Βυθομετρο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βυθομετρο

Post by MariosK »

nicolas theocharous wrote: Μαριε καλημερα. Ναι το ξερω τουτο που μου ειπες το εχω υποψην. αν ομως εισαι σταματημενος και το ψαρι εξακολουθει να ειναι εντος κονου τοτε η γραμμη πρεπει να ειναι συνεχιζομενη εννεν?? εννοειτε πως εν θα το φκαλει αψιδα. εμενα εφκαλε μου καθετες γραμες μπλε. λεπτες καθετες γραμμες και τα ψρια ετσιμπουσαν κατω απο τη βαρκα. την ωρα που ηταν τα ψαρια κατω απο τη βαρκα εν επρεπε να ηταν συνεχιζομενες οι γραμμες?? λογκα εν υπηρχε καθολου
Αν τα ψάρια είναι μικρά, και όταν λέμε μικρά ενοούμε 200-400 γραμμάρια, τότε τα βγάζει σαν κάθετες γραμμές στο βάθος που ψάρευες. Αν είναι μικρόψαρα τότε τα βγάζει σαν κουκίδες.

Δες παραδείγματα από ψάρεμα μπαλάδων. Ψάρια του κιλού φαίνονται σαν κάθετες γραμμές ή και κουκίδες λόγο του μεγάλου βάθους. Ανάλογα, ποιο μικρα ψάρια σε μικρότερο βάθος πάλι φαίνονται σαν γραμμές όταν ήμαστε από πάνω τους.

Ο λόγος είναι στις βασικές αρχές του sonar και στον τρόπο που επεξεργάζεται το βυθόμετρο το σήμα για να δώσει ποιο ευδιάκριτες εικόνες. Εσύ απλά πρέπει να ξέρεις ότι αν έχεις ψάρια κάτω από την βάρκα και είσαι ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ στα 60 μέτρα τότε:
α) Κουκίδες = μικρόψαρα
β) Κάθετες γραμμές = λίγο μεταλύτερα
γ) Οριζόντιες γραμμές = μεγάλα ψάρια

Και αυτό αλλάζει πάντα σε σχέση με το βάθος. Για παράδειγμα σε καθετή 500 μέτρα ένας κολαούζος 5 κιλά μπορεί να τον δεις σαν μια κάθετη γραμμή. Αν είσαι στα 5 μέτρα και περάσουν μελάνες των 100 γραμμαριών κάτω από την βάρκα σου θα την δεις σχεδόν όπως βλέπεις τις συναγρίδες των 3 κιλών στα 60 μέτρα!!!

User avatar
Kyriakos Zeniou
Posts: 46
Joined: Sat Apr 16, 2011 12:58 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Kyriakos Zeniou »

Στην φωτογραφία του Belluga δεδομένο ότι κινείται με 3,3 κνοτ και σε 43 μέτρα βάθος με το ζουμ που έχει και τις αψίδες που βγάζει στο μέγεθος που τις βγάζει ακόμα και τη νηκτική κυστη σε κάποια ψάρια στα δεξία της φωτογραφίας που κοκκινιζει (θεωροντας ότι τα λιθρίνια έχουν πολυ μικρή νηκτικη κυστη για να την κτυπηση σε τετοιο βαθος και ταχυτητα) ειμαστε σιγουροι ότι είναι λιθρίνια και αν ναι για τι μέγεθος μιλούμε;
επισης δεν φαινεται ιχνος ρευματος οπότε ή ηταν μια τελεια μέρα ή η ευσθησια ήταν χαμηλη.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Βυθομετρο

Post by nicolas theocharous »

Kyriakos Zeniou wrote:Στην φωτογραφία του Belluga δεδομένο ότι κινείται με 3,3 κνοτ και σε 43 μέτρα βάθος με το ζουμ που έχει και τις αψίδες που βγάζει στο μέγεθος που τις βγάζει ακόμα και τη νηκτική κυστη σε κάποια ψάρια στα δεξία της φωτογραφίας που κοκκινιζει (θεωροντας ότι τα λιθρίνια έχουν πολυ μικρή νηκτικη κυστη για να την κτυπηση σε τετοιο βαθος και ταχυτητα) ειμαστε σιγουροι ότι είναι λιθρίνια και αν ναι για τι μέγεθος μιλούμε;
επισης δεν φαινεται ιχνος ρευματος οπότε ή ηταν μια τελεια μέρα ή η ευσθησια ήταν χαμηλη.
φιλε καλημερα. ηταν το αμεσως επομενο μου ερωτημα.. εκαλυψες με :wink: :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βυθομετρο

