Veret και BadBass

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Veret και BadBass

Post by apsavvas »

Καταρχάς να μην είμαστε και απόλυτοι σε κάποια θέματα.
Και ξανά λέω είναι μεράκι του καθενός το πώς θα ψαρεύει και με το πόσα θα ξοδεύει.
Δεν αντιλέγω ότι και με τα δύο σενάρια κάνεις τη δουλείας σου αλλά σε θέματα ανθεκτικότητας δεν θα συμφωνούσα να πάρεις κάτι φτηνό να κάμεις τη δουλεία σου (Κυπριακή νοοτροπία)
The only source of knowledge is experience

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by marios »

Dr.Astakos wrote:Κατανοητό, μακρυ καλάμι με μεγάλο action. Για τα crever και τα shimano τι εχεται να πειτε? πανω κατω ολα τα ιδια ειναι ή οντως τα πιο ακριβα ειναι και πολυ καλύτερα? και οταν λέμε καλύτερα τι εννοούμε? οτι πιαννουνε ψαρια στον αερα? ))))
να πω και εγώ τι γνώμη μου ,shimano καλαμια δεν με πείθουν για τα λεφτά τους..όμορφα και κομψά ναι είναι! αλλα τίποτε περισσότερο ψαρεύτηκα από αλλα καλαμια με τι μιση τιμή τους(για μηχανισμούς shimano είναι από τους καλύτερους)..τα crever μου αρέσουν καλύτερα σαν καλαμια από τα shimano αν και έχουν πολύ λιγότερα μοντέλα, τώρα για τα BAD BASS δεν το συζητώ exei 2,3 καλαμια surf casting ίσος τα κορυφαία αλλα δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να τ αγοράσω..όταν λέμε καλύτερα συνήθως εννοούμε το υλικό κατασκευής καλαμιού και τι τύπου δαχτυλίδια έχει ..αν και πολλές φορες ίσος τις περισσότερες πληρώνουμε περισσότερο απλά για το αυτοκόλλητο τις μάρκας..
το σημαντικότερο που πρέπει να προσέξεις σε ένα καλάμι surf casting είναι πρώτα να σε βολεύει εσένα σύμφωνα με το σωματότυπο,άνοιγμα χεριών κτλ ,αλλου βολεύει κάποιον 180 ύψος η θέση μηχανισμού και αλλου κάποιον 160 ! αν και υπάρχουν συρόμενες θέσης μηχανισμου σε αρκετά καλαμια τα περισσότερα χάνουν το ζύγισμα τους όταν το βάλεις εκεί που το χρειάζεσαι και δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα ειδικά στην βολή...
Eνα καλάμι μαζί με μηχανισμό AN έχει βάρος πάνω από +1300gr δεν το χειρίζεται ένας μυώδης η εύσωμος το ίδιο με ένα πιο αδύνατο σωματικά ..ακόμη και το μεγάλο ύψος που λέμε, κάποτε ναι στήναμε αρματωσιές με 2,3 και πολλές φορες 4 αγκίστρια και βγάζαμε και ψαρια συνήθως μουρμούρες 2,και 3 μαζί !!χρειαζόμασταν μήκος στα καλαμια για να στήσουμε τα παράμαλλα..τώρα πάνε αυτά! ένα αγκίστρι είναι και πολύ!..όσο για το θέμα να αποφεύγεις το πρώτο κύμα η τα φύκια σε ταραγμένη θάλασσα αρκεί μια ψιλή βάση η ψηλώνεις το τρίποδα εκεί που το θέλεις αφού υπάρχει αυτή η δυνατότητα έχω δει τρίποδες να είναι τα ποτηράκια πάνω από 1,5 metro πάνω από το έδαφος, το ίδιο και μονες βάσης,άρα ένα καλάμι από 3.60m και πάνω είναι ιδανικό!
ps: επίσης ιδανικά καλαμια s.casting όταν δεν "κολλας" σε ταμπέλες μπορεί να είναι και μερικά κυπρινοκαλαμα και του "αμερικανικου" τύπου Spinning Surf Rod.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by MariosK »

Θεωρώ ότι για όλες τις τεχνικές υπάρχουν 3 κατηγορίες καλαμιών

1. Τα άχρηστα: Πάρα πολλά φτηνά (αλλά καμιά φορά μπορεί και όχι τόσο) τα οποία απλά θα σε ταλαιπωρήσουν στο ψάρεμα και τίποτε παραπάνο.

