Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by AggelosLRK »

Ειπα να ανοιξω 1 θεμα για τα πουμε τις γνωμες μας.
Εγω θα δοκιμασω με πολλυαγγιστρο του οποιου τα αγγιστρια να ειναι παραμαλλα 3-5εκ δεμενα καθετα απο τη μανα και θα δολωσω 10 μαριδες γονο και κανα κεφαλουι αν πιασω ετσι ωστε να φαινετε σαν κοπαδι που τρωει.
Μπροστα απο το πρωτο αγγιστρι(10εκ πανω κατω) θα βαλω 1 βαρος 150γρ και πισω στο βαθος που θελω να ψαρευει θα βαλω 1 buldo,με αυτο το τροπο θα τα εχω παραταγμενα διαγωνιως καθετα απο εμενα να αστραφτουν απτον ηλιο.
Στοχευω σε λιτσες,κυνηγους και μινερκα αλλα αν θα πιασω σφυρατε μου.

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by CASTING »

Και με τα δυο εδοκιμασα ειδικα με νοπο μπορω να πω αρκετες φορες.Αποτελεσμα..... μουγγρια τζαι σμυρνες.Μονο μια φορα σε ζωντανο επιασα ενα τσιμπημα αλλα επειδη ηταν η πρωτη μου φορα μολις επιασα το καλαμι στα σιερκα μου τζαι ενω εφεφκε η μισινα με απιστευτη ταχυτητα εδοκιμασα να καρφωσω :naughty: αποτελεσμα εφκαλα τα ουλλα εξω τζαι ελειπε μονο το τζεφαλουη που πανω. :evil:
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by MariosK »

Άγγελε ακούετε μου σαν να τζε εμελέτησες το πολλά το θέμαν :shock:! Τα 150 gr βάρος εν θα σου κουράσουν τα ψάρκα? Πρακτικά τούτο το στήσιμο εν ναν τελείος στατικό (εκτός που 3-5 εκ παράμαλλα που θα κινούνται ελάχιστο), σωστά?

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by fISHANDCHIPS »

Εγω θα πώ μόνο ότι ...όποιος πειταματίζεται θα πετύχει ... εννεν σήμερα εν αύριο
και να μην πετύχει πχ τούτο που σκεύτεσαι ... σίουρα θα λύσεις μια απορία σου και θα μάθεις και κάτι παραπάνω
εμένα ακούεται μου καλή ιδέα ...αλλά ένας ζωντανός κέφαλος των 150 γραμμαρίων περίπου εννα κάμει καλύτερα την δουλεία του
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by chrysanthos9 »

Ρε κοπελια εγω βαλω 50γρ μολυβι με περιπου 1 μετρο παραμαλλο νο45 και στα τελευταια δεκα εκατοστα βαλω συρμα δολωνω κεφαλους και γοπες ζωντανα παντα. Επισης τα καλοκαιρια που ερκουνται οι βελονιδες πιανω ενα καλαμι baitcasting πιανω ενα μεγαλο σερφαδικο μηχανακι γεμωνω το με 30 νημα βαλω ενα μικρο buldo και ενα παραμαλλο με 45 νημα δολωνω την βελονιδα και αφηνω την και παει μεσα. Ενεν επιασα ωσ τωρα τιποτε σπουδαιο εκτος που λιους δακανομουτιες. Ρε Αγγελε εναν ζωντανα τα ψαρια που θα βαλεις? αν εν ζωντανα βαλε πιο μικρο βαρακι γιατι εν να τα σκοτωσει σαν πιαινει κατω που το νερο μετα την βολη :wink:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by AggelosLRK »

