Βυθομετρο

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Nirou Panagiotis »

φιλε Αγγελε το βυθομετρο αυτο δεν το εχω δει απο κοντα αλλα απο ενα γριγορο ψαξιμο βρικα αυτο With one of the best and brightest screens on the water, echo 550c redefines color sonar scanning for freshwater fishing.

βυθομετρα με αυτες της μοιρες δεν κανουν για jigging μιας και δεν μπορουμε ευκολα να καταλαβουμε ποτε τα ψαρια ειναι ακριβος κατο απο το σκαφος , σε βαθος μολης 50 μετρον τα ψαρια θα τα βλεπουμε στην οθονη αλλα μπορει να ειναι και στα 50 μετρα δεξια και εμεις να ριχνουμε τον πλανο στο κενο.

θα βοηθησει ομος εναν που ψαχνει να βρει πετρες η ψαρια σε ριχα νερα κανοντας λιγοτερες διαδρομες μιας και σκαναρει μεγαλιτερη περιοχη.

και το βαθος που μπορει να δει ειναι με της καλητερες παντα ριθμησης σε λαντα κερο ειναι
1,900 ft fresh water*
700 ft salt water*

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βυθομετρο

Post by AggelosLRK »

Εγω θελω να πιασω βυθομετρο και ως τωρα απεριψα τα garmin για jigging.
Βαλτε στο τραπεζι τι βυθομετρο πιανω με 800ε το πολυ!ας προτινει ο καθενας εκεινο που νομιζει οτι ταιριαζει περισσοτερο για vertical ψαρεμα

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βυθομετρο

Post by AggelosLRK »

Βρηκα 2 ως τωρα.
Lowrance - Βυθόμετρο HDS-5X 635 ευρο
Humminbird- 778c 755 ευρο

Τι λετε?και τα 2 ειναι με το αισθητηριο μεστην τιμη

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Nirou Panagiotis »

φιλε Αγγελε η γνομη μου hds 5 με διαφορα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βυθομετρο

Post by MariosK »

Aggele μην πάρεις το 5Χ. Οι δυνατότητες που σου δίνει το HDS-5 Combo είναι απίστευτες και η διαφορά στην τιμή είναι μόνο 150 ευρώ. Χρησιμοποιώντας το GPS στο combo μπορείς να σημαδέψεις ένα ψάρι κατευθείαν στην οθόνη του fishfinder και να κάμεις κύκλο να το ξαναβρείς. Ένα απλό παράδειγμα και μπορείς να βάλεις την φαντάσια του δουλέψει για το τι μπορείς να κάμεις με πέτρες, ππεσίματα κ.τ.λ :wink:. Αν χρειαστείς λεπτομέριες και βοήθεια πιάσμε τηλέφωνο.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βυθομετρο

Post by AggelosLRK »

εχει και τους χαρτες ομως μεσα στο πακετο?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βυθομετρο

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:εχει και τους χαρτες ομως μεσα στο πακετο?
Όχι δυστηχώς :(. Έχει κάποιους πολλά βασικούς χάρτες. Αφού έχεις το Garmin όμως για τους χάρτες έτσι κι αλλιώς. Πιστεψε με η 5ρα η οθόνη είναι πολύ μικρή για να δείχνεις ταυτόχρονα χάρτες και βυθόμετρο οπότε αν σε παίρνει οικονομικά να κρατήσεις και το garmin τότε θα είναι καλύτερα. Εγώ έχω το 5ρι και το χρησιμοποιώ μόνο σαν βυθόμετρο και έχω ένα μικρό GPS χειρός για τους χάρτες, το Garmin Oregon.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Βυθομετρο

Post by AggelosLRK »

Δηλαδη εννοεις μαριε να εχω 2 combo,το garmin για χαρτες και πορειες και το lowrance για βυθομετρο συν καποια εξτρα που προσφερει μεσω των στιγματων του,σωστα?

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Nirou Panagiotis »

φιλε Αγγελε ος βυθομετρο το(HDS) ειναι ενα απο τα καλητερα που υπαρχουν για εναν ερασητεχνη . στο θεμα του gps η garmin ειναι μπροστα με τεραστια διαφορα ακριβιας και ταχιτητας και χαρτη . ομος η σηνεργασια που εχει και η δηνατοτητες που προσφερει το HDS ειναι κατι που το κανει να ξεχοριζει . μπορουμε με τον κενσορα να μετρισουμε το μηκος της πετρας , να βαλουμε με ακριβια ενα συμιο το οπιο εχουμε περασει η ακομα με το να μετακινησουμε και να βαλουμε τον κενσορα πανο στα ψαρια να μας δηξει στο χαρτη που βρισκοντε.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Βυθομετρο