2. Καλάμια για αρχάριους: Σωστά στημένα, ψαρεύεις μια χαρά, φτηνά σχετικά οπότε σου δίνουν την ευκαιρία να γνωρίσεις μια τεχνική. Θέλουν λίγο περισσότερη συντήρηση από τα ποιο ακριβά και ίσως για κάποιες τεχνικές λίγη παραπάνο προσοχή για να μην σπάσουν.

3. Καλάμια για μερακλίες/έμπειρους/χέζω λίρα/συλλέκτες/κ.τ.λ.: Πάρα πολύ καλά καλάμια, σου δίνουν το κάτι παραπάνο σε κάθε τεχνική, συνήθως είναι πολύ ποιο ακριβά από τα καλάμια της κατηγορίας 2.

Η μαγκιά ούλλη είναι να μάθεις να ξεχωρίζεις σε ποια κατηγορία ανήκει το κάθε καλάμι και δεν έχει να κάμει καθόλου με την τιμή. Οπότε εύκολα κάποιος αρχάριος μπορεί να ξεγελαστεί και θέλοντας να αγοράσει κάτι καλό να αγοράσει το ποιο ακριβό το οποίο σίγουρα δεν θα ανήκει στην κατηγορία 1 αλλά μπορεί να μην αξίζει και τα λεφτά του. Μακριά από καλάμια της κατηγορίας 1, απλά θα σας σπάσουν τα νεύρα τζε πιθανόν να σας κάμουν να παραιτήσετε την τεχνική.

Για κάποιον που τώρα ξεκινά πάντα συστήνω με την καθοδήγηση κάποιου έμπειρου να πιάσει ένα καλάμι δοκιμασμένο για ξεκίνημα που θα κάμνει την δουλειά του, και όχι κατ' ανάγκη το καλύτερο. Σίγουρα ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις για πράματα που δεν τα χρειάζεσαι και ιδικά αν είναι για μια τεχνική που μπορεί να την βαρεθείς στους 6 μήνες με 1 χρόνο.

Κάτι παρόμοιο ισχύει και με τις μηχανές.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Veret και BadBass

Post by apsavvas »

marios wrote:
Dr.Astakos wrote:Κατανοητό, μακρυ καλάμι με μεγάλο action. Για τα crever και τα shimano τι εχεται να πειτε? πανω κατω ολα τα ιδια ειναι ή οντως τα πιο ακριβα ειναι και πολυ καλύτερα? και οταν λέμε καλύτερα τι εννοούμε? οτι πιαννουνε ψαρια στον αερα? ))))
ps: επίσης ιδανικά καλαμια s.casting όταν δεν "κολλας" σε ταμπέλες μπορεί να είναι και μερικά κιπρινοκαλαμα και του "αμερικανικου" τύπου Spinning Surf Rod.
έγω πρωτοξεκίνησα με κυπρινοκάλαμα η αλήθεια να λέγετε 3.60m το casting.
The only source of knowledge is experience

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Veret και BadBass

Post by Στάθης »

COTSIOS80 wrote: Προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να αγοραζεις κατι καλο μια φορα παρα κατι φτηνο 2-3 φορες.
Αλλα εννοειται οτι το τι ειναι φτηνο η τι ειναι ακριβο εξαρταται που την τσεπη του καθενος μονο.
:text-+1:
no whey no gain

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by chrisostomos »

Εχει απο το πασχα που με τρωει για να αγορασω ενα shimano aero technium 10000 και να το κανω σετ με ενα shimano technium surf ή με ενα trabucco Cassiopea...Αυτο που με σταματα ειναι οτι δεν υπαρχουν αξιολογα ψαρια και σε μεγεθος και σε ποσοτητα για να επενδυσω... Εχω 2 shimano ultegra 14000 xt και ενα okuma distance surf 60 για surf casting μηχανακια και ενα peen powerstix ενα overseas, ενα micado taurus και ενα shimano nexave... Θελετε να σας πω τι εχω πιασει τα τελευταια χρονια?? Βαλτε το χερι σας αναμεσα στα ποδια σας για να πιασετε και εσεις τα ιδια :-)
και casting και surfcasting και spinning και bolognese......μαλον θα αρχισω να φυτευω ντοματες και αγγουρια για ποσχολιο γιατι με το ψαρεμα χορτασα εμπυριες :-) :-) :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Veret και BadBass

