Βαρίδια με φώσφορο

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Βαρίδια με φώσφορο

Post by ps1xas »

κοπελια ida στην αγορά κάτι βαρίδια που βάλεις μέσα φώσφορο.. epianta κανένας?
πια η άποψη σας αν βάλω.. θα έρχονται τα ψαρια κοντά? η ένα κοπούν να "φιουν"?

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Baridia me fosforo

Post by Someone »

fisher_man wrote:ena kopoun na feioun

Μια νύχτα που εψάρευκα μόνος μου, ήρτε ένας Λιβανέζος τζιαι έκατσε με το γιό του μαζί μου.
Είχα φκάλει θκυό μουγγράσιελλα κάμποσο μεγάλα τζιαι είχα τα μες τη σίκλα με το νερό, βασικά εσκέφτουμουν να τα κρατήσω αλλά τελικά έδωσα του τα (θα μου είπε 20 φορές "nice fish, very very good meat" :shock: ).

Τέλοσπαντων, ο άνθρωπος εψάρευκε πολλά απο ό,τι μου είπε στο Λίβανο, τζιαι είπε μου ότι ο πιό συνηθισμένος τρόπος τους τζιηκάτω είναι ακριβώς ένα φωσφορούι πάνω στο βαρίδι. Έν επέμενα να μάθω λεπτομέρειες γιατί ούτε εγώ επολλοπίστευκα.
Αλλά επέμενε ότι κάμνει θραύση.
Ο θεός τζιαι η ψυσιή του.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Baridia me fosforo

Post by Greg »

αν δεν δοκιμάσεις φιλε μου δεν θα μάθεις ποτε.. Εν χάνεις τίποτε .. αναμένουμε report
Esox Lucius

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Baridia me fosforo

Post by ps1xas »

Greg wrote:αν δεν δοκιμάσεις φιλε μου δεν θα μάθεις ποτε.. Εν χάνεις τίποτε .. αναμένουμε report

τα αγόρασα!!... με την πρώτη ευκαιρία θα δοκιμαστεί και θα σας πω αποτελέσματα..

Panikos

Re: Baridia me fosforo

Post by Panikos »

υπάρχουν και βαρίδια που είναι από μονα τους φοσφορα , το περασμένο καλοκαίρι ένας φίλος τα χρησιμοποιούσε ,
όταν τον ρώτησα γιατί αυτά , μου είπε ότι υπάρχουν περίεργα ψαρια που όταν δουν κάτι να φωτίζει έρχονται κοντά και είναι πιο εύκολο να βρούν το δόλωμα ,απότι θυμούμαι είχε καλές επιτυχίες στους μουρμουρους

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Baridia me fosforo

Post by sea-hunter »

νομίζω και ο κολιός προσελκύεται με φώσφορο :?: :? :roll:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Baridia me fosforo

Post by ps1xas »

κοπελια το βαρίδιο θα πέσει απόψε μέσα στη θάλασσα... θα έχετε αύριο τα αποτελέματα..

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Baridia me fosforo

Post by ps1xas »

κοπελια.. κάνει δουλειά...!!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Baridia me fosforo

Post by mariosko »

δοκιμασες και με φοσφωρο και χωρις που πηγες και πηρες περισσοτερα τσιμπηματα στο παραμαλλο με το φοσφωρο?
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: Baridia me fosforo

Post by ps1xas »

mariosko wrote:δοκιμασες και με φοσφωρο και χωρις που πηγες και πηρες περισσοτερα τσιμπηματα στο παραμαλλο με το φοσφωρο?

όπως ακριβώς το είπες...

