Αρχάριος!!

boy-boy-2

Αρχάριος!!

Post by boy-boy-2 »

Είμαι αρχάριος και σε μικρή ηλικία και έχω καλάμι με μηχανή αλλα δεν ξέρω πως να το σάσο ..Βασικά το πως πρέπει να σάσο το καλάμι τι να βάλω πάνω μπορεί κάποιος να m πει πως πρέπει?? :shock:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

έλα φιλε μου.. να βάλεις στην μηχανή σου μιαν 25άρα η 30ara μισίνα.... έπειτα να περάσεις που την μισίνα ένα βαρίδι ρεχτώ τύπου 'elias' (όπως λεμέν ελιές τσακιστές) περίπου 25-30 γραμμάρια.. Μετά να ντεσίς την μισίνα σου πάνω σε "στριφτογουρο". Καλο θα ήταν να περάσεις και μια μαύρη πέρλα πλαστική (μεταξύ βαριδιού "στριφτογουρου") για να μην κτυπά το κινητό βαρίδι τον κόμπο που εξής πάνω στον "στριφτογουρο" και να τον κόψει.... Τέλος θα ντεσίς ένα παράμαλλο με μισίνα πιο λεπτή από τι μάνα πάνω στον "στριφτογουρο" (από μισό metro και πάνω) και ένα αγκίστρι τις αρεσκείας σου στο τέλος τις "μισινας" παράμαλλου.

so---μισίνα από μηχάνια-->βαρίδι περαστό (κινητό)-->πέρλα--->"στριφτογουρος"--> παράμαλλο με αγκίστρι..

καλά ψαρέματα

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Arxarios!!!

Post by marios »

φιλαράκι πριν κανεις ότι δήποτε από όσα σου έχει γράψει ο Greg που είναι όντως σωστά! δεν μας λες πρώτα πια είναι η ηλικία σου, αν έχεις ασχοληθεί με αντένα(το απλό καλάμι που ανοίγει. χωρίς mixanoua)αν γνωρίζεις τα ψαρια? αυτά θα μας είναι χρήσιμα για να σε βοηθήσουμε περισσότερο..

boy-boy-2

Post by boy-boy-2 »

η ηλικία m είναι 14 :? και με antenna ασχολούμαι και ξέρω αρκετά είδη ψαρίων

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

οσα σου ειπε ο greg ειναι πολυ σωστα, το μονο που θα προσθεσω ειναι , πανω στο καλαμι σου γραφη καπια πραγματα, την μαρκα του το μοντελο του, το μηκος του και το action tou.αν μας τα πεις ολα αφτα θα σε βοηθησουμαι πιο πολυ.ειδικα το ακτιον του ειναι σημαντικο στο ποσο βαρος μπορει να καλαμι σου να ριξη χωρις να παθει καπια ζημια .

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

surf casting ARXARIOS

Post by ps1xas »

παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας.. θα ήθελα να μου πείτε συγκεκριμένες ονομασίες "μισινες" που προτιμάτε και αγκίστρια.. έχω ξοδέψει παρα πολλά λεφτά για κάτι καλο αλλα δυστυχώς tpt.. η μισίνα που χρησιμοποιώ είναι 35άρα-40άρα... τώρα αγκίστρια έβαλα από όλα τα ήδη :P ελπίζω να ανταποκριθείτε...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

για μάνα εγώ φιλε μου χρησιμοποιώ τυχαία φτηνή 40ra μισίνα που να αντέχει κάπου στα 12 κιλά.. για παράμαλλο έχω 50άρα μισίνα η 35ri νήμα να κρατα το βαρίδι, ke misina shimano NO MEMORY LINE. Το βαρίδι είναι μετά το αγκίστρι. Για αγκίστρι βάζω ένα κόκκινο το οποιο ο κώλος εν λείο ζαβός 30 μοίρες περίπου εξωτερικά... ένα κάμω post μερικές φωτό μετά που ένα βρω την digital για να dis τι εννοώ.
Esox Lucius

