πατοτα η κουρκουνα

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Tryfon »

το σαλατζι ειναι ζιμαρι αλλα οχι να το ζιμωσεις σφιχτο. καμνις το ελαστικο, οπος το λιομενο τυρι ενα πραμα. πιαννεις το και τυλιγεις το πανω στο αγκιστρι οπως μετα φιτζια. εν πολλα δινατη τεχνική εδοκιμασα την. εχι πολλους ακομα που καμνουν σαλατζι.
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Giorkos »

Tryfon wrote:το σαλατζι ειναι ζιμαρι αλλα οχι να το ζιμωσεις σφιχτο. καμνις το ελαστικο, οπος το λιομενο τυρι ενα πραμα. πιαννεις το και τυλιγεις το πανω στο αγκιστρι οπως μετα φιτζια. εν πολλα δινατη τεχνική εδοκιμασα την. εχι πολλους ακομα που καμνουν σαλατζι.
θυμούμε ένα γέρο που εψάρεφκε αστη γλέστρα του ψαρολίμανου λάρνακας...με την σίκλα δίπλα του με την "Ταή" (ήντα μπουν η ταή θκιέ...τζίνος εγελούσε τζαι έλεγε...έ..ότι μείνει που το φαί φυλάω το μεσ την σικλού...τούτη δαμέ....και ίσιε ένα ζυμάρι-αρκετά 'χαλαρό' όπως λές...έβαλλε το πάστο αγκίστρι με το σπιρτόξυλο (ετίλυεν το γυρώ γυρώ) !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by chrysanthos9 »

εν για το τυλικτο που λαλειται κοπελια?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by theodoulos »

Tryfon wrote:το σαλατζι ειναι ζιμαρι αλλα οχι να το ζιμωσεις σφιχτο. καμνις το ελαστικο, οπος το λιομενο τυρι ενα πραμα. πιαννεις το και τυλιγεις το πανω στο αγκιστρι οπως μετα φιτζια. εν πολλα δινατη τεχνική εδοκιμασα την. εχι πολλους ακομα που καμνουν σαλατζι.
Νε εγω, πιανω ωραιεες σαλπες με αγκιστρι 20 (παντα με αντεννα) . . .

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Tryfon »

chrysanthos9 wrote:εν για το τυλικτο που λαλειται κοπελια?
yes
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by marios »

(CyBasser) wrote:Παιθκιά, ωραίο το αστείο, αλλά ας μιλήσουμε και σοβαρά τώρα...

Το φθινόπωρο του 1989, μετά που απολύθηκα απ'τον στρατό, ωσπου να'βρω δουλειά επήγεννα 3-4 φορές την βδομάδα από το απόγευμα - βράδυ ως τες 10 ψάρεμα σε συγκεκριμμένο σημείο στην Λάρνακα (μετά τες 10 επήγεννα για άλλου είδους "ψάρεμα" :lol: :lol: ).

Εκείνη την χρονιά υπήρχαν πάρα, μα πάρα πολλές καλές κουρκούνες καλού μεγέθους (20-25 εκατοστά), και το συγκεκριμμένο σημείο φαίνεται ότι ήταν "πέρασμα". Κάθε μέρα που πήγαινα ήταν παρούσες στο ρανεβού τους. Λάθος: Κάθε νύκτα ήταν παρούσες στο ραντεβού τους. Συνήθως αρχίζαν να τσιμπούν λίγη ώρα μετά την δύση του ήλιου, και συνεχίζαν ώσπου να φύγω. Δεν τις έπιανα με τα τάσπια, αλλά 6 με 7 κομμάτια ήταν σίγουρα. Τις ψάρευα με στυλ "εγγλέζικο" χρησιμοποιώντας καλάμι του spinning (το 1987 επερνούσα όπως εμπορούσα :roll: :roll: ). Το δόλωμα δεν θα το αποκαλύψω, αλλά τότε ούτε σκουλήκια είχαμε, ούτε μπιγκατίνι, ούτε ψαροτροφές! Το ίδιο διάστημα πήγα στο ίδιο σημείο δυό τρεις φορές λίγο μετά τα μεσάνυκτα ωσπου ξημέρωσε. Τζίφος! Όπωσδήποτε, το σημείο είναι ότι δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε δογματικοί.

