Veret και BadBass

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Veret και BadBass

Post by Nikolas Nklou »

Δυο ''like'' στον Κ.Ευανθη!!! Pambs εν εμιλουσα για το ψαρεμα που εκαμες μαζι με τον Μαριο αλλα για τα ψαρεματα του Μαριου που καμνει γενικα :) ρωτα τον να σου πει :)
Never back down

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Veret και BadBass

Post by AggelosLRK »

Η ουσια πισω απο ενα ποιοτικο σετ ειναι η αντοχη του στον χρονο παρα στο αποτελεσμα των εξορμησεων.
Ειναι δικη μας ευθυνη να ψαξουμε και να ξεχωρισουμε το ακριβο απο το ποιοτηκο και να βλεπουμε τι μας συμφερει απο το στριφταρι την πετονια και το νημα εως το καλαμι το τριποδα και το μηχανισμο,οπως επισης πρεπει να κατανοησουμε οτι αν βασταμε ποιοτικο εξοπλισμο δεν μας κανει ποιοτικους ψαραδες ως προς τα αποτελεσματα.
Οπως επισης οτι αν δεν προσεχουμε τον εξοπλισμο μας οσο ακριβος και να ειναι θα φθαρει και θα τον κατηγορησουμε αδικα.

Μπορω να γραψω ενα κατεβατο πραγματα!αλλα το θεμα και η ουσια ενος ψαρεματος ειναι πρωτα να το ευχαριστηθουμε και να προσπαθουμε να ειμαστε οσο το δυνατον πιο αντικειμενικοι στις προσδοκιες μας (απεταξαμεν το youtube :D )

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Εγω ειπα να το καμω λιγο αναποδα. Πρωτα να παρω καλο καλαμι και μετα να φτασω μεχρι τον Mackellow. ))) Εχω ηδη ενα καλαμι γυρω στα 160 ευρω με την μηχανη και πριν να βαλω shock leader εφτανα τα 80 μετρα. Απ οτι διαβαζω σε διαφορα φορουμ οι περισσοτεροι εκει κυμαινοντε. Προσπαθω να διορθωσω τις βολες μου οσο πιο πολλα μπορω απο μονος μου και μετα ισως ζητησω και την βοηθεια του Mackellow για καλυτερα αποτελεσματα. Τωρα οπως ειπα και πριν γυρευω καλαμι για τον χειμωνα. Εχω ηδη καταληξη σε ενα που τσιμπαει και σε μερικα χρονια ισως να εχω και εγω αποψη στο ολο θεμα. Ευχαριστω οσους προσπαθησαν να με βοηθησουν. Οι αποψεις ειναι διαφορετικες και η καθε μια σεβαστη αλλα οπως καταλαβα η πλειοψηφια ειναι με το μερος του καλου καλαμιου. Δεν σημαινει ομως οτι η πλειοψηφια εχει δικαιο.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by marios »

marios wrote:το σημαντικότερο που πρέπει να προσέξεις σε ένα καλάμι surf casting είναι πρώτα να σε βολεύει εσένα σύμφωνα με το σωματότυπο,άνοιγμα χεριών κτλ ,αλλου βολεύει κάποιον 180 ύψος η θέση μηχανισμού και αλλου κάποιον 160 ! αν και υπάρχουν συρόμενες θέσης μηχανισμου σε αρκετά καλαμια τα περισσότερα χάνουν το ζύγισμα τους όταν το βάλεις εκεί που το χρειάζεσαι και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα ειδικά στην βολή...
Eνα καλάμι μαζί με μηχανισμό AN έχει βάρος πάνω από +1300gr δεν το χειρίζεται ένας μυώδης η εύσωμος το ίδιο με ένα πιο αδύνατο σωματικά ..ακόμη και το μεγάλο ύψος που λέμε, κάποτε ναι στήναμε αρματωσιές με 2,3 και πολλές φορες 4 αγκίστρια και βγάζαμε και ψαρια συνήθως μουρμούρες 2,και 3 μαζί !!χρειαζόμασταν μήκος στα καλαμια για να στήσουμε τα παράμαλλα..τώρα πάνε αυτά! ένα αγκίστρι είναι και πολύ!..όσο για το θέμα να αποφεύγεις το πρώτο κύμα η τα φύκια σε ταραγμένη θάλασσα αρκεί μια ψιλή βάση η ψηλώνεις το τρίποδα εκεί που το θέλεις αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα έχω δει τρίποδες να είναι τα ποτηράκια πάνω από 1,5 metro πάνω από το έδαφος, το ίδιο και μονες βάσης,άρα ένα καλάμι από 3.60m και πάνω είναι ιδανικό!
ps: επίσης ιδανικά καλαμια s.casting όταν δεν "κολλας" σε ταμπέλες μπορεί να είναι και μερικά κυπρινοκαλαμα και του "αμερικανικου" τύπου Spinning Surf Rod.
αυτά που έγραψα πιο πάνω είναι πράγματα που πρέπει να προσέξεις όταν πληρώνεις ένα σεβαστό ποσο για αγορά καλαμιού πρόσεξε τα :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Veret και BadBass

