SURF CASTING

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: SURF CASTING

Post by admin »

Φίλε στις αρματωσιές που κάνει ο Mackellow ιδιαίτερα για surfcasting η μισίνα που χρησιμοποιή είναι περίπου 0,50-0,60 και τα παράμαλλα 0,30-0,40. Για casting χρησιμοποιεί 0,40-0,35 και παράμαλλο 0,25-0,20. Τώρα το shock leader το οποίο είναι περίπου κοντά στα 8 μέτρα απορροφά την δύναμη της βολής κατά τα πρώτα 2-3-4-5 μέτρα. Το παράμαλλο είναι πολύ κοντά στο βάρος και δέν δέχεται τόση πίεση όσο το υπόλοιπο shock leader . Αν προσέξεις και σε κάποια έτοιμα shock leader που κυκλοφορούν στην αγορά τα οποία έχει ένα καρούλι 16 κομμάτια με μισίνα η οποία ξεκινάει απο 0,50 και καταλήγει 0,35 .Την πίεση την δέχεται το κομμάτι που βρίσκεται απο την πομπίνα μέχρι τον στριφτόγυρο που είναι ενωμένο το παράμαλλο την ώρα που γίνεται το χτύπημα για να φύγει η βολή,

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: SURF CASTING

Post by caveman »

konstantinos kalogir wrote: να κάμεις την αρματωσιά σου πάνω στο shock leader
Εγώ πάντα έτσι έκαμνα!

Απευθείας πάνω στο shock leader στόπερ με χοντρή/μαλακή μισίνα τζιαι αρκετά μικρό στροφρογυρούι για να περνά που τους οδηγούς. Έτσι, μετά το ψάρεμα κόφκεις το παράμαλλο/αγκίστρι και τιλήεις τα υπόλοιπα πάνω στην μηχανή... απλά κάθε φορά πρέπει να δένεις νέο παράμαλλο και στριφτόγυρο κάτω για το βαρίδι, που κανονικά έτσι πρέπει αν δεν θέλεις να έχεις κοψήματα που ψάρια στο παράμαλλο ή κοψήμο του βαριδιού στην βολή.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: SURF CASTING

Post by COTSIOS80 »

Δοκιμασε περαστο βαριδι με sissy πανω στο shockleader μετα απο το sissy βαλε σωληνακι πλαστικο σαν spacer, μετα χαντρα λαστιχενια και μετα το στριφρογυρο οπου θα δεσεις το παραμαλλο σου η την αρματωσια σου.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: SURF CASTING

Post by sea-hunter »

φιλε ετσι καμνω... αλλα σε συνθηκες σερφ με βαριδι 100-150 νομιζω βοη8α παραπανω το αλλο συστημα με το impact shield για παραπανω προστασια του δολωματος. ευχαριστω για τις απαντησεις :D
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: SURF CASTING

Post by mariosspinning »

τουτη εν πολλα καλη αρματωσια για surf casting
1888.jpg
1888.jpg (21.4 KiB) Viewed 3302 times
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: SURF CASTING

Post by COTSIOS80 »

sea-hunter wrote:φιλε ετσι καμνω... αλλα σε συνθηκες σερφ με βαριδι 100-150 νομιζω βοη8α παραπανω το αλλο συστημα με το impact shield για παραπανω προστασια του δολωματος. ευχαριστω για τις απαντησεις :D
Οπως βολευκεσαι φιλε.
Εγω παντως με τουτη την τεχνικη χρησιμοποιω μεχρι και αγκυρα 150 χωρις κανενα προβλημα. Προσωπικα δεν βαζω ουτε impact shield ουτε περιττα πραματα. Οσο πιο απλο τοσο το καλυτερο λεει η δικη μου πειρα και δεν ειχα προβληματα μεχρι τωρα λογο απουσιας συγγεκριμενων αξεσουαρ.
Ασε που καμια φορα με την αγκυρα σε συνθηκες surf αν πιαστει κανενα σχετικα μικρο ψαρι δεν το καταλαβαινεις τοσο ευκολα οσο με συρομενη αρματωσια.
Και το αλλο που λενε καποιοι οτι με σταθερο βαριδι το καρφωμα γινεται αυτοματα ειναι αληθεια ΑΛΛΑ μονο οταν το παραμαλλο ειναι σχετικα κοντο και δεμενο κοντα στο βαριδι.
Ditch the bitch and let's go fishing!