Ναι, η κουρκούνα (όπως και πολλά άλλα ψάρια) κοιμάται για κάποια ώρα το βράδυ, όμως σε κάποιες ώρες είναι ενεργή και ίσως να πιάνεται και εύκολα. Πάντως από τότε δεν ξαναψάρεψα κουρκούνες συστηματικά και δεν θυμάμαι να ξανάπιασα κουρκούνες νύκτα...
ΑΝ ήταν σε κάποια άλλη ενότητα μπορεί και να μιλούσα σοβαρά :) στην ενότητα casting, πατοτο, νύχτα ,κουρκουνες, δεν μου βγαίνει να μιλήσω σοβαρά :snooty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

BigFish
Posts: 8
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:07 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by BigFish »

LEONIDAS wrote:
BigFish wrote:παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.
Ρε μα εβαρτίκετε να μας πελλάνετε δαμέσα;;;;;Μιαν εσύ τζιαι μιαν ο Theodoulos;;;Ίνταλος τεσ εψαρεύκαν τες κουρκούνες οι παρέες σου ρε Big Fish;;;Με μπουκκαλλούα, προβολέα τζιαι ψαροτούφεκκο;;;;Πε μας τζιαι συ να δούμεν. Τζιαι ύστερα διερωτούμαστεν που εν το ψάρι.
φιλε μου ειναι με αντενα πουτες εψαρεφκαν με ψαροτουφεκο δεν το θεωρω ψαρεμα!!!

BigFish
Posts: 8
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:07 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by BigFish »

marios wrote:
BigFish wrote:παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.
Χτες πήγα να μαζέψω κάπαρη και ηδα και στρουμφάκια :character-smurf: :character-smurfbrother: :character-smurfette: :character-smurfgrandpa: :character-smurfguy:
Μάριος Όκταπους wrote:φιλε μου οι κουρκουνες δεν τσιμπουν νυκτα διοτι την νυκτα κοιμουνται ,κοιμουνται η μια κολλητη πλαγιαστα με την αλλη ,και το γνοριζω διοτι καποτε που επητρεποταν το ψαρεμα νυκτα τες πεζαμε με το ψαροτουφεκο 2και3ης μαζη
εφτασασα και εγώ αυτές τις εποχές και σύμφωνο απόλυτα όταν βραδιάσει μπορείς εύκολα να τες μαζέψεις και με τα χερια !!
οκ φιλε μου αρα κοιμομουν και εβλεπα ονειρο, δεν θα πςω τι δολωμα εβαζαν ουτε την περιοχη αλλα αν καταφερω θα στειλω φωτο.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by marios »

BigFish wrote: οκ φιλε μου αρα κοιμομουν και εβλεπα ονειρο, δεν θα πςω τι δολωμα εβαζαν ουτε την περιοχη αλλα αν καταφερω θα στειλω φωτο.
Το καλύτερο που θα κανεις :clap: μια εικόνα 1000 λέξης.!! :banana-gotpics: να δω νυχτερινή φωτό με 20 κιλά κουρκουνες :o ...ξεκινώ που την επομενη το ψάρεμα τους...τα τελευταία χρονια δεν πηγαίνω στις κουρκουνες, όχι επειδή δεν μου αρέσει το ψάρεμα τους αλλα επειδή δεν αντέχω τον :happy-sunny: :evil:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by LEONIDAS »

marios wrote:
BigFish wrote: οκ φιλε μου αρα κοιμομουν και εβλεπα ονειρο, δεν θα πςω τι δολωμα εβαζαν ουτε την περιοχη αλλα αν καταφερω θα στειλω φωτο.
Το καλύτερο που θα κανεις :clap: μια εικόνα 1000 λέξης.!! :banana-gotpics: να δω νυχτερινή φωτό με 20 κιλά κουρκουνες :o ...ξεκινώ που την επομενη το ψάρεμα τους...τα τελευταία χρονια δεν πηγαίνω στις κουρκουνες, όχι επειδή δεν μου αρέσει το ψάρεμα τους αλλα επειδή δεν αντέχω τον :happy-sunny: :evil:
Μάριε τζιαι γω μαζί σου!!!εν η αρρώστεια μου οι άτιμες. Πέρσι εν τες επετύχαμεν πολλά ένισιεν πολλές τζιαι έμεινεν μου αποθημένο. Αλλά φέτος εννα το παλέψω ασχέτως ήλιου νομίζω.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Giorkos »

Κοπέλλια,

άνοιξε η όρεξη μου τωρά...κουρκούνες τηανιτές (μισό μαυρόλαο, μισό κανονικό) να ψηθούν καλά....μυρίζουμε τες ήδη !!!

αν θέλει κανένας να μας 'εκμηστηρευτεί' κανένα 'μυστικό' , τι δόλωμα, ώρες, 'περιοχές' κτλ εν θα ήταν άσιημα...μπορει να πιάτε τζαι σεις καμιά πληροφορία για ψάρκα που βλέπουμε και που :whistle: :whistle: :whistle: :wink:

άτε τζαι εν μεγάλος ο θάλαμος :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by MariosK »

Giorkos wrote: άτε τζαι εν μεγάλος ο θάλαμος :mrgreen:
:naughty: Giorko μου το ψάρι μες το θάλαμο χάννει την γεύση του ούλλη... Παίρνουμεν σπίτι όσα μπορούμεν να φάμε, αν θέλουμεν να φάμεν, τζε τα άλλα αφήνουμεν τα πίσω για να έχουμεν τζε του χρόνου.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Giorkos »

MariosK wrote:
Giorkos wrote: άτε τζαι εν μεγάλος ο θάλαμος :mrgreen:
:naughty: Giorko μου το ψάρι μες το θάλαμο χάννει την γεύση του ούλλη... Παίρνουμεν σπίτι όσα μπορούμεν να φάμε, αν θέλουμεν να φάμεν, τζε τα άλλα αφήνουμεν τα πίσω για να έχουμεν τζε του χρόνου.