Post by rockfishing »

marios wrote:
marios wrote:το σημαντικότερο που πρέπει να προσέξεις σε ένα καλάμι surf casting είναι πρώτα να σε βολεύει εσένα σύμφωνα με το σωματότυπο,άνοιγμα χεριών κτλ ,αλλου βολεύει κάποιον 180 ύψος η θέση μηχανισμού και αλλου κάποιον 160 ! αν και υπάρχουν συρόμενες θέσης μηχανισμου σε αρκετά καλαμια τα περισσότερα χάνουν το ζύγισμα τους όταν το βάλεις εκεί που το χρειάζεσαι και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα ειδικά στην βολή...
Eνα καλάμι μαζί με μηχανισμό AN έχει βάρος πάνω από +1300gr δεν το χειρίζεται ένας μυώδης η εύσωμος το ίδιο με ένα πιο αδύνατο σωματικά ..ακόμη και το μεγάλο ύψος που λέμε, κάποτε ναι στήναμε αρματωσιές με 2,3 και πολλές φορες 4 αγκίστρια και βγάζαμε και ψαρια συνήθως μουρμούρες 2,και 3 μαζί !!χρειαζόμασταν μήκος στα καλαμια για να στήσουμε τα παράμαλλα..τώρα πάνε αυτά! ένα αγκίστρι είναι και πολύ!..όσο για το θέμα να αποφεύγεις το πρώτο κύμα η τα φύκια σε ταραγμένη θάλασσα αρκεί μια ψιλή βάση η ψηλώνεις το τρίποδα εκεί που το θέλεις αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα έχω δει τρίποδες να είναι τα ποτηράκια πάνω από 1,5 metro πάνω από το έδαφος, το ίδιο και μονες βάσης,άρα ένα καλάμι από 3.60m και πάνω είναι ιδανικό!
ps: επίσης ιδανικά καλαμια s.casting όταν δεν "κολλας" σε ταμπέλες μπορεί να είναι και μερικά κυπρινοκαλαμα και του "αμερικανικου" τύπου Spinning Surf Rod.
αυτά που έγραψα πιο πάνω είναι πράγματα που πρέπει να προσέξεις όταν πληρώνεις ένα σεβαστό ποσο για αγορά καλαμιού πρόσεξε τα :wink:
Μαριε έχω μιαν απορια, γραφεις ότι ένα καλαμη πανω από 1300γρ εν δυσκολο να το χειριστεις. Η απορια μου είναι τα πλειστα καλαμια εν κατω που 500γρ μειονεκτουν σε σχεση με καποιο που είναι 1200γρ;

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Veret και BadBass

Post by rockfishing »

