Βάρη-Surfcasting

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

Someone wrote:
no-nick wrote:εγω προσωπικα θα εστιαζα την προσοχη μου στα καλαμια παρα στα μεγαλα βαροι , προχθες δοκιμασα ενα καλαμι 100-150γρ , παραβολικο 2σπαστο με αγκυρα 100ρα και οταν πηγα να το μαζεψω κατασκοτωθηκα να ανοιξω την αγκυρα γιατι το καλαμι ηταν μαλακο και δεν ειχε δυναμη να την ανοιξη με ευκολεια, σκευτητε τωρα να ειχε πανω και κανενα 2κιλο ψαρι¨)) θα το εχανα σιγουρα.
Εστίασα στο καλάμι κύριε Νίκο, τζιαι θα σου το δώσω να το δοκιμάσεις μόλις έρτεις!

Το πρόβλημα μου τωρά εν τα δακτυλίδια: τούντα low riders έννεν πολλά μιτσιά για να δεχτούν shock leader που μισίνα;
εχουν να πουν οτι ειναι τα δαχτιλιδια με τα πιο πολλα προτερηματα , για να τα κανουν και να μπαινουν παντα στα κορηφαια μοντελα σημαινη οτι δεν εχουν προβλημα. τωρα που ενα ερτη θα σου λειθη και η απορια. :)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Οταν ελθουν τα νεα καλαμια θελω να τα δω και εγω :oops: :oops: :oops:
TIGHT LINES

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

no-nick wrote:
Greg wrote:
no-nick wrote:εγω προσωπικα θα εστιαζα την προσοχη μου στα καλαμια παρα στα μεγαλα βαροι , προχθες δοκιμασα ενα καλαμι 100-150γρ , παραβολικο 2σπαστο με αγκυρα 100ρα και οταν πηγα να το μαζεψω κατασκοτωθηκα να ανοιξω την αγκυρα γιατι το καλαμι ηταν μαλακο και δεν ειχε δυναμη να την ανοιξη με ευκολεια, σκευτητε τωρα να ειχε πανω και κανενα 2κιλο ψαρι¨)) θα το εχανα σιγουρα.
oullo theories ise telika.. Enne to kalami pou ftei, ego me kalamia sklira ke kalamia malaka anniga tis agkures xwris problima, kai trukumia 5misi mpofor en mou ta anige!. To lathos pou ekames esu profanws itan na sfiskis upervolika tis agkures panw sto varidi kai den annigasin. epathenna to kai go prin 3 xronia otan xrisimopiousa kati pallio-varida pou oi agkures itan sfinomenes mesa ston molubrdo!. Ta varidia me sustima vidoto en kammoun etsi provlimata, ektos an zavosis tis agkures gia na sfuggoun upervolika panw sto sustima. Stin periptwsi su esena, na tsimpisei mineri..enna minei jiame na prospathei na aniksei tes agkures su :D

en esxis upothesi :twisted:
την κουβεντα που λεει " ειδου η ροδος ειδου και το πηδημα" ξερης την? :D παμε να το δοκιμασουμαι και στην πραξη , με 2 διαφορετικους τυπους καλαμιων και μετα θα μου πεις αν συφωνας η διαφωνας :D , τις αγκυρες της εχω οπως ερχονται απο την μανα τους και ειναι αυτες η Ιταλικες με το μαυρο πλαστικο που εχει καναλια, αν δεν πειστης ακομα γιατι εισαι γιναξιης να βαλουμαι και ενα βαρος 2-3 κιλων που θα παριστανη το ψαρι περκει πειστης.

re file afou leo su psarefko etsi jiame 3 xronia me oullwn twn eidon kalamion kai en exw provlima...ti mu lalis theories? ekama se ton allon pu mu ta prizei gia to pendulum opote ton evro je psarefkei jiame? extes eixa 150ri varidi, kalami twn 15 lirwn ke mixanua twn 60, anniasin oulla mia xara. Theories polles..psari llio!
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by caveman »