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: SURF CASTING

Post by rockfishing »

Έχω προβλήματα με τα ψαρέματα μου. Ελπίζω να μπορέσει κανένας πιο ψαγμένος να με βοηθήσει.
Ψαρεύω σε μιχτούς βυθούς ή βραχώδες, παλιά έβαλα μόνο τεμολινο, αλλά και τούτα είχαν διάφορα αρνητικά και παραίτησα τα τέλια.
Τώρα βάλλω βαρίδια στρογγυλά, η με «φτερά» πας τα 100γρ.
Ξέροντας κάποια σημεία που δεν πιάνονται προσπαθώ να στοχεύω στα σημεία που χαρτογράφησα στο μυαλό μου. Το πρόβλημα είναι ότι μες στο σκοτάδι εν ξέρεις που πάει η βολή σου. Άμα βάλω φωσφόρο για να βλέπω, εν πιάνω τίποτε.
Εσείς τι κάμνετε σε έτσι περιπτώσεις;

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν καταλάβω τις τσιμπιές. Πριν δυο βράδια είχα 7 κοψίματα (δεν ήταν κουνέλια ούτε καβούρια) αλλά μάλλον ψάρια που μάσησαν την 25ρα που είχα για παράμαλλο (50 πόντους).
Έχετε να προτείνεται τίποτε που να ταιριάζει στα ότι προανέφερα;

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: SURF CASTING

Post by konstantinos kalogir »

Τα βαρίδια με τα φτερά είναι η καλύτερη επιλογή, φτάνει να είναι flat βαρίδια (δες την σχετική φώτο). Σκαλώνουν πολύ δύσκολα ενώ την ώρα της ανάκτησης ανεβαίνουν πολλά γλίορα στην επιφάνεια. Τούτο θα σου γλιτώσει πολλά προβλήματα. Αν έχεις γενικά προβλήματα με τα σκαλώματα, χρησιμοποία απελευθερωτή μολυβιού. Υπάρχουν έτοιμοι στην αγορά, ενώ αν θέλεις μπορείς πολλά εύκολα να κάμεις ένα δικό σου. Δηλαδή: Δέσε την μισίνα (main line) που έρχεται από τον μηχανισμό σε ένα στριφτάρι. Στην άλλη άκρια του στριφταριού βάλε μισίνα πχ 0.35mm κανένα μέτρο. Πέρνα μέσα στην μισίνα στόπερ, χάντρα, στριφτάρι, χάντρα, στόπερ και δέσε την άκρια σε ένα άλλο στριφτάρι. Στην άλλη άκρια τούτου του στριφταριού δέσε ένα κομμάτι 0.30mm μισίνας περίπου 20 πόντους και δέσε το βαρίδι σου. Στο στριφτάρι που έμεινε ελέυθερο βάλε το παράμαλλο σου, ένα κομμάτι μισίνας γύρω στους 50 πόντους 0.30mm. Αν σκαλώσει το βαρίδι εν να κοπεί η 0.30ρα μισίνα και εν να φκάλεις την 0.35ρα μαζί με το παράμαλλο και πιθανόν το ψάρι που εν πάνω στο δόλωμα. Πρόσεχε οι μισίνες που εν να βάλεις (0.30ρα και 0.35ρα) να είναι της ίδιας ποιότητας-μάρκας-μοντέλο. Πρέπει πάντα η 0.30ρα να είναι πιο αδύνατη που την 0.30ρα. Οι διάμετροι τούτοι εν θεωρητικές. εσύ εν να έβρεις τι ταιρίαζει σε κάθε περίπτωση, απλά κράτα σαν κανόνα την διαφορά δύναμης των δύο μισινών.
Για την ρίξη νομίζω θέλει απλά εμπειρία να μπορείς να ξέρεις που ρίχνεις ακόμα και στα σκοτεινά.
Για τα ψάρια τωρά που σου τα κόφκουν και εν καταλάβεις τράβηγμα υπάρχει λύση. Πάντα να εν τεντωμένη η μισίνα σου, μεν έχεις οπτικούς ειδοποιειτές που να αφήνουν λάσκο στην μισίνα. Τωρά το πρόβλημα που δημιουργείται είναι αν το ψάρι πάει λίο δεξιά ή αριστερά εν θα καταλάβεις τσίμπημα. Η λύση είναι να μεν χρησιμοποιάς τρίποδα, επειδή αναγκάζεσαι να κάμεις βολές αριστερά - δεξιά και όι στην ευθεία. Αν βάλεις μονές βάσεις μπορείς να ψαρέψεις στην ευθεία, με αποτέλεσμα αν το ψάρι κινειθεί δεξιά ή αριστερά εν να καταλάβεις αμέσως το τσίμπημα!
Ελπίζω να εβοήθησα!
Attachments
.png
.png (141.04 KiB) Viewed 3158 times