:oops: :oops: :oops: :oops:


η αλήθκεια είναι ότι τις παραπάνω φορές το ψάρι καταλήγει στο θάλαμο (για μερικές μέρες...ίσως περισσότερο σε άλλες περιπτώσεις) γιατί απλώς καταλήγει εκεί....αν είμουν σίγουρος ότι θα πήαινα ψάρεμα και θ αέφερνα ψάρι τότε εν θα μαίρεφκε η σύζυγος και θα τρώαμε ψάρι...αλλά :naughty: :doh: εχεχεεχεχε


το ότι εν μεγάλος ο θάλαμος ήταν 'τρόπος του λέγειν' :wink: δεν ενούσα αυτό που νοήθηκε :wink: :doh:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by (CyBasser) »

marios wrote: ΑΝ ήταν σε κάποια άλλη ενότητα μπορεί και να μιλούσα σοβαρά :) στην ενότητα casting, πατοτο, νύχτα ,κουρκουνες, δεν μου βγαίνει να μιλήσω σοβαρά :snooty:
Μάριος!?! :o :o :o

Να πώ δεν με ήξερες, να το καταλάβω. Αλλά για αυτά που έγραψα ΜΙΛΩ ΣΟΒΑΡΑ!!!! Τώρα ναι, είναι λάθος να μιλούμε εδώ για το πως έπιασα τες κουρκούνες νύκτα, και ναι, πατωτά δεν έτυχε να πιάσω ποτέ μου από το 1981 που ψαρεύω.

Αλλά αυτά που προανάφερα για το 1989 είναι πέραν για πέραν αληθινά και σοβαρά, και πιστεύω οτι κάποιος που ίσως ήταν μάστρος στο εγγλέζικο αν του τύχαινε αυτό που έτυχε σε ένα μιτσή που έκαμνε τότε λίγο απ`όλα (δηλαδή εμένα :roll: :roll: :roll: ) εκείνο το διάστημα θα μπορούσε να ξεπαστρέψει κοπάδια ολόκληρα. Πάντως εκείνη τη χρονιά έπιανα κουρκούνες παντού στην λάρνακα αλλά όλες ήταν το πολύ όπως την παλάμη μου. Μόνο σε εκείνα τα νυκτερινά του Σεπτέμβρη και Οκτώβρη 1989 έβγαλα κουρκούνες τέρατα....


Αν συνεχίζεις να έχεις αμφιβολίες πάρε με τηλέφωνο και δεν έχω πρόβλημα να σου πώ τις λεπτομέρειες, αλλά για ευνόητους λόγους δεν θα πώ τίποτε στο φόρουμ. Πάντως με βάλατε σε σκέψεις να το ξαναδοκιμάσω 20 χρόνια μετά!

Τώρα, για τον φίλο που μιλά για 20 κιλά σε νυκτερινό, ακούγεται κάπως πολύ με τα σημερινά δεδομένα... Αλλά έχοντας αυτή την παλιά εμπειρία δεν μπορώ να το αποκλείσω 100% (αν και μάλλον θα ήταν 5 ως 6 κιλά που έγιναν 20!!!! :mrgreen: ).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Giorkos »

(CyBasser) wrote: Πάντως με βάλατε σε σκέψεις να το ξαναδοκιμάσω 20 χρόνια μετά!
Ρολάνδο,

να μεν σκέφτεσαι τίποτε τζαι να μεν μαραζώνεις...

πιάστο καλάμι σου, τα συμπράκαλα σου τζαι έλα σκάλα... αναλαβμάνω να κάμω τον σιοφέρη σου στους 'μυστικούς' σου τόπους, θα σου τανίσω να κουβαλάς τον εξοπλισμό σου, θα σου δωλώνω το ατζίστριν με την 'μυστική' συνταγή, θα σου φκαλλω τες κουρκούνες που το ατζίστριν, θα τις ξιντερίζω (όσες θα κρατήσεις) τζαι επιπλέον θα σου τες τηανίζω....

έτσι προσφορά τζαι ακόμα σέφτεσαι το???

:wink:

Υ.Γ Α...εν να φέρω τζαι κοακόλες τζαι χυμούς...ότι σαρέσκει να πίνεις !!!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”