To ταξιδι μου στην Ροδο.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

Χαιρετε!εδω ειμαι και παλι,επιστρεφω στην κυπρο αφου τελειωσα τις δουλειες μου εδω στην ροδο την παρασκευη και θα ριχτω και φετος στις μαχες με το αγαπημενο μου ψαρι την λιτσα!
Στις ελαχιστες εξορμισεις που καταφερα να παω λογο του επαγγελματικου φορτου και της κακοκαιριας που επικρατουσε εδω (5ημερα-6ημερα με 6-7μποφωρ+καταιγιδες)το γενικο συμπερασμα που εβγαλα ειναι το ιδιο που ειχα και για την κυπρο μας,υπεραλιευση! Τωρα που μπηκε δειλα δειλα ο μαης βαζουν διχτυα στις εξοδους των λιμανιων για τις κουρκουνες οι οποιες κατακλεισαν την ροδο και ως επι το πλειστον ειναι μισοκιλες.
Εγω ο αμοιρος σπινερ ξεκινησα για σπινινγ τις περισσοτερες φορες που εβρισκα ωρα στο λιμανι,την πρωτη μερα ενθουσιαστηκα πολυ βλεποντας αξιοσεβαστα λαβρακια και παλαμιδες να κανουν ατυχεις επιθεσεις στα πλευστα μου,σφυρνες τερατακια να κοβουν βολτες και αλλα περιεργα τα οποια ως τωρα που μιλαμε δεν καταφερα να πιασω γιατι αυτο που φοβομουν εγινε,τα ψαρια των λιμανιων δλδ ειναι επιστημονες με 2-3 μαστερ το καθενα!και ποιος εισαι εσυ βρε αγγελε που θα βρεις τοσο ευκολα τα μυστικα τους εδω οι ντοπιοι και δεν εχουν ιδεα πως πιανονται.
Και για λιτσες?ουτε λογος! στα 20-30 ατομα που ρωτησα και μαγαζατορες κανεις δεν ηξερε τι ειναι η λιτσα ολοι μιλουσαν για κυνηγους οι οποιοι ακομα δεν φανηκαν για να χαρω και εγω λιγο,ανθρωποι καθε ηλικιας με ρωτουσαν πως ειναι αυτο το ψαρι με τι μοιαζει για να μπορεσουν και αυτοι να με βοηθησουν αλλα...εκει εχασα καθε ενθουσιασμο,ναι μεν καλα ειναι τα λαβρακια και οι σφυρνες αλλα το τραβηγμα της λιτσας δεν συγκρινετε για μενα.
Φυσικα δεν ησαν ολα τοσο μαυρα,σε μια μου εξορμηση και φανερα νευριασμενος απο τον καιρο πηγα στο λιμανι με βροχη και 6 μποφωρ βορια με δολωμα τα καλαμαρια μου και καταφερα να ριξω 2 καλαμια με ολοκληρα τα καλαμαρια δολωμενα περιμενωντας ουτε και εγω τι,εκατσα λοιπον μεσα στο αυτοκινητο και ειχα τα καλαμια αναμεσα στα παραθυρα μιας και ουτε η καλυτερη βαση για σερφ δεν θα στεκοταν πανω στο τσιμεντενιο μολο.
Σε 30 λεπτα το αναπαντεχο συνεβη..το 1 καλαμι πεταχτηκε απο το αυτοκινητο και ο μηχανισμος(ευτυχως) σφηνωθηκε σε μια λαμαρινα,αιφνιδιασμενος εγω ανοιγω την πορτα βγαζω το καλαμι και αρχισα να μαζευω,η δυναμη στην αλλη ακρη της πετονιας ηταν τεραστια και το παραμμαλο μου 28αρι(μεγααααα λαθος)ο σερφ μηχανισμος που ειχα πανω ουτε λογο να κωλοσει,συνεχιζα να μαζευω για μερικα λεπτα μιας και το βαθος των νερων ηταν 15 μετρα και ενιωθα το ψαρι οτι ηθελε να τρυπωσει απο τα κεφαλια που εκανε κατακορυφα απο την επιφανεια.
Και το εφερα πανω...μια πλατια φιγουρα φανηκε η οποια ηταν αρκετα μεγαλη πιστεψτε με.. και εκει που ειχα τον πατερα που να ανοιξει την αποχη ενα τελευταιο κεφαλι εκοψε(καλυτερα εσκισε)το παραμαλλο και χαθηκε στα φουρτουνιασμενα νερα,ηταν η πρωτη επαφη που ειχα με συναγριδα,δεν απογοητευτηκα και τοσο που χαθηκε αν και θα ηθελα πολυ μια φωτογραφια μαζι της και σκεπτομενος αργοτερα οντας και πιο ηρεμος παραδεχτηκα οτι το λαθος ηταν δικο μου,τι σκευτηκα οταν εβαλα τοσο μικρο παραμαλλο με τετοιο καιρο και παλι καλα που δεν το μασησε απο νωρις και μου εδωσε την χαρα να παλεψω με ενα τετοιο ψαρι.
Υστερα απο αυτο τι να πω...κατι σαργους μισοκιλους εβγαλα σε 1 σπασιμο του καιρου με ισχυρους νοτιαδες της προηγουμενης μερας και αυτο ηταν :D μαζεψα καποιες εμπειριες και πληροφοριες που θα χρησιμοποιηθουν αναλογος στο μελλον.
Τα λεμε λοιπον την παρασκευη και το σαββατο θα κοιταξω τις λιτσες και παλι να δω που θα βαδησω φετος και ετοιμαζω αρματωσιες για μινερια(οι πληροφοριες που λεγαμε) 8-)

