ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post Reply
kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

Γεία σας παιδιά !!!! έχω ένα καλάμι τηλεσκοπικό 4.20 με action 50- 150gr, και ένα 3.00 μετρα με action 100-200gr και mixaneoues sheckspeare από αμερική που περνούν 200 μετρα 45mm μισίνα χρησιμοποιώ 80gr βάρος gt φοβάμαι να βάλω παραπάνω !! λογικά ποσο μακριά πρέπει να σύρνω !!! σύρνω περίπου 50-70 μετρα εσείς ποσο μακριά "σιρνετε" ?
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by AggelosLRK »

Το 3μετρο σου καλαμι δεν κανει για casting,ειναι σιγουρα για σκαφος αν διαθετεις 60 ευρο αγορασε 1 olympous 4μετρα 70-140cw http://www.anglermania.com/product.php? ... 4&xSec=100
Ειναι αρκετα συνεργασιμο στις βολες.
Για αρχαριος τα 70μετρα ειναι αρκετα καλα οταν γινεις εμπειρος θα καταλαβεις και εσυ οτι σε αρκετες περιπτωσεις οι βολες σου πρεπει να ειναι το πολυ 25-40μετρα απο την ακτη :wink:

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

AggelosLRK wrote:Το 3μετρο σου καλαμι δεν κανει για casting,ειναι σιγουρα για σκαφος αν διαθετεις 60 ευρο αγορασε 1 olympous 4μετρα 70-140cw http://www.anglermania.com/product.php? ... 4&xSec=100
Ειναι αρκετα συνεργασιμο στις βολες.
Για αρχαριος τα 70μετρα ειναι αρκετα καλα οταν γινεις εμπειρος θα καταλαβεις και εσυ οτι σε αρκετες περιπτωσεις οι βολες σου πρεπει να ειναι το πολυ 25-40μετρα απο την ακτη :wink:
ευχαριστώ παρα πολύ να σε καλά!!! :D
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by andrea5 »

φιλε χαιρετε ,η μανα που εχεις τωρα πανω εν 45αρα εννοεις...τι διαμετρου μισηνα εχεις πανω στην μηχανουα σου ? :)

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

andrea5 wrote:φιλε χαιρετε ,η μανα που εχεις τωρα πανω εν 45αρα εννοεις...τι διαμετρου μισηνα εχεις πανω στην μηχανουα σου ? :)

ναι είναι 45mm k η mixanoua μου έχει πάνω 200 μετρα εν καλή ??
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by andrea5 »

φιλε εγω την βρισκω αρκετα υπερβολικη ,καλυτερα με πιο μικρες διαμετρους κοντα στα 35μμ ,εν να κερδισεις και μετρα στην βολη αν θελεις να παει πιο μεσα ... :)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by konstantinos kalogir »

andrea5 wrote:φιλε εγω την βρισκω αρκετα υπερβολικη ,καλυτερα με πιο μικρες διαμετρους κοντα στα 35μμ ,εν να κερδισεις και μετρα στην βολη αν θελεις να παει πιο μεσα ... :)
35ρα μάνα είναι αρκετή δεν χρειάζεσαι παραπάνω... αν δεις και κοφκεται σου στη βολή, βάλε ένα κομμάτι μισίνας (γύρω στα δέκα μέτρα) 50ρας στο τέλος της 35ρας. Αν και δεν νομίζω να σου κόφκεται...

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by nicolas theocharous »

konstantinos kalogir wrote:
andrea5 wrote:φιλε εγω την βρισκω αρκετα υπερβολικη ,καλυτερα με πιο μικρες διαμετρους κοντα στα 35μμ ,εν να κερδισεις και μετρα στην βολη αν θελεις να παει πιο μεσα ... :)
35ρα μάνα είναι αρκετή δεν χρειάζεσαι παραπάνω... αν δεις και κοφκεται σου στη βολή, βάλε ένα κομμάτι μισίνας (γύρω στα δέκα μέτρα) 50ρας στο τέλος της 35ρας. Αν και δεν νομίζω να σου κόφκεται...
συμφωνω και εγω νομιζω 35αρα ειναι ιδανικη ατε το πολυ 40αρα. πιο πανω εν υπερβολικη και αχριαστη ασε που σου τρωε που την χωρητικοτητα που θα βαλεις πανω στην μηχανη.

:wink: :wink:

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

σας ευχάριστο πολύ για τες συμβουλές σας θα το δοκιμάσω να στε καλά.
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

ακόμη μια ερώτηση εάν δεν φυσάει καθόλου και η θάλασσα είναι ανάλογος καθαρή στα ποσα μετρα πρέπει να είναι οι βολές μου ένα περίπου και γιατί?? :?: :?: :?:
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by konstantinos kalogir »

Εξαρτάται από πολλά πράγματα τούτο... Είδος ψαριού που ψαρεύεις, δολώματα, μορφολογία του βυθού.. Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δουλέψεις με τρια καλάμια τα οποία αρχικά θα τα στέλλεις σε διαφορετικές αποστάσεις. Εκεί που θα πιάνεις τσιμπήματα ρίξε και τα υπόλοιπα.. αν τα τσιμπήματα σταματήσουν ξεκίνα κάμνε αλλαγές πάλε...

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

konstantinos kalogir wrote:Εξαρτάται από πολλά πράγματα τούτο... Είδος ψαριού που ψαρεύεις, δολώματα, μορφολογία του βυθού.. Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δουλέψεις με τρια καλάμια τα οποία αρχικά θα τα στέλλεις σε διαφορετικές αποστάσεις. Εκεί που θα πιάνεις τσιμπήματα ρίξε και τα υπόλοιπα.. αν τα τσιμπήματα σταματήσουν ξεκίνα κάμνε αλλαγές πάλε...

"κwσταντινε" σε ευχάριστο πολύ !! δολώματα χρησιμοποιώ γαρίδα φρέσκα και σωλήνα k προσπαθώ απεγνωσμένα εδώ και 2 καλοκαιρια να πιάσω μυλοκόποι αλλα tpt μονο πιλότους πιάνω !! την μορφολογία του βυθού δεν την ξέρω εν στο ακρωτήρι που ψαρεύω :!: :!: :!:
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by SiliS »

konstantinos kalogir wrote:Εξαρτάται από πολλά πράγματα τούτο... Είδος ψαριού που ψαρεύεις, δολώματα, μορφολογία του βυθού.. Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δουλέψεις με τρια καλάμια τα οποία αρχικά θα τα στέλλεις σε διαφορετικές αποστάσεις. Εκεί που θα πιάνεις τσιμπήματα ρίξε και τα υπόλοιπα.. αν τα τσιμπήματα σταματήσουν ξεκίνα κάμνε αλλαγές πάλε...
Σωστος ο κοσταντινος
I d rather be fishing!!!

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: ΑΡΧΑΡΙΟΣ !! Απορίες στο surf casting

Post by kostas728 »

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ έβαλα 35άρα μάνα και είδα μεγάλη διαφορα στις βολές μου !! τα παράμαλλα ποσο μήκος πρέπει να έχουν ? εμενα στο ένα καλάμι ξεκινα περίπου ένα metro πάνω από το βαρίδι και έχει μήκος ένα metro και στο άλλο ξεκινάει 30pontous πάνω από το βαρίδι και έχει μήκος 30 πόντους εν καλά η να τα αλλάξω επίσης έβαλα 30ara για παράμαλλα με no 4 αγκίστρια εν καλά? η εν πολλά μεγάλο το αγκίστρι μου?
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”