Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by mikrosa »

Sailor wrote:Εξορμηση κουρρη σημερα πρωι για ηλιοψαρα,μονο πολυ μικρα ψαρια ειδα ,πιαστηκαν ενα λαβρακακι κι ενα ηλιοψαρακι.
Απογευμα αργα ειπα να δοκιμασω fly στη θαλασσα για μελανες με τη πρωτη μυγα που εφτιαξα για θαλασσα.Αποτελεσμα οι μελανες εφαγαν τα ψουμια που εσυρα για μπασμωμα και μολις επεσε η μυγα στο νερο τραβησαν 50 μετρα μεσα και περιμεναν να παρει ο αερας εκει οσα ψουμια εμειναν ,μακρια απο μενα και τη μυγα μου,Εβκαλαν πανεπιστημιο οι γεριμες
Στελνε κανενα μηνημα αν πειενεις στες μελανες και στα ηλιοψαρα να δωκιμαζω εγω παραλληλα με το εγγλεζικο ,αφου τα πασμωνεις θεμας..

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by Sailor »

Ακουεται καλος ο συνδιασμος φιλε μου θα τοχω υποψη,εχω κι εγω μπολονεζ μπορει να τους γελασουμε .Ηλιοψαρα αν κατσω με το alborella το καλαμι εν να γινει μακελιο.Η μυγα ομως ειναι αλλο πραμα,το να ξεγελασεις ενα ψαρι με ψευτικο δολωμα μυγας καμωμενο απο σενα νομιζω ειναι ο υπερτατος βαθμος κυνηγου,το αισθημα ικανοποιησης ειναι απεριγραπτο,χωρις να υποβαθμιζω τα αλλα ειδη ψαρεματος ,η καθε μεθοδος εχει τη χαρη της

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Ήμουν για κυπρίνους σήμερα με ένα φίλο, και εκεί που δεν τσιμπούσε τίποτα είπα να περπατήσω λίγο... στα 30 μέτρα περπάτημα εντόπισα οπτικός μερικά χρυσόψαρα και αμέσως εσκέφτηκα τις μύγες... τα χρυσόψαρα χτυπούν πάρα πολλά εύκολα τις μύγες, όπως και τα κοτζινόφτερα... οπότε εστράφηκα γρήγορα στο αυτοκίνητο και άρπαξα τα σύνεργα της μύγας.... τρέχω πάω ξαναβρίσκω τα χρυσόψαρα, και μετά από δυο τρις βολές επέτυχα σωστή βολή με την μύγα τις επιφάνειας να προσγειώνετε 10 εκατοστά μπροστά από το ψάρι.... πάει το χρυσόψαρο, θωρεί την καλά καλά... άρεσεν του! Πάει να την βάλει στο στόμα του, εσχιάσχιαρα να καρφώσω και κυριολεκτικά την έβγαλα από το στόμα του, σε αυτή την φάση λοιπόν, το ψάρι ετρόψαξε και έφυγε προς τα δεξιά μου, η μύγα ήταν ακόμη στον αέρα, όταν είδα ένα μέτρο δεξιά του χρυσόψαρου κίνηση στην επιφάνεια... ωραία λέω, πιο μεγάλο χρυσόψαρο... οπότε στο τελείωμα της κίνησης που έκαμα πριν με το ατυχές κάρφωμα, προσγείωσα την μύγα ακριβώς εκεί που είδα την κίνηση και αμέσως μπααααααααμ καρφώνω, το ψάρι πάνω, και λέω από μέσα μου... πρέπει να είναι πολλά καλό χρυσόψαρο τούτο.... αρχίζει τρεξίματα κάτω, να χτυπιέται κτλ οπότε βλέπω πολύ αστραφτερό το γιάλλισμα και καταλαβαίνω πως κάτι δεν πάει καλά...το φέρνω κοντά και ξεκινάει τα άλματα...... ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω!! Έχω δοκιμάσει δεκάδες φορές για πέστροφες με τις μύγες, σε φράγματα που έχουν πέστροφα, και τελικά η πρώτη μου πέστροφα καθαρά σε λίμνη, όχι εκβολή ποταμού, έμελλε να ήταν στο πιο αναπάντεχο μέρος, σε ένα μέρος που ούτε καν ήξερα πως είχε μέσα αυτό το είδος.
Attachments
DSC01307.jpg
DSC01307.jpg (131.43 KiB) Viewed 9776 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by fISHANDCHIPS »

ΤΡΟΜΕΡΟ!!! Κάποιοι λένε οτι στα φραγματα δεν μπορείς να περιμένεις εκπλήξεις όπως στην θάλασσα ... Και όμως
:clap: :clap: :clap:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Άσιλα ρε φίλε τούτον τζιαι αν ήταν έκπληξη!! Ακόμα δυσκολεύομαι να εμπεδώσω το τι έγινε σήμερα!! Επαλάβωσα πραγματικά, δεν το επερίμενα με ΤΙΠΟΤΕ!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

Αυτά είναι :clap:. Χαμπή μπορείς να μας πεις τι μύγα ήταν και αν είχε σχέση με το περιβάλλον?

