Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post Reply
Costasi
Posts: 11
Joined: Wed May 28, 2008 5:12 am

Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by Costasi »

Γεια σας φίλοι ψαράδες.

Λόγο μεγάλης αρρώστιας που με έπιασε τελευταίος με το ψάρεμα με καλάμι , ιδικά την νύχτα. θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν θέλετε να μου δώσετε λίγες συμβουλές.
Το τελευταίο χρόνο συνήθως ψαρεύω με ακροβάτη και γαρίδα κατεψυγμένη. Τα αποτελέσματα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά. Δηλαδή σε εξορμήσεις των Πέντε και έξι ωρών μπορεί να πιάσω από ένα μέχρι κανένα ψάρι. Εντάξει πολύ αραιά μπορεί να πιάσω δύο η τρία. Μούρμουρους, σμύρνες, τσιπούρες, χέλια είναι συνήθως τα ψάρια που βγάζω. Η ερώτηση μου είναι αν θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσω και άλλα δολώματα;;;;; όπως σωλήνα;;;;; φαραώ;;;;ζύμη;;;;
Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στο είδος του ψαριού που θα πιάσω. Φτάνει να έχει τσιμπήματα. Ξέρω παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο όπως ο καιρός και η τοποθεσία.
Βασικά ότι πληροφορία μου δώσετε σχετικά με το νυχτερινό ψάρεμα surf casting θα σας είμαι υπόχρεος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Panikos

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by Panikos »

φιλε καλωσόρισες στη παρέα μας

εκτος από τι τύχη :arrow: για να πετύχεις ένα μέρος που κρατα ψάρι και θέλει να φάει :D όπως δήποτε πρέπει να δοκιμάσεις και αλλα δολώματα , ο πειραματισμός είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για ένα πετυχημένο ψάρεμα και δεν αφορά μονο τα δολώματα αλλα και το που ψαρεύεις και πως ψαρεύεις ,πχ αν ξέρεις ότι ένα μέρος κρατα σορκους εκτος από σκουλήκια και γαρίδα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στήθος από κοτόπουλο

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by Someone »

Κώστα, κάτι που με βοήθησε πολλά εμένα είναι η "συστηματική" καταγραφή των συνθηκών σε κάθε ψάρεμα:
1. Αν έχει φεγγάρι η όχι
2. Αν η θάλασσα έχει κύμα ή όχι
3. Κατεύθυνση ανέμου

Για παράδειγμα, κάτι που επαρατήρησε τζιαι ο Πανίκκος για συγκεκριμένη περιοχή όπως τζιαι εγώ για την τουριστική περιοχή λεμεσού, με θάλασσα λάντα να περιμένεις μούρμουρους τζιαι χέλια. Με ανακατωμένη θάλασσα τζιαι χειμώνα, θα φκάλλεις σορκούς.

Ανάλογα τροποποιάς τζιαι τα αγκίστρα-παράμαλλα σου.
Προσωπική μου άποψη, αν πάω για μούρμουρους προτιμώ περαστά βαρίδια με μονάγκιστρα τζιαι λεπτά αγκίστρια τζιαι το καλάμι πλαγιαστό με "ειδοποιητή" πάνω στη μισίνα. Δολώματα προτιμώ σκουλήκια.
Αν περιμένω να φκούν σορκοί, έχω τα καλάμια στητά, σταθερό βαρίδι τζιαι ένα μεγάλο παράμαλλο διμμένο κοντά στο βαρίδι, με στραβά αγκίστρια τζιαι για δόλωμα ακροβάτη ή γαρίδα. Παίζει τζιαι το κοτόπουλο αν τζιαι τραβά πάααααρα πολλά τα μουγκράσιελλα.


Επίσης, μεν απορρίπτεις ποττέ ένα τόπο με μόνο μια δοκιμή. Πήεννε ξανά με άλλες καιρικές συνθήκες.

Τζιαι τωρά το καλοκαίρι εν καλή ευκαιρία να βουττήσεις με τη μάσκα σε τόπους που εψάρεψες ή ενδιαφέρεσαι να ψαρέψεις. Εν καλά να έσιεις άποψη για το τί "παίζει" γενικά στην περιοχή.


Γενικά με σειρά προταιρεότητας όπως το βλέπω εγώ:
1. Καιρός
2. Τόπος
3. Δόλωμα
4. Σετάρισμα του καλαμιού.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by marios »

  • Surf Casting τεχνικη CASTING που γινεται με μεγαλο κυματισμο-εντονες καιρικες συνθηκες,αναλογα με την ενταση του κυματισμου μπορει να διακριθει σε light kai heavy surf casting.
  • CASTING τεχνικη ψαρεματοs απο ακτη οποu χρησιμοποιειτε καλαμι και μηχανισμοs για να ριξουμε την αρματοσια στην θαλασσα.
  • Beach Ledgering τεχνικη CASTING που γινεται σε ηπιες καιρικες συνθηκες χρησιμοποιωντας ελαφρυ εξοπλισμο.
  • Rock fishing τεχνικη CASTING που γινεται απο βραχια σε ιδιαιτερα κακοτραχαλους βυθους με ειδικο εξοπλισμο και εξαρτηματα για αποφυγη σκαλωματων.
  • Long Casting δεν αποτελει ιδιαιτερη τεχνικη ψαρεματος και σαν ορος ταιριαζει περισσοτερο στους αγωνες βολων που γινονται μονο με βαριδι χωρις παραμαλλα.
:roll: Είσαι σίγουρος φιλε ότι ψαρεύεις με την τεχνική Surf Casting :?:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by Pambs »

me posa xontra ergaleia psareveis?

