Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by fISHANDCHIPS »

κάτι σχετικό με την ιδέα του Αγγελού αλλά σε ψέυτικο... το βίντεο στα δεξιά
http://www.saltwaterlures.net/
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by MariosK »

Πέτρο κάμνει τζε για τρολλινγκ τζε για στατικό φαντάζουμε, έννεν? Εδοκίμασες τα?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by marios »

MariosK wrote:Πέτρο κάμνει τζε για τρολλινγκ τζε για στατικό φαντάζουμε, έννεν? Εδοκίμασες τα?
Σύντομα θα τα δοκιμάσει υπογράφω σου το :!: :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:κάτι σχετικό με την ιδέα του Αγγελού αλλά σε ψέυτικο... το βίντεο στα δεξιά
http://www.saltwaterlures.net/
Μα έφτασε και στην θάλασσα αυτή η "τεχνολογία"???? :o :o :o :o :o :o :o :o
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:Αλλά πως η μέθοδος που προτείνεις θα λύσει αυτό το πρόβλημα??? :think: :think: :think:

τα ψαρια ρολανδο ειναι απροβλεπτα.. Περσυ το μαη ψαρευα 1μιση ωρα με τεχνητα χωρις αποτελεσμα, και ο διπλανος μου εβγαλε μινερι 1μισοκιλο με την αντενα και δολωμα κοτοπουλλο!

Ελλαδα, ιταλια, ισραηλ και αλλες χωρες της μεσογειου κατακρεουργουν αρπακτηκα οπως γουφαρια και λαυρακια με τα νωπα σε casting.. Τα περισσοτερα και μεγαλυτερα αρπακτηκα που εχω δει να ψαρευοντε στα νερα μας ειναι με ζωντανο ή νωπο δολωμα που πιαστηκαν (τα τεχνητα ετσι κι αλλιως ειναι το αληθινο ψαρι που μιμουντε, αρα τι πιο καλυτερο δωλομα απο το αληθινο ? )

Ζωντανα κεφαλοπουλλα και γοπες υπαρχουν κατι μερακληδες στην λεμεσο που τα δολωνουν με καλαμια match ή bolognese! Εκει να δεις την μαχη.. Οσο αφορα το νωπο, εκτος απο casting, μπορεις και να το σπιναρεις (και ετυχε αρκετες φορες να εχει καλυτερο αποτελεσμα απο το τεχνητο (ειτε στο γλυκο νερο ειτε στο αλμυρο))
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by admin »

Greg wrote:
(CyBasser) wrote:Αλλά πως η μέθοδος που προτείνεις θα λύσει αυτό το πρόβλημα??? :think: :think: :think:


Ζωντανα κεφαλοπουλλα και γοπες υπαρχουν κατι μερακληδες στην λεμεσο που τα δολωνουν με καλαμια match ή bolognese! Εκει να δεις την μαχη.. Οσο αφορα το νωπο, εκτος απο casting, μπορεις και να το σπιναρεις (και ετυχε αρκετες φορες να εχει καλυτερο αποτελεσμα απο το τεχνητο (ειτε στο γλυκο νερο ειτε στο αλμυρο))
Εάν έβρεις ζωντανό δόλωμα για spinning να σε πάρω στους τόνους και να κάμεις τις μάχες τις ζωής σου :wink: :wink:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
(CyBasser) wrote:Αλλά πως η μέθοδος που προτείνεις θα λύσει αυτό το πρόβλημα??? :think: :think: :think:

