Neil Mackellow

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Ερώτηση - πρόταση:
Όπως όλοι όσοι μπαίνουμε στο φόρουμ, περιμένω πώς και πώς αυτό το σεμινάριο.
Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ο Neil στα σεμινάρια του κάνει χρήση δίσπαστων καλαμιών, κάτι που πολλοί απο εμάς έχουμε δει μόνο απο φωτογραφίες.
Απο την άλλη, καλώς ή κακώς, η πλειοψηφία των ερασιτεχνών στην Κύπρο, χρησιμοποιούμε τηλεσκοπικά.

Μήπως θα μπορούσε σαν πρώτη αρχή, να επικεντρωθεί στη σωστή αξιοποίηση των δυνατοτήτων των τηλεσκοπικών καλαμιών, και σε μεταγενέστερο στάδιο να παρουσιάσει τις τεχνικές ρίψεις των δίσπαστων;

Δεν ξέρω αν είναι καθαρό αυτό που σκέφτομαι, αλλά για παράδειγμα εγώ ενδιαφέρομαι σίγουρα για καλύτερες-μακρύτερες βολές, αλλά όχι κατανάγκη με καλάμια-φερράρι.

Αν η πιό πάνω πρόταση δε μπορεί να υλοποιηθεί, θα μπορούσε τουλάχιστον να γίνει μια αναφορά στα τηλεσκοπικά; Απλά για να μην ξεκινήσουμε όλοι μετά το σεμινάριο να κάνουμε βολές pendulum με τηλεσκοπικά 80-150 action και να καταταντήσουμε να ψάχνουμε βαρίδια και μύτες καλαμιών μέσα στο νερό (στην καλύτερη των περιπτώσεων).

fishinglover
Posts: 6
Joined: Thu Nov 01, 2007 7:19 pm

Post by fishinglover »

Someone wrote:Ερώτηση - πρόταση:
Όπως όλοι όσοι μπαίνουμε στο φόρουμ, περιμένω πώς και πώς αυτό το σεμινάριο.
Αντιλαμβάνομαι όμως ότι ο Neil στα σεμινάρια του κάνει χρήση δίσπαστων καλαμιών, κάτι που πολλοί απο εμάς έχουμε δει μόνο απο φωτογραφίες.
Απο την άλλη, καλώς ή κακώς, η πλειοψηφία των ερασιτεχνών στην Κύπρο, χρησιμοποιούμε τηλεσκοπικά.

Μήπως θα μπορούσε σαν πρώτη αρχή, να επικεντρωθεί στη σωστή αξιοποίηση των δυνατοτήτων των τηλεσκοπικών καλαμιών, και σε μεταγενέστερο στάδιο να παρουσιάσει τις τεχνικές ρίψεις των δίσπαστων;

Δεν ξέρω αν είναι καθαρό αυτό που σκέφτομαι, αλλά για παράδειγμα εγώ ενδιαφέρομαι σίγουρα για καλύτερες-μακρύτερες βολές, αλλά όχι κατανάγκη με καλάμια-φερράρι.

