To ταξιδι μου στην Ροδο.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by konstantinos kalogir »

Το ίδιο μέγεθος; Άτε δειλά δειλά αρκέφκουν να φαίνουνται λίες...

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by LEONIDAS »

konstantinos kalogir wrote:Το ίδιο μέγεθος; Άτε δειλά δειλά αρκέφκουν να φαίνουνται λίες...
Στο μέγεθος της παλάμης πρέπει να ταν πιο μικρή από αυτήν που λες εσύ
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by (CyBasser) »

LEONIDAS wrote:
konstantinos kalogir wrote:Αν κάμνει συχνά έτσι καλές τρικυμίες (όπως φαίνονται στες φώτο), εν λογικό να πιάνει σορκούς η περιοχή.... :D Εν το μεταξύ γιατί ξέρω ενδιαφέρει σε, προχτές είχα τες πρώτες πληροφορίες για λίτσα, βασικά ένα μικρό λιτσούι 200-250 γραμμαρίων, νύχτα σε σκουλίκι, περιοχές που ψαρεύεις από ότι ξέρω...
Κωνσταντίνε μου έτυχε και εμένα την Τετάρτη σε γνωστή περιοχή της Λάρνακας σε νυκτερινό καστινκ με δόλωμα ακροβάτη
Ρε παιδιά, είσαστε σίγουροι ότι εν λίτσα? Ή μήπως είναι αυτά που αποκαλούν στην Ελλάδα "λιτσομελάνουρα" (είχαμε σχετικές αναφορές στην ενότητα "Ψάρια και το ψάρεμα τους"). Το πιό πιθανόν να επιάσετε λιτσομελάνουρα γιατί πρώτον τρώνε πολύ τα σκουλήκια (έπιασα επανηλλειμμένα με casting το 2008 από Μάιο μέχρι Δεκέμβριο σε μεγέθη 200 -250γρ), kai δεύτερον γιατί δεν είναι εποχιακά αλλά μένουν ολόχρονα στις ακτές (τουλάχιστον της Λάρνακας). Επιπρόσθετα, κινούνται πολύ και κτυπύν μέρα και νύκτα, ενώ σπάνια κτυπούν λίτσες μετά την δύση του ήλιου.

Ξεχωρίζουν γιατί είναι πιο πλατιά απ'την "καθαρόαιμη' λίτσα, έχουν αχνά κάθετα σημάδια στα πλευρά, και πολύ έντονα μαύρα τελιώματα στην ουρά και το ραχιαίο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by konstantinos kalogir »

Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν ήμουν παρών...

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by LEONIDAS »

(CyBasser) wrote:
LEONIDAS wrote:
konstantinos kalogir wrote:Αν κάμνει συχνά έτσι καλές τρικυμίες (όπως φαίνονται στες φώτο), εν λογικό να πιάνει σορκούς η περιοχή.... :D Εν το μεταξύ γιατί ξέρω ενδιαφέρει σε, προχτές είχα τες πρώτες πληροφορίες για λίτσα, βασικά ένα μικρό λιτσούι 200-250 γραμμαρίων, νύχτα σε σκουλίκι, περιοχές που ψαρεύεις από ότι ξέρω...
Κωνσταντίνε μου έτυχε και εμένα την Τετάρτη σε γνωστή περιοχή της Λάρνακας σε νυκτερινό καστινκ με δόλωμα ακροβάτη
Ρε παιδιά, είσαστε σίγουροι ότι εν λίτσα? Ή μήπως είναι αυτά που αποκαλούν στην Ελλάδα "λιτσομελάνουρα" (είχαμε σχετικές αναφορές στην ενότητα "Ψάρια και το ψάρεμα τους"). Το πιό πιθανόν να επιάσετε λιτσομελάνουρα γιατί πρώτον τρώνε πολύ τα σκουλήκια (έπιασα επανηλλειμμένα με casting το 2008 από Μάιο μέχρι Δεκέμβριο σε μεγέθη 200 -250γρ), kai δεύτερον γιατί δεν είναι εποχιακά αλλά μένουν ολόχρονα στις ακτές (τουλάχιστον της Λάρνακας). Επιπρόσθετα, κινούνται πολύ και κτυπύν μέρα και νύκτα, ενώ σπάνια κτυπούν λίτσες μετά την δύση του ήλιου.

Ξεχωρίζουν γιατί είναι πιο πλατιά απ'την "καθαρόαιμη' λίτσα, έχουν αχνά κάθετα σημάδια στα πλευρά, και πολύ έντονα μαύρα τελιώματα στην ουρά και το ραχιαίο...
Ρολάνδο ξέρω το λιτσομελάνουρο και λεω με σιγουριά ότι είναι λίτσουα αυτό που έπιασα εγώ. κρίμα που δεν έβγαλα φωτό 'εγινε άμεσα catch and release το ψαράκι.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

ALEXIS G
Posts: 1
Joined: Sat May 09, 2009 2:53 am

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by ALEXIS G »

Φίλε Αγγελε τι παρασκευή αν είναι όλα κάλα φυσικά πάω διακοπές οικογενειακός στη ρόδο, θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις που πούλου σκουλήκια στη ρόδο θα ήταν μεγάλη βοήθεια εκ μέρους, και η πιο μικρή πληροφορία θα είναι αρκετή για να προσανατολισθώ έστω και λίγο

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

Λοιπον αλεξη καταρχας δεν ξερω αν θα μεινεις στην πολη της ροδου η σε καποιο χωριο εξω,εγω παντως θα σου προτεινω για σκουληκια μεσα στην πολη τον "Μαρινο" εχει ακροβατες 3.5ευρο ολοζωντανους και τα λοιπα σκουλικια φυσικα σε φθηνοτερες τιμες αποτι εδω.
Το καταστημα βρισκετε κοντα στην εφορια της ροδου απεναντι απο την νεα μαρινα κοντα στον παλιο σταθμο της ΔΕΗ (δημ.επειχ.ηλεκτρισμου) με 1 ταξι πας ανετα παντος.
Τα παρελκομενα που εχει ειναι λιγο ακριβα παντως και το καταστημα του ειναι μικρο,αλλα εχει καλα και φθηνα σκουλουκια οπως μου ζητησες :)

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: To ταξιδι μου στην Ροδο.

Post by AggelosLRK »

Οταν βρεις ΝΔ ανεμους δυνατους παρε γαριδες για σορκους δεν χανεις και προσεχε τις δρακαινες επιασα καμποσες

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”