Αν εν πολλά μεγάλος, φκάλλω τη βελόνα πιό πριν, τζιαι ξαναπερνώ την μετά που 1-2 πόντους όσες φορές χρειαστεί (σε τούντη περίπτωση όταν τον βάλεις πάνω στο αγκίστρι, "τυλίεται" ακτριβώς πάνω που την ακίδα τζιαι συνήθως τα ψάρκα τσιμπούν ακριβώς τζιαμέ γιατί φαίνεται πολλύ κρέας).

Όσες φορές εδοκίμασα να μεν τον περάσω που το στόμα, έφευκε που το αγκίστρι εύκολα.
Επίσης νομίζω ότι με το να έσιεις το νούρο να σούζεται προς τη μερκά της ακίδας αυξάνει την πιθανότητα να τσιμπήσει τζιαμέ το ψάρι.
Επαρατήρησε κανένας κάτι διαφορετικό, γιατί απο ό,τι εκατάλαβα οι μισοί δολώνουν που την κεφαλή τζιαι οι μισοί που την ουρά.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: SKOULIKIA

Post by MariosK »

Ακκάνει με άμμα πάω να τον πιάσω που την κκελλέ :P γι αυτό πάω που πίσω που εν με φτάνει :oops:. Sorry εν του λαλώ, να δοκιμάσω πόψε τζε να σου πω αν δουλεύκει καλύτερα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: SKOULIKIA

Post by marios »

panikos wrote:περίμενε λίγο και θα σου δώσει μια πιο επιστημονική απάντηση ο μάριος που είναι ειδικός για θέματα σκουληκιών :wink:
: :lol: Τι λάλης του κόσμου ρε!! :lol: ειδικός για θέματα σκουληκιών :oops: :D
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: SKOULIKIA

Post by CASTING »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Βρε παιδια :?: :?:
Επ'ευκαιρια της συζητησης αυτης ηθελα και εγω να ρωτησω αν εχει καποιους που να εχουν δοκιμασει τα συνθετικα δολωματα της Berkley Gulp ( sandworms etc.)
Εφερα λιγα μαζι μου απο την Ελλαδα και μια μερα εκοψα μερικα κομματια και τα εβαλα στο ενυδρειο με τα θαλασσινα του Σταυρου στην Μαρινα της Λαρνακας. Οι μουρμουροι και οι τσιπουρες τα ετρωγαν κανονικα :shock: :shock: :shock:
Δεν βρηκα ευκαιρια να τα δοκιμασω σε "πραγματικες" συνθηκες ψαρεματος ακομα αλλα ελπιζω να το κανω συντομα :wink:
Τζιμεσα εισιεν ψαρκα να το τσιμπησουν, στην θαλασσα εσηι :?: :D Ιδου η απορια
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: SKOULIKIA

Post by CASTING »

Εγω παντως γενικα ουλλους τους σκουλουκους δολωνω τους που την κελλε (με τη βελονα) αμμαν εν σωστους που να τους βαλω.Που τζαμε τζαι τζη εξαρτατε αν ο σκουλουκος εν καλος μπορει να τον φκαλω τζαι να το σειρω πισω τζαι 2 τζαι 3 φορες τζαι να ειναι ζωντανος.Μονο το μονοδολι περνω το που πισω τζαι φκαινει η ακιδα λλιο πριν το κεφαλι για να μεν χασει τα υγρα του.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: SKOULIKIA

Post by Pambs »

ξερει κανενας ποθεν προερχουνται τουτα σκουλουτζια? μονοδολια, μανες, ακροβατης κλ μαλακιες? δλδ εν μπορουμε να εχουμε σπιτι μας και να μεγαλωνουμε να παραγουμε κτλπ?

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: SKOULIKIA

Post by sea-hunter »

CASTING wrote:Εγω παντως γενικα ουλλους τους σκουλουκους δολωνω τους που την κελλε (με τη βελονα) αμμαν εν σωστους που να τους βαλω.Που τζαμε τζαι τζη εξαρτατε αν ο σκουλουκος εν καλος μπορει να τον φκαλω τζαι να το σειρω πισω τζαι 2 τζαι 3 φορες τζαι να ειναι ζωντανος.Μονο το μονοδολι περνω το που πισω τζαι φκαινει η ακιδα λλιο πριν το κεφαλι για να μεν χασει τα υγρα του.


φιλε τι βαρυδια χρησιμοποιείς ??
Keep Walking...Keep Fishing!!

Post Reply

Return to “Δολώματα”