surfcasting στο Λιοπετρι

User avatar
pikatsas
Posts: 31
Joined: Thu Oct 01, 2009 4:38 pm

surfcasting στο Λιοπετρι

Post by pikatsas »

Παιθκιά γεια σας

Aν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία μου

Eπία στο Λιοπέτρι για surfcasting τζιαι όπως έπιασα τον χωματόδρομο φκαίνοντας του ποταμού που την πάντα που είναι τα κέντρα για να έβρω έναν τόπο να στήσω τα καλάμια μου
διαπίστωσα ότι σε όλην την έκταση της παραλίας οι βράχοι για περίπου 10 μέτρα μέσα στην θάλασσα ήταν 20 πόντους περίπου κάτω που την επιφάνεια του νερού
κάθε φορά δηλαδή που ήταν να τραβώ την μισίνα μου έξω υπήρχε κίνδυνος να κορακώ συνέχεια
ξέρετε κάποιο τόπο στο Λιοπέτρι που να μην υπάρχει αυτός ο κίνδυνος ή αν μιλάμε για την ίδια παραλία πως μπορώ να αποφύγω τους βράχους;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by andrea5 »

φιλε γεια σου ,ενας τοπος που μπορεις να δοκιμασεις ειναι η Αγια Θεκλα τζιαμε κοντα ,ο βυθος εν μικτος ,περισσοτερες πλιροφοριες δεν εχο να σου δωσο επειδη εν ετυχε να την ψαρεψο ,αλλα που την ειδα... κατι καμνεις για καστινγκ ...προσοπικα εν νομιζο οτι η περιοχη τζιαμε στο λιοπετρι καμνει για σερφ καστινγκ λογο του βυθου ,επειδη εχει ρωγμες - πετρες που θα σκαλωνει το βαριδι σου πανω τους... επισης εγο εδοκιμασα τζιαι στην μπουκα του λιμανιου καστινγκ .2 φορες ,τζιαμε στην ακρα που εχει σαν ενα κολπουι ...εδοκιμασα καμποσα πραματα αλλα εν μου εκατσε τιποτε :!:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by marios »

pikatsas wrote:Παιθκιά γεια σας

Aν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία μου

Eπία στο Λιοπέτρι για surfcasting τζιαι όπως έπιασα τον χωματόδρομο φκαίνοντας του ποταμού που την πάντα που είναι τα κέντρα για να έβρω έναν τόπο να στήσω τα καλάμια μου
διαπίστωσα ότι σε όλην την έκταση της παραλίας οι βράχοι για περίπου 10 μέτρα μέσα στην θάλασσα ήταν 20 πόντους περίπου κάτω που την επιφάνεια του νερού
κάθε φορά δηλαδή που ήταν να τραβώ την μισίνα μου έξω υπήρχε κίνδυνος να κορακώ συνέχεια
ξέρετε κάποιο τόπο στο Λιοπέτρι που να μην υπάρχει αυτός ο κίνδυνος ή αν μιλάμε για την ίδια παραλία πως μπορώ να αποφύγω τους βράχους;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
όπως τα διαπίστωσες και μονος έτσι είναι!! δεν βγαίνει παράμαλλο ούτε βαρίδι έξω με τίποτα :x ..εκτος του ότι ο βυθός είναι όλο φυκιάδες και βράχους όσο βγαίνεις προ στα έξω έχει και ξερες που σβήνουν απάνω στην παραλια ""ΙΣΟΣ"" το μονο κομμάτι που μπορείς να ψαρέψεις με τις λιγότερες απώλειες είναι στην παραλια δεξιά του τελευταίου κέντρου(δες φωτό)...πάντα μιλώντας για τεχνικές casting
Attachments
p.liopetri.jpg
p.liopetri.jpg (78.07 KiB) Viewed 5840 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by ANDREAS TSOKKOS »