no-nick wrote:θα το εχανα σιγουρα.
To ψάρι δεν θα το έχανες...αυτό θα σου άνειγεν τες άγγιρες...έτσι βλέπουμεν το τσίμπιμα τζικάτο :wink: όταν χαλαρόσει το καλάμι....που σημαίνει ότι άνιξαν οι άγγιρες :wink: Τζαι έχει απόλυτον δίκαιο ο Γρ για το σφίξιμο των αγγίρων, με κάμεις σαν τον "Φ" τζαι άκου τι σου λεν :P
Greg wrote: oullo theories ise telika.
Ε σειρά απότι φαίνετε ε χάσαμεν τον τζαι τούτον :o έκαμεν πολλήν παρέα με τον "Φ" τζαι επήραξεν τον εγκέφαλον του :o :P
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by sifu-nas »

vartous wd-40 na annoiun.

Panikos

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Panikos »

caveman wrote:Ε σειρά απότι φαίνετε ε χάσαμεν τον τζαι τούτον

τωρά το εκατάλαβες :?: :D

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

εγω δεν μηλησα για ακριβα η φθηνα καλαμια, μιλησα για μαλακα και σκληρα, υπαρχη και η περιπτωση το ψαρι να μην ανοιξη την αγκυρα, δεν ειναι τυχαιο που τα καλαμια σερφ ειναι αρκετα πιο σκληρα απο τα αλλα. τωρα εσυ πως ψαρευκης με ολων των ειδων καλαμιων και δεν εχεις κανενα προβλημα ισως να βαλης αγκυρα σε θαλασσα λαντα :) αλιως σε συνθηκες με κοντρα αερα θα επηλεγες σκληρα καλαμια η δεν εχεις υποθεση :) , εγω παντως επειμενω να το λυσουμαι πραχτικα το θεμα και με στοιχημα πανω :) τζαι μεν λεγεται μαλακιες γιατι θα παει κανενας που το φορουμ σερκαστινκ με καλαμι για εκλεζικο :) :)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by marios »

no-nickεγω παντως επειμενω να το λυσουμαι πραχτικα το θεμα και με στοιχημα πανω
:lol: AN exei kai stoixhmata lalite mou na katevo lemeso :!: :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

e nick nomizw kseris polla kala tes sunthikes pou ennow je men pezis pello :twisted: ..ate pareta mas Je mia aporia.. eksanafkales psari pio megalo pou 20 cm pas to surf casting? :lol:
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

an akoma epimenis, epomeno psarema fere ta kalamia pou leis esu en malaka, na fero ego ta varidia me tis agkures
Esox Lucius

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

εγω δεν ευκαλα εσυ ευκαλες?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by caveman »

Ευκαλεν τζο σειράς, ΕΥΚΑΛΑ ΤΖΑΙ ΕΓΩ :!: τζιούτε μιάν ούτε θκιό αλλά πολλεεεεές φορές, τζαι λαλό σου, ότι το θέμα είναι ΠΟΣΟ ΣΦΥΧΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΓΥΡΕΣ :!: :!: :!: Μπορείς να βάλεις πάνο σε ούλλα τα καλάμια άγγυρες, είτε είναι 60-100 ήτε 80-120 ήτε 100-140 κτλ κτλ κτλ τζήτε εν γλήωρα, αγρά κτλ κτλ κτλ σκληρά, μαλακά κτλ

Τζαι αν ακόμα επειμένεις, ΑΑΑΑ έγεινες τέλεια σαν το "Φ", πιάε μιαν άγγιρα τζαι πριν την οπλίσεις, πίεστες προς τα μέσα, τζαι μετά όπλισε τζαι δεν πόσην δύναμη θέλουν να ξαπολείσουν....μετά δοκίμασε το αντίθετο να δείς πόσο μπορούν να χαλαρόσουν....το κύμα από μόνο του, ποττέ εν θα σου ανίξει τες άγγιρες...επομένος χαλαρόνεις τες εσεί όσον θέλεις ανάλογα με το τι ψάρκα θα πιάσεις.....διότι πάμεν με το σκεπτικό πως αφού το τσίμπιμα σινήθος δεν φέναιτε τζικάτο, πρέπει όπως εννά τραβίσει το ψάρι να καρφωθεί που μόνο του τζαι μετά να καταφέρει να ανίξει τες άγγυρες για να δεις ότι εν πάνο το ψάρι με το χαλάρομα του καλαμιού......
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

