Βοήθεια για αγορά GPS and Fishfinder

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by Giorkos »

ρε μάριε,

κλειθκιά ποτζί, κλειθκιά ποδά,

σίκαφλέξ τζιαμέ, σίκαφλεξ τζαι πάνω μας,

πέσσες ποδά, σύρματα ποτζί, ττελούθκια ποιο ποτζί,

ασφάλειες, πολύμετρα, κλιππούθκια,

τρυπανάκια, φάθκια τζαι στενλεσ στιλ ππούλλια,

τζαι μετά που κανένα φραπέ τζαι όταν ήβρε ο πτωσός 3Α ασφάλεια, άψαμεν το....

το τι χαρά εκάμαμεν δεν περιγράφεται......

η επιβράβευση μας ήταν ότι εσιουρέψαμε ότι μινίσκουμε στην Λάρνακα (απότι μας είπε το GPS ) :o :) :D :lol: :mrgreen:

:shock: :shock: :shock: :shock:


:doh:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by gptochos »

:D Τον Βικτωρή εξεχασες τον που μας επρόσεχε τα εργαλεία που εφεύκαμε! Εν μπορείς να πεις η εγκατάσταση όμως εγινε τέλεια! Δεν φαίνεται συρματούι! Λίον ελειψε να ξυλόσουμε και την βάρκα :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ρυθμίσεις fish finder

Post by Giorkos »

gptochos wrote::D Τον Βικτωρή εξεχασες τον που μας επρόσεχε τα εργαλεία που εφεύκαμε! Ε :D
:doh: :doh: :doh: :doh:
φτού....εξέχασα τον αγαπητό τον Βιχτωρή....ευτυχώς εν ιφτάνει το ποτήρι του φραπέ :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Αγορα fish finder

Post by ps1xas »

GARMIN FISHFINDER 90 FISH FINDER TRANSDUCER NEW


Image

Uploaded with ImageShack.us
Ειναι απο αμερικη Το βρηκα στην τιμη 70 ευρο

καπιος να μας πει την γνωμη του?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγορα fish finder

Post by MariosK »

Φιλε τα Garmin έχουν τους καλύτερους χάρτες αλλά δυστηχός, κατα την γνώμη μου, υστερούν πάρα πολλά σαν fishfinders. Επίσης προτίμα να αγοράσεις έναν έγχρωμο, έχει πολλύν σημασία. Φάκκα τους ούλλους ένα γυρώ τζιαμέ στην έκθεση για πάρεις μιαν γεύση. Δες και Furuno, Lowrance και Raymarine. Εν ξέρω αν θα έχει και άλλες μάρκες.

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: Αγορα fish finder

Post by Nirou »

ρε φιλε παρετα τα γκαρμιν πιασε ενα λορανς εν που τα καλιτερα τορα για gps εν καλιτερα γκαρμην
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

GPS&Σκαφος.

Post by AggelosLRK »

Χρειαζετε η αγορα GPS για μεταβιβαση σκαφους εκτος απο την αγορα ασυρματου?

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: GPS&Σκαφος.

Post by paulos charalambous »

AggelosLRK wrote:Χρειαζετε η αγορα GPS για μεταβιβαση σκαφους εκτος απο την αγορα ασυρματου?
οχι ρε φιλε.. εν χρειαζεται...τζαι ο ασυρματος χρειαζεται απλα για αν φκαλεις αδεια κυκλοφοριας του σκαφους ..οι για μεταβιβαση του σκαφουσ που τον ιδιωκτητη προς εσενα

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: GPS&Σκαφος.

Post by AggelosLRK »

Θα τον χρειαστω ομως,γιατι μιας και θα παω λεμεσσο να τα κανω ολα μια φατζια να ξεμπερδευκω :P

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: GPS&Σκαφος.

