Ψάρεμα Κυπρίνου

Post Reply
User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Ένας φίλος με ρώτισε για το ψάρεμα του κυπρίνου απο προσωπικό μήνιμα, τζαι είπα τζαιγώ να το γράψω δαμέ για όσους αρέσκουντε σε τούντο ψάρεμα.... σίγουρα δεν είμαι ειδικός....ότι ξέρω εγώ ξέρει τα τζαι ο Greg τζαι φαντάζομαι η πλοιοψηφία που μας....απλός επιδεί δεν υπάρχει το θέμα, γιαυτό είπα να το γράψω.


ΚΥΠΡΙΝΟΣ - Cyprinus Carpio

μια μικρή περιγραφή για όσους τυχόν δεν ξέρουν το ψάρι....εν νομίζω να κυκλοφορά ψαράς ανα τον κόσμο που να μεν γνωρίζει τον κυπρίνο :lol: αλλά αφού έχουμεν τζαι ψαροτουφεκάδες κτλ δαμέσα, επομένος εν καλόν τζαι τούτον :lol: :lol:

Χαρακτηρίζεται από το μακρύ, σκληρό ραχιαίο πτερύγιο του τζαι τα μεγάλα του μουστάκια στο πλάι του στόματος, το στόμα βλέπει προς τα κάτο, σαν του μυλοκοπιού....τούτον είναι γενεικά χαρακτηριστικό των βοσκόψαρων. Τα λέπια του είναι πολύ σκληρά, όχι όσον του ζάντερ, αλλά είναι αρκετά σκληρά με κυκλικό σχήμα, αλλά σηναντούμεν τζαι τους γιμνούς κυπρίνους, "καθρέυτες", που δεν έχουν λέπια παρα μιά σειρά από την κεφαλή μέχρι πίσω στην ουρά, τούτοι οι κυπρίνοι, καθρεύτες, έχουν πολλά σκλερή πέτσα :!: Εναν καλόν δείγμα κυπρίνου σηνίθος φτάνει τα 10 κιλά αφού μπορεί να ζήσει μέχρι τα 40 χρώνια, ενό το πιο συνιθησμένο μέγεθος είναι από κιλό μέχρι τα τρία, τζαι έχουμεν τους σχεδόν σε ούλλα τα φράγματα, αφού πολλά γλίωρα μετά την εισαγογή του από το Ισραήλ έχει γίνει το κυρίαρχο ψάρι με τον απίστευτα γρήγορο ρηθμό αναπαραγογής τζαι ανάπτηξης αφού μόνο σε ένα χρόνο μπορεί να βάλει πέραν του ενάμισι κιλού :twisted:

Οι καλύτερες μεθόδοι για το ψάρεμαν του είναι.....ούλλες :lol: :lol: Εν τζαι τούτος ένας που τους λόγους που είναι τόσον πολλά δημοφιλής στην Ευρόπη....από την εποχή που τον εισάξαν οι Ρωμαίοι :lol: :wink: Για τους φαν του εγγλέζικου....είναι θαυμάσια εμπειρία τζαι προσφέρει μεγάλες σιγκηνίσεις, το ίδιο μετράει τζαι για τες άλλες τεχνικές....εγώ προσωπικά προτιμώ το ψάρεμαν του στηλ σερφ κάστιν.....στην βάση του το σερφ κάστινγκ στην θάλασσα είναι εξέληξη ή μάλλον προσαρμογή του ψαρέματος του κυπρίνου στα δεδομένα της θάλασσας :wink:

.....δηλαδή με κυπρινοκάλαμα των 3 λίπρων, 3.90μέτρα, στήνω το καλάμι ως εξής.....βάλλω ρεχτόν απελευθεροτή στην μάνα η οπία είναι 40ρα, στον απελευθεροτή βαρίδι 60-80γρ τζαι το παράμαλλο από 30ρι νήμα, μόνο 15εκ, με 5ρι-3ρι αγγίστρι, μάυρο, χοντρό τζαι ανιχτό. Όπως δείννω το αγγήστρι στο νήμα....το κομάτη που μένει μετά τον κόμπο είναι η λεγόμενη "τρίχα" στην οπία κάνω μιαν πολλά μικροσκοπική θηλιά στην άκρη της..... τώρα πάνο στην τρίχα περνάω με σμιλάκι το μπόιλις μου τζαι μετά ένα μικροσκοπικό κοματάκι πλαστικό στην μικρή θηλιά για να κρατίσει πάνο το μπόιλι, με τούντον τρόπο πιάννεις κυπρίνους με αρτζίθκια :mrgreen: πεντέξι κιλά και βάλε :D :D
...."μπόιλις"...στρόποι απο διάφορα μείγματα πάστας διαφόρων υλικών, με βάση το ψωμί, βρασμένοι και αποξιραμένοι, τα μπόιλις κυκλοφορούν τζαι στην αγορά σε διάφορες γεύσεις τζαι αρώματα, αλλά το σημαντικό...τζαι σε διάφορες διαμέτρους :wink: Συνήθος τα μπόιλις επιπλέουν έτσι σικώνετε πάνο όσον του επιτρέπει το παράμαλλο μου...έτσι γίνεται ευκολότερη η ανεύρεση του που το ψάρι. Πάνο στην τρίχα μπορείς να βάλεις τζαι κομάτια κρέας....όπως πόλιπιφ κτλ κώφκεις κύβους που αφού τους περάσεις στην τρίχα, στην θυλιούα περνάς μεγαλύτερο κομμάτι πλαστικό για να το κρατά καλα μιάς τζαι είναι πιο ασταθές σαν μάζα.

