Είναι καιρός πλέων...!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by C&R »

No prob
MariosK wrote:
C&R wrote:Παίδες thanks , βασικά εγώ εν για πέστροφες που το θέλω και τιλαπιες.

Χαμπή θα σε πάρω τηλέφωνο όταν είμαι στο tackle shop.
Για θέλω τζε γω tippets! Εν να σου κάμω listouan! :D
No prob

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:ΟΚ Γιάννη thanks :D
Ρολάνδο, εγώ μόνο floating έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, νομίζεις ότι θα έχει παραπάνω δράση πάνω σε νύμφες??? Να εξοπλιστώ και με βυθζόμενο?

Α... τζαι πάντα tap-forward έννεν? DT & SH εν εδούλεψα ακόμα :oops:
Xαραλάμπη, τες τιλάπιες στην Αθαλάσσα εν πας σε floating DT που τες έπιανα, είτε με μεγάλα dry flies (12, 14) είτε με κάτι wet flies (Black spider) που εβυθίζονταν 10 εκατοστά. Με leader 0.12mm εκάμναν πελλαμό τράβημα.

Τα λαβράκια στην Άχνα εν πας σε sinking tip ή τέλεια sinking, kai οι δύο Weight forward, με τα streamers kai ta minnows, με γλήωρο μάζεμα της πετονιάς (οκταράκια στο χέρι). Το 2006 έφερα και κάτι fly poppers που ξέρω ότι δουλεύκουν καλά στις ΗΠΑ τόσο για λαβράκι όσο και για surf fly fishing (stripers, bluefish, etc) αλλά ποττέ εν τα εδοκίμσα... :oops:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by caveman »

(CyBasser) wrote: Το 2006 έφερα και κάτι fly poppers που ξέρω ότι δουλεύκουν καλά στις ΗΠΑ τόσο για λαβράκι όσο και για surf fly fishing (stripers, bluefish, etc) αλλά ποττέ εν τα εδοκίμσα... :oops:


Λατρεύω το τουν το βίντεο!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:


Λατρεύω το τουν το βίντεο!
Που να δεις καλό το "Bass: The Movie"! Το ένα τρίτο του dvd εν με flyfishing, το ένα τρίτο με frog fishing, και το άλλο τρίτο ποούλλα τα υπόλοιπα, με έμφαση πάλαι στα topwater! Εννα σου αρέσει πολλά, άφησε να θυμηθώ να σου το φέρω...

Παρεπιπτόντως, τα popperούθκια που έχω εν ίδια με εκείνα του Moen...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by MariosK »

caveman wrote:
;(CyBasser) wrote: Το 2006 έφερα και κάτι fly poppers που ξέρω ότι δουλεύκουν καλά στις ΗΠΑ τόσο για λαβράκι όσο και για surf fly fishing (stripers, bluefish, etc) αλλά ποττέ εν τα εδοκίμσα... :oops:


Λατρεύω το τουν το βίντεο!
Πώρωση!!!! Έχω τα ίδια τα ποππερς και έκαμε και ένα πιο μεγάλο!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Εν να γελω μιαν εφτομαδαν :D :D :D :D
Εφανταστηκα τον Χαμπην τζιαι τον Ρολανδον καβαλλητζιεμενους πανω σε μιαν μοτοραν τζιαι με εναν κανο που πανω που την τζιεφαλην τους τζιαι βουουουουρρ για τον Κουρρην :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Εν να γελω μιαν εφτομαδαν :D :D :D :D
Εφανταστηκα τον Χαμπην τζιαι τον Ρολανδον καβαλλητζιεμενους πανω σε μιαν μοτοραν τζιαι με εναν κανο που πανω που την τζιεφαλην τους τζιαι βουουουουρρ για τον Κουρρην :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by caveman »

:lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by C&R »

caveman wrote:
(CyBasser) wrote: Το 2006 έφερα και κάτι fly poppers που ξέρω ότι δουλεύκουν καλά στις ΗΠΑ τόσο για λαβράκι όσο και για surf fly fishing (stripers, bluefish, etc) αλλά ποττέ εν τα εδοκίμσα... :oops:


Λατρεύω το τουν το βίντεο!
Nice video 8) 8)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by caveman »

Τεράστιος κολοκάς που τες Κανάριες πιασμένος σε fly-πεπεράκι, στο 3:02 :arrow:



:shock: :shock: :shock: εν το ίδιο είδος με τον δικόν μας :!:

Το λαυράκι στο 4:37 πόσο το υπολογίζεται?? :shock:

Τζαι οι τιλάπιες τους εν το κάτι άλλο!!! Ήντα στομάκλα τζαι ήντα τράβηηηημα!!!!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by christos nic »