pikatsas wrote:Παιθκιά γεια σας

Aν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία μου

Eπία στο Λιοπέτρι για surfcasting τζιαι όπως έπιασα τον χωματόδρομο φκαίνοντας του ποταμού που την πάντα που είναι τα κέντρα για να έβρω έναν τόπο να στήσω τα καλάμια μου
διαπίστωσα ότι σε όλην την έκταση της παραλίας οι βράχοι για περίπου 10 μέτρα μέσα στην θάλασσα ήταν 20 πόντους περίπου κάτω που την επιφάνεια του νερού
κάθε φορά δηλαδή που ήταν να τραβώ την μισίνα μου έξω υπήρχε κίνδυνος να κορακώ συνέχεια
ξέρετε κάποιο τόπο στο Λιοπέτρι που να μην υπάρχει αυτός ο κίνδυνος ή αν μιλάμε για την ίδια παραλία πως μπορώ να αποφύγω τους βράχους;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
φιλε εχω αφησει εξοπλισμο δεκαδων ευρο (βαριδια, αγκιστρια μισινες κλπ)προσπαθοντας να βρω τοπο για σερφ στο λιοπετρι. πολυ απλα δεν υπαρχει .2 στις 3 βολες δεν βγαινουν εξω. μονο με αντενα στο λιμανι μπορεις να ψαρεψεις
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
pikatsas
Posts: 31
Joined: Thu Oct 01, 2009 4:38 pm

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by pikatsas »

Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by no-nick »

δοκιμασε βαριδια χορευτες μονα τους η με συνδιασμο με απελευθερωτες βαριδιων ,δοκιμασε επισης τα λεγομενα ανσασερ που ανεβαζλουν το βαριδι κατακορυφα και ελαχιστοπειουν το σκαλωμα, αν εισαι και καμποσο τυχερος δεν θα εχεις πολλες απωλειες, επισης στο εξωτερικο οι ηδημονες του rock fishing κολουν η σφηνωνουν περιμετρικα το βαριδι με υλικο υψηλης ανωσης τοσο ωστε να βυθηζεται αλλα με ενα αποτομο τραβηγμα να σηκωνεται γρηγορα πανω.
ολα τα πιο πανω δουλευουν σε καπιο βαθος και σε ηρεμη θαλασσα, για σερφκαστινκ ξεχαστο

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by PeRoUkKaS »

αν και ειναι πολλα λιγες οι φορες που ασχοληθηκα με την θαλασσα, εκεινες τες λιγες ετυχε να πηγαινω σε βραχωδεις περιοχες ετσι χρησιμοποιουσα τα βαριδια που εβαλα στην φωτο. δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να βοηθησουν στην συγκεκριμενη περιοχη...
Attachments
PA040001.JPG
PA040001.JPG (75.28 KiB) Viewed 5689 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by marios »

no-nick wrote:δοκιμασε βαριδια χορευτες μονα τους η με συνδιασμο με απελευθερωτες βαριδιων ,δοκιμασε επισης τα λεγομενα ανσασερ που ανεβαζλουν το βαριδι κατακορυφα και ελαχιστοπειουν το σκαλωμα, αν εισαι και καμποσο τυχερος δεν θα εχεις πολλες απωλειες, επισης στο εξωτερικο οι ηδημονες του rock fishing κολουν η σφηνωνουν περιμετρικα το βαριδι με υλικο υψηλης ανωσης τοσο ωστε να βυθηζεται αλλα με ενα αποτομο τραβηγμα να σηκωνεται γρηγορα πανω.
ολα τα πιο πανω δουλευουν σε καπιο βαθος και σε ηρεμη θαλασσα, για σερφκαστινκ ξεχαστο
Νίκο το πρόβλημα δεν είναι τα βαρίδια, Σκαλώνουν τα πάντα! βαρίδια ,παράμαλλα, και κiριος η μάνα με δυο λέξης δεν ψαρεύετε με τεχνικές casting :snooty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by ANDREAS TSOKKOS »

