ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΥΣ ΜΑΝΙΑΚΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ SURFCASTING ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΨΑΡΕΜΑ !!! ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ\ΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ\ΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ/ΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ???
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by M.S.BUFFALO »

μα τι σερφκαστινκ μου λες... βαζει μεχρι και 9αρι ανεμο σε ορισμενες περιοχες... τσουναμικαστινκ να παμε... :lol:

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΠΟΦΩΡ ΤΟ ΠΟΛΥ 7 ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΘΑΡΟ SURFCASTING KANAME ME 6-7 ΚΑΙ 8 ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΤΗΚΕ Η ΦΡΑΣΗ .... ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΘΗΛΩΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΤΙΟΥΣ ΑΛΙΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ Η SURFCASTING TEAM ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ!! ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ !! Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 5 ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by M.S.BUFFALO »

michalisblakis wrote:
ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΠΟΦΩΡ ΤΟ ΠΟΛΥ 7 ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΘΑΡΟ SURFCASTING KANAME ME 6-7 ΚΑΙ 8 ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ! ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΤΗΚΕ Η ΦΡΑΣΗ .... ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΘΗΛΩΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΤΙΟΥΣ ΑΛΙΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ Η SURFCASTING TEAM ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ!! ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ !! Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ 5 ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ!
Μπράβο :clap: :clap: :clap: :clap: φίλε μου είσαι καθαγητής.Είναι καιρός για ψάρεμα.Οποιου :drool: :drool: :drool: περνά θα έλεγα εγώ.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
και περνα μας, και εξοπλησμο εχουμε και καλο καιρο για σερφ εχουμε αλλα... δεν εχουμε τα 2 ποιο βασικα. λεφτα για δολοματα και χρονο ελευθερο.
Δυστυχος πολυ σπανια τμου τυχενει να εχει ορεο κοντρα καιρο και να ειμαι και "ελευθερος υποχρεοσεων" για να παω ψαρεμα. ετσι ος συνηθος παμε οποτε εβρουμε κερο για κανενα καστινγκ. ας ειναι... :mrgreen:

οπος και να εχει το πραμα καλες ψαριες σε αυτους που θα πανε :dance:

g13marcos
Posts: 22
Joined: Sun Jan 27, 2013 2:17 pm

ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by g13marcos »

Γεια σας και απο εμενα. Ηρθα σημμερα απο αγγλια για διακοπες και πηγα να δοκιμασω λιγο surfcasting στο ladies mile. Η απορια μου ειναι μια. Τι μεγεθος μισινας χρησιμοποιατε για βαρος 150γρ; Ρωτω γιατι σημερα εχασα 4 βαρυ με αποτελεσμα να τελιωσω πολυ γρηγορα την εξορμιση μου. Χρισημοποιω καλαμια με ca 150-240gr, μηχανες okuma distance surf και μανα 30αρα. Εβαλα και shock leader 70μμ.

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by M.S.BUFFALO »

φιλε καλοσορισες.
κατ'αρχην τα καλαμια σου ειναι σχετικα σκληρα για τα δεδομενα της κυπρου. με 100-200 εισε πομπα για κυπριακο σερφ. το μεγεθος της μισινας με σιοκ λιτερ που βαλεις ειναι μια χαρα αλλα μισινα απο μισινα εχει διαφορα. στο οτι χανεις βαριδια, ιδικα στο λαιτις μαιλ που εινε αμμοδης βηθος, μπορει να φτεει ο κομπος σου.

εγω βαλλω .40 shimano technioum χωρις σιοκλιτερ και καμνω βολες 130gr αφοα και καποτε 150.
για μακρινες βολες με 150γρ με πολλη αερα κε κυμμα βαλλω .30 με .50 σιοκλιτερ.

