Καλάμι Feeder

Post Reply
User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Καλάμι Feeder

Post by MariosK »

MariosK wrote:
caveman wrote:...εν τα εθκιάβασα ούλλα, κάπου πολλά πάνω έπιασε το μάτι μου τον ορισμό "feeder". Τα φίτερ για θάλασσα και φράκτη, για να αξιοποιηθούν σωστά θέλουν την σωστή γνώση... αν ένει απλός να ρίχνεις μικρά βαριδάκια, τότε είναι καλύτερα να πάρει καλάμι μπολονέζ ή κάτι τέτοιο. Τα feeder κατουδένα λόγο δεν προωρίζονται για μικρά βαρίδια.... ακριβός το αντίθετο! Απλά ο σχεδιασμός τους σου επιτρέπει να τα ψαρέψεις και με πολύ ελαφρια μολίβια, ο σκοπός τους είναι πολύ διαφορετικός.
Φίλε το feeder εγώ χρησιμοποιώ το με 40-60gr μολύβι τζε 20-40gr feeder... Αν λέω κάτι λάθος please δώστα φώτα σου :mrgreen:. Απλά επροτείνα του feeder γιατί θεωρώ ότι αντί τα σκουπόξυλα που εγόρασα για surfcasting που τσιμπούν τα μουρμουρούκθια τζε τα σορκούθκια πάνω τζε εν παίρνω χαπάρι, καλύτερα να εγόραζα μόνο feeder για αρχή :D.

BTW τα bolognese εννεν με φελλό που ψαρεύκου :| ?
caveman wrote:θα ήταν εχτός τόπικ να αναλίσουμε τωρά το φίντερ, εξάλλου εν νομίζω κανένας να κάτσει να ψαρέψει έτσι σκέδιον δαμέσα. Με μικρά βαρίδια εψάρεψα το τζαιγώ το φίτερ αλλά καταρισιεύκεται.... ηδικά αννέν κάνα καλάμι 150 λίρες μπράουνιγκ! :wink: :lol:

Με το φίλο caveman είχαμε την ακόλουθη συζήτηση σε κάποιο άλλο thread τζε όπως πολύ σωστά υπέδειξεn ήταν εκτός τόπικ η συζήτηση.

Φίλε please αν μπορείς εξήγα μου δαμέ γιατί νομίζω εν πελλάρες που κάμνω :oops:.

Εξήγα μου επίσης τζε πως μπορεί το light casting με feeder καλάμι να αντικατασταθεί με το bolognese :shock:!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Καλάμι Feeder

Post by caveman »

:lol: ρε φίλε μα έντζαι ξέρω τζαι τπτ.... απλά εποσκολήστηκα τζαιγώ κάποτε, θα σου πω μόνο την απλή θεωρεία η οποία έχει ως εξείς.... τα καλάμια για φίντερ(ταϊστρα-μαλαγροτή) δίνουν σου το εξής πλεονέχτημα.... έχεις ένα καλάμι που ρίχνει 50-100+ γραμμάρια και παράλληλα γείνονται πολύ εύκολα αντυλιπτά τα τσιμπίματα λόγο της μύττης.
Συνήθος ένα καλάμι έχει 2-3 μύττες από μια ουγκιά μέχρι τρείς και βάλε. Η μύττη είναι συμπαγές(γεμάτη που λέμεν) τζαι αντέχει στες βολές. Στα καλά καλάμια η μύτη μπορεί να κάμει κύκλο, διλαδί να κουμπίση η μία άκρια την άλλη χωρίς να σπάσει.
Οπόταν..... σίρνεις μέσα, και στίνεις το καλάμι σου οριζόντια σε θέση που η μύτη να κάνει 90 μοίρες γωνιά με την μισίνα τζαι δεν χάνεις τσίμπιμα.
Στην επόμενη φάση, έχεις τον μαλαγροτή αλλά μπαίνει και φελλός ο οποίος θα μπει αφού γίνει ΣΩΣΤΗ βυθομέτρηση! Ψάξε για φίντερ ριγκς στο γκούγκλ.......
Είναι καλάμια φοβερά, εάν έχεις κοπάδι με ψάρια που πιγενοέρχετε, να στίσεις 2-3 καλάμια έτσι, και να κάτσεις ακριβός πίσω τους έτοιμος για το κτύπημα... άμα το στίσεις στο παλλουκούι τζαι περνάς κάθε λίγο που κάτο του για να δεις αν τσίμπισε ή αν το έχεις με οπτικό ειδοπιοιτή.... αχριστεύκετε.