ουτε χορευτες (τεμολινο) καμνουν ουτε μπαλαρινοι :D :D ουτε ασανσερ ουτε αναβατορια :D :D :D :D οτι θελεις βαλε. αν δεν σκαλωσει το αγκιστρι εννα σκαλωσει το βαριδι, αν δεν σκαλωσει το βαριδι εννα σκαλωσει η μανα και παει λεγοντας.
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by no-nick »

ρε παιδεια σε ετσι ψαρεματα υπαρουν απωλειες αλλα ξερω οτι στο εξωτερικο εχει φανατικους οπαδους η συγκεκριμενη τενικη αρα πρεπει να υπαρει μια λυση

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by ANDREAS TSOKKOS »

no-nick wrote:ρε παιδεια σε ετσι ψαρεματα υπαρουν απωλειες αλλα ξερω οτι στο εξωτερικο εχει φανατικους οπαδους η συγκεκριμενη τενικη αρα πρεπει να υπαρει μια λυση
ναι συμφωνω , αλλα δεν ξερω αν ξαναπηγες στην συγκεκριμενη περιοχη , δεν ειναι rock fishing το οποιο εχει βαθος που μπορεις να ψαρεψεις με floaterς και μοναγκιστρα και τεμολινο και ν αγλυτωσεις κατι. οι βραχοι και οι ξερες ειναι πολυ ξεβαθοι πολλες φορες πανω απο την επιφανεια του και τιποτα δεν σε σωζει. στατιστικα 2 στις 3 βολες δεν βγαινουν εξω
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

sss
Posts: 3
Joined: Wed Mar 11, 2009 2:47 pm

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by sss »

prepi na kanis voli na perasi tous vraxous k meta na mazepsis poli grigora,k to paramalo na ine konto i me floter

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by AggelosLRK »

η μονη λυση σου ειναι να πεσεις με μασκα και να δεις που μπορεις να ριξεις,φτιαξε 1 παραμαλο με τεμολινο 25-30ποντους το πολυ και βαλε στους 10 ποντους 1 φλοατερ αναλογο με το δολωμα που θα βαλεις.
Να πας με συνθηκες σερφ ειναι αυτοκτονια μαλια κουβαρια θα γινουν ολα,θα πας με κανονικο καιρο να εχει τεντωμενο το καλαμι μεσα και οταν τραβας εξω να τραβας γρηγορα ακομα και με ψαρι πανω,γιαυτο θα χρειαστεις χοντρα εργαλεια,40αρα μανα το λιγοτερο και αναλογος βλεπεις και την διαμετρο του παραμαλλου πχ 40αρα μανα=35παραμαλλο,50αρα μανα 40παραμαλλο κοκ.
τωρα αν θελεις απλα να πηγαινεις να περνα η ωρα σου βαζεις 1 βαριδιο τυπου ελιας 50γρ,φτιαχνεις και 1 παραμαλλο με φλοατερ και αγιος ο θεος,τις παραπανω φορες θα βγαινει και οι απωλιες σου θα ειναι φθηνες.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by Greg »

συρματοσχοινο 25αρι για μανα, φλοουττερ ττελλενο τζιε εν φοασαι τιποτε
Esox Lucius

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: surfcasting στο Λιοπετρι

Post by marios »

λίγες εικόνες από την γύρο περιοχή
Attachments
liop.pros xylof..jpg
liop.pros xylof..jpg (53.25 KiB) Viewed 5433 times
liop.pros xylo.1.jpg
liop.pros xylo.1.jpg (82.79 KiB) Viewed 5429 times
lio2.jpg
lio2.jpg (87.44 KiB) Viewed 5431 times
lio1.jpg
lio1.jpg (130.59 KiB) Viewed 5432 times
lio23.jpg
lio23.jpg (108.87 KiB) Viewed 5431 times
lio...jpg
lio...jpg (27.24 KiB) Viewed 5427 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”