Βάρη-Surfcasting

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Βάρη-Surfcasting

Post by largemouth »

Ρε παιθκια θεωρείτε υπερβολή να ψαρεύκεις με 220γρ βάριδι στο ακροτήρι με τρικιμία? Ειδικά αν δεν έχεις άγκυρα :evil: :evil: Γιατί πολλά λίγοι έχουν στην λεμεσό ή κάπιοι βουρούν και αγοράζουν τες :twisted: :twisted: Ειπα του cave για τα γρ και εγέλαν. :D :D
Waiting for the perfect storm

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by caveman »

Ε φίλε, αν μεν βάλεις άγγιρες...εν στέκετε ρε, τζαι έχουν σχεδόν όλοι(είδη αλιείας) τους :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

largemouth wrote:Ρε παιθκια θεωρείτε υπερβολή να ψαρεύκεις με 220γρ βάριδι στο ακροτήρι με τρικιμία? Ειδικά αν δεν έχεις άγκυρα :evil: :evil: Γιατί πολλά λίγοι έχουν στην λεμεσό ή κάπιοι βουρούν και αγοράζουν τες :twisted: :twisted: Ειπα του cave για τα γρ και εγέλαν. :D :D
ton jero pou su elaloun oti kammume voles me 100-150gr..efkalles mas pellous :!: :!: twra lalis mas esu gia 200rka varithkia :!: O pellos pios eni :?: :twisted: . akou to cave, agkures!
Esox Lucius

Panikos

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Panikos »

Eπί ευκαιρίας , ψες δοκίμασα τις άγκυρες που πουλα ο φίλος μου ο κέλης http://www.anglermania.com ,
130 gr σε 6 μποφόρ αέρα και ενάμισι μέχρι δυο μετρα κύμα
Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την συμπεριφορά τους
Image

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by largemouth »

Νε ρε παιθκιά ξέρω τις αγγυρες και έχω απλά ρωτό εν υπεβολικα τα 220 γρ.Για να τα κάμουν και να τα πουλουν έχουν τους λόγους τους.Και εν έχουν όλοι αγγυρες και είναι έλεγμενο το θέμα :evil: :evil: :evil: Και αν θα έχουν θα είναι των 100γρ


Αυριο θα είμαι πάφο για το απόγευμα όποιος θέλει να έρθει ας ρωτήσει τον greg η των cave για το τηλ μου. :mrgreen: :mrgreen: Για ψάρεμα
Waiting for the perfect storm

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by caveman »

largemouth wrote:τα 220 γρ. για να τα κάμουν και να τα πουλουν έχουν τους λόγους τους
Ε :roll: :roll: εν για τες ΒΑΡΚΕΣ ? :lol: :lol: :lol: όι για να σίρνεις με το καλάμι :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

largemouth wrote:τα 220 γρ. για να τα κάμουν και να τα πουλουν έχουν τους λόγους τους
sto pazari pouloun polla pramata epidei uparxoun kai polla thumata pou ta agorazoun :twisted: .. Re peienne agorase mian kanoniki agkura pou jines pou exoun ta kano, 300gramaria kai dise tin paramallo me to kalami su :lol:
Esox Lucius

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by sifu-nas »

nai eshei kalamia opws tous styllous ths ilektrikhs yia na pomparoun me 220

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

100 gr αγκυρες ψαρευουν ανετα κοντρα στα 5 μποφορ τεσταρισμενο, τα 220 γρ δεν θα καταφερης να ριξης σωστα, θα ριξης λιγοτερη αποσταση (σε περιπτωση που θελης να πας πιο μακρια) και το πιο πιθανο να σπασης το καλαμι σου . δοκιμασε την επομενη φορα 220 γρ και 100 γρ αγκυρα και βγαλε πορισμα

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by marios »

Προσωπική μου γνώμη, δεν είναι και το καλύτερο ούτε και ασφαλές να κανεις πειράματα με 220 gr :shock:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Someone »

Επειδή τα "βαρετά" μου καλάμια είναι κάτι τηλεσκοπικά 80-150, ώς τωρά το πιό βαρύ βαρίδι που έσυρα ήταν 100 γρ, τζιαι τζιήνο δοκιμαστικά.
Οι άγκυρες που έχω όμως είναι των 90 γρ. Στέκονται μια χαρά σε μεγάλο κυματισμό, έννεν τόσο βάρος τους που τες κρατά σταθερές νομίζω, αλλά τα άγκιστρα τα οποία όταν είναι καλής ποιότητας εν καταλάβουν τίποτε.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχω πλάγιο αέρα, φεύκουν πολλά πλάγια οι βολές.
Τζιαμέ ένα βαρίδι πάνω που 150γρ είμαι σίουρος ότι θα κάμει τη διαφορά. Εκτός αν κάμνω κάτι λάθος φυσικά.

Οπότε καταλαβαίνω την ανάγκη για μεγάλο βαρίδι. Οι πελλο-εγγλέζοι απο ό,τι θκιεβάζω, έχουν τα 180γρ για "starters".

