Αρχάριος!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by Giorkos »

Για σας κοπέλλια και καλώς σας βρήκα.

Βασικά είμαι του στρατοπέδου το ψαροντούφεκου, αλλά επήαινα, πάω και με καλάμι,,,αντένα μικρή ή και κανένα καλάμι με μηχανή και έριχνα με καμία γαρίδα για κανένα Σορκό !!!!

Από δωλόματα μόνο γαρίδα ξέρω και αυτή σπανια βάζω....διάβαζα μερικά από τα ποστ σας και διάβασα για την σωλήνα.... Έχω κάτι υπόψη μου που βλέπω στη θάλασσα....

αν μπορείτε πέστε μου αν υπάρχει κανένας ειδικός τρόπος για να μαζέψω (και να την διατηρήσω για ψάρεμα) , πως μοιάζουν για να σιγουρευτώ ότι αυτά που βλέπω είναι πράγματι οι σωλήνες, και επίσης αν μπορείτε να μουθ πείτε και άλλα δολώματα που μπορώ να τα βρω στη θάλασσα και να τα πάρω (παρά να αγοράσω) και για τι ψάρια κάνουν ???

Ευχαριστώ,

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by marios »

Giorkos wrote:Για σας κοπέλλια και καλώς σας βρήκα.

Βασικά είμαι του στρατοπέδου το ψαροντούφεκου, αλλά επήαινα, πάω και με καλάμι,,,αντένα μικρή ή και κανένα καλάμι με μηχανή και έριχνα με καμία γαρίδα για κανένα Σορκό !!!!

Από δωλόματα μόνο γαρίδα ξέρω και αυτή σπανια βάζω....διάβαζα μερικά από τα ποστ σας και διάβασα για την σωλήνα.... Έχω κάτι υπόψη μου που βλέπω στη θάλασσα....

αν μπορείτε πέστε μου αν υπάρχει κανένας ειδικός τρόπος για να μαζέψω (και να την διατηρήσω για ψάρεμα) , πως μοιάζουν για να σιγουρευτώ ότι αυτά που βλέπω είναι πράγματι οι σωλήνες, και επίσης αν μπορείτε να μουθ πείτε και άλλα δολώματα που μπορώ να τα βρω στη θάλασσα και να τα πάρω (παρά να αγοράσω) και για τι ψάρια κάνουν ???

Ευχαριστώ,

Γιώργος
Καλως όρισες φιλε μου :)Image Η σωλήνα υπάρχει στους περισσότερους αμμώδεις βυθούς, σε βάθη αρκετά ρηχά. Από εκεί που σκάει το κύμα έως δυο - τρία μέτρα. Βρίσκεται χωμένη μέσα στην άμμο και η μόνη διέξοδος της είναι δυο μικρές τρυπούλες. Δυο τρυπούλες μεγέθους φακής ή και λίγο μεγαλύτερες, η μία 1 δίπλα στην άλλη. Είναι η επικοινωνία της με τον έξω κόσμο, καθώς επίσης και το σημάδι αναγνώρισης της. Είναι αυτό που την κάνει ορατή σε μας και μπορούμε να αναγνωρίζουμε ,τη “ μαζεύουν ” καρφώνοντας τη με μία μακρύα βελόνα με την οποία τη βγάζουν έξω από την τρύπα ή , ρίχνοντας ένα ή δύο κόκκους χοντρό αλάτι από αυτό που χρησιμοποιείται στην κουζίνα , μέσα στην τρύπα . Ο κόκκος , μόλις αγγίζει τη σωλήνα , λόγο την διαφορετική και ποιο έντονη αλμύρα που δημιουργείται , τον κάνει να βγαίνει από την φωλιά της για να ψάχνει τις συνηθισμένες συνθήκε.Τη σωλήνα τη διατηρούμε ζωντανή είτε μέσα στη συντήρηση του ψυγείου μας, είτε μέσα σε θαλασσινό νερό το οποίο όμως συνεχώς ανανεώνουμε.
Η σωλήνα μπορεί να ψαρεύει φρέσκια και ζωντανή, αλλά και κατεψυγμένη έχει αρκετά καλά αποτελέσματα. Γι' αυτό αν μας περισσέψουν σωλήνες από ένα ψάρεμα, δεν τις πετάμε, αλλά τις τοποθετούμε στην κατάψυξη για την επόμενη εξόρμηση. Δολώνεται στο αγκίστρι όπως ακριβώς τα περισσότερα δολώματα. Μερικά αλλα δολώματα που μπορείς να μαζέψεις :arrow: Image Image Image
Last edited by marios on Wed Jan 30, 2008 10:12 am, edited 1 time in total.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by caveman »

οτιδίποτε εν ζωντανό τζαί κινίτε ρε φίλε κάμμει γιά δόλωμα, το μόνο πού εν κάμμει εν η μυλλοποθκιά τζαί η σαρανταποθκιά. Ούλλα τα υπόλοιπα κάμμουν, έννεν πρόβλημα το δόλομα.... εν αλλού το πρόβλημα....ένεχει ψάρι!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by Giorkos »

ok...
Σωλήνα εν άλλο πράμα που σκεφτόμουν , εντελώς άσχετο !!!!