Αν η πιό πάνω πρόταση δε μπορεί να υλοποιηθεί, θα μπορούσε τουλάχιστον να γίνει μια αναφορά στα τηλεσκοπικά; Απλά για να μην ξεκινήσουμε όλοι μετά το σεμινάριο να κάνουμε βολές pendulum με τηλεσκοπικά 80-150 action και να καταταντήσουμε να ψάχνουμε βαρίδια και μύτες καλαμιών μέσα στο νερό (στην καλύτερη των περιπτώσεων).
Φίλε someone, ο Νηλ θα σου δείξει τον τρόπο να ρίχνεις δε θα σου πει πως να αξιοποιήσεις το τηλεσκοπικό σου. Αν ρίξει με τηλεσκοπικό καλάμι πιθανόν να το δεις σε δύο τεμάχια μετά το τέλος της επίδειξης. Αυτός θα ρίξει με δίσπαστο και βαρίδι πχ 125-150 γραμμαρίων, θα μοντελοποιήσει την κίνηση της ρίψης, θα κάνει συστάσεις και διορθώσεις σχετικά με την τεχνική αλλά δε νομίζω να αναφερθεί σε υλικά. Αν γνωρίζεις τις τεχνικές σωστά δύσκολα θα υπερεκτιμήσεις τα καλάμια σου, όταν δεις τη δύναμη ή την τεχνική σου να ανεβαίνουν. Να σου πω ένα παράδειγμα, χρησιμοποιώ καλάμια της τάξης των 40 Ευρώ (Daiwa Italy Red Surf) με τεχνική off the ground στα ψαρέματά μου και ποτέ δεν το έσπασα, γιατί ποτέ δεν του έβαλα βαρίδι πολύ κοντά στο ανώτερο όριο του casting weight του, ούτε το πίεσα πολύ στη φυγοκέντριση. Τα τηλεσκοπικά καλάμια, χρησιμοποιούνται με μηχανισμούς fixed spool και οι μηχανισμοί αυτοί ρίχνουν με αργή και προοδευτική τεχνική, η οποία δεν έχει εκρηκτικό σημείο, αλλά από την αρχή έως το τέλος η ταχύτητα και η δύναμη είναι ίδια. Καταλαβαίνεις ότι αν μάθεις σωστά "το πως", το "με τι" θα σε απασχολήσει μόνο όταν θες να κάνεις δυνατά ψαρέματα surfcasting με βαρίδια 5+ ουγγιές και ογκώδη δολώματα.
Για να κάνεις βολές με χρήση pendulum, θα πρέπει σίγουρα να αλλάξεις εξοπλισμό και πρώτα η τεχνική σου να έχει γίνει τέτοια που με ρίψη off the ground να περνάς τα 160 τουλάχιστον μέτρα, γιατί γυρίζοντας σε pendulum τα μέτρα σου θα "πέσουν", μέχρι να διορθώσεις τα λάθη που κάνεις και να κατέχεις πραγματικά τη νέα τεχνική. Κάνε λοιπόν υπομονή να δεις την off the ground που δεν έχει αιώρηση και την aeralised ground η οποία έχει αιώρηση αλλά πολύ μικρή (το βαρίδι δεν ανεβαίνει ψηλά, ούτε στο εξωτερικό ούτε στο εσωτερικό swing) και μετά αν σε ενδιαφέρει να προπονηθείς και να προχωρήσεις σε πιο δυνατές τεχνικές είτε για το ψάρεμα κόντρα σε καιρό και σε αβαθείς παραλίες (fishing pendulum) είτε για αθλητισμό (full tournament pendulum), αναβαθμίζεις εξοπλισμό.
Στο σεμινάριο μόνο θα δεις τις δύο πιο δυνατές τεχνικές, άρα δεν υφίσταται λόγος περί σπασμένων καλαμιών κτλ. Υπομονή και όλα θα γίνουν.

Φιλικά

Νικόλας Δεσποτίδης[/img]

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Μολις πριν λιγο μιλουσα με τον φιλο τον Νικολα τον Δεσποτιδη για καποιες λεπτομερειες σχετικα με την καθοδο του NEIL στην Κυπρο.
Και εγω ειμαι ετοιμος για την πρωτη συναντηση.
Επειδη εχω αρκετη ευχερεια με τον χρονο το αφηνω σε σας το ΠΟΥ και ΠΟΤΕ. Βαλτε ιδεες και εισηγησεις.
Παντως οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο.
Περιμενω.
TIGHT LINES................

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

νομιζω θα ηταν καλητερα να πουμε πια ατομα θελουν να συμετασχουν στην συναντηση ωστε να ειναι πιο ευκολο .
εγω ειμαι μεσα

lalouk
Posts: 25
Joined: Sat Feb 10, 2007 1:35 pm
Location: Λευκωσία
Contact:

Post by lalouk »

και εγώ......καλώς όρισες φίλε Νικόλα στο φόρουμ.....
Κρατάτε τις Θάλασσες καθαρές!!
Μακριά από ψαροτροφές , και από κλουβίσια
ψάρια!!
Βλάπτουν σοβαρά την υγεία!!

Panikos

Post by Panikos »

και εγώ :!:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Τζιαι εγώ ρεεεε.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΑΡΑ. Η λιστα περιλαμβανει.
1. PANIKOS
2. LALOOUK
3. NO-NICK
4. PS1XAS
5. GFISH
6. SOMEONE
7. MARIOS
8. CYBASSER
9. FOFIS????
10. ADMIN. X 5
11. EVANTHIS

Καλα. Πολυ καλα για αρχη. 15 Ατομα αν η αριθμητικη μου ειναι καλη.
Βαλτε και τον τοπο και την ημερα και αρχιζουμε.

