τι να ηταν?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

τι να ηταν?

Post by admin »

ψές πήγαμε casting με 2 φίλους, έπιασα 2 τσουπόυρες καλού μεγέθους, είπιαμε τις μπυρίτσες μας χαλαρώσαμε ακι η ώρα 11 ξεκινήσαμε να τα μαζεύουμε. Ποιάνω το ένα το καλάμι το οποίο είχα δολωμένο με μεγάλη γαρίδα και περαστό βαρίδι. Καρφώνων μπάς και ... και νιώθω δυνατά κεφάλια. Φωνάζω στους παρέες 'ρε έσχει πάνω τούτο'' ξεκινώ με δυσκολία να φέρνω το ψάρι το οποίο έκανε μικρά κεφάλια αλλά ΄΄ηταν πολύ βαρή. Φοβόμουνα παο το βάρος να σηκώσω πολύ ψηλά την μύτη του καλαμιού και να το κοντράρων. Σε κάποια σημεία όπου ένιωθα το ψάρι να αντιστέκεται το κρατούσε τεντωμένο να μην το αφήσω να χαλαρώσει και μετ΄απαο λίγο συνέχιζα να το φέρνω. καμιά 10-15 μέτρα πρίν απο την ακτή μου έκανε ένα δυνατό κεφάλι και το ψάρι 'παλλούκωσε' Έκανα μια προσπάθεια με το καλάμι να το τραβήξω λίγο και ξεκίνησε να έρχετε τριφτό ΄χάμο.' Ξαφνικά το βάρος μειώθηκε αρκετά αλλά όχι εντελώς. Ρε γ/../. μου έφυγε λέω .Το βγάζω έξω και έκπληκτοι βλέπουμε πιασμένο στο σγκίστρι νο 2 με την γαρίδα επάνω περίπου 20 εκατοστά φρέσκα έντερα να κρέμμονταιο απο το αγκίστρι και το αποκορύφωμα κολλημένα στα έντερα δύο τεράστια φτερά μαύρα μάλλον απο κόρονο γλινιασμένα. Έχει απο ψές που παιδεύομε με το τι έπιασα. ότι υπήρχε κάτι στο αγκίστρι ζωντανό είναι 10000% σίγουρο αλλά τι ήταν???????????????????? :think: :think:

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: τι να ηταν?

Post by mariosspinning »

εγω νομιζω εν καμια παπια που επιαεσ :shifty:,και για να βγαλεισ εντερα σημαινει εκαρφωσες την που την κοιλια
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: τι να ηταν?

Post by sotiris!129 »

admin wrote:ψές πήγαμε casting με 2 φίλους, έπιασα 2 τσουπόυρες καλού μεγέθους, είπιαμε τις μπυρίτσες μας χαλαρώσαμε ακι η ώρα 11 ξεκινήσαμε να τα μαζεύουμε. Ποιάνω το ένα το καλάμι το οποίο είχα δολωμένο με μεγάλη γαρίδα και περαστό βαρίδι. Καρφώνων μπάς και ... και νιώθω δυνατά κεφάλια. Φωνάζω στους παρέες 'ρε έσχει πάνω τούτο'' ξεκινώ με δυσκολία να φέρνω το ψάρι το οποίο έκανε μικρά κεφάλια αλλά ΄΄ηταν πολύ βαρή. Φοβόμουνα παο το βάρος να σηκώσω πολύ ψηλά την μύτη του καλαμιού και να το κοντράρων. Σε κάποια σημεία όπου ένιωθα το ψάρι να αντιστέκεται το κρατούσε τεντωμένο να μην το αφήσω να χαλαρώσει και μετ΄απαο λίγο συνέχιζα να το φέρνω. καμιά 10-15 μέτρα πρίν απο την ακτή μου έκανε ένα δυνατό κεφάλι και το ψάρι 'παλλούκωσε' Έκανα μια προσπάθεια με το καλάμι να το τραβήξω λίγο και ξεκίνησε να έρχετε τριφτό ΄χάμο.' Ξαφνικά το βάρος μειώθηκε αρκετά αλλά όχι εντελώς. Ρε γ/../. μου έφυγε λέω .Το βγάζω έξω και έκπληκτοι βλέπουμε πιασμένο στο σγκίστρι νο 2 με την γαρίδα επάνω περίπου 20 εκατοστά φρέσκα έντερα να κρέμμονταιο απο το αγκίστρι και το αποκορύφωμα κολλημένα στα έντερα δύο τεράστια φτερά μαύρα μάλλον απο κόρονο γλινιασμένα. Έχει απο ψές που παιδεύομε με το τι έπιασα. ότι υπήρχε κάτι στο αγκίστρι ζωντανό είναι 10000% σίγουρο αλλά τι ήταν???????????????????? :think: :think:
οτι ζε να ηταν χωρις εντερα σημερα ως τα σημερα εν να το ξεβρασε η θαλασσα εξω... για καλο και για κακο ΑΝΝΝ εζησε, πιενε ξανασηρε ζιαμε με δολομα κορονο :lol:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: τι να ηταν?