Post by Nikolas Nklou »

chrisostomos wrote:Εχει απο το πασχα που με τρωει για να αγορασω ενα shimano aero technium 10000 και να το κανω σετ με ενα shimano technium surf ή με ενα trabucco Cassiopea...Αυτο που με σταματα ειναι οτι δεν υπαρχουν αξιολογα ψαρια και σε μεγεθος και σε ποσοτητα για να επενδυσω... Εχω 2 shimano ultegra 14000 xt και ενα okuma distance surf 60 για surf casting μηχανακια και ενα peen powerstix ενα overseas, ενα micado taurus και ενα shimano nexave... Θελετε να σας πω τι εχω πιασει τα τελευταια χρονια?? Βαλτε το χερι σας αναμεσα στα ποδια σας για να πιασετε και εσεις τα ιδια :-)
και casting και surfcasting και spinning και bolognese......μαλον θα αρχισω να φυτευω ντοματες και αγγουρια για ποσχολιο γιατι με το ψαρεμα χορτασα εμπυριες :-) :-) :-)
τοτε αγαπητε μου φιλε....ποιος ειναι ο λογος που ψαρευεις ακομα? τι σημαινει αν δεν επιασες και πολλα πολλα τα τελευταια χρονια? αν ηταν ετσι ποιος ο λογος να ξεκινησουμε ψαρεμα και να επιμηνουμε? προτινω να σταματησει το συγκεκριμενο θεμα γιατι εν φκαλει πουθενα
υ.γ παντα φιλικα λεγονται οτι λεγονται.....
Never back down

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Veret και BadBass

Post by Dr.Astakos »

Φιλε Χρυσοστομε, σε βλέπω πολυ απογοητευμενο. Απο την στιγμη που εχεις 3 καλαμια και σκεφτεσε για τεταρτο σημαινει οτι σου αρεσει το ψαρεμα. Ολοι το ξερουμε οτι τα λεφτα που επενδυουμε δεν προκειτε να τα βγαλουμε ποτε. Το κανεις σαν σπορτ, για ξεκουραση και χαλαρωση. Τωρα το τι καλαμι εχεις μπορει να μην παιζει ρολο στην ξεκουραση και χαλαρωση αλλα σιγουρα θα σου δωσει αλλη αυτοπεποιθηση ενα καλο καλαμι. Και δεν μπορει καπου καποιο ψαρι θα τσιμπηση.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by chrisostomos »

Το θεμα ειναι βρε παιδια οτι εχουμε καταντισει απο ψαραδες σε (συλλεκτες).. Οπως μερικοι κυνηγοι που εχουν κρεμασμενα στα σπιτια τους Holland&Holland, boss, purdey, saint at tien,toz κ.λ.π και στο κυνηγι πανε με baikal και beretta... Η κατ θειες που γοραζουν Rover 4x4 για να πιανουν διπλες θεσεις στο παρκιγκ του σουπερ μαρκετ :-)
Ναι αν υπαρχει ψαρι καλο ειναι να εχεις καλο εξοπλισμο... Με τις σημερινες συνθικες ομως και με ενα φθηνο εξοπλισμο τον καφε σου τον πινεις στην παραλια γιατι ουσιαστικα περι αυτου προκειτε.. :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Veret και BadBass

Post by M.S.BUFFALO »