Τωρά κατάλαβα...
Η σωλήνα προτιμά σκέττο άμμο ή έχει καμία προτίμηση, εννοώ αν έχει λίγα φύκια κτλ στη περιοχή, ή δεν παίζει σημασία ???

Περιοχή Σπύρος Μπιτς- λάρνακας - Ξυλοφάγου - που μπορώ να βρω ???? (άτε πέτε μας κανένα τόπο ??)

Θενκς,

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by gdeme »

gyalisteres dokimase kanenas? freskes,dld na tis vgalei o idios

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by Giorkos »

gdeme wrote:gyalisteres dokimase kanenas? freskes,dld na tis vgalei o idios

αν γυαλιστερές εννοείς όλα τα είδη των 'καρτούων' θυμάμαι όταν ήμουν μιτσής όταν πήγαινα θάλασσα στο Μακένζυ, έβαλλα το χέρι μου και έπιανα άμμο να σύρω του αδερφού μου...Πολλές φορές (αρκετές 1 στες 20 μπορώ να πω) ότι έβγαζα καρτούες με τον άμμο !!!

τωρά κατάπόσο αυτό είναι βολικο δεν ξέρω :shock: !!!

Η καλύτερα όταν η θάλλασα είχε άμποτις (πήγαινε μέσα - ξεβάθεναι) έξω έξω φαινόταν μονο ο άμμος και κάπου κάπου ελάντωνε το νερό...πολλέ φορές βρίσκαμε στον άμμο ή στο πολύ ξέβαθο νερό καρτούες !!!!


Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by marios »

Βασικά η γυαλιστερή είναι είδος "καρτουας" "κατουας" η :lol: πως την λέμε ...όμως ΝΑΙ όλα τα ήδη μπορεί να τα χρησιμοποίησης :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by largemouth »

File mou en kserw gia Larnaka pantos Lemeso en gemato gualisteres(xatres kafe-kokkines megales me to kokkino to zwaki mesa :P :P ) kai eidika sto ladysmile.En theli kamia texni. Perpatas kai patas tes :D :D
Waiting for the perfect storm

User avatar
Nikolas
Posts: 63
Joined: Sat Jan 19, 2008 6:47 pm

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by Nikolas »

i petallina douleukei? edokimasa toses fores je tipote extos pu ena sheli :cry:
μια η λυση.λιμνουα μες την αυλη μας γεματη ψαρκα!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by largemouth »

Σε πεταλλινα ρε φιλε έπιασα φιάφορα έιδη.Απο μελάνα μέχρι σορκό και μουρμουρο.Εν πολλά καλό δώλομα και καμιά φορά που πάω μεσάνυχτα στο άσχετο πάντα με πεταλλίνες και καραολούθκια που ψαρέυω
Waiting for the perfect storm

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by caveman »

τζαι στα καραολάκια τζαι στην πεταλίνα το ψάρι τσιμπά καλά τα αντερούθκια τους.... το υπόλοιπο κομάτι που εν "κρέας" έντο τσιμπά σχεδόν τπτ
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by largemouth »

Νε σωστά αλλά ένα καλό ψάρι γύρο στο μισό με ένα κιλό ρουφά το χαλαρά :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

Chriscy
Posts: 1
Joined: Sat Jun 21, 2008 11:12 pm

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by Chriscy »

largemouth wrote:Σε πεταλλινα ρε φιλε έπιασα φιάφορα έιδη.Απο μελάνα μέχρι σορκό και μουρμουρο.Εν πολλά καλό δώλομα και καμιά φορά που πάω μεσάνυχτα στο άσχετο πάντα με πεταλλίνες και καραολούθκια που ψαρέυω

Yia sas.
iME KAI EGO NEOS STO PSAREMA KAI DIEROTIOUMOUN AN I PETALIDA OPOS LETE KANI KALITERA YIA PATOTO PSAREMA KAI OHI YIA ANTENNA PLEASE PETE MOU TA COMMENTS SAS EHO POLL AN AMATHO. :)
THANKS

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Νέος, Βοηθάτε με Κοπέλλια,

Post by caveman »

Γειά σου φίλε και καλοσώρισες :) πεταλλίνα σε πατοτό ή αντένα.... θέλεις να πεις, πατοτό ή φελλό :?: Αν εν έτσι τότε και εγώ πιστεύω στο πατοτό θα είναι καλύτερα, ειδικά σε βραχόδεις περιοχές.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Καινούργιος στο surf casting. Help!!

Post by andrea5 »

για σε όλους ,είμαι καινούργιος στο site .Θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε στο θέμα ,που να πάω να ψαρέψω ως αρχάριος ,και τι δόλωμα να βάλω,πως να κάνω την αρματωσιά m και ότι άλλο εσείς που ξέρετε την τεχνική αυτή μπορεί να m φανεί χρήσιμο.επίσης αν μπορείτε να m πείτε t γνώμη σας για τον εξοπλισμό m ,ο οποιος προτίμησα κάτι όχι k πολύ ακριβό ,καλάμι olympus μάρκας italian design ,4m, 80-130 γραμμάρια. μηχανάκι 4,4:1 και 35mm μισίνα . :D

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”