Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post Reply
chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post by chrisostomos »

Καλημέρα σε όλους και καλή χρόνια. Έχω μια μεγάλη απορία και θα παρακαλούσα οποίον γνωρίζει να μου απαντήσει. Επειδή δεν είμαι από Κύπρο άσχετα αν ζω εδώ 8 χρόνια όταν ψάχνω νέα μέρη για ψάρεμα χρησιμοποιώ πολύ το Google Earth για να εντοπίσω παράλιες και μετά πάω επιτόπου και τις ελέγχω. Υπάρχει μια περιοχή στον Ακαμα (Lara Beach) και επειδή κοφκει μακριά για πειράματα θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μας πει αν είναι κάλος ψαρότοπος για Surf Casting και αν γνωρίζει κάτι παραπάνω για την μορφολογία του βυθού. Παραθέτω φωτογραφίες από δορυφόρο.
Ευχαριστώ.
akamas1.JPG
akamas1.JPG (61.41 KiB) Viewed 3168 times
akamas2.JPG
akamas2.JPG (72.44 KiB) Viewed 3168 times
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post by LEONIDAS »

chrisostomos wrote:Καλημέρα σε όλους και καλή χρόνια. Έχω μια μεγάλη απορία και θα παρακαλούσα οποίον γνωρίζει να μου απαντήσει. Επειδή δεν είμαι από Κύπρο άσχετα αν ζω εδώ 8 χρόνια όταν ψάχνω νέα μέρη για ψάρεμα χρησιμοποιώ πολύ το Google Earth για να εντοπίσω παράλιες και μετά πάω επιτόπου και τις ελέγχω. Υπάρχει μια περιοχή στον Ακαμα (Lara Beach) και επειδή κοφκει μακριά για πειράματα θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μας πει αν είναι κάλος ψαρότοπος για Surf Casting και αν γνωρίζει κάτι παραπάνω για την μορφολογία του βυθού. Παραθέτω φωτογραφίες από δορυφόρο.
Ευχαριστώ.
akamas1.JPG
akamas2.JPG
Φίλε καλημέρα και καλή χρονιά. Και στις δυο παραλίες κολύμπησα το καλοκαίρι και μέ μάσκα η πρώτη έχει ανάμικτο βυθό και η δεύτερη που απότι κατάλαβα είναι κάτω από το εστιατόριο της Λάρας είναι κυρίως άμμος. Είναι εκέι που έχουν φωλιές οι χελώνες που βγαίνουν και γεννάνε. Τα νερά είναι αρκετά βαθιά και θεωρώ είναι καλές παραλίες για κάστινγκ. Δεν ξέρω όμως εάν είναι προστατευόμενες περιοχές και εάν απαγορεύεται το ψάρεμα. Καλοκαίρι πάντως γυμνιστές θα βρείς σίγουρα!!!!
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post by chrisostomos »

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ελπίζω να μάθουμε περισσότερες πληροφορίες και από άλλους. Με προβλημάτισε αυτό που είπες για προστατευόμενη παράλια και θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post by c.nadiotis »

υπαρχει σιγουρα απαγορευση για ψαροντουφεκο την περιοδο αναπαραγωγης της χελωνας, τον χειμωνα δεν υπαρχει απαγορευση
I live my life a breath at a time

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post by chrisostomos »

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Επίσης αν τον χειμώνα δεν έχει και χελώνες θα είναι καλύτερα γιατί είναι πολύ άσχημο να πιαστεί καμιά στα αγκιστριά.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Βοήθεια για παράλια του Ακαμα

Post by c.nadiotis »

βλεπουμε και τον χειμωνα χελωνες απλα πολυ πιο λιγες απο οτι το καλοκαιρι... τον σεπτεμβρη βρηκα μια μεγαλη (πανω απο 1μ μηκος) μπλεγμενη σε ξεχασμενο παραγαδι... πολυ ασχημο κ λυπηρο θεαμα :(
I live my life a breath at a time

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”