Post by MariosK »

Kyriakos Zeniou wrote:ειμαστε σιγουροι ότι είναι λιθρίνια και αν ναι για τι μέγεθος μιλούμε;
Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ειναι λιθρίνια. Πιθανολογό λόγο του αδύνατου σήματος της αψίδας, το οποίο όπως σωστά είπες τζε εσύ μπορεί να είναι και λόγο της ευαισθησίας όμως. Τωρά όσον αφορά το μέγεθος, τουλάχιστο 500 γραμμάρια αλλά και πάλι εξαρτάται από το είδος του ψαριού. Π.χ. Αν είναι όντος λιθρίνια μπορεί να είναι και του κιλού :neutral:.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Βυθομετρο

Post by belluga »

Η ευαισθησια ηταν στο 83% τζαι ηταν τελεια ημερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βυθομετρο

Post by MariosK »

belluga wrote:Η ευαισθησια ηταν στο 83% τζαι ηταν τελεια ημερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η ευαισθησία στο 83% είναι σχετικά χαμήλη. Επίσης καλύτερα είναι να έχεις την ευαισθήσια στο αυτόματο και να παίζεις +- διότι το HDS έχει πολλά καλό αλγόριθμο να υπολογίζει που μόνο του την ιδανική ευαισθησία.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Βυθομετρο

Post by Giorkos »

Γεια σας κοπέλλια,

Καταρχάς σόρρυ αν είμαι οφ τόπικ :text-offtopic:

δεύτερο, να πώ ότι τούτο είναι :text-goodpost:


ούτε βυθόμετρο έχω, ούτε βάρκα....αλλά παρακολουθώ το ποστ τούτο με μεγάλο ενδιαφέρον.

μου άρεσε ιδιαίτερα η παρουσίαση διάφορων φωτογραφιών από 'κτυπήματα' του βυθόμετρου και οι επεξηγήσεις τους από διάφορα άτομα, δίνοντας ο καθένας τη ανάλυση του από την πείρα του....

γι' αυτό κοπέλλια, βάλτε κιάλλες φωτό από διάφορες περιπτώσεις, με ψάρια ή μη, διάφορους βυθούς κτλ κτλ κτλ και αναλύστε τες....
:text-worthless:


ίσως να είναι καλά να ανοιχτεί και ειδική υπο-ενότητα για βυθόμετρα (στο ψάρεμα από σκάφος) τζαι να γίνουν διάφορες αναλύσεις 'κτυπημάτων' , η κάθε μια στο δικό της ποστ για να μεν μπερδεύκουνται :think:

Τελειώνοντας ένα μεγάλο μπράβο σε όλους που δίνουν τα φώτα τους στο ποστ τούτο :clap: :clap: :clap: :clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Βυθομετρο

Post by nicolas theocharous »

και εγω νομιζω πως θα ηταν καλη ιδεα να ανοιχτει μια υπο-ενοτητα να φενεται πανω.. :wink: :wink:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βυθομετρο

Post by AggelosLRK »

Με καλυψατε σε αρκετα θεματα και θα ακολουθησω τις συμβουλες σας!σας ευχαριστω απο τα βαθη!
Κριμα που πρεπει να περιμενω το σ/β για δοκιμασω τις νεες ρυθμισεις που περιγραψατε :evil:

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Βυθομετρο

Post by belluga »

New foto....!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Attachments
ImageUploadedByTapatalk1335267118.227610.jpg
ImageUploadedByTapatalk1335267118.227610.jpg (206.67 KiB) Viewed 6166 times

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βυθομετρο

Post by AggelosLRK »