Costasi
Posts: 11
Joined: Wed May 28, 2008 5:12 am

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by Costasi »

Agapitoi filoi,
eyxaristo gia tis simvoules sas. Nomizo o peiramatismos, h taktiki epafi me to psarema kai h ypomoni 8a feroun ta kalitera apotelesmata. O exoplismos pou xreisimopoio einai gia surf casting, alla analoga me to kairo, tin ora pou 8a psarepsw kai ti topo8esia ton tropopoio katalila.


Kalo kalokairi

User avatar
Konix
Posts: 138
Joined: Thu May 15, 2008 1:53 pm
Location: Paphos

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by Konix »

File mou aman i perioxi pounna psarepsis essi psarka :arrow: tziai aman theloun na tsimpisoun... enna mountaroun tziai ton skoulouko...tziai tin garida ...tziai oti allo doloma tous valis... fisika mpori na diksoun tziai kapia protimisi se sinkekrimena dolomata giayto tziai en kala kamia fora na essis diafores epiloges... Touton en to simperasma pou efkala edo tziai paara polli tziero... :!:
Fisika aman doulefkis tziai me pio psila ergaleia,idika tin imera, essi tziai pio polli pleonektima gia na llianis tin kaxipopsia ton psarkon... :wink:
Tziai men nomizeis oti osoi katalavoun piannoun tziai ena soro psarka...tziai toutoi stin idia katastasi ine.... :D :lol:
Keep Fishing!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by konstantinos kalogir »

Εκείνο που θα πρέπει να 'ψάξεις' λίγο περισσότερο είναι η μορφολογία του βυθού..
Κοίταξε την ημέρα με ήρεμη θάλασσα και βρες τα 'άσπρα-μαύρα' του βυθού, ενώ με ένα βαρίδι ρίξε και τράβα προς το μέρος σου έτσι ώστε να δεις που υπάρχουν φύκια, άμμος, πράσινο λιβάδι, λάσπη, βράχια, κροκάλες κτλ κτλ..
Επίσης βρες τις αποχές του τόπου, εκεί δλδ που αυξάνεται απότομα το βάθος..Είναι περιοχές που δημιουργούνται από τα θαλάσσια ρεύματα με αποτέλεσμα να σκάβεται από αυτά η περιοχή και να αποκαλύπτονται γαριδούλες, κοχύλια και σκουλίκια.
Τα σημεία που πρέπει να κυνηγάς είναι οι αποχές και τα σημεία όπου βράχια ή φύκια ενώνονται με άμμο. Εκεί τα ψάρια περνούν περισσότερη ώρα ψάχνοντας για μικροοργανισμούς...

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by MariosK »

Κωνσταντίνο υπάρχει κάποιος τρόπος με καλάμι τζε βαρίδι να βρίσκουμε τις αποχές?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by marios »

MariosK wrote:Κωνσταντίνο υπάρχει κάποιος τρόπος με καλάμι τζε βαρίδι να βρίσκουμε τις αποχές?
:shock: Μα τι αποχές :?: εν για παραλιες τις Κυπρου που μηλουμε Οχι για Ελλαδα!!!!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by konstantinos kalogir »

Μα φυσικά και υπάρχουν αποχές στην Κύπρο...!!!! Μην φανταστείτε απότομα βάθη που από 1 μέτρο γίνεται 50, αλλά και εκεί που από 30 εκατοστά γίνεται 1.5 μέτρο είναι αποχή και φυσικά μαζεύει το ψάρι της περιοχής. Πάντως εδώ στη Λάρνακα υπάρχουν πολύ χαρακτηριστικές παραλίες. Υπάρχει τρόπος να τες βρεις και με το μολύβι αλλά είναι λίγο δύσκολο, πιο εύκολο θα είναι με ένα καλάμι με φελλό το οποίο θα ρίξεις σε διάφορες αποστάσεις και ψάχνοντας αρκετά σημεία βρίσκεις την περιοχή. Αν τώρα η αποχή είναι πολύ μέσα τραβόντα το βαρίδι θα νιώσεις σημεία που δύσκολα έρχεται το βαρίδι. Αυτό σημαίνει πως, αφου δεν είναι φυκιάδα (θα το καταλάβεις φέρνοντας το βαρίδι έξω), πως το βαρίδι κολλά λόγο της υψομετρικής διαφοράς. Το πιο εύκολο πάντως είναι το καλοκαιρινό μπάνιο...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by chrysanthos9 »

Ρε φιλε εγω για να βρω τις αποχες παω αμαν εχει τρικιμια εκει που ασπριζουν τα κυματα πριν να σπασουν εν τζαμε η αποχη :roll: :roll: :roll:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by konstantinos kalogir »

Ναι πολύ σωστή η μέθοδος με το κύμα, κάπου εδιάβασα για τούτο αλλά εν πολλοθυμούμαι.. Νομίζω το κύμα 'σκάζει' εκεί που το ύψος του γίνεται μικρότερο από το βάθος της θάλασσας, οπότε εκεί που σπάζει σημαίνει ότι μειώθηκε το βάθος. Κάτι τέτοιο πέζει νομίζω...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Νυχτερινό ψάρεμα - Surf Casting

Post by chrysanthos9 »

konstantinos kalogir wrote:Ναι πολύ σωστή η μέθοδος με το κύμα, κάπου εδιάβασα για τούτο αλλά εν πολλοθυμούμαι.. Νομίζω το κύμα 'σκάζει' εκεί που το ύψος του γίνεται μικρότερο από το βάθος της θάλασσας, οπότε εκεί που σπάζει σημαίνει ότι μειώθηκε το βάθος. Κάτι τέτοιο πέζει νομίζω...
Ρε φιλε και εγω εδιαβασατο μεσα σε ενα περιοδικο και που δοκιμες που εκαμα εφκηκε σωστο :shock: :shock: :shock:
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”