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

εγω προσωπικα θα εστιαζα την προσοχη μου στα καλαμια παρα στα μεγαλα βαροι , προχθες δοκιμασα ενα καλαμι 100-150γρ , παραβολικο 2σπαστο με αγκυρα 100ρα και οταν πηγα να το μαζεψω κατασκοτωθηκα να ανοιξω την αγκυρα γιατι το καλαμι ηταν μαλακο και δεν ειχε δυναμη να την ανοιξη με ευκολεια, σκευτητε τωρα να ειχε πανω και κανενα 2κιλο ψαρι¨)) θα το εχανα σιγουρα.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Someone »

no-nick wrote:εγω προσωπικα θα εστιαζα την προσοχη μου στα καλαμια παρα στα μεγαλα βαροι , προχθες δοκιμασα ενα καλαμι 100-150γρ , παραβολικο 2σπαστο με αγκυρα 100ρα και οταν πηγα να το μαζεψω κατασκοτωθηκα να ανοιξω την αγκυρα γιατι το καλαμι ηταν μαλακο και δεν ειχε δυναμη να την ανοιξη με ευκολεια, σκευτητε τωρα να ειχε πανω και κανενα 2κιλο ψαρι¨)) θα το εχανα σιγουρα.
Εστίασα στο καλάμι κύριε Νίκο, τζιαι θα σου το δώσω να το δοκιμάσεις μόλις έρτεις!

Το πρόβλημα μου τωρά εν τα δακτυλίδια: τούντα low riders έννεν πολλά μιτσιά για να δεχτούν shock leader που μισίνα;

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by Greg »

no-nick wrote:εγω προσωπικα θα εστιαζα την προσοχη μου στα καλαμια παρα στα μεγαλα βαροι , προχθες δοκιμασα ενα καλαμι 100-150γρ , παραβολικο 2σπαστο με αγκυρα 100ρα και οταν πηγα να το μαζεψω κατασκοτωθηκα να ανοιξω την αγκυρα γιατι το καλαμι ηταν μαλακο και δεν ειχε δυναμη να την ανοιξη με ευκολεια, σκευτητε τωρα να ειχε πανω και κανενα 2κιλο ψαρι¨)) θα το εχανα σιγουρα.
oullo theories ise telika.. Enne to kalami pou ftei, ego me kalamia sklira ke kalamia malaka anniga tis agkures xwris problima, kai trukumia 5misi mpofor en mou ta anige!. To lathos pou ekames esu profanws itan na sfiskis upervolika tis agkures panw sto varidi kai den annigasin. epathenna to kai go prin 3 xronia otan xrisimopiousa kati pallio-varida pou oi agkures itan sfinomenes mesa ston molubrdo!. Ta varidia me sustima vidoto en kammoun etsi provlimata, ektos an zavosis tis agkures gia na sfuggoun upervolika panw sto sustima. Stin periptwsi su esena, na tsimpisei mineri..enna minei jiame na prospathei na aniksei tes agkures su :D

en esxis upothesi :twisted:
Esox Lucius

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Βάρη-Surfcasting

Post by no-nick »

Greg wrote:
no-nick wrote:εγω προσωπικα θα εστιαζα την προσοχη μου στα καλαμια παρα στα μεγαλα βαροι , προχθες δοκιμασα ενα καλαμι 100-150γρ , παραβολικο 2σπαστο με αγκυρα 100ρα και οταν πηγα να το μαζεψω κατασκοτωθηκα να ανοιξω την αγκυρα γιατι το καλαμι ηταν μαλακο και δεν ειχε δυναμη να την ανοιξη με ευκολεια, σκευτητε τωρα να ειχε πανω και κανενα 2κιλο ψαρι¨)) θα το εχανα σιγουρα.
oullo theories ise telika.. Enne to kalami pou ftei, ego me kalamia sklira ke kalamia malaka anniga tis agkures xwris problima, kai trukumia 5misi mpofor en mou ta anige!. To lathos pou ekames esu profanws itan na sfiskis upervolika tis agkures panw sto varidi kai den annigasin. epathenna to kai go prin 3 xronia otan xrisimopiousa kati pallio-varida pou oi agkures itan sfinomenes mesa ston molubrdo!. Ta varidia me sustima vidoto en kammoun etsi provlimata, ektos an zavosis tis agkures gia na sfuggoun upervolika panw sto sustima. Stin periptwsi su esena, na tsimpisei mineri..enna minei jiame na prospathei na aniksei tes agkures su :D

en esxis upothesi :twisted:
την κουβεντα που λεει " ειδου η ροδος ειδου και το πηδημα" ξερης την? :D παμε να το δοκιμασουμαι και στην πραξη , με 2 διαφορετικους τυπους καλαμιων και μετα θα μου πεις αν συφωνας η διαφωνας :D , τις αγκυρες της εχω οπως ερχονται απο την μανα τους και ειναι αυτες η Ιταλικες με το μαυρο πλαστικο που εχει καναλια, αν δεν πειστης ακομα γιατι εισαι γιναξιης να βαλουμαι και ενα βαρος 2-3 κιλων που θα παριστανη το ψαρι περκει πειστης.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”