ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

ANTREASGTR
Posts: 16
Joined: Fri Jan 04, 2013 9:43 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by ANTREASGTR »

Eιμαι νεοσ στο ψαρεμα και το φορουμ, θα ηθελα να μου πιτε για ενα καλαμι που μπορο να αρχισο το ειδοσ τοθ πσαρεματοσ αυτου. :? :) :shock:

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by michalispsarema »

καλοσωρισες φιλε στο φορουμ...Ενα καλαμι καλο για αρχη πρεπει να ειναι καλο οχι φτηνιαρικα των 5-10 ευρω ....... :D :D Εγω θα σου σουστηνα να παεις σε καποιο ψαρικο καταστημα και να κοιτα3ις για καλαμι 3.90-4.50 να εχι c.w 50 και .......και να μην ειναι πολυ ακριβο..για αρχη...... Να το συνδιασεις με ενα καλο μι=ηχανισμο και εισαι μπομπα..... :D :D :D

ANTREASGTR
Posts: 16
Joined: Fri Jan 04, 2013 9:43 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by ANTREASGTR »

εχω ενα shiman tele 360 c.w100-150 ala en pola vareto. εδοκιμασατο και επιδι εν βαρετο εν μπορο να το σιρο μεσα καλα και ισια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

Φίλε Αντρέα είναι θέμα τεχνικής η βολή και σωστού βάρους. Απο πού είσαι ? ίσως καταφέρουμε να βρεθούμε να κάνουμε μερικές βολές

ANTREASGTR
Posts: 16
Joined: Fri Jan 04, 2013 9:43 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by ANTREASGTR »

ειμαι απο πισσουρι τι βαροσ πρεμει να βαλο εχο και κατι αλλα καλαμια με αυτα παει μεσα αρκετα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

έρχομαι στις περιοχές σου για ψάρεμα μένω επισκοπή αν είναι να βρεθούμε να σου δείξω 5-6 πράγματα

ANTREASGTR
Posts: 16
Joined: Fri Jan 04, 2013 9:43 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by ANTREASGTR »

ti ores peripou erxese

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

φίλε δέν έχω σταθερό ώράριο ή μέρες ανάλογα με τις δουλειές μου, αυτές τις μέρες θα κανονίσω κάποια εξόρμηση και θα σε ειδοποιήσω στείλε μου σε π.μ το τηλέφωνο σου!! π.σ γράφε ελληνικά :D

ANTREASGTR
Posts: 16
Joined: Fri Jan 04, 2013 9:43 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by ANTREASGTR »

ΦΙΛΕ ΠΙΑΝΙΣ ΤΠΤ ΠΟΥ ΕΡΧΕΣΕ ΕΠΙΔΙ ΕΓΟ ΟΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΑΧΕΛΙΑ ΚΑΙ ΣΜΙΡΝΕΣ ΠΙΑΝΟ
:D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

Για να έρχομαι :wink: :wink:

ANTREASGTR
Posts: 16
Joined: Fri Jan 04, 2013 9:43 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by ANTREASGTR »

FILE ADMIN SIGNOMI POU GRAFO ME AGGLIKA ALLA EN ALLAZEI I GLOSSA. EN XERO AN EIDES TO MINIMA POU SOU ESTILA AN TO EIDES APANTA MOU .

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

Εστειλές μου π.μ εν έπιασα κάτι

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by admin »

Εστειλές μου π.μ εν έπιασα κάτι

Philippos
Posts: 118
Joined: Wed Sep 05, 2007 1:24 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Philippos »

Γεια σας, παρακολουθω το φορουμ εδω και χρονια αλλα σπανια γραφω. Ειπα να ασχοληθω τελευταια και με το καστινγκ αφου βολευουν οι ωρες. Μετα απο μερικες εξορμησεις εχω κι εγω το ιδιο προβλημα ομως, δηλαδη οταν (μετα απο πολυ υπομονη) τσιμπουν τα ψαρια, δεν καρφωνονται. Ακολουθησα τις συμβουλες σας να πιασω το καλαμι στο χερι και να καρφωσω στο τραβημα, αλλα δεν πετυχε. Εντομεταξυ ειναι 100% τσιμπημα, μπορω να το αναγνωρισω.

Συγκεκριμενα μεχρι να νυχτωσει τσιμπουσαν (και πιανουνταν) πολυ μικροι μουρμουροι και λιτσες με δολωμα ακροβατη και σταθερα μολυβια 56gr και 82γρ σε μικρα παραμαλλα.
Οταν νυχτωσε και μετα ενω ειχα τσιμπηματα δεν καταφερα να ανεβασω ψαρι. Το ερωτημα μου ειναι τι μπορω να δοκιμασω για να ειμαι ετοιμος στην επομενη εξορμηση? Υπαρχει περιπτωση να ηταν τσιμπουρες και να χρειαζονται συρομενο βαρος? Να αλλαξω το αγγιστρι? Τι αρματωσεις να εχω ετοιμες? 'Η μηπως ηταν πολλα μικρα ψαρακια και με επιασαν κοροιδο? Ευχαριστω!

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by michalispsarema »

Η δικη μου συμβουλη να εχεις ενα διπλαρι με σταθερο βαριδι και μια συρομενη αρματωσια.

Στο Διπλαρη να εχεις ενα 8-10 αγγιστρι και ενα πιο μεγαλο.

Στην Συρομενη ενα μετριο αγγιστρι 6-8 και μακρυ παραμαλλο.

Το εχω ξαναπαθει αυτο με τον Αντρεα. Πηγαμε το εριχνε και αμεσως τσιμπουσε . Το αφηναμε ωρα να τσιμπα καρφωναμε παλι τιποτα . και μια στιγμη σταματησε εντελως και δεν πηραμε τιποτα.

Μπορει να ειναι πολυ μικρα ψαρια που να σου τραβανε το δολωμα η μπορει να μην τους δινης χρονο να τσιμπησουν.

Εχω Παρει πολλες τσιπουρες με σταθερη αρματωσια. Και εκεινη στον διαγωνισμο ηταν με διπλαρι

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”