πατοτα η κουρκουνα

BigFish
Posts: 8
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:07 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by BigFish »

παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by LEONIDAS »

BigFish wrote:παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.
Ρε μα εβαρτίκετε να μας πελλάνετε δαμέσα;;;;;Μιαν εσύ τζιαι μιαν ο Theodoulos;;;Ίνταλος τεσ εψαρεύκαν τες κουρκούνες οι παρέες σου ρε Big Fish;;;Με μπουκκαλλούα, προβολέα τζιαι ψαροτούφεκκο;;;;Πε μας τζιαι συ να δούμεν. Τζιαι ύστερα διερωτούμαστεν που εν το ψάρι.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by konstantinos kalogir »

Πρέπει να εν με καλάμι που τες επιάσαν, αφού αυτό που τον επαραξένεψε ήταν το σχόλιο πως δεν ΤΣΙΜΠΟΥΝ νύχτα, και όχι ότι δεν πιάνουνται νύχτα....
Την ερώτηση για το αν τσιμπούν νύχτα έκαμα την γιατί σε ένα άρθρο του περιοδικού Ψαρεύω (νομίζω του Απρίλη), είχε φωτογραφία μιας κουρκούνας νύχτα σε φλόττερ, αλλά δεν έλεγε λεπτομέρειες στο κείμενο..

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by LEONIDAS »

konstantinos kalogir wrote:Πρέπει να εν με καλάμι που τες επιάσαν, αφού αυτό που τον επαραξένεψε ήταν το σχόλιο πως δεν ΤΣΙΜΠΟΥΝ νύχτα, και όχι ότι δεν πιάνουνται νύχτα....
Την ερώτηση για το αν τσιμπούν νύχτα έκαμα την γιατί σε ένα άρθρο του περιοδικού Ψαρεύω (νομίζω του Απρίλη), είχε φωτογραφία μιας κουρκούνας νύχτα σε φλόττερ, αλλά δεν έλεγε λεπτομέρειες στο κείμενο..
Μακάρι να είναι έτσι Κωνσταντίνε και θα αποσύρω το post μου. Αναμένω το σχόλιο του Big fish.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by marios »

BigFish wrote:παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.
Χτες πήγα να μαζέψω κάπαρη και ηδα και στρουμφάκια :character-smurf: :character-smurfbrother: :character-smurfette: :character-smurfgrandpa: :character-smurfguy:
Μάριος Όκταπους wrote:φιλε μου οι κουρκουνες δεν τσιμπουν νυκτα διοτι την νυκτα κοιμουνται ,κοιμουνται η μια κολλητη πλαγιαστα με την αλλη ,και το γνοριζω διοτι καποτε που επητρεποταν το ψαρεμα νυκτα τες πεζαμε με το ψαροτουφεκο 2και3ης μαζη
εφτασασα και εγώ αυτές τις εποχές και σύμφωνο απόλυτα όταν βραδιάσει μπορείς εύκολα να τες μαζέψεις και με τα χερια !!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by jack tar »

marios wrote:
BigFish wrote:παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.
Χτες πήγα να μαζέψω κάπαρη και ηδα και στρουμφάκια :character-smurf: :character-smurfbrother: :character-smurfette: :character-smurfgrandpa: :character-smurfguy:
Μάριος Όκταπους wrote:φιλε μου οι κουρκουνες δεν τσιμπουν νυκτα διοτι την νυκτα κοιμουνται ,κοιμουνται η μια κολλητη πλαγιαστα με την αλλη ,και το γνοριζω διοτι καποτε που επητρεποταν το ψαρεμα νυκτα τες πεζαμε με το ψαροτουφεκο 2και3ης μαζη
εφτασασα και εγώ αυτές τις εποχές και σύμφωνο απόλυτα όταν βραδιάσει μπορείς εύκολα να τες μαζέψεις και με τα χερια !!
xxexexexexexexexexe
''surf casting'' A way of Living