τα ψαρια ρολανδο ειναι απροβλεπτα.. Περσυ το μαη ψαρευα 1μιση ωρα με τεχνητα χωρις αποτελεσμα, και ο διπλανος μου εβγαλε μινερι 1μισοκιλο με την αντενα και δολωμα κοτοπουλλο! ))
Εννά μου πείς εμένα???? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Greg wrote:[Ελλαδα, ιταλια, ισραηλ και αλλες χωρες της μεσογειου κατακρεουργουν αρπακτηκα οπως γουφαρια και λαυρακια με τα νωπα σε casting.. Τα περισσοτερα και μεγαλυτερα αρπακτηκα που εχω δει να ψαρευοντε στα νερα μας ειναι με ζωντανο ή νωπο δολωμα που πιαστηκαν (τα τεχνητα ετσι κι αλλιως ειναι το αληθινο ψαρι που μιμουντε, αρα τι πιο καλυτερο δωλομα απο το αληθινο ? )
Δεν διαφωνώ! Απλά δεν κατάλαβα πως η τεχνική αυτή θα λύσει το πρόβλημα που αναφέρει ο Άγγελος με τις βάρκες που κάνουν συρτή λίγες δεκάδες μέτρα από εκεί που ψαρεύει. Αυτή είναι η απορία μου. Ότι το σύστημα δουλεύει δουλεύει. Τωρά αν δεν μου αρέσει εμένα προσωπικά η ιδέα να πιάσω μεγάλα αρπακτικά με casting και ζωντανό ή ψόφιο δόλωμα, αυτό είναι άλλο θέμα. :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: Ωστόσο, απ'εκείνο το περιστατικό που προανάφερα με τις λίτσες συνειδητοποίησα ότι κάποτε η αντίδραση του κυνηγιάρικου σε ένα καλοδουλεμένο ψεύτικο μπορεί να υπερνικήσει κάθε επιφύλαξη που ίσως έχει, κάτι που τις περισσότερες φορές συμβαίνει με το φυσικό σταθερό δόλωμα που έχουν ευκαιρία να περιεργαστούν.
Greg wrote:Ζωντανα κεφαλοπουλλα και γοπες υπαρχουν κατι μερακληδες στην λεμεσο που τα δολωνουν με καλαμια match ή bolognese! Εκει να δεις την μαχη.. Οσο αφορα το νωπο, εκτος απο casting, μπορεις και να το σπιναρεις (και ετυχε αρκετες φορες να εχει καλυτερο αποτελεσμα απο το τεχνητο (ειτε στο γλυκο νερο ειτε στο αλμυρο))
Πάλι, δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν μερακλήδες όπως τους αποκαλείς που χρησιμοποιούν τις πιο πάνω μεθόδους. Εξαρτάται όμως ποιό είναι το ζητούμενο σε κάθε ψάρεμα. Είναι το νια πιάσεις οπωσδήποτε ψάρια, ή να απολαύσεις το ψάρεμα με το στυλ που σου αρέσει??? Ξέρω ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των γοφαριών και λαβρακιών στην Ελλάδα και Ιταλία πιάνονται με ζωντανά (αλλά σταθερά) δολώματα, σίγουρα πολύ περισσότερα από ότι πιάνονται με spinning. Υπάρχουν ανθρώποι που τους ευχαριστεί η μέθοδος αυτή. Εγώ μπορώ να μιλήσω όμως ΜΟΝΟ για εμένα. Από τον καιρό που προσηλώθηκα στο spinning για τα καθαρόαιμα αρπακτικά και ένιωσα την απίστευτη αδρεναλίνη του άγριου κτυπήματος τους πάνω σε ένα γρήγορα κινούμενο τεχνητό δόλωμα έριξα "πέτρα πίσω μου" στις σταθερές μεθόδους. Αυτές είναι ωραίες για παρεΐστικα ψαρέματα μετά μπύρας και τροφής (ανθρώπινης!!!!) για ψάρια όπως μουρμούρες, τσιπούρες, σορκοί κλπ. Για αρπάκτικα σπινάρω κι ας μην πιάνω :dance: :dance: :dance:

Τώρα, για spinning με αληθινό δόλωμα (νωπό ψόφιο) ή και πληγωμένο ζωντανό΄, αν ήξερες πόσα κεφαλόπουλα (κυρίως), σαφρίδάκια, κολιάκια και άλλα "-άκια" χρησιμοποίησα παλιά έτσι.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Αλλά τωρά προτιμώ τα ψεύτικα (ξιμαρίζουν λιγότερο και δεν χρειάζεται να βασανιστείς να τα πιάσεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by PrEdAtΩR »

παιδιά έτσι για να προσγειωθούμε πάλι σε αυτό το ερημονήσι

ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠAΡΧΟΥΝ

Τα γοφαρια εκατaντησαν ιστορίες τον παππούδων μας

Οι λιτσες ελάχιστες είναι.


