ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

Konix wrote:mian tziai laloume tziai gia fokies na sas pliroforiso oti edo kai para polli kero kikloforoun 2 fokies stin perioxi tou latsiou....tin mian idatin persi otan psareya ... :P
http://img23.imageshack.us/img23/7757/p8050019.jpg
Είδα την συζήτηση για τις φώκιες...
Η φωτογραφία εν δική μου, μεταξύ παλιού-νεόυ Λιμανιού Λεμεσού πριν 3 χρόνια.
Ψαρεύαμε χταπόδια, και το μωρό εφκήκεν δίπλα μας, εγύρισεν ανάποδα, τζαι έτρωεν οχταπόδι πάνω στην τζοιλιά της... :D
(νομίζω εγέλαν τζαι πουκάτω πουκάτω... :lol: )
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

gptochos wrote: Μάριε για να βγάλεις την άδεια από το Τμήμα Αλλιείας ζητούν και το Πιστοποιητικό εγγραφής του σκάφους στο οποίο αναγράφεται ο Ιδιοκτήτης του.
Τώρα λογικά αν κάποιο άτομο θέλει να βκάλει άδεια για σκάφος που δεν είναι δικό του θα πρέπει ο νόμιμος ιδιοκτήτης να του κάμει εξουσιοδότηση για να χειρίζεται το σκάφος? Λογικά εγώ έτσι το σκέφτουμαι. Έκαμεν το κανένας να μας πει τι χρειάζεται?
Ναι, χρειάζετε εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη (ένα απλό χαρτί με τα στοιχέια του σκάφους υπογραμμένο) για να σου βγάλουν άδεια στο συγκεκριμένο σκάφος που δεν σου ανήκει.
Όσο για το κότα, είναι 3 ψάρια ανά άδεια, σίγουρο, διασταυρωμένο από άτομο του Τμήματος Αλιείας!
(Αν και πέρσυ και οι ίδιοι είχαν μια σύγχιση, και κάθε επαρχία είχε την δική της εκδοχή... :whistle: )
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Για να κανουμε τα πραγματα ξεκαθαρα.
Εγω, σαν ιδιοκτητης της βαρκας μου εχω αδεια αλιειας και δικαιουμαι 3 ψαρια τονοειδη.
Στους συντροφους μου, Γιωργο, Σωτηρη και Κωσταντινο, εχω δωσει εξουσιοδοτησεις, που βασικα ειναι ενα απλο χαρτι με πιστοποιηση της υπογραφης μου απο ενα "μουχταρη" και ενα αντιγραφο του Πιστοποιητικου εγγραφης του σκαφους μου. Με τα χαρτια αυτα εχουν βγαλει και οι ιδιοι αδειες αλιειας.
ΕΤΣΙ :arrow: :arrow: Αν στο σκαφος ειμαστε 3 ατομα με 3 αδειες τοτε μπορουμε να κρατησουμε 9 ψαρια.
Και για να προλαβω την ερωτηση, αν μαζι μου ειναι ας πουμε ο Μαριος Κ που εχει δικη του βαρκα και αδεια τοτε και αυτος δικαιουται 3 ψαρια.
Πραγματι, τον περασμενο χρονο υπηρξε ενα αλαλουμ με το θεμα αυτο και χρειαστηκε να δουμε τον Διευθηντη του Τ.Α. Το προβλημα ηταν οτι υπηρχε διχογνωμια αναμεσα στους ιδιους σχετικα με την ερμηνεια του κανονισμου.
Οπως και ναχει το πραμα το προβλημα τωρα ειναι να παρουσιαστουν ψαρια.
Το αλλο μεγαλο θεμα που θα αντιμετωπισουμε συντομα ειναι οι αντιδρασεις των Επαγγελματιων, που με αφορμη τες συχνες κλοπες ψαριων απο τα παραγαδια τους, προωθουν προταση για να μας βγαλουν εξω απο την θαλασσα.

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

Πιάνονται ψάρια στο Παραλίμνι???? Άκουσα κάτι για την Κυριακή, ότι υπήρχαν αρκετα...
Λόγω υποχρεώσεων, ακόμα να πάω να δοκιμάσω, σίγουρα όμως μες την επόμενη εβδομάδα...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

marinos
Posts: 20
Joined: Tue Apr 29, 2008 10:24 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by marinos »

I_AM_BLUE wrote:Πιάνονται ψάρια στο Παραλίμνι???? Άκουσα κάτι για την Κυριακή, ότι υπήρχαν αρκετα...
Λόγω υποχρεώσεων, ακόμα να πάω να δοκιμάσω, σίγουρα όμως μες την επόμενη εβδομάδα...
Δεν ξέρω για κυριακή αλλά το σάββατο που πήγα, απλά έβγαλα περίπατο τα lures μου. απο όσους ρώτησα και απ’ ότι είδα κανένας δεν έπιασε ψάρι.