Δεν με πολυενδιαφερει αν ειναι ζωντανα η οχι γιατι θα ψαρευουν στατικα οποτε θα κινουνται απο τα ρευματα,θελω να ειναι στατικα για να νομιζουν οι κυνηγοι οτι θα δωκουν πανω σε κοπαδι που τρεφεται,γιατι απο παρατηρησεις που εκανα τα μικροψαρα ειναι ευαλωτα την στιγμη που τρεφονται αχαπαρα και τοτε βλεπω τις περισσοτερες επιθεσεις.
Αν ξαπολησω κανα ζωντανο,προτιμω 1 κεφαλο αν και προσπαθει να μπηχτει μες τους βραχους συνεχεια.
Επιδει δουλεψα και παραμμαλο με συρμα και με νημα,ηταν εντελως αχρηστα προτιμω 50αρα μεσηνα στο παραμμαλο τουλαχιστον ειναι πιο διακρητικη,αν τα κοψει ο κουνελος τα εκοψε. :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:Δεν με πολυενδιαφερει αν ειναι ζωντανα η οχι γιατι θα ψαρευουν στατικα οποτε θα κινουνται απο τα ρευματα,θελω να ειναι στατικα για να νομιζουν οι κυνηγοι οτι θα δωκουν πανω σε κοπαδι που τρεφεται,γιατι απο παρατηρησεις που εκανα τα μικροψαρα ειναι ευαλωτα την στιγμη που τρεφονται αχαπαρα και τοτε βλεπω τις περισσοτερες επιθεσεις.
Αν ξαπολησω κανα ζωντανο,προτιμω 1 κεφαλο αν και προσπαθει να μπηχτει μες τους βραχους συνεχεια.
Επιδει δουλεψα και παραμμαλο με συρμα και με νημα,ηταν εντελως αχρηστα προτιμω 50αρα μεσηνα στο παραμμαλο τουλαχιστον ειναι πιο διακρητικη,αν τα κοψει ο κουνελος τα εκοψε. :lol:
Sounds good! :handgestures-thumbupright: Πότε να πάμεν να το δοκιμάσουμεν :D ?

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by konstantinos kalogir »

Μπελαλίδικη δουλειά αλλά πιστεύκω έχει βάση. Δόλωσε κανένα-δύο αγκίστρια με κατεψυγμένο μεγάλο κομμάτι γαρίδας αλατισμένο έτσι ώστε να μαζέψεις και κανένα κοπάδι μικρόψαρα, έτσι εν να φαίνεται πολλά πιο φυσικό.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by AggelosLRK »

konstantinos kalogir wrote:Μπελαλίδικη δουλειά αλλά πιστεύκω έχει βάση. Δόλωσε κανένα-δύο αγκίστρια με κατεψυγμένο μεγάλο κομμάτι γαρίδας αλατισμένο έτσι ώστε να μαζέψεις και κανένα κοπάδι μικρόψαρα, έτσι εν να φαίνεται πολλά πιο φυσικό.
Ωραια ιδεα θα το δοκιμασω και αυτο
MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:Δεν με πολυενδιαφερει αν ειναι ζωντανα η οχι γιατι θα ψαρευουν στατικα οποτε θα κινουνται απο τα ρευματα,θελω να ειναι στατικα για να νομιζουν οι κυνηγοι οτι θα δωκουν πανω σε κοπαδι που τρεφεται,γιατι απο παρατηρησεις που εκανα τα μικροψαρα ειναι ευαλωτα την στιγμη που τρεφονται αχαπαρα και τοτε βλεπω τις περισσοτερες επιθεσεις.
Αν ξαπολησω κανα ζωντανο,προτιμω 1 κεφαλο αν και προσπαθει να μπηχτει μες τους βραχους συνεχεια.
Επιδει δουλεψα και παραμμαλο με συρμα και με νημα,ηταν εντελως αχρηστα προτιμω 50αρα μεσηνα στο παραμμαλο τουλαχιστον ειναι πιο διακρητικη,αν τα κοψει ο κουνελος τα εκοψε. :lol:
Sounds good! :handgestures-thumbupright: Πότε να πάμεν να το δοκιμάσουμεν :D ?
Απο ιουνη και υστερα που γιαλωνουν τα κυνηγιαρικα περκι πιασουμε τπτ της προκοπης :P

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by (CyBasser) »

Άγγελε!

Με σιόκαρες :o :o :o :o :o :o :o

Κυνηγιάρικα σημαίνει ένα πράγμα.... Ξέρεις τι!!!!!!!!!!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by Pambs »

βαρτε καμια φωτο πως ακριβως πρεπει να δολωνετε ο κεφαλος η τπτ απο δικες σας εμπειριες ωστε να μενει οση ποιο πολλη ωρα ζωντανος

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote:Άγγελε!