είτε ζωντανό είτε ψεύτικο ,το αποτέλεσμα ένα είναι: αψαριες
κάποτε πιάνετε και κανένα ψάρι έτσι για αλλαγή

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by Greg »

PrEdAtΩR wrote:παιδιά έτσι για να προσγειωθούμε πάλι σε αυτό το ερημονήσι

ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠAΡΧΟΥΝ

Τα γοφαρια εκατaντησαν ιστορίες τον παππούδων μας

Οι λιτσες ελάχιστες είναι.


είτε ζωντανό είτε ψεύτικο ,το αποτέλεσμα ένα είναι: αψαριες
κάποτε πιάνετε και κανένα ψάρι έτσι για αλλαγή
ε ναι ετσι ειναι.. διαβαζει κανενας τουτα που γραφοντε και νομιζει οτι γεματοι οι τοποι με λιτσες,γοφαρια και δακκανομουτιες..

και παλι 1 στις 1000 να πετυχεις κοπαδι με αρπακτικα, θα πετυχεις δυκτια, βαρκες, ψαροτουφεκκα, γλαρους, παιδια να ριχνουν πετρες στο νερο, και καμια 20ρια με τις αντενες που σου μειωνουν τις πιθανοτητες στο ελαχιστο να πιασεις κατι..

jigging ρε jigging οπως λεει και ο admin
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Επ'ευκαιρια της συζητησης θα ηθελα να ευχηθω ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ στον PREDATOR, τον " μεγαλο Κουνελλοφαγο Αιγυπτου και πασης Κυπρου" :clap: :clap:

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by largemouth »

admin wrote:
Greg wrote:
(CyBasser) wrote:Αλλά πως η μέθοδος που προτείνεις θα λύσει αυτό το πρόβλημα??? :think: :think: :think:


Ζωντανα κεφαλοπουλλα και γοπες υπαρχουν κατι μερακληδες στην λεμεσο που τα δολωνουν με καλαμια match ή bolognese! Εκει να δεις την μαχη.. Οσο αφορα το νωπο, εκτος απο casting, μπορεις και να το σπιναρεις (και ετυχε αρκετες φορες να εχει καλυτερο αποτελεσμα απο το τεχνητο (ειτε στο γλυκο νερο ειτε στο αλμυρο))
Εάν έβρεις ζωντανό δόλωμα για spinning να σε πάρω στους τόνους και να κάμεις τις μάχες τις ζωής σου :wink: :wink:

Μονο πεμου ποσοτητα και μεγεθος και θα σου φέρω :ugeek: :ugeek:
Waiting for the perfect storm

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by admin »

Εάν έβρεις ζωντανό δόλωμα για spinning να σε πάρω στους τόνους και να κάμεις τις μάχες τις ζωής σου :wink: :wink:[/quote]
Μονο πεμου ποσοτητα και μεγεθος και θα σου φέρω :ugeek: :ugeek:[/quote]
:idea: :idea: :twisted: :idea: :twisted: :idea: :twisted: 8-) 8)

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by mourmouros »

PrEdAtΩR wrote:παιδιά έτσι για να προσγειωθούμε πάλι σε αυτό το ερημονήσι

ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠAΡΧΟΥΝ

Τα γοφαρια εκατaντησαν ιστορίες τον παππούδων μας

Οι λιτσες ελάχιστες είναι.


είτε ζωντανό είτε ψεύτικο ,το αποτέλεσμα ένα είναι: αψαριες
κάποτε πιάνετε και κανένα ψάρι έτσι για αλλαγή
Για να παίζουμε με τα καλάμια... :teasing-whipblue:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by (CyBasser) »

Ρε Πέτρο, τι συμβολίζει το αβατάρ σου?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψαρεμα με ζωντανο η νωπο δολωμα.

Post by fISHANDCHIPS »

(CyBasser) wrote:Ρε Πέτρο, τι συμβολίζει το αβατάρ σου?
Μα ξέρω :shhh: :shhh: :shhh:
προς το παρόν ακονίζω πραγκαρόλες και αγκίστρια :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”