πατοτα η κουρκουνα

ALEXIS SURFMANIA
Posts: 19
Joined: Thu Apr 02, 2009 10:44 am

πατοτα η κουρκουνα

Post by ALEXIS SURFMANIA »

ήθελα να ρωτήσω αν έτυχε κανενός να τσιμπήσει πατοτα η κουρκουνα στο καιρό τις η τσίμπα μονό μεσονερα

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by marios »

ALEXIS SURFMANIA wrote:ήθελα να ρωτήσω αν έτυχε κανενός να τσιμπήσει πατοτα η κουρκουνα στο καιρό τις η τσίμπα μονό μεσονερα
πατοτα η κουρκουνα :naughty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by CASTING »

Πατοτα δεν ξερω αλλα ετυχε μου πολλες φορες που ψαρευκω με εγγλεζικο 15-20 ποντους πανω που το βυθο να πιαω.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by mourmouros »

Πατωτά θα πρέπει να το καταπιεί, ενώ η κουρκούνα συνήθως γλύφει.... :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: Άρα είναι πιο εύκολο να καταλάβεις ότι τσιμπάει με τον φελό.
Πάντως τίποτα δεν είναι απίθανο...εδώ έχει τσιμπήσει κουρκούνα σε γαρίδα :shifty: :shifty:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by LEONIDAS »

mourmouros wrote:Πατωτά θα πρέπει να το καταπιεί, ενώ η κουρκούνα συνήθως γλύφει.... :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: Άρα είναι πιο εύκολο να καταλάβεις ότι τσιμπάει με τον φελό.
Πάντως τίποτα δεν είναι απίθανο...εδώ έχει τσιμπήσει κουρκούνα σε γαρίδα :shifty: :shifty:
Άμα είσαι κώλόφαρδος μπορούν να σου τύχουν απίστευτα πράγματα. έτυχεν να είμαι με παρέα μου πριν δυο τρια χρονια στον Αγ. Θεώδορο για πελαγισιους κέφαλους και έβκαλεν τρεις κουρκούνες όπως τα θηρία πατωτά σε πολυάγκιστρο με δόλωμα τροφή. Όσον αφορά αυτό που λέει ο "μούρμουρος" την μεγαλύτερη μου κουρκούνα την έβγαλα με ακροβάτη!!!εψάρευκα αντέννα τζιαι εμάχουμουν να ανάψω τσιγάρο τζιαι χαχα να μου τραβήσει το καλάμι που μες τα χέρια μου. με φελλό είδα με τίποτε τζιαι εκάρφωσα αστραπιαία και εβγαλα έναν πουλάρι όπως το μάσιαλλα!!!
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by mourmouros »

Ιντα μπονε, Ιντα μπόνε, Ιντα μπόνε??? Κουρκούνες σε πολυάγκιστρο ? :obscene-buttsway: :obscene-buttsway: :obscene-buttsmiley: :obscene-buttsmiley:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by konstantinos kalogir »

Προσωπικά ετύχαν μου περιστατικά με κουρκούνες στον αφρό σε πολυάγγιστρο με ψωμί. Εν το μεταξύ, αν ξέρει κάποιος, εν καιρός τους τωρά; Τσιμπούν καθόλου νύχτα;

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by mourmouros »

LEONIDAS wrote: Άμα είσαι κώλόφαρδος μπορούν να σου τύχουν απίστευτα πράγματα. έτυχεν να είμαι με παρέα μου πριν δυο τρια χρονια στον Αγ. Θεώδορο για πελαγισιους κέφαλους και έβκαλεν τρεις κουρκούνες όπως τα θηρία πατωτά σε πολυάγκιστρο με δόλωμα τροφή. Όσον αφορά αυτό που λέει ο "μούρμουρος" την μεγαλύτερη μου κουρκούνα την έβγαλα με ακροβάτη!!!εψάρευκα αντέννα τζιαι εμάχουμουν να ανάψω τσιγάρο τζιαι χαχα να μου τραβήσει το καλάμι που μες τα χέρια μου. με φελλό είδα με τίποτε τζιαι εκάρφωσα αστραπιαία και εβγαλα έναν πουλάρι όπως το μάσιαλλα!!!
Kάνατε τίποτα ψες οξα...
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by marios »

