ψαροτουφεκο και πειραματισμός

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by hdemetris »

Demetris Antoniou wrote:Έκοψα τα πάσα εντελώς και μετα με λίμα ίσιωσα τα μέχρι το ύψος του οδηγού (κεφαλή sporasub viper). Μετά στα πλευρά με λίμα ημιστρόγγυλη έφερα τα πρόσωπο με το σωλήνα στο πλευρό για να μην τρώει τα λάστιχα. Αν προλάβω θα βάλω φώτο πιο μετά
Ρίξε φώτο γιατί τζαι γω μόλις φαηθούν τα βιδωτά λάστιχα που έχω στο 90άρι μου θα κάμω την κεφαλή ανοιχτή.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

hdemetris wrote:
Demetris Antoniou wrote:Έκοψα τα πάσα εντελώς και μετα με λίμα ίσιωσα τα μέχρι το ύψος του οδηγού (κεφαλή sporasub viper). Μετά στα πλευρά με λίμα ημιστρόγγυλη έφερα τα πρόσωπο με το σωλήνα στο πλευρό για να μην τρώει τα λάστιχα. Αν προλάβω θα βάλω φώτο πιο μετά
Ρίξε φώτο γιατί τζαι γω μόλις φαηθούν τα βιδωτά λάστιχα που έχω στο 90άρι μου θα κάμω την κεφαλή ανοιχτή.
έκαμα το παλιά πάστο απάτσι μου...

μετά το έκαμα και παστο ΟΜΕΡ ..
έκοψα την κεφαλή και έκανα αυλάκια για μην χρειάζεται σποντυλούθκια...εν θυμούμε κατά πόσο η κεφαλή του απατσι-κομαντσι μπορεί να γίνει όπως η πιο πάνω( εννοώ να γίνουν τα αυλάκια για την πετονιά, αλλά σίουρα βάλλεις σποντιλούιν αν θέλεις...

η φωτό τούτη εν που το ΟΜΕΡ ..του απάτσι εν εχω στο φοτομπακετ φωτό....


Υ.Γ... Χατζηπαντέλα...μάλλον θα πάω σήμερα για δοκιμή..Αύριο πρέπει να δω τον αλουμινιατζή.... εν νάρτεις??

Image
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

en upervoli 2x16 se 90ari?
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Giorkos »

sea-hunter wrote:en upervoli 2x16 se 90ari?

οκ...να συμφωνήσω εν μέρη...αλλά διπλά 16αρια στο 100αρι δεν είναι υπερβολή πάλε ??

Εννά κολλήσουμε πάστους 10 πόντους όπλισμα ????

Νομίζω ότι τα διπλά (αν τα χρειάζεσαι τα βάζεις και σε πιο μικ΄ρα όπλα αν θες ?? !!! :?: :?: :?:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

:D dld ise tis apopsis oti 90ari 8eli 1 lastixo???? 19 px
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Antreas »

ο λογος που δεν βαζουν 2πλα σε ενα 90ρι ειναι οτι το 90ρι ειναι ενα οπλο που ειναι allaround δηλαδη θα ρίξεις στο καρτέρι σου θα ριξεις και στο πλαναρησμα θα χτυπήσεις και τον σαργο σου στην τρυπα.

τα 2 λαστιχα το περιορίζουν αρκετα 1ο γιατι το κανουν ποιο δυσκίνητο στο νερο και 2 γιατι με τα 2πλα αποφεύγεις οσο ποιο δυνατό γίνετε τις βολες που εχουν απαφη με βράχια.