Για τα περι εξοπλισμου να σας πω οτι ειχα ενα παλιο καλαμι lineaeffe carbon τηλεσκοπικο 9ποδια το οποιο το επιασα πριν 9 χρονια (ναι 9) με μια παλιομηχανουα abu garcia cardinal. Πριν 3-4 χρονια, λογο οικογενιας κενοθριασ δουλιας και υποχρεοσεων επαρετισα το τλια το ψαρεμα και ως τορα ηταν ουλλα μες την αποθηκη.
φετος, λλιον η αθκιαση μου και λλιον η νοσταλγια, ηπα να ξαναρκεψω δηλα δηλα. επιασα το παλιοκαλαμο μου (το οποιον εγορασα ΤΟΟΟΤΕ 120 λιρες) αλλαξα του 2 ματια που ηταν σπασμενα και εγορασα και 2 καινουριεσ μηχανεσ απο ebay (lineaeffe vigor fd70) και ενα καινουριο DAIWA Dsurf που ηβρα ευκαιρια και δοστου ξανα μες τα βασανα...
Οσες φορεσ επηα ψαρεμα εμινα πολλα ευχαριστιμενος και με το παλιο και με το κενουριο καλαμι μου. Το ανιψιη μου ποθ τιν αλλι που εχει ολοκλιρη συλλογη με καλαμια του lidl και του τυπου ''καλαμι+μηχανη ουλλα μαζι €25-30'' επιασε ακριβως τα ιδια ψαρια με μενα... ΤΙΠΟΤΕ.
Ποια η διαφορα? Καθε φορα που ετραβουν και εξανα εσιρνα μεσα ευαριστιουμουν το ενο ακουα το ανιψιη 20 μετρα παρακατο που εξιτιμαζε θεους τζιε δεμονες γιατι τι μια ι μισινα εγινετουν κουβαρκα πας την μηχανη, την αλλη εκορακουσαν ουλλα πας το τελευτεο δαχτιλιδι της μουττης, μεσα μεσα ενευριαζε τζιε εσιρνε τα ουλλα μεσ το νερο και μετα εμετανιοννε και εβοθττα και επιανε τα....

Οσο για το γιατι να πιεννω ψαρεμα αφου εν εχι ΤΙΠΟΤΕ ψαρι? Αρεσκει μου να πιεννουμε με την παγονιερουα μας, να τα στηνουμε ουλλα και να απλονουμε πισω με το καφε μας και μετα κατα τες 11-12 τα μεσανυχτα να αρκεψουν οι μπιρουες να φκενουν που την παγονιερα. Εν τουτα τα ωρεα, relax με καλη παρεα.
Και για ψαρια, οσποθ εχει τσιμπιματα εχεις και ελπιδες εστω και αν δεν πιανεισ τιποτε.

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Veret και BadBass

Post by Pambs »

Μια φορα ειχαμε παει με τον Μαριο Παφιτη ψαρεμα. Εγω ψαρευα με ενα zipplex και μηχανη οριζοντιου τυμπανου που πρεπει να στοιχισε το σετ πανς απο 600ευρω εριχνα μεσα τπτ... Σε καποια φαση οπως εριχνα εμπλεξα καπου τη μισινα και το μονο που επεσε μεστο νερο ηταν το shock leader και το κομματι του παραμμαλου. τραβω να το φκαλω εξω ηταν πανω το πιο μεγαλο λαυρακι που επιασα ποτε :)

Υστερα απο αυτες τις εμπειριες σταματησα να ασχολουμε. κρατησα μονο 2 καλαμια για ψαρεμα 40-60 γραμμαρια με λεπτα υλικα και τπτ αλλο. μπορω να ψαρευω all around μαζι τους εχτος φυσικα απο βαρυ καιρο στον οποιο δεν εχω και καμια ορεξη να παω :D

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Veret και BadBass

Post by Nikolas Nklou »

Pambs wrote:Μια φορα ειχαμε παει με τον Μαριο Παφιτη ψαρεμα. Εγω ψαρευα με ενα zipplex και μηχανη οριζοντιου τυμπανου που πρεπει να στοιχισε το σετ πανς απο 600ευρω εριχνα μεσα τπτ... Σε καποια φαση οπως εριχνα εμπλεξα καπου τη μισινα και το μονο που επεσε μεστο νερο ηταν το shock leader και το κομματι του παραμμαλου. τραβω να το φκαλω εξω ηταν πανω το πιο μεγαλο λαυρακι που επιασα ποτε :)