User avatar
LEONIDAS
Posts: 489
Joined: Thu Sep 27, 2007 2:37 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by LEONIDAS »

marios wrote:
BigFish wrote:παιδια ειπετε πιο πανω οτι ι κουρκουνα δεν τσιμπα νυχτα και μου εκανε εντυπωση, ετσι ψες μου ειπε καπιος φιλος οτι παει νυχτα για κουρκουνες και δεν πιστεψα ΚΑΙ πηγα μαζι τουσ 12 με 4ς τη νυχτα και δεν πιστευα οτι τις εβαζαν μεσα σε ΤΑΣΠΙΝ ΚΑΙ ΙΤΑΝ ΟΛΕς ΤΕΡΑΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕς ΑΠΟ ΤΙΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΠΥΡΑΣ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ, επιασαν γυρο στα 20κg.
Χτες πήγα να μαζέψω κάπαρη και ηδα και στρουμφάκια :character-smurf: :character-smurfbrother: :character-smurfette: :character-smurfgrandpa: :character-smurfguy:
Μάριος Όκταπους wrote:φιλε μου οι κουρκουνες δεν τσιμπουν νυκτα διοτι την νυκτα κοιμουνται ,κοιμουνται η μια κολλητη πλαγιαστα με την αλλη ,και το γνοριζω διοτι καποτε που επητρεποταν το ψαρεμα νυκτα τες πεζαμε με το ψαροτουφεκο 2και3ης μαζη
εφτασασα και εγώ αυτές τις εποχές και σύμφωνο απόλυτα όταν βραδιάσει μπορείς εύκολα να τες μαζέψεις και με τα χερια !!
Ε λαλώ τζιαι γω εννα μας πελλάνουν ρε Μάριε για τονομα. Τάσπια μόνον γεμώνουν άμαν σπάσουν τα ιχθυοτροφεία τζιαι κάτι κοπέλλια που βουττούν με τους προβολείς τζιαι τες μπουκάλλες τζιαι παίζουν τα ψάρκα όπως τα μαννά την νύκτα.
Το ψάρι θέλει υπομονή και το μ....νί κυνήγι.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Greg »

χτες σε περιπατο που εδωσα απο τη θαλασσα, (περιπατο διοτι εχει 1μιση μηνα να παω ψαρεμα), ειδα ενα κοπαδι καμια 200 'κουρκουνες' σε ενα απο τα ποστα μου που παω για spin :evil: ..περκει εν τες φερμαρουν οι αντεναριες!

p.s: τωρα στις ψαραγορες μας πωλουντε κουρκουνες του ιχθυοτροφιου ντοπιας καλλιεργιας
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Giorkos »

τα στρουμφάκια πως τα πιάνουμε....??? θέλουμ,ε άδεια ???

αν κρίνω που τον Δρακουμέλ τζαι την καττούαν του, πρέπει να καλός μεζές.....

τωρά που το σκέφτουμε...ούτε τζίνοι εν εδοκιμάσαν :think:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:χτες σε περιπατο που εδωσα απο τη θαλασσα, (περιπατο διοτι εχει 1μιση μηνα να παω ψαρεμα), ειδα ενα κοπαδι καμια 200 'κουρκουνες' σε ενα απο τα ποστα μου που παω για spin :evil: ..περκει εν τες φερμαρουν οι αντεναριες!

p.s: τωρα στις ψαραγορες μας πωλουντε κουρκουνες του ιχθυοτροφιου ντοπιας καλλιεργιας
Μεν λαλείς έτσι πληροφορίες γιατί την Κυριακή εν θα βρίσκεις τόπο να κολυμπήσεις στη Λεμεσό που τες αντένες.... :lol: :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by (CyBasser) »

Παιθκιά, ωραίο το αστείο, αλλά ας μιλήσουμε και σοβαρά τώρα...