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

Έχει ψάρια ρε????????
Εγώ λέω να πάω άυριο απόγευμα...! Δώστε καμιαν πληροφορία τζαι μεν αντρέπεστε...(εννα πάω έτσι τζαι αλλιώς :mrgreen: )
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by chrysanthos9 »

εχει ανοικτα στο λατσι βγηκαν σημερα ψαρια που κατι παρεες μου οι πολλα μεγαλα 3-4 κιλα
Rememper always someone waiting for you at home

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Δευτερα,15 Ιουνιου, 2009
Βγαλαμε 5 ψαρια ( απο 6-9 κιλα) μαζι με τον Κωσταντινο τον Καλογηρου στον Κολπο της Λαρνακας.
Ειχε και δεν ειχε ακομα 2 βαρκες.
Ο καιρος ηταν εξαιρετικα καλος.
Φωτογραφιες εβγαλε ο Κωσταντινος.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by konstantinos kalogir »

Φωτογραφίες εύκαλα εγώ αλλά εν θα τες βάλω γιατί...περιμένω τον 15κιλο και μετά...!! :D

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by gptochos »

Την Κυριακή πάντως πήγε ένας φίλος Λάρνακα αλλά νέκρα ήταν και χάλια η θάλασσα. Έμεινε στο Ψαρολίμανο μέχρι τις 1300 και περίμενε να δει αποτελέσματα:

30 βάρκες 4 ψάρια σύνολο.

Αν τα καταφέρω θα πάω ΣΚ!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by gptochos »

Εξόρμηση της Κυριακής. 4 η ώρα στη γλύστρα του Ψαρολίμανου. Πρώτη φορά είδα έτσι κίνηση :doh: ! Ξεκινήσαμε γύρω στις 430 - 445. Οι βάρκες πάρα μα πάρα πολλές..... (εγώ αν ήμουν τόνος πάντως θα δυσκολεύκουμουν να διαλέξω ψαράκι) :dance:

Η θάλασσα ήταν άψογη αλλά μας τα χάλασε γύρω στις 7-730 που σήκωσε λίγο αέρα. Αποτέλεσμα 0 στο πηλίκο. Πάντως το ευχαριστηθήκαμε για τα καλά αφού άλλο που μια μαμακια εν ακούαμε στον ασύρματο :D Το κορυφαίο (Ν..... βούττα το ψαρούι σου στη θάλασσα να μουσιέψει :mrgreen: )εκόλληθηκε μου.

Πάντως κανένας από τους εξορμητές δεν έπιασε τίποτε στην περιοχή Λάρνακας (Μόνο ένας τύπος είπε ότι έπιασε ξιφία αλήθκεια ψέματα του και ένας άλλος ότι έπιασε 11 τόνους (μάλλον λαφαζανιές μας ελαλε).

Πόρεια από ψαρολίμανο μέχρι μαζωτό είδαμε ένα τόνο στα 150 μέτρα πίσω μας και μερικά τσιπίματα μόνο. Τίποτε άλλο. Πάντως εγελάσαμε αρκετά, ήπιαμε πολλούς καφέδες και πολύ μα πολύ τσιάρο. :dance:

Ακούστήκε ότι επιαστήκαν αρκετοί Κάβο Γκρέκο.....
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

marinos
Posts: 20
Joined: Tue Apr 29, 2008 10:24 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by marinos »

gptochos wrote: ......Ακούστήκε ότι επιαστήκαν αρκετοί Κάβο Γκρέκο.....
Εν πελλάρες που λαλούν φίλε μου. Νέκρες και στο Κάβο Γκρέκο. Η ώρα 8:30 εν έμεινε βάρκα μέσα. Φαίνεται ότι ακόμα δεν ήρθε η ώρα τους

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by admin »

Σαββατοκυρίακο πήγα 2 εξορμήσεις στην Περιοχή Πρωταρά-Αγίας Νάπας . Σάββατο απόγευμα με ένα τριάρι γεμάτο νοτιοδυτικό και αρκετά αναστατωμένη θάλασσα 2 τσιμπήματα πήραμε το ένα ψάρι περίπου 6-7 κιλά η ώρα 19,34 απόγευμα με τεχνητό σκουρόχρωμο.Κυριακή πρωί πήραμε ακόμη ένα ψάρι σε τεχνητό ανοιχτόχρωμο η ώρα 06,20 γύρο στα 8-9 κιλά. Στην Πάφο έγινε ένας διαγωνισμός Κυριακή απόγευμα και βγήκανε 12 ψάρια
Attachments
6.JPG
6.JPG (56.79 KiB) Viewed 6175 times
savvato.JPG
savvato.JPG (52.97 KiB) Viewed 6158 times
web1.JPG
web1.JPG (54.1 KiB) Viewed 6152 times

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by theodoulos »

Μπραβο Αριστε :clap: :clap: :clap: ωραια τα ψαρουθκια σου !!! :? :o :clap: :clap: :clap: :wink: :wink: :wink:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΤΟΥΝΕΣ--THUNNUS ALALUNGA

Post by fISHANDCHIPS »

Σαββάτο Πρωταρά
2 ψάρια ...το ένα εφκάλαμεν ... 9μισι κιλά
Και τα 2 πιαστηκάν σε αρκετά μεγάλο βάθος με δόλωμα μέγαλο τεχνητό σιλικονέτινο με μονοάγκιστρο
Ενά απ'τα ίδια
Που εβδομάδας στις μελάνες με αντένα και κανεί αλαλούγκες
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “TROLLING”