Με σιόκαρες :o :o :o :o :o :o :o

Κυνηγιάρικα σημαίνει ένα πράγμα.... Ξέρεις τι!!!!!!!!!!
Spinning :P? Εντάξει ρε ο άνθρωπος μπορεί να θέλει να χαλαρώσει λίον, όι να βουρά πάνω κάτω πας τις πέτρες ούλλη μέρα :mrgreen:!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by CASTING »

Pambs wrote:βαρτε καμια φωτο πως ακριβως πρεπει να δολωνετε ο κεφαλος η τπτ απο δικες σας εμπειριες ωστε να μενει οση ποιο πολλη ωρα ζωντανος
Αμμαν εν μιτσις (7-8 ποντους) δολωνω τον μονο που πισω κοντα στην ουρα, αν εν πιο μεγαλος περνω το μια φορα που πισω(περνα τζαι η μισινα) τζαι κουτσακονω το πριν το πτερυγιο που εσιει πουπανω.Παντως γενικα εν πολλα ανθεχτικα, αντεχουν πολλη ωρα ζωντανα.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by AggelosLRK »

CASTING wrote:
Pambs wrote:βαρτε καμια φωτο πως ακριβως πρεπει να δολωνετε ο κεφαλος η τπτ απο δικες σας εμπειριες ωστε να μενει οση ποιο πολλη ωρα ζωντανος
Αμμαν εν μιτσις (7-8 ποντους) δολωνω τον μονο που πισω κοντα στην ουρα, αν εν πιο μεγαλος περνω το μια φορα που πισω(περνα τζαι η μισινα) τζαι κουτσακονω το πριν το πτερυγιο που εσιει πουπανω.Παντως γενικα εν πολλα ανθεχτικα, αντεχουν πολλη ωρα ζωντανα.
Οντως ετσι ειναι,ειχε και φορα που αντεξε 4 ωρες και μολις τον εβγαλα να τον πεταξω πισω ζωντανο κατι τον αρπαξε,σκεφτου ποσο προσαρμοστηκαν τα ψαρια στους ψαραδες.
(CyBasser) wrote:Άγγελε!

Με σιόκαρες :o :o :o :o :o :o :o

Κυνηγιάρικα σημαίνει ένα πράγμα.... Ξέρεις τι!!!!!!!!!!
Ασε και ωσπου να βγαλω την πρωτη με τρωει το ανγχος αν θα κοντεψουν φετος γιατι ξερεις οτι γινετε χαμος με τις βαρκες που κανουν συρτη,ξεκινουν απο μαρινα και φτανουν περβολια?χαλαλι τους βεβαια αλλα ο καθενας κοιταει και την δικη του πλευρα :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:
(CyBasser) wrote:Άγγελε!

Με σιόκαρες :o :o :o :o :o :o :o

Κυνηγιάρικα σημαίνει ένα πράγμα.... Ξέρεις τι!!!!!!!!!!
Ασε και ωσπου να βγαλω την πρωτη με τρωει το ανγχος αν θα κοντεψουν φετος γιατι ξερεις οτι γινετε χαμος με τις βαρκες που κανουν συρτη,ξεκινουν απο μαρινα και φτανουν περβολια?χαλαλι τους βεβαια αλλα ο καθενας κοιταει και την δικη του πλευρα :D
Θα κοντέψουν, θα κοντέψουν.... Αλλά πως η μέθοδος που προτείνεις θα λύσει αυτό το πρόβλημα??? :think: :think: :think:

Εγώ θα σου πώ τι με έκανε εμένα και γύρισα spinning με τις βασίλισσες: Είχα δολωμένο ζωντανό κεφαλόπουλο, και έβλεπα δύο απ' αυτές περίπου μισό μέτρο να γυρίζουν γύρω του χωρίς να τον αγγίζουν για πάνω από μισή ώρα, ώσπου το καϋμένο το κεφαλοπουλάκι εξέπνευσε και εξαφανίστηκαν. Μη έχοντας άλλο κεφαλάκι έριξα ένα συγκεκριμμένο ψεύτικο το οποίο ως τότε έριχνα μόνο στις πέστροφες. Δυό ριξιές και οι δύο λίτσες ήταν στα χέρια μου :o :o :o :o . Αυτές οι ίδιες που δεν άγγιξαν το ζωντανό.

Το να ρίξει κανείς ένα πολυάγκιστρο με ψαροδόλι δεν το θεωρώ κακό, γιατί μπορεί να σου δείξει τι υπάρχει σε μια περιοχή. Όμως δεν θα με δείς να ρίχνω κανονικά είτε ζωντανό είτε ψόφιο για αρπακτικά όπως λίτσες. Αν μη τι άλλο μόνο εκείνη η συγκίνηση όταν κτυπήσει με δύναμη το ψεύτικο αξίζει ότι πεις, ενώ και η πάλη με εξοπλισμό spinning δεν έχει σύγκριση....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”