Post by michalispsarema »

Εγω ειχα πιασει ενα cormoran αλλα στην εσθονια καπως ετσι σε ζωντανο ψαρι....

Στην Κυπρο ειδα πολλα απο αυτα κοντα στην θαλασσα μπορει να ηταν αυτο το πουλι... :think:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: τι να ηταν?

Post by chrysanthos9 »

μαλλον ρε φιλε καμια παπια
Rememper always someone waiting for you at home

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: τι να ηταν?

Post by michalispsarema »

Η παραπανω Παπιες δεν εχουν ΜΑΥΡΑ φτερα... :wink:

Αλλα αν κανεις google search : Cormoran ειναι ενα ενα πουλι που ειναι μαυρο και κολυμπα σε βαθια νερα ... νομιζω μεχρι τα 35 μετρα....

φιλος επαγελματιες επιασε πολλους μεσα στα διχτια. :evil:

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: τι να ηταν?

Post by M.S.BUFFALO »

εγω πονταρω λαβρακι... τρωει τα παντα και συνιθιζει να κυνιγα στες οχθες και λιμανια για ποντικους και μικρα πουλια...
τορα για το πατομα εν ξερω. το λαβρακι ενε ψαρι που προτιμα να πατονει αλλα να τραβα με δυναμη για να φιγει.

τορα υπαρχει και η αλλη εκδοχη. να επιασες καποιο ψαρι που να ειχε φαει καποιο πουλλι πριν και οταν το εφερνες εξω να του επιτεθικε πιο μεγαλο ψαρι. η ακομα να εμουνταρε πας τη γαριδα σου κανενας γλαρος και να μιυνταρε πανο του κανενα μεγαλο ψαρι.
Αμα θελω γραφω σεναριο για τενια γ@μ*το.

οπος και να εχει εν νομιζω να μαθουμε ποτε εχτος και αν γυροφερνεις τη περιοχη για λλιες μερες μπας και ξεβρασει η θαλασσα τιποτε ξιεντερισμενο.

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: τι να ηταν?

Post by maxhtec »


User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τι να ηταν?

Post by admin »

το ψαρεμα ηταν νυχτερινό και στο αγκιστρι ηταν ψαρι μαλλον και εγω λαυρακι πιστευω

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: τι να ηταν?

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΜΙΑ ΒΙΟΛΑ ΑΡΙΣΤΕ ????
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: τι να ηταν?

Post by admin »

τι να σου πώ ο νους μου πάει σε παμφάγα ψάρια

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: τι να ηταν?

Post by Nikolas Nklou »

εσκευτηκετε καρχαρια? εμενα παντως τζιαμε επιεν ο νους μου μολις εδιβασα Δυναμη και φτερα πουλιου....
πολλοι εννα πειτε εν πελλαρες που λαλω αλλα στις περιοχες μου επιασαν παμπολλες φορες αμετρητες μπορω να πω αλλα δεν τον ελεαν σε κανενα για γνωστους λογους....
Never back down

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: τι να ηταν?

Post by chrysanthos9 »

αυτο ξαναπες το :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

επειραξε σε το ποτο που τα εψες αν δεν το σηκωνεις με το πινεις :lol:
Rememper always someone waiting for you at home

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: τι να ηταν?

Post by M.S.BUFFALO »

chrysanthos9 wrote:αυτο ξαναπες το :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

επειραξε σε το ποτο που τα εψες αν δεν το σηκωνεις με το πινεις :lol:
:lol: :lol: :lol:

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: τι να ηταν?

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:αυτο ξαναπες το :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

επειραξε σε το ποτο που τα εψες αν δεν το σηκωνεις με το πινεις :lol:
με τα αστεια που λαλεις εν γελα κανενας...εχτος ο παρεας πουπανω μου ^
εξαλλου εν ειμαι εγω που εφεφκα καθε 5 λεπτα που το τραπεζι για να μεν πινω φιλε μου ;)
ατε...γιατι θυμασε οτι εν το σηκωνεις.....πιε την κοκα κολα σου τζε κρυφε ....
Never back down

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”