Post by ps1xas »

paulos charalambous wrote:
AggelosLRK wrote:Χρειαζετε η αγορα GPS για μεταβιβαση σκαφους εκτος απο την αγορα ασυρματου?
οχι ρε φιλε.. εν χρειαζεται...τζαι ο ασυρματος χρειαζεται απλα για αν φκαλεις αδεια κυκλοφοριας του σκαφους ..οι για μεταβιβαση του σκαφουσ που τον ιδιωκτητη προς εσενα

για μεταβιβαση του σκαφους χρειαζεται να εχεις ασυρματο..

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: GPS&Σκαφος.

Post by paulos charalambous »

ps1xas wrote:
paulos charalambous wrote:
AggelosLRK wrote:Χρειαζετε η αγορα GPS για μεταβιβαση σκαφους εκτος απο την αγορα ασυρματου?
οχι ρε φιλε.. εν χρειαζεται...τζαι ο ασυρματος χρειαζεται απλα για αν φκαλεις αδεια κυκλοφοριας του σκαφους ..οι για μεταβιβαση του σκαφουσ που τον ιδιωκτητη προς εσενα

για μεταβιβαση του σκαφους χρειαζεται να εχεις ασυρματο..
ναι ρε φιλε? εν το ιξερα σορρυ..

User avatar
ps1xas
Posts: 290
Joined: Tue Sep 04, 2007 9:47 pm

Re: GPS&Σκαφος.

Post by ps1xas »

οχι ρε φιλε.. εν χρειαζεται...τζαι ο ασυρματος χρειαζεται απλα για αν φκαλεις αδεια κυκλοφοριας του σκαφους ..οι για μεταβιβαση του σκαφουσ που τον ιδιωκτητη προς εσενα[/quote]


για μεταβιβαση του σκαφους χρειαζεται να εχεις ασυρματο..[/quote]
ναι ρε φιλε? εν το ιξερα σορρυ..[/quote]

Ουτε εγω το ηξερα ρε φιλε... πριν ενα μηνα που επια να μεταβιβασω σκαφος εμαθα το

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: GPS&Σκαφος.

Post by gptochos »

Εχεις μήνυμα 8)
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

yiannos81
Posts: 16
Joined: Thu Oct 08, 2009 5:16 pm

Βοήθεια για PLOTTER

Post by yiannos81 »

Όπως θα είδατε και πιο πάνω ψάχνω ένα καλο PLOTTER για το σκάφος μou άκουσα πολλά και είμαι λίγο συνχισμενος και ειπα να αποταθώ εδώ να μου πείτε και sis τις γνώμες σας. Το θέλω PLOTTER (fishfinder με GPS) για να διευκολύνομε παρα να έχω 2 διαφορετικά. Επίσης το θέλω να χτυπάει αρκετά βαθιά και να είναι λίγο μεγάλη οθόνη (7 inch)
Ευχαριστώ εκ τον προτερων
Φιλικά,
Γιάννης

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βοήθεια για PLOTTER

Post by MariosK »

Το βάθος εξαρτάται μόνο από το μάτι που θα βάλεις, εννοείται ότι το σηκώνει το μηχάνημα σου. Με ένα μάτι 600Watt κτυπάς άνετα 200 μέτρα και μέχρι 500 με καλή θάλασσα και σταθερή βάρκα. Με 1000Watt φτάνεις άνετα τα 750 μέτρα και περισσότερο. Σκέψου τη ψαρέματα θα κάνεις και πράξε αναλόγος.

Επίσης το fishfinder εξαρτάται άμεσα από το πόσα λεφτά θα δώσεις. Είναι καθαρά "όσα πληρώσεις αυτό παίρνεις". Πολύ καλά και ακριβά είναι τα Furuno, δεν έχουν όμως GPS, και τα Νorthstar. Μέτρια είναι τα Lowrance HDS και τα Raymarine.

Εγώ έχω ένα Lowrance HDS 5'' με 600ρι μάτι και είμαι πολύ ευχαριστημένος μιας για συρτές, jigging, και ελαφριά καθετή. Βγαίνει και 7'', 8'' και 10''.

Post Reply

Return to “Βυθόμετρα και GPS”