Αιγυπτος-Νουβία

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by PrEdAtΩR »

bassman wrote:Κύριοι καλωσορίσατε. Οι αναμνήσεις μένουν. Μπράβο σας για τα καλά αποτελέσματα. Θα μας πείτε τις εμπειρίες σας από κοντά ελπίζω. Είμαι σίγουρος ότι έχετε πολλά και ενδιαφέροντα να πείτε. Οι φωτογραφίες είναι τρομερές. Φίλε μου caveman είμαι σίγουρος ότι θα το πιάσεις ξανά τον Απρίλη εκείνο το ψάρι και θα είναι ακόμα πιο μεγάλο! Η πέρκα του Νείλου μου θυμίζει πολύ το λαυράκι αλλά σε extra large μέγεθος. Απο video που είδα πρέπει να παλεύει πααααρα πολυ.

Βάλτε ακόμα λίγες φωτο να ζηλέψουμε περισσότερο.!!! :D
φιλε ψάρεψα επίτηδες κάποιες πέρκες με bass tackle για να συγκρίνω διαφορες λαυρακίου και πέρκας.

κάνουν ακριβώς τις είδiες κελλεδες όταν τα πιάσεις και τρέχουν προς την επιφάνεια να φτύσουν το δόλωμα. Διαφορες εκτος από το size δεν ida.

Επίσης παλεύουν παρα πολύ. Χρειάζεται να βάλεις παρα πολύ δύναμη για να σηκώσεις ένα μεγάλο ψάρι χωρίς να σου τρυπώσει.

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by hemilios »

Είσαστε πάρα πολύ δυνατοί. :!: :!: :!: Μακάρι να είχαμε και εμείς έτσι ευκαιρία.

Μια ερώτηση.

To catch and release εφαρμόζεται στην Αίγυπτο με νόμο ή απλώς το εφαρμόζατε εσείς ; Ρωτώ γιατί για να έχει έτσι ψάρια πρέπει κάποιος να τα προστατεύει.

Μακάρι να εβλέπαμε και στην Κύπρο παρόμοια ψάρια.

Και πάλι χίλια μπράβο.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Καλημέρα παιθκιά :D

Αν τζαι τριτοκοσμική χώρα η Αίγυπτος, ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΥΣ!! Όι σαν εμάς που εν το χάνι του Πάντζαρου τζαι κάμνουμεν ότι μας κατεβεί :|

Υπάρχει πρόγραμα διατίρησης της πέρκας με απαγορεύσεις ψαρέματος για την περίοδο αναπαραγογής κτλ Το catch and release όμως δεν είναι υποχρεοτικό.
bassman wrote:Κύριοι καλωσορίσατε. Οι αναμνήσεις μένουν. Μπράβο σας για τα καλά αποτελέσματα. Θα μας πείτε τις εμπειρίες σας από κοντά ελπίζω. Είμαι σίγουρος ότι έχετε πολλά και ενδιαφέροντα να πείτε. Οι φωτογραφίες είναι τρομερές. Φίλε μου caveman είμαι σίγουρος ότι θα το πιάσεις ξανά τον Απρίλη εκείνο το ψάρι και θα είναι ακόμα πιο μεγάλο! Η πέρκα του Νείλου μου θυμίζει πολύ το λαυράκι αλλά σε extra large μέγεθος. Απο video που είδα πρέπει να παλεύει πααααρα πολυ.

Βάλτε ακόμα λίγες φωτο να ζηλέψουμε περισσότερο.!!! :D
Νάσε καλά ρε φίλε :D :D

Οι φωτογραφίες που ζήτησες :D :arrow:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by bassman »

Φίλε μου εμείς μάθαμε να κοροϊδεύουμε όλους τους άλλους και δεν βλέπουμε το κατάντημα το δικό μας. Οι Αιγύπτιοι που εμείς τους υποτιμούμε, έμαθαν να προστατεύουν αυτά που τους φέρνουν χρήμα. Όταν ήμουν εκεί σε μια παραλία που είναι σε κοραλλιογενή ζώνη απαγορευόταν να πατήσεις τα κοράλια ή να ταίσεις τα ψάρια (!!!) που ήταν χιλιάδες. Μπορούσες μόνο να κολυμπήσεις (από αποβάθρα) και να τα απολαύσεις. Φυσικά το θέαμα ήταν απίθανο. Όταν κάποιος ξένος πάτησε στην άκρια των κοραλιών, άκουσα ένα δυνατό σφύριγμα και είδα ένα Αιγύπτιο που εμφανίστηκε από το πουθενά, να τρέχει κατα πάνω του φωνάζοντας.