Το φθινόπωρο του 1989, μετά που απολύθηκα απ'τον στρατό, ωσπου να'βρω δουλειά επήγεννα 3-4 φορές την βδομάδα από το απόγευμα - βράδυ ως τες 10 ψάρεμα σε συγκεκριμμένο σημείο στην Λάρνακα (μετά τες 10 επήγεννα για άλλου είδους "ψάρεμα" :lol: :lol: ).

Εκείνη την χρονιά υπήρχαν πάρα, μα πάρα πολλές καλές κουρκούνες καλού μεγέθους (20-25 εκατοστά), και το συγκεκριμμένο σημείο φαίνεται ότι ήταν "πέρασμα". Κάθε μέρα που πήγαινα ήταν παρούσες στο ρανεβού τους. Λάθος: Κάθε νύκτα ήταν παρούσες στο ραντεβού τους. Συνήθως αρχίζαν να τσιμπούν λίγη ώρα μετά την δύση του ήλιου, και συνεχίζαν ώσπου να φύγω. Δεν τις έπιανα με τα τάσπια, αλλά 6 με 7 κομμάτια ήταν σίγουρα. Τις ψάρευα με στυλ "εγγλέζικο" χρησιμοποιώντας καλάμι του spinning (το 1987 επερνούσα όπως εμπορούσα :roll: :roll: ). Το δόλωμα δεν θα το αποκαλύψω, αλλά τότε ούτε σκουλήκια είχαμε, ούτε μπιγκατίνι, ούτε ψαροτροφές! Το ίδιο διάστημα πήγα στο ίδιο σημείο δυό τρεις φορές λίγο μετά τα μεσάνυκτα ωσπου ξημέρωσε. Τζίφος! Όπωσδήποτε, το σημείο είναι ότι δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε δογματικοί.

Ναι, η κουρκούνα (όπως και πολλά άλλα ψάρια) κοιμάται για κάποια ώρα το βράδυ, όμως σε κάποιες ώρες είναι ενεργή και ίσως να πιάνεται και εύκολα. Πάντως από τότε δεν ξαναψάρεψα κουρκούνες συστηματικά και δεν θυμάμαι να ξανάπιασα κουρκούνες νύκτα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:Παιθκιά, ωραίο το αστείο, αλλά ας μιλήσουμε και σοβαρά τώρα...

Το φθινόπωρο του 1989, μετά που απολύθηκα απ'τον στρατό....
.....??? Ρολάδο, άρκησες να πάεις στρατό, ή άρκησες να απολυθείς...;;;;; :lol: :lol: :lol:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by Tryfon »

[quote="(CyBasser)"... Το δόλωμα δεν θα το αποκαλύψω, αλλά τότε ούτε σκουλήκια είχαμε, ούτε μπιγκατίνι, ούτε ψαροτροφές!...[/quote]


Ε ή σαλατζι εκαμνες ή φιτζια τιλιμενα πανο στο ατζιστρι :roll:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by (CyBasser) »

Tryfon wrote:[quote="(CyBasser)"... Το δόλωμα δεν θα το αποκαλύψω, αλλά τότε ούτε σκουλήκια είχαμε, ούτε μπιγκατίνι, ούτε ψαροτροφές!...

Ε ή σαλατζι εκαμνες ή φιτζια τιλιμενα πανο στο ατζιστρι :roll:[/quote]

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΑΛΑΤΖΙ :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: πατοτα η κουρκουνα

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:
(CyBasser) wrote:Παιθκιά, ωραίο το αστείο, αλλά ας μιλήσουμε και σοβαρά τώρα...

Το φθινόπωρο του 1989, μετά που απολύθηκα απ'τον στρατό....
.....??? Ρολάδο, άρκησες να πάεις στρατό, ή άρκησες να απολυθείς...;;;;; :lol: :lol: :lol:
Εν καλά που λαλείς ρε Κωνσταντίνο! Τζείντους τζαιρούς τότε η θητεία ήταν 26 μήνες. 'Εμπαινες Ιούλιο και έφκαινες Σεπτέμβρη.....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”