αρα αποφεύγεις το πλαναρησμα και το χτύπημα στην τρύπα. (με καποιες εξερεσεις και τα 2)

αν θελεις ενα 90ρι μονο για καρτέρι τοτε ειναι μια χαρα τα 2πλα λάστιχα αλλα αν το θέλεις μονο για καρτέρι γιατι να το παρεις 90ρι και οχι 100 η 110 ? :roll:

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

xmmmm!! sosta touta p leeis :wink: mallon en na dokimaso me 19 lefko k 6.3 verka :idea: . :D en na me kameis na mpo se e3oda pale :lol: :lol: en kanei p en na rapso stoli na pianno k 100ari oplo, alla oi tora, mallon p en na pao ellada se kanena mina na koita3o tsimesa kati en na anakalipso :D :D 8)
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Antreas »

αν θα πιασεις μεγαλο οπλο πιασε 110
εν θα καταλάβεις μεγαλη διαφορά με το 100 που την στιγμή που έχεις 90ρι

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by mariosko »

sea-hunter wrote:xmmmm!! sosta touta p leeis :wink: mallon en na dokimaso me 19 lefko k 6.3 verka :idea: . :D en na me kameis na mpo se e3oda pale :lol: :lol: en kanei p en na rapso stoli na pianno k 100ari oplo, alla oi tora, mallon p en na pao ellada se kanena mina na koita3o tsimesa kati en na anakalipso :D :D 8)
φίλε βάλε 6.5 βέργα. η 6-6.3 μόλις χτυπήσεις βράχο θα θέλεις άλλη, ειδικα με το 19άρι
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

antrikko en na ftano ta lastixa tou 110- en na sono na ta opliso :?: :roll: :lol:
marie an valo 6.5 n 8a meio8ei i taxutita tis volis?
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by Antreas »

η ταχυτητα θα μειωθεί λιγο αλλα λογο βαρους της βερκας θα χτύπα ποιο μακριά.

θα τα φτανεις ρε φιλε αμαν τα φτανω εγω φτανεις τα και εσυ.

πρωτο οσο ποιο μεγαλο εν το οπλο τοσο ποιο μεγαλα εν τζαι τα λαστιχα του.

δευτερο αμαν εν μεγαλο το οπλο κρατας με το ενα σου χερι τα λαστιχα και μετα με το αλλο χερι σου βαζεις στο στήθος το οπλο.
ετσι οταν ερτει το οπλο στο στήθος σου τα λαστιχα ειναι λίγο τεντωμένα αλλα ειναι στο χέρι σου :wink:

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

axaaaa 8) :D 8) :D :!: :!:
Keep Walking...Keep Fishing!!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by mariosko »

όπως τα είπε ο Αντρίκος φίλε μου, θα μειωθει πολυ λίγο η ταχύτητα αλλα θα κερδίσεις σε διατριτικότητα. με το 90άρι σίγουρα θα κάνεις βολές και στην τρυπα, με πιο λεπτη βέργα θα έχεις πρόβλημα. τα 3 μήκη που θέλεις για έτσι όπλο θα σου τα δίνει χωρίς πρόβλημα η 6.5άρα, άρα δεν θα έχεις πρόβλημα και σε βολές σε καρτέρια η πλαναρίσματα
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by gptochos »

Εγώ ρε φίλε έχω 19άρι λευκό της Blue με 6.3 δίφτερη Trygons στο 90αρι μου και είναι όπως την πόμπα. Για τρύπες έχω το 75άρι. Η βολή είναι αρκετά γρήγορη και η ευθυβολία του άριστη. πέρνει άνετα τα 3 μήκη του όπλου! Τωρά η 6.5 σίγουρα θα είναι πιο αργή η βολή αλλά όπως είπαν και τα κοπέλια θα έχεις μεγαλύτερη διατριτικότητα αλλά μειωμένη ταχύτητα.

Το 90άρι δεν είναι 100άρι όυτε 110. Μην προσπαθείς να κάνεις το 90άρι να παίζει όπως ένα 110 ή ενα 100 θα χάσεις από άλλα πλεονεκτήματα του 90αριου.

Σκέφτου πως θα χρησιμοποιάς το 90αρι και αποφάσισε το σετάρισμά του. Αν το χρησιμοποιάς και μέσα σε βράχους μια βέργα 6.5 με ένα καρχαριάκι πιο μπροστά από τα άλλα είναι ότι πρέπεί (για να ρίχνεις μέσα σε τρύπες)
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: ψαροτουφεκο και πειραματισμός

Post by sea-hunter »

euxaristo kopelia gia tes plirofories :!: :!: :!: , gia tes trupes exo ena 60ari :wink:
Keep Walking...Keep Fishing!!

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”