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by sifu-nas »

μπράβο Χαμπιε!!! :D :D επιτέλους..

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

MariosK wrote:Αυτά είναι :clap:. Χαμπή μπορείς να μας πεις τι μύγα ήταν και αν είχε σχέση με το περιβάλλον?
Δυστυχώς έκοψα την πας σε κάτι καλαμιώνες ρε φίλε. Από φώτος που έψαξα στο google τούτη φαίνεται να μοιάζει αρκετά... μόνο που τζίνη είχε γυαλιστερό μπλε κορμό. Για σχέση με το περιβάλλων, όχι ρε φίλε, εν επαρατήρησα κάτι σχετικό.
Attachments
79Y8L2W.jpg
79Y8L2W.jpg (5.8 KiB) Viewed 9756 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by steliosgewrgiou »

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: τέλειααα!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by MariosK »

caveman wrote:
MariosK wrote:Αυτά είναι :clap:. Χαμπή μπορείς να μας πεις τι μύγα ήταν και αν είχε σχέση με το περιβάλλον?
Δυστυχώς έκοψα την πας σε κάτι καλαμιώνες ρε φίλε. Από φώτος που έψαξα στο google τούτη φαίνεται να μοιάζει αρκετά... μόνο που τζίνη είχε γυαλιστερό μπλε κορμό. Για σχέση με το περιβάλλων, όχι ρε φίλε, εν επαρατήρησα κάτι σχετικό.
Νύμφη με parachute. Η συγκεκριμένη μύγα έχει την ιδιότητα να προσγειώνεται αργά στο νερό και ίσως αυτό να προσέλκυσε το ψάρι. Εκτύπησε σου αμέσως μόλις ακούμπησε το νερό?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by AggelosLRK »

απο εσενα ολα τα περιμενω! :clap: :clap:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΧΑΜΠΗ :clap: :clap: :clap:
ΑΛΛΑ.......προσεξε :idea: :idea:
Οχι να τους ακουεις τουτους ουλλους τζιαι να σου φαν την πεστροφαν.
Θα την ηψησεις τζιαι'νναρτω να μου καμεις το τραπεζιν :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Για σένα εφύλαξα λίγα ζάντερ κύριε Ευάνθη, να ρτεις με τον Άγγελο και τον Σουλή να άψουμε τα κάρβουνα... :dance: :dance:
MariosK wrote:Εκτύπησε σου αμέσως μόλις ακούμπησε το νερό?
Αμέσως ρε φίλε, στα δυο δευτερόλεπτα!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by caveman »

Όπως θα επιβεβαιώσουν και οι Πάρης & Φοίβος, οι τιλάπιες τωρά στην Γερμασόγεια χτυπούν καλά, τα ίδια μου λέει και ο Άγγελος για Άχνα, μόνο που Άχνα έχουν το μισό μέγεθος από αυτές της Λεμεσού.
Πίσω στες πλάτσες ως συνήθως,..
Attachments
1922024_313165982167312_6201534778812922892_n.jpg
1922024_313165982167312_6201534778812922892_n.jpg (189.95 KiB) Viewed 9349 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Fly εξορμήσεις και αποτελέσματα

Post by mikrosa »

caveman wrote:Όπως θα επιβεβαιώσουν και οι Πάρης & Φοίβος, οι τιλάπιες τωρά στην Γερμασόγεια χτυπούν καλά, τα ίδια μου λέει και ο Άγγελος για Άχνα, μόνο που Άχνα έχουν το μισό μέγεθος από αυτές της Λεμεσού.
Πίσω στες πλάτσες ως συνήθως,..
Cave ωραιο ψαρακι σε μυγα!!!
Δεν ξερω για τι μεγεθει μιλας,απλα στην Αχνα κινουντε κιλισιες ευκολα!!!
Λεω αλλα με επιφυλαξη και μεγαλυτερες,αλλα παντα αναφερωμαι στο ψαρεμα τους με φελλο στον πατο...
Για μισοκιλες δεν θα αναφερθω γιατι ειναι παντου και παντα!!!

Post Reply

Return to “Fly Fishing”