Εμείς όχι μόνο δεν εκμεταλλευόμαστε αυτά που έχουμε αλλά τα αφήνουμε στο έλεος του κάθε επιτείδιου. Ούτε καν κάνουμε προσπάθεια να τα προστατεύσουμε. Είμαστε για κλάματα.
I'd rather be fishing!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Giorkos wrote:Προς Αιγύπτιους ......


τόσα άτομα...τόσες κάμερες....τόσε Γκικαπαιτ κάρτες, τζαι μόνο τούντες φωτό....άτε....βάλτε κιάλλες τζαι επορώσετε μας !!! :twisted:

Ειδικά για τον φίλο μας τον Γιόρκο, μερικά όμορφα τοποία, για ψάρκα να καρτεράς ως τ΄αύριον πάλε :wink: :mrgreen: :arrow: :arrow:

Image
Image

Image
Image

Image
Image

Image
Image

Image
Image

Image
Image

Τωρά που έγεινες τζαισύ ""καλαμάς"" ρε φίλε, μπορείς να δοκιμάσεις έτσι ψαρέματα :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Bassman σε χαιρετω :D
Χαιρομαι ειλικρινα οταν βλεπω ανθρωπους να πιαννουν τα πραγματικα μυνηματα απο την ζωη.

Ναι φιλε Δημητρη. Περασαμε καλα! Η παρεα ηταν το κατι αλλο :!: :!: Θα ξαναπαμε :arrow: :arrow:
Εκεινο ομως που μου εμεινε ηταν εκεινο που για 9 ολοκληρες μερες βασανιζε το μυαλο μου. Πως τα καταφεραν οι τριτοκοσμικοι, οι ξημαρισμενοι οι Αραπαδες να εκμεταλλευτουν με τον καλυτερο τροπο τα παντα?
Πανω στα αστεια ελεγα στα παιδια της παρεας οτι θα ηταν καλο να στειλουμε τους "ΣΟΦΟΥΣ" του Τ.Α. με καμια υποτροφια στην Αιγυπτο για να μαθουν τι σημαινει "διαχειρηση".

Το ποτηρι ομως ξεχειλησε οταν προχθες μιλησα με τον Ρολανδο και μου ειπε τι εγινε και τι λεχθηκε στο περιβοητο συνεδριο στην Λευκωσια με θεμα "ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ" και τον τροπο που τον αντιμετωπισε ο ??????????? λειτουργος του Τ.Α. Ηθελα "δειμμα" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Μα ποσο καθυστερημενοι ειμαστε τελως παντων ρε παιδια σ'αυτον τον τοπο?
Γιατι να ανεχομαστε τον καθε βολεμενο ασχετο να μας επιβαλλει την δικτατορια του?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by Giorkos »

Caveman,

η φωτογραφία με τες Καμήλες έργο τέχνης !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

caveman wrote: Image
bassman wrote:Η πέρκα του Νείλου μου θυμίζει πολύ το λαυράκι αλλά σε extra large μέγεθος.
Ρε φίλε σε τούτη την φωτογραφία μιάζει με την Dottie :D.

Image

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Μόνον που η Dottie εν έχει υπόθεση (σε εκτόπησμα) :twisted: :twisted:

Ακόμα μερικές φωτογραφίες :arrow:

Στο καφενείο με καφέ τζαι ναργιλέ :D :D
Image
Image

Παλιά φωτογραφία ακριβός πάνω που το μαξιλάρι μου... εθώρουν την κάθε λλίον τζαι επαρανοούσα :lol: :lol:

Image
Image

...επόσσιισεν μας ο largemouth

Image
Image

Παντού οι τόποι γεμάτοι πουλιά

Image
Image

Τιγρούλλης από τον κύριο Ευάνθη

Image
Image

Οι μαυρογέριμες οι φελλούγκες που μας επελλάναν οι Αιγύπριοι

Image
Image

Πελεκάνοι από.... το νησί των πελεκάνων(μια βραχονησίδα στην μέση του πουθενά)

Image
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Panikos

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by Panikos »

κανεί ολάν κανεί , έκαμες μας να μεν έχουμε όρεξη να πάμε ψάρεμα :D

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Μόνον που η Dottie εν έχει υπόθεση (σε εκτόπησμα) :twisted: :twisted:

Χαραλάμπη μου, καταλάβω τον ενθουσιασμό σας για το υπέροχο ταξίδι, αλλά προσοχή όταν μιλάτε για την θρυλική Dottie. Το ίδιο ισχύει φυσικά για όλους.