caveman wrote:Ευκαλεν τζο σειράς, ΕΥΚΑΛΑ ΤΖΑΙ ΕΓΩ :!: τζιούτε μιάν ούτε θκιό αλλά πολλεεεεές φορές, τζαι λαλό σου, ότι το θέμα είναι ΠΟΣΟ ΣΦΥΧΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΓΥΡΕΣ :!: :!: :!: Μπορείς να βάλεις πάνο σε ούλλα τα καλάμια άγγυρες, είτε είναι 60-100 ήτε 80-120 ήτε 100-140 κτλ κτλ κτλ τζήτε εν γλήωρα, αγρά κτλ κτλ κτλ σκληρά, μαλακά κτλ

Τζαι αν ακόμα επειμένεις, ΑΑΑΑ έγεινες τέλεια σαν το "Φ", πιάε μιαν άγγιρα τζαι πριν την οπλίσεις, πίεστες προς τα μέσα, τζαι μετά όπλισε τζαι δεν πόσην δύναμη θέλουν να ξαπολείσουν....μετά δοκίμασε το αντίθετο να δείς πόσο μπορούν να χαλαρόσουν....το κύμα από μόνο του, ποττέ εν θα σου ανίξει τες άγγιρες...επομένος χαλαρόνεις τες εσεί όσον θέλεις ανάλογα με το τι ψάρκα θα πιάσεις.....διότι πάμεν με το σκεπτικό πως αφού το τσίμπιμα σινήθος δεν φέναιτε τζικάτο, πρέπει όπως εννά τραβίσει το ψάρι να καρφωθεί που μόνο του τζαι μετά να καταφέρει να ανίξει τες άγγυρες για να δεις ότι εν πάνο το ψάρι με το χαλάρομα του καλαμιού......
οταν μηλουμαι για αγκυρες μηλουμαι για σερφ καταστασεις, το κυμα και το ρευμα το πολλυ μπορουν να σου ΑΝΟΙΞΟΥΝ την αγκυρα γιατο εξαλου ειναι και ο λογος που της χρησημοπειας, να παλουκωσης το η τα παραμαλα σου ωστε να μην ξεσερνουν, στο εξωτερικο που τα πραματα ειναι πιο αγρια υπαρχουν βαριδια με αγκυρες που δεν ανοιγουν λογω πολυ μεγαλων ρευματων και κυματων, για να τελειωνουμαι με το θεμα κανε μια βολη στην παραλια με βαριδι αγκυρα και με παραμαλο, βαλε το καλαμι στην βαση του με τεντωμενη την μισισνα ωστε να παλουκωθουν η αγκυρες στην αμμο και μετα περασε στο παραμαλο σου μια ζυγαρια κανταρι και δοκιμασε τραβηγματα απο πολλες κατευθηνσεις για να δεις οτι δεν απελευθερωνονται παντα απο το ψαρι η θελουν πιο πολυ δυναμη στην Χ πλευρα απο την Ψ, μετα σκευτου οτι εδωξε σου να παεις στα 7 μποφορ και πηγενε με τα μαλακα καλαμια και ξαναμηλουμαι

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

sta 7, 9 mpofor, ennen kalami pou thelis.. en stillous tis ilektrikis pou xriazese! kseris pou jinous tous atsalenous twn 132KV :D ..Re arwste! etsi kairo en kammei kupro, kamei 1 fora ton xrono to polli!. 'Pan metron ariston', En tha pais na psarepsis mes 8 mpofor enna katsis spiti sui na vrasis!.
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

Molis eixa tilefoniki epikoinonia me enan pou itan mazi su sto sugekrimmeno psarema kai ematha ti varidia eixes panw..jines tes mlkies pou en i akura mes ton molubdo, pu ta poulousin prosfora anamisi lira ta 2 :twisted: :!: Kala re nic..vastas kalami twn 300 lirwn mixanes twn 100 kai tsigounefkese mu na pais na piasis ena varidui me sustima :?: :twisted:

kanei en kammo alla post se tounto thema.. osous ezitisa na rtoun mazi mu surf casting tountes meres epeksan pello.. pou enbna ksanafisisei pale. miloume
Esox Lucius

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”