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Baridia me fosforo

Post by CASTING »

ps1xas wrote:kopelia.. kani doulia...
Φιλε αν θελεις λεεις μας καποιες παραπανο λεπτομεριες(τι ψαρκα ετσιμπισαν τζαι τι δολωμα εβαλες) γιατι εδωκιμασε το ο κουμπαρος μου προψες που επιαμεν τζαι επεριπεζα τον.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
Nikolas
Posts: 63
Joined: Sat Jan 19, 2008 6:47 pm

Re: Baridia me fosforo

Post by Nikolas »

αγόρασα je εγώ γκίντο βαρίδι αλλα ακόμα να το χρησιμοποιήσω επειδή σανά je εν λείο υπερβολικό!!
μια καλή επιλογή για μουρμούρες είναι να βάλετε πας τα παράμαλλα φωσφορούχες xantroues όσο το δυνατό πιο μικρές και πριν να το σούρνεις να φέγγεις λείο πάνω του να φορτίζει, υπόψη όμως ότι το "σηιμωνα" αν αίσχη καλαμάρκα η σουπιές προσελκύει τα je fkaloun το skoulouji που το αγκίστρι χωρίς να πάρουμε "χαπαρι". αν pale "τουντο" σύστημα εν δουλέψει μεν απορρίπτεται τον "μαλαγρωτι" επειδή για μένα εν standard εξοπλισμός του casting για mourmourous. "ξεφαλες" γαρίδας je γκίντα μύδια σε πακέτα κατεψυγμένα μες το μπλέντερ je ότι ζωντανό αίσχη μες σε μια παραλια ένα ertei όμβρος μας. ένα άλλο σημαντικό για mourmourous εν ότι εν καλύτερα να βάζουμε πάντα πάνω που δυο παράμαλλα αίσχη φορες που έβαλα je πέντε! επειδή τούτοι οι ρέλι βόσκουν κοπαδιαστά. ένα πράμα που εν πολλά καλο για τον "μαλαγρωτι" εν να περνάς μια μισίνα που μες τες trupoues, περίπου που μες την μέση je στές 2 άκριες να ντυθούν 2 αγκίστρια εν πρέπει να εξέχουν πολλά όμως επειδή μετά mblekounte, ελπίζω να εν χρήσιμα τούτα
μια η λυση.λιμνουα μες την αυλη μας γεματη ψαρκα!

Panikos

Re: Baridia me fosforo

Post by Panikos »

Νικολα έχεις pm :wink:

User avatar
Konix
Posts: 138
Joined: Thu May 15, 2008 1:53 pm
Location: Paphos

Re: Baridia me fosforo

Post by Konix »

Συμφωνω μαζι σου φιλε Νικόλα ...ειδικά με τες χαντρουες τες μιτσιες που αμαν φεξεις λλιο πάνω φωσφοριζοθν καλα...ειχα τζιαι γω καποια καλά αποτελέσματα με τούτο τον τρόπο :P
Keep Fishing!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Baridia me fosforo

Post by konstantinos kalogir »

Εδοκίμασα πρόσφατα τούτα τα βαρίδια σε 3-4 ψαρέματα. Το λοιπόν, στο πρώτο ψάρεμα που ήταν γενικώς απογοητευτικό έπιασα πολλά τσιμπήματα πάνω στο βαρίδι τα οποία βέβαια δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, ενώ το δόλωμα έβρισκα το φαγωμένο.Έπιασα μόνο ένα 200ρι σορκό. Ψάρεμα με γεμάτο φεγγάρι. Συμπέρασμα πρώτο, το καλοκαίρι μαζεύκει τα μικρόψαρα οπότε δεν συμφέρει. Δεύτερο ψάρεμα, φθινόπωρο, εδοκίμασα το με ζωντανο κεφαλούι. Είχα πιάσει 5-6 κεφαλούδκια με την απόχη και δεν επρολάμβενα τα τσιμπήματα. Αποτέλεσμα μαι λίτσα και ένα μουγγρί και καμπόσα τσιμπήματα που δεν εκάρφωσα ψάρι, ή έβρισκα το κεφαλούι κομμένο. Πρέπει να έπιασα επιθέσεις και που καλαμάρια. Btw η νύχτα ήταν αφέγγαρι. Συμπέρασμα δουλεύκει στα αρπακτικά. Τρίτο ψάρεμα για μουρμούρες στην άμμο πρόσφατα, μόνο μια μουρμούρα, αλλά ήταν άσχημη νύχτα γενικώς...Δυατυχώς στο ψάρεμα μου εχτές έχασα το που την πρώτη βολή, ήθελα να φκάλω περαιτέρω συμπεράσματα...

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”