Τωρά... αννέν για ψάρεμα μούρμουρου, σε ίσιχη ή έλαφρός ταραγμένη θάλασσα, η καλλήττερη λύση για μένα ΠΑΝΤΟΤΕ ήταν ένα καλό και ελαφρύ καλάμι πολονέζ που έχω, με ένα βαριδάκι 30-40 γραμάρια, κάθεσε πίσω, κρατάς το στο χέρι και μαζέβεις πολύ αργά κάθε λίγο... εν χάνεις τσιμπιά. Με το καλάμι φίντερ, όταν το κρατώ στο χέρι, δεν νιώθω το τσίμπιμα, πρέπει να κοιτάω την μύτη για να το δω, ενώ με το πολονέζ το νιώθω καλύτερα.
Άμα στραφώ που τα ταξίδια του Νιόβρη, να πάμε στες πέστροφες μαζί, να δεις πόσο αποτελεσματικό είναι!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Καλάμι Feeder

Post by MariosK »

caveman wrote::lol: ρε φίλε μα έντζαιτζαιτζαιτζαιτζαιτζαιτζαιτζαι ξέρω τζαι τπτ.... απλά εποσκολήστηκα τζαιγώ κάποτε, θα σου πω μόνο την απλή θεωρεία η οποία έχει ως εξείς.... τα καλάμια για φίντερ(ταϊστρα-μαλαγροτή) δίνουν σου το εξής πλεονέχτημα.... έχεις ένα καλάμι που ρίχνει 50-100+ γραμμάρια και παράλληλα γείνονται πολύ εύκολα αντυλιπτά τα τσιμπίματα λόγο της μύττης.
Συνήθος ένα καλάμι έχει 2-3 μύττες από μια ουγκιά μέχρι τρείς και βάλε. Η μύττη είναι συμπαγές(γεμάτη που λέμεν) τζαι αντέχει στες βολές. Στα καλά καλάμια η μύτη μπορεί να κάμει κύκλο, διλαδί να κουμπίση η μία άκρια την άλλη χωρίς να σπάσει.
Οπόταν..... σίρνεις μέσα, και στίνεις το καλάμι σου οριζόντια να κάνει 90 μοίρες γωνιά με την μισίνα τζαι δεν χάνεις τσίμπιμα.

Φίλε εγώ εν ακριβός για ούλλα τα πιο πάνω προτερήματα που το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να αρχίσει να ψαρεύκει πατότο στην θάλασσα :mrgreen:. Για τις δικές μας τις συνθήκες πιστεύκω εν πιο ευχάριστο πάρα τα σκουπόξυλα του surfcasting :D.

Anyway καμμιά τεχνική δεν είναι τόσο πολύπλοκη όσο την παρουσιάζουν κάποια περιοδικά τζε άρθρα στο internet. Εμένα η απλή τακτική μου για κάθε τεχνική είναι να γνωρίζω τις δυνατότητες του καλαμιού μου τζε που τζιαμέ τζε τζι η απλή ψαρευτική λογική κάμνει την δουλεία της :).

Εγώ χρησιμοποιώ το feeder γιατί:
1) Θέλω να ψαρεύκω πατοτό
2) Θέλω να το χρησιμοποιώ σε λάντα ή ελαφρά ταραμένη θάλασσα
3) Θέλω ευαίσθητο καλά που να μεν χάνει ούτε γλύψιμο της μουρμούρας
4) Θέλω να μαλαγρώνω κάποτε
5) Θέλω να σύρνω μακριά

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Καλάμι Feeder

Post by caveman »

Σίγουρα κάμνει αλλά δεν υπάρχει λόγος να δόσεις έτσι λεφτά για να πιάσεις φίντερ την στιγμή που κάτι άλλο μπορεί να κάμει την δουλειά καλύτερα... ειδικά για έναν προτάρη σαν τον Γιόρκο, τζίνα ούλλα τα λεπτά δαχτυλίδια, ή λεπτή η μύττη κτλ.... εν δύσκολο να μεν ισπάσουν :wink: :lol: :lol: Μετά, για έναν ψαροτουφεκκά, να κάθετε τζαι να θωρεί αδιαλύπτος την μύττη του καλαμιού περιμένοντας τζίντο ανεπέσθητο τσίμπιμα... νομίζω θα του είναι πολλά κουραστικό. Ενώ, αν στίσει ένα απλό καλάμι για πατοτό τζαι κρεμμάσει τον ειδοπιοιτή.... τα οιπόλιπα γίνενται σχεδόν που μόνα τους :wink:

ξαναεπανέρχομαι στην ΒΆΣΗ του φίντερ, που είναι ότι... είναι καλάμι που ρίχνει μαλαγροτή φορτομένο 50 και 70+ γραμμάρια μπασμό αλλά έχει πολύ ευέσθητη μύττη που ανιχνέβει τες μικρές τσιμπιές.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”