konstantinos kalogir wrote: Τσιμπούν καθόλου νύχτα;
:naughty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by ANDREAS TSOKKOS »

mourmouros wrote:Ιντα μπονε, Ιντα μπόνε, Ιντα μπόνε??? Κουρκούνες σε πολυάγκιστρο ? :obscene-buttsway: :obscene-buttsway: :obscene-buttsmiley: :obscene-buttsmiley:
Επιασα πολλες οταν ψαρευκα για τζιεφαλους με πολυαγγιστρο με φραντζολα. οταν ετραβουσα το πολυαγγιστρο να βγει απο το νερο την ωρα που βυθιζεται βουροντο που πισο οπως τες πελλες. τζιαι μπορει να πιασεις τζιαι 2-3 ταυτοχρονα. φτανει να εχει κουρκουνες ο τοπος πυ ψαρευκεις
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

Μάριος Όκταπους
Posts: 6
Joined: Fri May 01, 2009 6:29 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Μάριος Όκταπους »

φιλε μου οι κουρκουνες δεν τσιμπουν νυκτα διοτι την νυκτα κοιμουνται ,κοιμουνται η μια κολλητη πλαγιαστα με την αλλη ,και το γνοριζω διοτι καποτε που επητρεποταν το ψαρεμα νυκτα τες πεζαμε με το ψαροτουφεκο 2και3ης μαζη και πιστευω οτι απο την στηγμη που τρωνε φικια πρεπη να τσιμπανε και πατοτα :angry-banghead: :hand: :hand: :dance:

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by andrea5 »

ρε φιλε αν και θεοριτικα γινεται ,πρακτικα οπως βλεπεις τζαι εσυ δαμε κανενας εν επιασε κουρκουνες πατοτα
:think:

Μάριος Όκταπους
Posts: 6
Joined: Fri May 01, 2009 6:29 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Μάριος Όκταπους »

φιλε μου σηγουρα ειναι πολη δησκολο ψαρη για πατητο αλλα παντα μιλαμε για να πιασης μερηκα και με πολη καλες κερικες σηνθηκες αυτο θα γινη το πολλη 1με2 φορες και αν γινη πιστευω φιλε οτι 20 ποντους πανο απο τον βηθο ειναι παρα πολη καλα και με 2 με 3 δολοματα για αλλαγη λογο του οτη ειναι ψαρη που φοβατε το σηνεχομενο ιδιο δολωμα :think: :think: :hand: :dance: :dance:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by konstantinos kalogir »

Μάριος Όκταπους wrote:φιλε μου οι κουρκουνες δεν τσιμπουν νυκτα διοτι την νυκτα κοιμουνται ,κοιμουνται η μια κολλητη πλαγιαστα με την αλλη ,και το γνοριζω διοτι καποτε που επητρεποταν το ψαρεμα νυκτα τες πεζαμε με το ψαροτουφεκο 2και3ης μαζη και πιστευω οτι απο την στηγμη που τρωνε φικια πρεπη να τσιμπανε και πατοτα :angry-banghead: :hand: :hand: :dance:
Βασικά εξαρτάται που τον τόπο. Θεωρητικά στις πλείστες παραλίες μας ο πάτος που τα μεσόνερα και τον αφρό μπορεί να μεν έχουν καν μισό μέτρο νερό..Οπότε όπως εν να φάει στα 'μεσόνερα' εν να φάει και πατωτά (δηλαδή 10 πόντους πιο κάτω)...! Σε πιο βαθιά νερά τα πράματα αλλάζουν...

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by stylgeo »

Έτυχεν μου να μιάσω μια φορά κουρκούνα σε πολυάγκιστρο πατωτό με τροφή, έν ήταν κανένα θηρίο όμως, έτσι παλάμης. Η αλήθεια εψάρευα για μελάνες έτσι κοντά στην ακτή, με πολλά ψιλά εργαλεία.

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”