tight lines!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by MariosK »

Καλωσόρισες πίσω Άγγελε. Πρέπει να κανονίσουμε κανένα ψάρεμα να μας τα πεις που κοντά :).

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by (CyBasser) »

Καλως να ορίσεις Άγγελε! Άντε να έρθεις με το καλό και έχουμε πολλά να πούμε! Έχω ακόμη και ένα δώρο που κέρδισες παλαιότερα και σε περιμένει!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by fISHANDCHIPS »

Καλοσόρισες Άγγελε ... και όπου κ νασε κοντεύκουν και τα αρπακτηκά :mrgreen: :mrgreen:
μαλλόν ακόμα να ερτεις ... καλος να ορίσεις
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by konstantinos kalogir »

Το καλό είναι ότι ξέρεις την κατάσταση εδώ οπότε δεν θα απογοητευτείς...!!! Κρίμας για τη συναγρίδα, ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που θα σου συμβεί κάτι τέτοιο... Απλά μετά από τόσα χρόνια ψάρεμα στην Κύπρο κάποιες συνήθειες μένουν, όπως πχ τα λεπτά παράμαλλα...

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

ειπα να βαλω κανα δκιο φωτος να ποσκολιουμαστε

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

,

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

τσε ο πιο μαγκας της παρεας! 8)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

Επαθα πλακα με τις τσιπουρακλες ηταν τερατα!


User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by konstantinos kalogir »

Τέλειες παραλίες, φαίνουντε καλοί ψαρότοποι.... :D

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

Ειναι γεματο σορκους οι παραλιες οπως ψαρευαμε εδω τις μουρμουρες,ετσι σχεδιο εχει ακομα καμποσους γαουροσορκους

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by konstantinos kalogir »

Αν κάμνει συχνά έτσι καλές τρικυμίες (όπως φαίνονται στες φώτο), εν λογικό να πιάνει σορκούς η περιοχή.... :D Εν το μεταξύ γιατί ξέρω ενδιαφέρει σε, προχτές είχα τες πρώτες πληροφορίες για λίτσα, βασικά ένα μικρό λιτσούι 200-250 γραμμαρίων, νύχτα σε σκουλίκι, περιοχές που ψαρεύεις από ότι ξέρω...

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by LEONIDAS »

konstantinos kalogir wrote:Αν κάμνει συχνά έτσι καλές τρικυμίες (όπως φαίνονται στες φώτο), εν λογικό να πιάνει σορκούς η περιοχή.... :D Εν το μεταξύ γιατί ξέρω ενδιαφέρει σε, προχτές είχα τες πρώτες πληροφορίες για λίτσα, βασικά ένα μικρό λιτσούι 200-250 γραμμαρίων, νύχτα σε σκουλίκι, περιοχές που ψαρεύεις από ότι ξέρω...
Κωνσταντίνε μου έτυχε και εμένα την Τετάρτη σε γνωστή περιοχή της Λάρνακας σε νυκτερινό καστινκ με δόλωμα ακροβάτη
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”