rockfishing wrote:
marios wrote:
marios wrote:το σημαντικότερο που πρέπει να προσέξεις σε ένα καλάμι surf casting είναι πρώτα να σε βολεύει εσένα σύμφωνα με το σωματότυπο,άνοιγμα χεριών κτλ ,αλλου βολεύει κάποιον 180 ύψος η θέση μηχανισμού και αλλου κάποιον 160 ! αν και υπάρχουν συρόμενες θέσης μηχανισμου σε αρκετά καλαμια τα περισσότερα χάνουν το ζύγισμα τους όταν το βάλεις εκεί που το χρειάζεσαι και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα ειδικά στην βολή...
Eνα καλάμι μαζί με μηχανισμό AN έχει βάρος πάνω από +1300gr δεν το χειρίζεται ένας μυώδης η εύσωμος το ίδιο με ένα πιο αδύνατο σωματικά ..ακόμη και το μεγάλο ύψος που λέμε, κάποτε ναι στήναμε αρματωσιές με 2,3 και πολλές φορες 4 αγκίστρια και βγάζαμε και ψαρια συνήθως μουρμούρες 2,και 3 μαζί !!χρειαζόμασταν μήκος στα καλαμια για να στήσουμε τα παράμαλλα..τώρα πάνε αυτά! ένα αγκίστρι είναι και πολύ!..όσο για το θέμα να αποφεύγεις το πρώτο κύμα η τα φύκια σε ταραγμένη θάλασσα αρκεί μια ψιλή βάση η ψηλώνεις το τρίποδα εκεί που το θέλεις αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα έχω δει τρίποδες να είναι τα ποτηράκια πάνω από 1,5 metro πάνω από το έδαφος, το ίδιο και μονες βάσης,άρα ένα καλάμι από 3.60m και πάνω είναι ιδανικό!
ps: επίσης ιδανικά καλαμια s.casting όταν δεν "κολλας" σε ταμπέλες μπορεί να είναι και μερικά κυπρινοκαλαμα και του "αμερικανικου" τύπου Spinning Surf Rod.
αυτά που έγραψα πιο πάνω είναι πράγματα που πρέπει να προσέξεις όταν πληρώνεις ένα σεβαστό ποσο για αγορά καλαμιού πρόσεξε τα :wink:
Μαριε έχω μιαν απορια, γραφεις ότι ένα καλαμη πανω από 1300γρ εν δυσκολο να το χειριστεις. Η απορια μου είναι τα πλειστα καλαμια εν κατω που 500γρ μειονεκτουν σε σχεση με καποιο που είναι 1200γρ;
Εχαθηκε ο site admin?

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Veret και BadBass

Post by rockfishing »

:violin:

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Veret και BadBass

Post by rockfishing »

up

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Veret και BadBass

Post by no-nick »

rockfishing wrote:
rockfishing wrote:
marios wrote:[quote="mario

Eνα καλάμι μαζί με μηχανισμό AN έχει βάρος πάνω από +1300gr δεν το χειρίζεται ένας μυώδης η εύσωμος το ίδιο με ένα πιο αδύνατο σωματικά
Μαριε έχω μιαν απορια, γραφεις ότι ένα καλαμη πανω από 1300γρ εν δυσκολο να το χειριστεις. Η απορια μου είναι τα πλειστα καλαμια εν κατω που 500γρ μειονεκτουν σε σχεση με καποιο που είναι 1200γρ;
Εχαθηκε ο site admin?
o Mαριος ειπε καλαμι μαζι με μηχανισμο 1300 , οχι μονο το καλαμι.

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: Veret και BadBass

Post by rockfishing »

no-nick wrote:
o Mαριος ειπε καλαμι μαζι με μηχανισμο 1300 , οχι μονο το καλαμι.
Sorry τυπογραφικο λαθος, ξαναρωτω
Τα πλειστα καλαμια εν κατω που 500γρ μειονεκτουν σε σχεση με καποιο που είναι πανω απο 500γρ;
ρωτω γιατι ετυχε να δοκιμασω καλαμη που κρατοντας το μετα απο την μηχανη (650γρ) η μυτη εγυρνε μπροστα.
Το αποτελεσμα ηταν οτι με ευκολινε πολυ σε βολες...

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Veret και BadBass

Post by Nikolas Nklou »

rockfishing wrote:
no-nick wrote:
o Mαριος ειπε καλαμι μαζι με μηχανισμο 1300 , οχι μονο το καλαμι.
Sorry τυπογραφικο λαθος, ξαναρωτω
Τα πλειστα καλαμια εν κατω που 500γρ μειονεκτουν σε σχεση με καποιο που είναι πανω απο 500γρ;
ρωτω γιατι ετυχε να δοκιμασω καλαμη που κρατοντας το μετα απο την μηχανη (650γρ) η μυτη εγυρνε μπροστα.
Το αποτελεσμα ηταν οτι με ευκολινε πολυ σε βολες...
μπορει να σε ευκολυνε οπως λες κατα την βολη αλλα κατα την ανακτηση νομιζω θα ηταν πιο κουραστικο που καποιο αλλο καλαμι που εν ζυγισμενο σωστα και πιο ελαφρυ!
Never back down