Post by nicolas theocharous »

Nirou Panagiotis wrote:
belluga wrote:Παραθετο ακομα μια πολλα ωραια φωτο που εχτυπησα προχτες!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk


ο βυθος ειναι λασποτραγανα. τα ψαρια που βλεπεις ειναι ληθρηνια . καθετη με ακροβατη και γαριδα :dance: :dance: :dance:

φιλε καλησπερα. 2 ερωτησεις που εχω και εγω αναφορικα με τουτη τη φωτο. πως διακρινουμε σε αυτη την φωτογραφια πως εν λασποτραγανα ο βυθος?? αμαν εν λασποτραγανα εν πρεπει κατω στο βυθο να μας βγαζει γραμμες η ελαφρες ανωμαλιες που εξωγγονουν απο το βυθο?? και το αλλο εχτες συγγκεκρημμενα αλλα και τη περασμενη εβδομαδα ημουν σε καθετη και εβγαλα καποια λυθρινια. το βυθομετρο εχτυπουσε μου τα μπλε γραμμουες και το μεγεθος των ψαριων ηταν αρκετα καλο εν μιλω για μικροψαρα. επεισης η βαρκα ηταν σταματημενη αροδων με πλωτη αγγυρα αλλα και την κανονικη μου αγγυρα κατεβασμενη 5-6 μετρα κατω απο το σκαφος για να κοφκει φορα με αποτελεσμα το ρευμα να με περνει με 0.1-0.2. τα ψαρια εννοειτε οτι ηταν εντος κονου γιατι ετσιμπουσαν κατω απο το σκαφος καθετα.. αν υπολογησω οτι στα 60 μετρα η ολη διαμετρος του κονου μου ειναι γυρω στα 12,30 μετρα και το ρευμα αρκετα χαμηλο για να με ξεσιρει η βαρκα εκτος κονου μεχρι να πατωσω τοτε ειμαι 100% σιουρος πως τα ψαρια που εβγαζα με την καθετη ηταν τα ψαρια που μου χτυπουσε το βυθομετρο μου.. γιατι δεν μου τα εβγαζε μικρες αψιδες σαν αυτες που εβγαλε του φιλου belluga και εβγαζε μου τα συνεχεια μπλε καθετες γραμμες τα λυθρινια?? επεισης στο προσφατο παρελθον παλυ λυθρινια καλου μεγεθους παλε εβγαλε μου τα μπλε γραμμες και οχι ετσι αψιδες σαν την φωτο...

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Βυθομετρο

Post by Nirou Panagiotis »

γιατι λασποτραγανα? αν κιταξεις καλα θα δεις οτι ο βυθος μας δινει αδινατο σιμα ( το σκουρο χρομα μετα την μαυρη γραμη ) . η μικρες μητες στη μαυρη γραμη ειναι η τραγανα (μικρο αραιο χορταρακι). τορα για το γιατι δεν βλεπεις σαν μικρες αψιδες τα λιθρινια ? πεζουν μεγαλο ρολο η σοστη ριθμιση του βυθομετρου αν εχεις ενεργοπηιμενα φιλτρα παρασιτον , αν το ματι ειναι πραγματικα καθετο με το βυθο ακομα και πια ανβαθμηση εχεις , και ο κιματισμος καμια φορα μας δησκολευει να ξεχορισουμε μεγαλα ψαρια σκεφτου σε ψαρια το πολυ μισο κιλο. μια φοτογραφια θα βοηθουσε.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Βυθομετρο

Post by nicolas theocharous »

Nirou Panagiotis wrote:γιατι λασποτραγανα? αν κιταξεις καλα θα δεις οτι ο βυθος μας δινει αδινατο σιμα ( το σκουρο χρομα μετα την μαυρη γραμη ) . η μικρες μητες στη μαυρη γραμη ειναι η τραγανα (μικρο αραιο χορταρακι). τορα για το γιατι δεν βλεπεις σαν μικρες αψιδες τα λιθρινια ? πεζουν μεγαλο ρολο η σοστη ριθμιση του βυθομετρου αν εχεις ενεργοπηιμενα φιλτρα παρασιτον , αν το ματι ειναι πραγματικα καθετο με το βυθο ακομα και πια ανβαθμηση εχεις , και ο κιματισμος καμια φορα μας δησκολευει να ξεχορισουμε μεγαλα ψαρια σκεφτου σε ψαρια το πολυ μισο κιλο. μια φοτογραφια θα βοηθουσε.
φιλε εν το ειχα μεστο μυαλο μου και εν εφκαλα φωτο αλλα ειμαι σιουρος πως λυθρινια αρκετα μεγαλα σε μεγεθος εφκαλε μου τα γραμμες... αλλα το βυθομετρο εν ρυθμισμενο σωστα 100% το ιδιο και το ματι και η θαλασσα εχτες ηταν λαντα εν εσουζε το παραμικρο. παντα τα ψαρια εντος κονου φκαλει μου τα κανονικα σαν αψιδες εκτος αν ειναι σε κινιση προς τα πανω η προς τα κατω. αναβασμιση η τελευταια της lowrance.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Βυθομετρο