Υστερα απο αυτες τις εμπειριες σταματησα να ασχολουμε. κρατησα μονο 2 καλαμια για ψαρεμα 40-60 γραμμαρια με λεπτα υλικα και τπτ αλλο. μπορω να ψαρευω all around μαζι τους εχτος φυσικα απο βαρυ καιρο στον οποιο δεν εχω και καμια ορεξη να παω :D
ερωτησετε τον Μαριο ποττε ηντα ψαρκα πιανει ομως???? :mrgreen:
Και για να επανελθουμε στο θεμα μας....ο καθενας μπορει να δωσει οσα λεφτα θελει για το χομπυ του ειτε εν το ψαρεμα ή το κυνηγι..... το θεμα ειναι η ικανοποιηση του καθε ενος με το τι εργαλεια θα καμνει το χομπυ του....τζε να μην λαλουμε πελλαρες.....τα ψαρκα εν εχαθηκαν στον βαθμο που οι περισσοτεροι πιστευκουν....απλα θελουν ψαξιμο και υπομονη....
Never back down

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Veret και BadBass

Post by Pambs »

Nikolas Nklou wrote:
Pambs wrote:Μια φορα ειχαμε παει με τον Μαριο Παφιτη ψαρεμα. Εγω ψαρευα με ενα zipplex και μηχανη οριζοντιου τυμπανου που πρεπει να στοιχισε το σετ πανς απο 600ευρω εριχνα μεσα τπτ... Σε καποια φαση οπως εριχνα εμπλεξα καπου τη μισινα και το μονο που επεσε μεστο νερο ηταν το shock leader και το κομματι του παραμμαλου. τραβω να το φκαλω εξω ηταν πανω το πιο μεγαλο λαυρακι που επιασα ποτε :)

Υστερα απο αυτες τις εμπειριες σταματησα να ασχολουμε. κρατησα μονο 2 καλαμια για ψαρεμα 40-60 γραμμαρια με λεπτα υλικα και τπτ αλλο. μπορω να ψαρευω all around μαζι τους εχτος φυσικα απο βαρυ καιρο στον οποιο δεν εχω και καμια ορεξη να παω :D
ερωτησετε τον Μαριο ποττε ηντα ψαρκα πιανει ομως???? :mrgreen:
Και για να επανελθουμε στο θεμα μας....ο καθενας μπορει να δωσει οσα λεφτα θελει για το χομπυ του ειτε εν το ψαρεμα ή το κυνηγι..... το θεμα ειναι η ικανοποιηση του καθε ενος με το τι εργαλεια θα καμνει το χομπυ του....τζε να μην λαλουμε πελλαρες.....τα ψαρκα εν εχαθηκαν στον βαθμο που οι περισσοτεροι πιστευκουν....απλα θελουν ψαξιμο και υπομονη....
τι εννοεις αφου επιεναμεν μαζι

Φιλε μπορεις να εχεις και δικαιο αλλα ολα εχουν το κοστος και το τιμημα τους. πχ εμενα μ αρεσει να ψαρευω Λαρνακα γιατι ειμαι σε μιση ωρα εκει. Τωρα να κοψω να παω Παφο κτλπ δεν εχω ετσι ορεξη

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Veret και BadBass

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παιθκια :D Εμπηκετε σε βαθκια νερα τζιαι συζητατε ενα θεμα... ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.... για το οποιο εχουν γραφτει βιβλια και βιβλια :o :o :o
Μεν πιστεψετε οτι θα βρητε ακρια διοτι ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη ψυχοσυνθεση.
Εχω σπουδασει το θεμα στο Πανεπιστημιο και πιστεψετε με πολλες φορες πιαννω τον εαυτο μου να συμπεριφερεται σαν "μωρο".
Ο καθενας κανει οτι τον ευχαριστει και δεν μπορουμε να τον κρινουμε. Μπορουμε να δωσουμε μια υποκειμενικοαντικειμενικη συμβουλη :oops: :oops: αλλα και παλι αυτο δεν θα σημαινει τιποτα αν ο δεκτης δεν μπορει να την καταλαβει.
Στην περιπτωση του Γιατρου νομιζω καλα θα κανει να κανει μια επισκεψη στον Κο Μακκελλοου. Πρωτα μαθαινουμε να ριχνουμε, να αρματωννουμε, να δολωννουμε, να διαβαζουμε τον καιρο και τον τοπο και μετα παμε στα ζζιπλεξ και στα Βερετ.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Veret και BadBass

Post by chrisostomos »

Ενα "Like" στον evanthi...
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”