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by konstantinos kalogir »

rockfishing wrote:
no-nick wrote:
o Mαριος ειπε καλαμι μαζι με μηχανισμο 1300 , οχι μονο το καλαμι.
Sorry τυπογραφικο λαθος, ξαναρωτω
Τα πλειστα καλαμια εν κατω που 500γρ μειονεκτουν σε σχεση με καποιο που είναι πανω απο 500γρ;
ρωτω γιατι ετυχε να δοκιμασω καλαμη που κρατοντας το μετα απο την μηχανη (650γρ) η μυτη εγυρνε μπροστα.
Το αποτελεσμα ηταν οτι με ευκολινε πολυ σε βολες...
Γενικός κανόνας: Όσο πιο χαμηλό το βάρος του καλαμιού τόσο καλύτερο το υλικό του.
Όμως για να επιλέξεις καλάμι πρέπει να ξέρεις ακριβώς για τι θα το δουλέψεις. Μπορεί να θέλεις καλάμι πχ για:
1. Ψάρεμα σε άμμο για μουρμούρες.
2. Ψάρεμα σε βράχους
3. Ψάρεμα με ζωντανό δόλωμα
4. Ψάρεμα για καταστάσεις surfcasting.
5. Ψάρεμα για λίγο από όλα τα παραπάνω
Ανάλογα με τον σκοπό που το θέλεις μπορείς να μπεις σε λεπτομέριες όπως το βάρος κτλ.
Ένα μουρμουροκάλαμο δεν μπορεί να είναι πολλά βαρετό γιατί συνήθως σε έτσι ψαρέματα στύνουμε 3-4 καλάμια, με ζωντανό σκουλίκι το οποίο κάθε λίο θέλει έλεγχο. Αν έχεις βαρετά καλάμια θα κουραστείς πάρα πολλά. Επίσης τι να κάμεις ένα βαρετο-δυνατό καλάμι για τις μουρμούρες.
Αν όμως θέλεις το για να πηγαίνεις σε βραχότοπους που μπορεί να σου τσιμπήσουν μέχρι και ορφοί και δολώνεις μικρά καλαμαράκια ή γαρίδες ολόκληρες τότε 2 καλάμια εν αρκετά, και τα δολώματα εν θέλουν συνέχεια έλεγχο. Ένα πιο βαρετο-δυνατό καλάμι βοηθά στο να τραβήσεις πάνω ένα μεγάλο ψάρι και εν κουράζεσε γιατί εν λίος ο χρόνος που αναλώνεις στο σύρε τράβα τα καλάμια σου.
Εν υπάρχει σωστή απάντηση στο πιο εν το καλύτερο βάρος σε ένα καλάμι surfcasting, η απάντηση κατά τη γνώμη μου είναι τι θέλεις να κάμεις το συγκεκριμένο καλάμι

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Veret και BadBass

Post by belluga »

konstantinos kalogir wrote: Γενικός κανόνας: Όσο πιο χαμηλό το βάρος του καλαμιού τόσο καλύτερο το υλικό του.
τουτο εν νομιζω οτι εν κανονας φιλε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by konstantinos kalogir »

belluga wrote:
konstantinos kalogir wrote: Γενικός κανόνας: Όσο πιο χαμηλό το βάρος του καλαμιού τόσο καλύτερο το υλικό του.
τουτο εν νομιζω οτι εν κανονας φιλε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γενικός κανόνας :D
2 καλάμια τρίσπαστα 4.50μ, συνήθως το πιο βαρετό είναι φτιαγμένο από κατώτερης ποιότητας υλικό. Κοίταξε τα βάρη τρίσπαστων καλαμιών οποιασδήποτε εταιρίας και δες ότι για βάρος κάτω από 500 γραμμάρια το υλικό είναι πολύ καλής ποιότητας. Όσο το υλικό χάνει από την ποιότητα του (και πηγαίνουμε προς fiberglass καλάμια) το συνολικό βάρος αυξάνεται ως και τα 800 γραμμάρια. Το συνολικό βάρος εξαρτάται επίσης που το reel seat και τους οδηγούς αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό, κυρίως το υλικό κάμνει την διαφορά

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Veret και BadBass

Post by no-nick »

πανω απολα σε ενα καλαμι εχει να κανη η σχεδιαση του. μπορη ενα καλαμι με υποδιεστερο καρπον να ειναι καλητερο απο ενα με πολυ καλητερο καρπον.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”