Veret και BadBass

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Ξέρει κανένας αν φέρνει κανένας Κύπρο τα Veret ή τα BadBass?

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Αν και μιλώ για surfcasting μαλλον σε λάθος ενότητα έγραψα.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Veret και BadBass

Post by apsavvas »

πιο καλαμι απο badbass σε ενδιαφερη?
The only source of knowledge is experience

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Δεν εχω υποψιν μου καποιο συγκεκριμένο. Το θελω για τον χειμώνα (surfcasting). Απ οτι διάβασα δισπαστα χρειάζονται αλλα δεν ειμαι και ο πιο ειδικός.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Veret και BadBass

Post by COTSIOS80 »

Dr.Astakos wrote:Δεν εχω υποψιν μου καποιο συγκεκριμένο. Το θελω για τον χειμώνα (surfcasting). Απ οτι διάβασα δισπαστα χρειάζονται αλλα δεν ειμαι και ο πιο ειδικός.
Δεν ειναι απαραιτητο να πιασεις δισπαστο.
Και τρισπαστο γινεται, ακομα και τηλεσκοπικο φτανει να επιλεξεις το σωστο action για τις συνθηκες που θελεις να ψαρεψεις.
Δικη μου αποψη ελαχιστο μηκος 4.20μ και action καπου μεταξυ 120-170.

Τα badbass ειναι ωραια καλαμια αλλα τσιμπα η τιμη τους
Ditch the bitch and let's go fishing!

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Κατανοητό, μακρυ καλάμι με μεγάλο action. Για τα crever και τα shimano τι εχεται να πειτε? πανω κατω ολα τα ιδια ειναι ή οντως τα πιο ακριβα ειναι και πολυ καλύτερα? και οταν λέμε καλύτερα τι εννοούμε? οτι πιαννουνε ψαρια στον αερα? ))))

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Veret και BadBass

Post by sea-hunter »

φιλε αποψη μου, καλαμι καταλληλο για σερφ καταστασεις ειναι ενα που 8α "στεκει", να αντεχει στον αερα, που θα σε βοηθησει να καμεις οσο το δυνατο μακρυτερες βολες, και να μπορει να ανακτησει την αγκυρα σου οσο το δυνατο ευκολοτερα. φιλε κοιτα3ε και τα ΗΙRO πολλα ωραια καλαμια :idea:
Keep Walking...Keep Fishing!!

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by chrisostomos »

Φιλε μου.... Σημερα στην Κυπρο είτε έχεις καλάμι των 450 ευρώ και μηχανισμό των 700 ευρώ πιάνεις με σιγουριά 1000% τα ίδια ακριβός ψάρια και σε μέγεθος και σε αριθμό με ένα καλάμι των 45ευρώ και μηχανισμό των 50 ευρώ και αυτό μπορώ να στο αποδείξω οπότε θες..
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Ναι αλλα πως θα μπορεσεις να ριξεις πισω απο τα κυματα τον χειμωνα με το καλαμι των 45 ευρω? αν μιλας για καστινγκ ειναι αλλο και αν μιλας για σερφκαστινγκ ειναι αλλο. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by chrisostomos »

Διαλεξε εσυ την μερα που θες και το μερος που θες. Εγω στον ιδιο τριποδα θα βαλω 2 καλαμια με 2 μηχανισμους. Και οι δυο μηχανισμοι θα εχουν την ιδια 35αρα μανα το ιδιο shock leader την ιδια αρματωσια και τα ιδια 145γμ. Βαρυδια. Το ιδιο δωλομα φυσικα.. Απλα το ενα σετ θα κοστιζει μεχρι €100 και το αλλο πανω απο €400.. Στο τελος μην εκπλαγεις αν δεν πιασουμε και τιποτα... Φυσικα και παιζει ρολο ο εξοπλησμος αλλα κανει την διαφορα εκει που υπαρχουν ψαρια... Εδω δεν εχει μεινει τιποτα... Εκτος και αν θεορεις τα μουρμουρακια ψαρια.... :-) αν ειναι να βγω με 5 μποφορ και να ειμαι χαρουμενος με 2-3 μουρμουρακια των 200γμ και κανενα σορκο των 150γμ....χεστα :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Veret και BadBass

Post by apsavvas »

φιλε αν υπάρχη μεράκη γ αυτό που κάνεις πέρνεις πιοτικά καλάμια
The only source of knowledge is experience

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Veret και BadBass

Post by COTSIOS80 »

apsavvas wrote:φιλε αν υπάρχη μεράκη γ αυτό που κάνεις πέρνεις πιοτικά καλάμια
Συμφωνω με το Σαββα. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να αγοραζεις κατι καλο μια φορα παρα κατι φτηνο 2-3 φορες.
Αλλα εννοειται οτι το τι ειναι φτηνο η τι ειναι ακριβο εξαρταται που την τσεπη του καθενος μονο.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by marios »

chrisostomos wrote:Φιλε μου.... Σημερα στην Κυπρο είτε έχεις καλάμι των 450 ευρώ και μηχανισμό των 700 ευρώ πιάνεις με σιγουριά 1000% τα ίδια ακριβός ψάρια και σε μέγεθος και σε αριθμό με ένα καλάμι των 45ευρώ και μηχανισμό των 50 ευρώ και αυτό μπορώ να στο αποδείξω οπότε θες..
chrisostomos wrote:αν ειναι να βγω με 5 μποφορ και να ειμαι χαρουμενος με 2-3 μουρμουρακια των 200γμ και κανενα σορκο των 150γμ....χεστα :-)
:lol: :text-+1:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Μαριε απ οτι καταλαβα συμφωνας με τον Χρυσοστομο? Τελικα δεν ξερω τι να καμω. Αν μπορουσα να κανω ενα vote ισως να εβγαζα καποια ακρη. Προς το παρων ειναι 3-2 υπερ του καλου καλαμιου.

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Veret και BadBass

Post by Nikolas Nklou »

Dr.Astakos wrote:Μαριε απ οτι καταλαβα συμφωνας με τον Χρυσοστομο? Τελικα δεν ξερω τι να καμω. Αν μπορουσα να κανω ενα vote ισως να εβγαζα καποια ακρη. Προς το παρων ειναι 3-2 υπερ του καλου καλαμιου.
4-2 υπερ του καλου καλαμιου :) επαθαμεν την με τα φτηνα καλαμια και εμαθαμε......
Never back down

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”