Post by nicolas theocharous »

να ρωτησω και κατι αλλο... τραγανα εννεν το φυτο που σκληρηνε και εκαμε πετρομα πανω?? κατι σαν κοραλλοειδες?? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βυθομετρο

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:Δηλαδη εννοεις μαριε να εχω 2 combo,το garmin για χαρτες και πορειες και το lowrance για βυθομετρο συν καποια εξτρα που προσφερει μεσω των στιγματων του,σωστα?
Ναι ρε φίλε. Η καλύτερη λύση είναι να έχεις το HDS σαν combo και να αφήσεις το garmin σαν GPS μόνο. Αν βρείς να πουλήσεις το Garmin σε καλή τιμή (αφού είναι και βυθόμετρο) θα ήταν να καλά να έπαιρνες ένα ποιο φτηνό garmin μόνο GPS ή ακόμα και με ένα handheld θα κάμεις την δουλειά σου.
nicolas theocharous wrote:ειμαι 100% σιουρος πως τα ψαρια που εβγαζα με την καθετη ηταν τα ψαρια που μου χτυπουσε το βυθομετρο μου.. γιατι δεν μου τα εβγαζε μικρες αψιδες σαν αυτες που εβγαλε του φιλου belluga και εβγαζε μου τα συνεχεια μπλε καθετες γραμμες τα λυθρινια?? επεισης στο προσφατο παρελθον παλυ λυθρινια καλου μεγεθους παλε εβγαλε μου τα μπλε γραμμες και οχι ετσι αψιδες σαν την φωτο...
Νικόλα για να δημιουργηθεί μια αψίδα πρέπει το ψάρι να μπεί και να βγεί από τον κόνο. Αν το ψάρι είναι συνέχεια μέσα στον κόνο και σταθερά κάτω από την βάρκα όπως την περίπτωση σου τότε δεν θα δείς αψίδα. Σε αυτή την περίπτωση αν το ψάρι είναι μεγάλο θα βλέπεις μια οριζόντια γραμμή παράλληλη με τον βυθό ενώ αν τα ψάρια είναι μικρά θα βλέπεις κάθετες γραμμές όπως αυτές που περιγράφεις. Αν σταματούσες το ψάρεμα σου και έκανες μια βόλτα πάνω από τον σημείο που ήταν τα ψάρια με μια ταχύτητα τουλάχιστο 2-3 knots τότε θα έβλεπες αψίδες αλλά μόνο τα μεγάλα ψάρια.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Βυθομετρο

Post by nicolas theocharous »

Νικόλα για να δημιουργηθεί μια αψίδα πρέπει το ψάρι να μπεί και να βγεί από τον κόνο. Αν το ψάρι είναι συνέχεια μέσα στον κόνο και σταθερά κάτω από την βάρκα όπως την περίπτωση σου τότε δεν θα δείς αψίδα. Σε αυτή την περίπτωση αν το ψάρι είναι μεγάλο θα βλέπεις μια οριζόντια γραμμή παράλληλη με τον βυθό ενώ αν τα ψάρια είναι μικρά θα βλέπεις κάθετες γραμμές όπως αυτές που περιγράφεις. Αν σταματούσες το ψάρεμα σου και έκανες μια βόλτα πάνω από τον σημείο που ήταν τα ψάρια με μια ταχύτητα τουλάχιστο 2-3 knots τότε θα έβλεπες αψίδες αλλά μόνο τα μεγάλα ψάρια.[/quote]

Μαριε καλημερα. Ναι το ξερω τουτο που μου ειπες το εχω υποψην. αν ομως εισαι σταματημενος και το ψαρι εξακολουθει να ειναι εντος κονου τοτε η γραμμη πρεπει να ειναι συνεχιζομενη εννεν?? εννοειτε πως εν θα το φκαλει αψιδα. εμενα εφκαλε μου καθετες γραμες μπλε. λεπτες καθετες γραμμες και τα ψρια ετσιμπουσαν κατω απο τη βαρκα. την ωρα που ηταν τα ψαρια κατω απο τη βαρκα εν επρεπε να ηταν συνεχιζομενες οι γραμμες?? λογκα εν υπηρχε καθολου

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”