Kyriakos Zeniou wrote:Στην φωτογραφία του Belluga δεδομένο ότι κινείται με 3,3 κνοτ και σε 43 μέτρα βάθος με το ζουμ που έχει και τις αψίδες που βγάζει στο μέγεθος που τις βγάζει ακόμα και τη νηκτική κυστη σε κάποια ψάρια στα δεξία της φωτογραφίας που κοκκινιζει (θεωροντας ότι τα λιθρίνια έχουν πολυ μικρή νηκτικη κυστη για να την κτυπηση σε τετοιο βαθος και ταχυτητα) ειμαστε σιγουροι ότι είναι λιθρίνια και αν ναι για τι μέγεθος μιλούμε;
επισης δεν φαινεται ιχνος ρευματος οπότε ή ηταν μια τελεια μέρα ή η ευσθησια ήταν χαμηλη.

Πως βλεπουμε ιχνη απο τα ρευματα??η μαλλον πως τα ξεχωριζουμε

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Nirou Panagiotis »

φιλε Αγγελε μια εικονα χιλιες λεξης.

βλεπουμε το ρευμα στα μεσονερα.
Attachments
6.jpg
6.jpg (303.96 KiB) Viewed 6159 times

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Nirou Panagiotis »

ακομα μια εικονα.

σκληρος βυθος με πετρα (καφε χρομα) , πολυ δηνατο ρευμα κοντα στο βυθο . η αψιδες που φενοντε στο βυθο ειναι ενα κοπαδι απο φαγκρια.
Attachments
FAGRIA.jpg
FAGRIA.jpg (896.33 KiB) Viewed 6103 times

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Βυθομετρο

Post by gptochos »

Ου γ@....το!!!!! Πολλά ενδιαφέρον θέμα! Ευτυχώς που με ενημέρωσε ο Γιώρκος τζαι έμπηκα τζαι εδκιάβασα το! Μπράβο Παναγιώρη πολλά ενδιαφέρον και κατατοπιστικότατο! :clap:

Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος του HDS 5 Combo εγώ προσωπικά την ευαισθησία την έχω στο 92%! Λογικά η ευαισθησία δεν πρέπει να αλλάζει αναλόγώς του βυθού?

Το Ping Speed επίσης απ ότι διάβασα το αλλάζεις ανάλογα με την ταχύτητα του σκάφου. Υπάρχει κανένας πίνακας σε τι αριθμό Ping Speed αντιστοιχεί η κάθε ταχύτητα?

Κάπου βρήκα κάποιες ρυθμίσεις για το HDS 5 που τις είχε ποστάρει ένας τύπος που δουλεύει στη Lowrance στην Αμερικη θα προσπαθήσω να τις έβρω και να τις ποστάρω να τις συζητήσουμε.

Άγγελε για αγορα του HDS 5 Combo θα σου στείλω ένα Link για ένα Site.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Βυθομετρο

Post by NIKOLAS HARRIS »

gptochos wrote:Ου γ@....το!!!!! Πολλά ενδιαφέρον θέμα! Ευτυχώς που με ενημέρωσε ο Γιώρκος τζαι έμπηκα τζαι εδκιάβασα το! Μπράβο Παναγιώρη πολλά ενδιαφέρον και κατατοπιστικότατο! :clap:

Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος του HDS 5 Combo εγώ προσωπικά την ευαισθησία την έχω στο 92%! Λογικά η ευαισθησία δεν πρέπει να αλλάζει αναλόγώς του βυθού?

Το Ping Speed επίσης απ ότι διάβασα το αλλάζεις ανάλογα με την ταχύτητα του σκάφου. Υπάρχει κανένας πίνακας σε τι αριθμό Ping Speed αντιστοιχεί η κάθε ταχύτητα?

Κάπου βρήκα κάποιες ρυθμίσεις για το HDS 5 που τις είχε ποστάρει ένας τύπος που δουλεύει στη Lowrance στην Αμερικη θα προσπαθήσω να τις έβρω και να τις ποστάρω να τις συζητήσουμε.

Άγγελε για αγορα του HDS 5 Combo θα σου στείλω ένα Link για ένα Site.
ναι ρε πρεπει να σου δωκουμεν ιδιαιτερη προσκλησην εσενα να μπεις να μας καμεις ιτα πιον!!!! :snooty: πτου σου!!

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”