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

συνηθως σε ετσι ειδους ψαρεμα οι μισινες ειναι 0.30-0.37 μμ, μια καλη μισινα ειναι η trabucco long cast sta 300 μετρα κιτρινη. οπως και μια assos surfcasting ,αυτες θα τις βρεις στην Κυπρο, αν αποταθεις στο εξωτερικο εχει" καλητερες" και παρα πολυ πιο φθηνες, επειδη χρησημοπιουμαι μεγαλα βαριδια για να πετειχουμαι μεγαλες αποστασεις και να μην παρασυρνεται απο τα κυματα, καλο ειναι στα 10-15 μετρα να βαλεις μια αορατη πετονια 0.65-0.70μμ για να μην κοπουν ολα στην βολη.για παραμαλο ενα 0.30- 0.35 σκληρη αορατη απο 10- 40 εκ αναλογος εντασης κυματων.το αγκιστρι ειναι αναλογως δωλωματος, καλο ειναι αν χρησημοπειας σκουλικια να βαζεις bait clip και το καλητερο ειναι το impact shιeld (υπαρχει στην λεμεσο) που απελευθερωνη 100% το δωλωμα, ειναι αεροδυναμικο και πανω απολα το προστατευη.επισης το βαριδι πρεπει να ειναι με αγκυρα για συκρατηση στο βυθο και να μην το σερνουν τα κυματα. χρειαζεσε ειδικο εξοπλισμο για ετσι ψαρεμα ωστε να μπορει να σηκωνη μια σφηνωμενη 150 γρ αγκυρα απο το βυθο με ενα 2 κιλο ψαρι επανω. οτι αναφερα πιο πανω ειναι σχετικο και οχι απολυτο, ο καθενας διαλεγη τι και πως θα ψαρεψη. θα ανεβασω και καμια φωτο τωρα που εμαθα :D

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

thnks

Post by ps1xas »

σας ευχάριστο.... θα ήταν πολύ καλή η ιδέα σας να "ενεβαζετε" lies φωτό...

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

ιδού το παράμαλλο που χρησιμοποιώ εγώ φιλε μου

Image
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

to paramallo me to agistri, 2 stoper, 2 pilliues, striftoguros ke mikro elatirio

Image
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

pou aristera pros deksia. Stopper, pillua, impact shield, striftoguros ke to varidi to ttelleno (120 gr)

Image
Esox Lucius

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

το παραμαλο που εβαλε ο κρεκ ειναι το πιο διαδεδομενο για το συγκεκριμενο ψαρεμα, αν ειναι εφιχτο αντι στοπερ θα ηταν καλητερα να σταθεροπειουσαμε το παραμαλο στο σιοκ λητερ με crips(mikra metalika σωληνακια που τα σφηγκουμαι με μια πενσα πανω στο σιοκ λητερ) γιατι σε ετσι συνθηκες ψαρεματος μπορει να μας κατση οτιδηποτε και τα στοπερ συλικονης δεν θα εχουν την δυναμη να κρατησουν το παραμαλο σταθερο.
υπαρχει και μια παραλαγη στο παραμαλο που εβαλε ο κρεκ το οπιο κανουμαι το ολο συστημα συρομενο και οχι σταθερο. θα ανεβασω φωτο σε καπια φαση.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

κρεκ το βαριδι που εχεις ειναι της gemini?????? το εφερες απο αγκλια η τα πουλανε εδω???? η εχεις την μητρα που κατασκευαζης ο ιδιος τα βαριδια???

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

έφερα το που αγγλία το βαφείδη.. "εσκεφτικα" να πιάσω και το καλούπι τους που ήταν μονο 5 λίρες.. ΑΛΛΑ..ο μηχανισμός ο πλαστικός με τα "ταλουτηκια" εν ακριβώς. δηλαδή ένα κάμεις ένα βαρίδι μονος σου je ένα σου fkei η τιμή ένα περίπου η ίδια με γίνει του maxaziou... αν θέλεις το βαρίδι χωρίς το μηχανισμό..σουφέρη :p
Esox Lucius

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”