ος τορα τα μονα βαριδια που εχασα ηταν σε πετροδες βυθο λογο σκαλοματων, ας ειναι καλα ο αντρεας που μου εδιξε τον τοπο. :lol:

g13marcos
Posts: 22
Joined: Sun Jan 27, 2013 2:17 pm

ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by g13marcos »

Το προβλημα ειναι οτι κοφκεται η μισινα την ωρα της βολης. Εν ξερω αν καμνω κατι λαθος την ωρα που συρνω αλλα αμαν σιρνω με τα καλαμια του καστινγκ με βαρο 80γρ εν εχω προβλημα

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by M.S.BUFFALO »

το σιοκλιτερ που κοφκετε οξα η μανα στη μηχανη

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by AggelosLRK »

Παρατηρησε τους οδηγους αν εχει σπασει καποιο δαχτυλιδι,ειδικα στον πρωτο οδηγο!

legendguards2

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by legendguards2 »

g13marcos wrote:Γεια σας και απο εμενα. Ηρθα σημμερα απο αγγλια για διακοπες και πηγα να δοκιμασω λιγο surfcasting στο ladies mile. Η απορια μου ειναι μια. Τι μεγεθος μισινας χρησιμοποιατε για βαρος 150γρ; Ρωτω γιατι σημερα εχασα 4 βαρυ με αποτελεσμα να τελιωσω πολυ γρηγορα την εξορμιση μου. Χρισημοποιω καλαμια με ca 150-240gr, μηχανες okuma distance surf και μανα 30αρα. Εβαλα και shock leader 70μμ.
Φιλε βαλε 40μμ μανα χωρις shock leader να ευρεις την ησυχια σου

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

legendguards2 wrote:
g13marcos wrote:Γεια σας και απο εμενα. Ηρθα σημμερα απο αγγλια για διακοπες και πηγα να δοκιμασω λιγο surfcasting στο ladies mile. Η απορια μου ειναι μια. Τι μεγεθος μισινας χρησιμοποιατε για βαρος 150γρ; Ρωτω γιατι σημερα εχασα 4 βαρυ με αποτελεσμα να τελιωσω πολυ γρηγορα την εξορμιση μου. Χρισημοποιω καλαμια με ca 150-240gr, μηχανες okuma distance surf και μανα 30αρα. Εβαλα και shock leader 70μμ.
Φιλε βαλε 40μμ μανα χωρις shock leader να ευρεις την ησυχια σου
συμφωνω σωστος ο φιλος μια 40αρα ειναι οτι πρεπει δε θα εχεις προβλημα !
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by M.S.BUFFALO »

παιδια σηγουρα με .40 δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα αλλα και με .30 μανα με .70 σιοκλητερ δεν επρεπε σε καμια περιπτοση να υπαρχει προβλημε ουτε και με 170γρ. αρα το προβλημα ειναι αλλου.
και με .40 παντα να θυμασε... μισινα απο μισινα εχει ΠΟΛΛΗ διαφορα, οτι πληρωσεις περνεις

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by no-nick »

με 40ρα θα εχουν προβλημα οι αλλοι γυρω σου.

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by M.S.BUFFALO »

μια απλη .40 εχει αντοχη περιπου 18-20 λιβπες (περιπου 10 κιλα). η shimano technium surf .40 εχει αντοχη 36-37 λιβρες (περιπου 17 κιλα) δηλαδη περιπου οσο και μια απλη .50-.55 που βαζουμε για shockleader. Μια απλη στηχιζει περιπου €8-10/300m ενο η shimano €23/300m γι'αυτο εκανα το πιο πανο ποστ.

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ SURFCASTING

Post by antis »

M.S.BUFFALO wrote:μια απλη .40 εχει αντοχη περιπου 18-20 λιβπες (περιπου 10 κιλα). η shimano technium surf .40 εχει αντοχη 36-37 λιβρες (περιπου 17 κιλα) δηλαδη περιπου οσο και μια απλη .50-.55 που βαζουμε για shockleader. Μια απλη στηχιζει περιπου €8-10/300m ενο η shimano €23/300m γι'αυτο εκανα το πιο πανο ποστ.
εν γινεται να παρασειρνεις ετσι τον κοσμο και μετα να βαλεις αλλες εξυγισεις οπως λες
Αν εχεις βαριδυ 100 και πανω θελεις και το καταλληλο shock leader. εχει πολλη σημασια, μια φορα χρειαζεται να γινει το λαθος

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”