Και για να μην ξεχασω παρακαλω τον NO-NICK, οταν θα βρεθουμε, να φερει και το ZZIPLEX. Επισης αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ενα παιδι με το επιθετο Πουργουριδης να του πει να επικοινωνισει μαζι μου.

"Ατε να δουμεν αν θα τα καταφερουμεν"

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΑΡΑ. Επισης αν υπαρχει καποιος που γνωριζει ενα παιδι με το επιθετο Πουργουριδης "
o συγκεκριμενος κυκλοφορα με το ψευδωνυμο bad bass (εχει και καλητεχνικο :D ) εδω μεσα και στις 5 θεσεις που κρατησα ειναι μεσα και αυτος.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ATTN. NO-NICK
Αν καταλαβα καλα οτι εσυ no-nick εχεις 5 κρατησεις τοτε γινομαστε 19. Συν και ο αγαπημενος μου ο φιλος ο ΠΑΝΙΚΚΟΣ, που οσοι τον ξερετε ζουσε στην Ελλαδα και εγραφε στα Περιοδικα, γινομαστε 20!!!!!!!!!!!!!

ΑΤΕ! Ακουω. ΠΟΥ και ΠΟΤΕ?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote: ΑΤΕ! Ακουω. ΠΟΥ και ΠΟΤΕ?
Επειδή κάποιοι δουλεύουμε βάρδιες και δώσαμε και σε δύσκολη περίοδο σ'αυτό τον τομέα (βαρυφωρτωμένοι :x ), μπορώ να προτείνω την επόμενη Τετάρτη ή Παρασκευή (14 ή 16 Νοεμβρίου) το βραδάκι (σχεδόν όλες τις άλλες μέρες από αύριο ως το άλλο Σάββατο έχω νυκτέρια :( ).

Τώρα η επόμενη ερώτηση είναι πού? Εγώ είμαι από Λευκωσία. Υπάρχουν άλλοι από Λευκωσία? Ο Ευάνθης κατοικεί ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου. Ο Πανίκκος (πού αναφέρει ο Ευάνθης) μένει Πάφο... Μήπως ξκαμμιά Χοιροκιτία ή Ζύγι να μοιράσουμε τις αποστάσεις? Ακούμε απόψεις....

User avatar
zerocast
Posts: 10
Joined: Mon Nov 05, 2007 9:55 am

Post by zerocast »

Παιδια, σας ευχομαι καλη επιτυχια
θα ειναι μια εμπειρια που θα σας μεινει αξεχαστη.

φιλικα
Μακης

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

lifkounte akoma 5 atoma? Epofasisa na lavo jego meros... dioti apoti ekatalava i mixani pou tha xrisimopiisi thane maltiplyer, sosta? i tha ginoun voles mono me fixed spool?? Eshi tosa xronia akoma den ematha na sirno sosta metin maltiplyer... en efkeria epitelous na matho :) Esi re Greg ti les? etha lavis meros? en efkeria na mathoumen sosta tin maltiplyer!!... gia na men mas ginounte jines oi malles oulles :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

οι συμετεχοντες θα ειναι 25 οι αναπληρωματικοι ποσοι θα ειναι?λογικα πρεπει να εχουμαι και απο αυτους γιατι καπιος συμετεχοντας μπορει να του τυχη κατι.
στην προταση του CyBasser ειμαι μεσα.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ATTN. CAVEMAN.

Φιλε σε καλησπεριζω.
Αν το προβλημα σου ειναι να ριχνεις με BAITCASTER or MULTIPLIER μην εχεις εννοια. Υποσχομαι να σου μαθω τα βασικα. Προσωπικα στα φραγματα χρησιμοποιω κατα 99% baitcasting rods and reels. Στην θαλασσα τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα διοτι ριχνουμε μεγαλα βαρη.
Ελα μεσα και θα δης.
Ελπιζω να τα πουμε συντομα.
Περιμενω για το ΠΟΥ και ΠΟΤΕ?

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”