Καμμιά πέρκα (ή οποιοδήποτε άλλο ψάρι) δεν θα έχει ποτέ το θρυλικό όνομα αυτής της ΚΥΡΙΑΣ. Λίγο σεβασμό στην μνήμη της και σ' αυτούς που είχαν την τύχη να την κυνηγήσουν και σ' αυτούς που ακόμα την ονειρεύονται (κι ας ήταν μόνο 11 κιλά)....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by MariosK »

Panikos wrote:κανεί ολάν κανεί , έκαμες μας να μεν έχουμε όρεξη να πάμε ψάρεμα :D
Ρε φίλε κάμε υπομονή τζε σε καμιά 10ρκα χρόνια που να γίνει τζε η Κύπρος έρημος μπορεί να απολαύσουμε τζε μεις έτσι ψαρέματα :lol:.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by caveman »

(CyBasser) wrote:
caveman wrote:Μόνον που η Dottie εν έχει υπόθεση (σε εκτόπησμα) :twisted: :twisted:

Χαραλάμπη μου, καταλάβω τον ενθουσιασμό σας για το υπέροχο ταξίδι, αλλά προσοχή όταν μιλάτε για την θρυλική Dottie. Το ίδιο ισχύει φυσικά για όλους.

Καμμιά πέρκα (ή οποιοδήποτε άλλο ψάρι) δεν θα έχει ποτέ το θρυλικό όνομα αυτής της ΚΥΡΙΑΣ. Λίγο σεβασμό στην μνήμη της και σ' αυτούς που είχαν την τύχη να την κυνηγήσουν και σ' αυτούς που ακόμα την ονειρεύονται (κι ας ήταν μόνο 11 κιλά)....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Είμουν σίουρος για τούντην απάντηση!!!!!

Σέβομαι απόλυτα τούντο υπέροχο πλάσμα που άφησε εποχή στα χρόνια του, εν για το μέγεθος του που είπα σε στιλ αστείου :wink: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by caveman »

Panikos wrote:κανεί ολάν κανεί , έκαμες μας να μεν έχουμε όρεξη να πάμε ψάρεμα :D
Έχει ακόμα ρε Πανίκκο!! :D :D :D :arrow:

Ξανά ο κύριος Ευάνθης με το ψάρι του

Image
Image

Ένα μικρό από την ακτή από τον Μαρτήνο, στην φωτογραφία ο Σεμήρ(ο οδηγός μας)

Image
Image

Πολλά ωραίο ψάρι από τον κύριο Ευάνθη λίγο πριν την "ανάβαση" στην βάρκα

Image
Image

Ο Μαρτήνος ξανακτηπά!!

Image
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:
(CyBasser) wrote:
caveman wrote:Μόνον που η Dottie εν έχει υπόθεση (σε εκτόπησμα) :twisted: :twisted:
Χαραλάμπη μου, καταλάβω τον ενθουσιασμό σας για το υπέροχο ταξίδι, αλλά προσοχή όταν μιλάτε για την θρυλική Dottie. Το ίδιο ισχύει φυσικά για όλους.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Είμουν σίουρος για τούντην απάντηση!!!!!

Σέβομαι απόλυτα τούντο υπέροχο πλάσμα που άφησε εποχή στα χρόνια του, εν για το μέγεθος του που είπα σε στιλ αστείου :wink: :lol:
Συγχωρεμένος φίλε :D :D , αλλά πρόσεχε στο μελλον :roll: ... Αν ήμουν σε ανάποδη φάση εν φαντάζεσαι τι θα άκουες :shock: :!: ! Τέλως πάντων..

Αιωνία της η μνήμη! :cry: :cry: :cry: :( :( :(
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Προορισμοί εκτος κύπρου!”