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: SURF CASTING

Post by rockfishing »

Κωνσταντίνο σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, είχα καιρό να μπω στο ιντερνετ λόγο ενός προβλήματος.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα με σκαλώματα αλλά τα βαρίδια που έβαλες στην φωτογραφία είναι ενδιαφέρων. Ξέρεις που μπορώ να τα προμηθευτώ;

konstantinos kalogir wrote: Για την ρίξη νομίζω θέλει απλά εμπειρία να μπορείς να ξέρεις που ρίχνεις ακόμα και στα σκοτεινά.
Μιλώ για 2-3 μέτρα διάμετρο για στόχο πάρα πολύ δύσκολο ειδικά αν οι βολές είναι στα 80 μέτρα.

konstantinos kalogir wrote: Για τα ψάρια τωρά που σου τα κόφκουν και εν καταλάβεις τράβηγμα υπάρχει λύση. Πάντα να εν τεντωμένη η μισίνα σου, μεν έχεις οπτικούς ειδοποιειτές που να αφήνουν λάσκο στην μισίνα.
Έχει καιρό που θέλω να κάμω μια αλλαγή σε κάτι σαν swingers γιατί εν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με ότι έχω γιατί όπως λες και εσύ αφήνουν λάσκο. Αλλά τούτο για μένα σημαινει και αλλαγή σε τρίποδα και αγορά ολόκληρου συστήματος....
konstantinos kalogir wrote:Τωρά το πρόβλημα που δημιουργείται είναι αν το ψάρι πάει λίο δεξιά ή αριστερά εν θα καταλάβεις τσίμπημα. Η λύση είναι να μεν χρησιμοποιάς τρίποδα, επειδή αναγκάζεσαι να κάμεις βολές αριστερά - δεξιά και όι στην ευθεία. Αν βάλεις μονές βάσεις μπορείς να ψαρέψεις στην ευθεία, με αποτέλεσμα αν το ψάρι κινειθεί δεξιά ή αριστερά εν να καταλάβεις αμέσως το τσίμπημα!
Ελπίζω να εβοήθησα!
Εδώ υστερώ και σε εξοπλισμό γιατί μόνο ο τρίποδας μπορεί να με βολέψει σε βραχότοπους που ψαρεύω αλλά θα προσπαθήσω να ευθυγραμμίζω το τρίποδα με το σημείο που στοχεύω γιατί έχει βάση η λογική σου.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”