Βαρίδια με φώσφορο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Baridia me fosforo

Post by MariosK »

Τζε γώ παρατήρησα ότι μαζεύει γεννικά ψάρκα το φωσφόρο τζε όπως είπε τζε ο Κωνσταντίνος σίγουρα το καλοτζέρι δεν συμφέρει γιατί μαζεύκει τα μικρά. Εμέτρησα τον χρόνο που χρειάζεται να χάσουν την λάμψη τους τζίνα τα βαρίδκια τζε παρατήρησα ότι αντέχουν πάνω κάτω 8-10 λεπτά. Οι χάντρες δυστυχώς σταματούν να φέγγουν μετά που 1-2 λεπτά όπως σίγουρα δεν εν το ίδιο. Εγώ προτιμώ να προσαρμόζω κοντά στο βαρίδι ένα φωσφόρο, έχει φτηνά μικρά που φωτίζουν αρκετά, έτσι εν χρειάζεται να έχω τζε έννοια να φωτίζω το βαρίδι πριν τζε μπορώ να χρησιμοποιήσω ότι βαρίδι θέλω.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Baridia me fosforo

Post by Greg »

το φωσφορο προσελκει τα ψαρια προσεξα και γω. Περσυ ψαρευαμε με ενα φιλο στο παλιο λιμανι με εγγλεζικο και spinning..στο spinning τιποτα.. Σε μια φαση οταν τραβησαμε τον φελλο του εγγλεζικου με το φωσφορο, τον κτυπισε μια σφυρνα 2κιλη και μας τον εκομμαθκιασε μαζι με το φωσφορο
Esox Lucius

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Baridia me fosforo

Post by marios »

MariosK wrote: Εμέτρησα τον χρόνο που χρειάζεται να χάσουν την λάμψη τους τζίνα τα βαρίδκια τζε παρατήρησα ότι αντέχουν πάνω κάτω 8-10 λεπτά. Οι χάντρες δυστυχώς σταματούν να φέγγουν μετά που 1-2 λεπτά όπως σίγουρα δεν εν το ίδιο.
Μαριε στο δικο μας ματι σταματουν να φεγγουν!! στο ματι των ψαριων δεν σταματα, ακομι και να μην το φωρτησης με φως απο τον φακο τα ψαρια το βλεπουν.. :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Baridia me fosforo

Post by MariosK »

Χάνουν όμως που την φωτεινότητα τους μετά που λίγα λεπτά οπότε τζε που την αποτελεσματικότητα τους πιστεύω :roll:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Baridia me fosforo

Post by konstantinos kalogir »

Πάντως ρε παιδκιά πραγματικά αξίζει να έχετε πάντα μαζί σας λίγα τέτοια βαρίδια, δοκιμάστε τα με ζωντανό ή νωπό δόλωμα σε νύχτες χωρίς φεγγάρι και θα με θυμηθείτε, εκτός και αν δεν σας αρέσει η μάχη με μουγγριά, χέλια και βιόλες... Το καλοκαίρι πάντως πήρα μουγγρί στα 2 κιλά με αυτό το σύστημα και ζωντανό κεφαλούδι.. Και σκουλίκι να βάλετε πάλε έχει αποτέλεσμα. Όσο για τες χάντρες εγώ τες θεωρώ απαραίτητες και πάντα βάζω μια ή δύο στο παράμαλλο μου. Δοκιμάστε τα πάντα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Baridia me fosforo

Post by chrysanthos9 »

Ρε φιλε ο πειραματισμος στο ψαρεμα ειναι το ημιση του παντος :wink: :wink: :wink:
Rememper always someone waiting for you at home

Zelos
Posts: 3
Joined: Sun Feb 01, 2009 11:37 pm

Re: Βαρίδια με φώσφορο

Post by Zelos »

που βρισκουμε ετσι βαρυδια?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βαρίδια με φώσφορο

Post by AggelosLRK »

Μην παρασυρεστε τα φωσφορουχα χαντρακια πανω στο παραμαλλο ειναι υπεραρκετα,τουτα ουλα κατα την γνωμη μου ειναι για να πουλησουν,μεγαλα μυστικα δεν υπαρχουν φτανει να ειναι η μερα σου :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βαρίδια με φώσφορο

Post by MariosK »

Έχει ένα μυστικό φίλε Άγγελε, τακτικά ψαρέματα :). Όσο πιο πολλές ώρες κάθεσαι παρέα με την θάλασσα τόσα πιο πολλές χαρές θα σου δώκει.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”