παιδια μου εκαμε εντυπωση η μεθοδος του fly προς το τελος του βιντεο και ακομα τπτ εν ειδα..το fly τελικα ειναι τεχνη του ψαρεματος!:)
http://www.youtube.com/watch?v=-E4BLbiWyDE&NR=1

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by caveman »

Το fly cast είναι Η τέχνη! Αλλά πάντα παρουσιάζετε σαν κάτι πολλά υπερβολικό και δύσκολο, και σίγουρα η παρακολούθιση τέτοιων βίντεο εν βοηθά στην ψυχολογία μας :mrgreen: :lol:

Ξεκηνόντας από το μηδέν, προς το παρών στάδιο τα βίντεο για μας αυτά είναι



Πρώτος κανόνας, μην σπάζεις τον καρπό!

Δεύτερος κράτα την μασχάλη κλειστή, μην ανοίγεις πολλά πρως τα έξω

Τρίτο, θέλει καλό συγχρονισμό και ΑΠΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ, δεν θέλει δύναμη για να φορτώσει το καλάμι.

Θυμούμε πριν κάποια χρόνια πόσο απελπιστικές προσπάθειες έκαμνα για να πετύχω κάποια μέτρα, και ωσπου δεν επάέννε τόσο παραπάνω δύναμη έβαζα με μόνο αποτέλεσμα να πιάνετε ο ώμος μου :lol:

Να πω επίσεις πως σωστή προπώνηση δεν γίνεται χωρίς leader και μύγα, αλλά για να μην χάνουμαι μύγες άδικα, για προπώνηση αντί της μύγας δένεις λίγο μαλλί στο τέλος της μισήνα σου.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by MariosK »

caveman wrote:Το fly cast είναι Η τέχνη!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by christos nic »

caveman wrote:Το fly cast είναι Η τέχνη! Αλλά πάντα παρουσιάζετε σαν κάτι πολλά υπερβολικό και δύσκολο, και σίγουρα η παρακολούθιση τέτοιων βίντεο εν βοηθά στην ψυχολογία μας :mrgreen: :lol:

Ξεκηνόντας από το μηδέν, προς το παρών στάδιο τα βίντεο για μας αυτά είναι
Eχεις δικαιο φιλε στην κυπριακη πραγματικοτητα εν βοηθα πολλα :neutral: ..αλλα το βιντεο που εβαλα εν μπορεις να πεις πορωνει :lol: τωρα για που στον κοσμο θα εχει ετσι αναμετρησεις με σολομους τερατα-ορμητικα μεγαλα ποταμια μαλλον τζιπανο που πασην οι σολωμοι να γεννησουν και τρωσην και καμποσους οι αρκουδες πας τις οχθες(ειδα το σε ντοκιμαντερ) :)

Πολυ χρησημες οι οδηγιες σου!να ρωτησω ομως στο fly fishing πρεπει να ριχνεις και αμεσως μολις πεσει η μουγια στο νερο να ξαναανεβαζεις την μουγια στον αερα και να ξαναριχνης συνεχια..? η μπορεις να ριξεις και να μαζευεις οπως στο spinning?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Είναι καιρός πλέων...!!!

Post by (CyBasser) »

Υποσχέθηκα στον Cave και τον Μάριο μια φωτό που τα μουγιοειδή που εξοπλίστηκα το 2006... Έτην, αλλά εν λλίο βιαστική :oops: . Υπόσχουμαι καλύτερη σύντομα... Τα πήρα από Farlows of Pall Mall, London, και από SelectaFly. Επιπρόσθετα, έχω αρκετές μουγιούδες και streamers που πήρα μεταξύ 1985 και 1998, και, κυρίως, έχω μια σειρά hand-tied nymphs από τα χέρια του ίδιου του Jan (εν θυμούμαι το επίθετο του) που το 2006 ήταν πρόεδρος του Συνδέσμου fly fishing των Κάτω Χωρών (Ολλανδία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο) και μου τις είχε δώσει δώρο κατά την επίσκεψη του τον Γεννάρη του 2006. Με αυτές τις νύμφες έβγαλε 3 λίμιτς στην Αρμίνου μπροστά στα μάτια μου σε μια ώρα! Τωρά εκαταλάβετε γιατί εγόρασα τόσες μούγιες το 2006...

Πάντως, συγχαρητήρια στα παιδιά που εξαναφέραν στο προσκήνιο ένα τόσο όμορφο (και αδίκως παραμελημένο στην Κύπρο) είδος ψαρέματος...
:clap: :clap: :clap:
Attachments
flies.jpg
flies.jpg (176.45 KiB) Viewed 4915 times
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Fly Fishing”