Για να κάμει κανένας μόνος του μπόιλις είναι πολλά απλό :wink: ....
Στην ουσία του το μπόιλι είναι πάστα, σε βρασμένα μπαλάκια,στην οπία προστείθεται αυγό :wink: Άρα για αρχή....πως κάμουμεν πάστες :?:

Πάστες

Έσχει χάζιν να κάτσεις να κάμεις, ειδικά σε όσους αρέσκει το μαγείρεμμα :lol: τζαι η φάση είναι ότι δουλεύουν για όλα τα ψάρκα φτάνει να βάλεις τα σωστά υλικά....τωρά τελευταία κάμμω τζαι για θάλασσα :mrgreen: Η βάση της πάστας είναι το ψωμί, η ψύχα του ψωμιού την οπία αφίνουμε να παλιόσει τουλάχιστον πέντε με έξι μέρες. Αφού περάσουν οι μέρες τζαι ξεράνει, αφυδατοθεί, βάλλεις την να μουλιάσει σε νερό, άμαν μουλιάσει καλά τότε στεγνόνεις την σφύγγωντας την, τζαι για πιο ολοκληρομένο στράτζισμα βάλλεις την μέσε ένα κλατσό τζαι πιέζεις που πάνο-κάτο μέχρις να στρατζίσει τέλεια.
Σε τούντην φάση μινίσκει μας μια πολλά ωραία εύπλαστη μάζα ολόασπρης ψύχας :D τζαι προσθέτουμεν μέσα ότι θέλουμεν.....μπαχαρικά, γλυκαντικά, αρώματα, τυριά, πόλιπιφ κτλ κτλ ότι γουστάρουμεν, σε τούντο σειμίο θα ήθελα να σημιόσω πως κατά τους χειμερινούς μήνες προτιμούν πιο "πικάντικες" γεύσεις και αρώματα όπως το μαύρο πιπέρι, ενό τους Καλοκαιρινούς πιο γλυκές γεύσεις και αρώματα όπως της μπανάνας ή φράουλας, μήλου κτλ κτλ......αν θα δοκιμάσει κανένας για θάλασσα....κάμε πουρέ γαρίδας ή μυδιών μαζί με ψιλό σιμιγδάλλι τζαι βάλτον μέσα τζαι ζίμωστα μαζί :wink: σε περίπτοση που μας φκεί πολλά χαλαρή η ζύμη, προσθέτουμεν αλεύρι, αλλά ποτέ δεν το χρεισιμοπιούμεν σαν βάση για πάστα.
Μετά για να φτάσουμεν στα μπόιλι, προσθέτουμεν στο μείγμα ωμό αυγό τζαι ζυμώνουμεν τα μαζί, στην σηνέχεια κάμουμεν πιλιούες στην διάμετρο που προτειμάμε τζαι μετά τα βράζουμεν σε ελαφρός προβρασμένο νερό για 90 δευτερόλεπτα. Αφήνουμεν τα να στεγνώσουν τζαι σε λίγα λεπτά η εξωτερική τους επιφάνεια σκληρένει απήστευτα καθηστόντας αδύνατον την σταδιακή του κατανάλοση από μικρόψαρα όπως γείνετε σινήθος με άλλα δολώματα. Κάτι που πρέπει να προσέξουμεν είναι ότι αφού βράσουμεν τα μπόιλι γίνουνται πολλά πιο μεγάλα, για τούτον μεν παρασείρεστε να κάμεται μεγάλες μπαλίτσες που θα γίνουν τεράστιες μετά το βράσιμο :lol: Αν κάμεις μεγάλη ποσότητα, βάρτα στην κατάψυξη :wink:

Όταν εξεκείνισα με τα μπόιλις, η σκέψη με την οπία προχορούσα ήταν ότι τα μικρά ψάρια δεν θα μπορούσαν να πηράξουν καθόλου το δόλωμα μέχρι να βρεθεί ένα αρκετά μεγάλο στόμα για να το βάλει μπούκκο :wink: :lol: :lol: Τζαι δουλέβει απίστευτα καλά :!: Για να δόκω επιπλέον άρωμα στα μπόιλις μου, χρεισιμοπιώ τα υγρά μίγματα "τουτα φρούτι", βουτώ μέσα το μπόιλι για μισό λεπτό τζαι μετά γίνεται η βολή.
Από την άλλη όμως, είναι πανέξηπνα ψάρκα τζαι αποφεύγουν συστηματικά τα δολώματα πάνο στα οπία επιαστήκαν παλιά, αφού σινήθος όλοι μας εξασκούμεν το catch and release :wink: γιαυτό το λόγο δοκιμάζουμαι συνέχεια μπόιλις διαφορετικών μιγμάτων :wink: Έτσι η σταδιακή εξέλιξη στο ψάρεμα του κυπρίνου δεν γνωρίζει τέλος :wink: Για τούτον τζαι είναι τόσον μεγάλη πρόκληση, τζαι έχει οπαδούς όπως ο φίλος μας ο largemouth, τζαι δεν είναι ποσκόλιον όπως τον θεωρούν οι ψαράδες της θάλασσας :P

Θυμούμαι που είμουν Βουλγαρία....υπάρχουν περιοδικά αφιερομένα ΕΞΩΛΟΚΛΗΡΟΥ στο ψάρεμα του κυπρίνου....είναι ολόκληρη επιστήμη τζαι είναι απίστευτο το πόσον έχει αγαπηθεί τζαι εκτημηθεί όχι μόνο στην Ευρόπη αλλά ανα το παγκόσμιο :!:


....κάτι που εξείχασα να αναφέρω για τούτον τζαι επιστρέφω με επε/σια του κειμένου.....

Οι πασμοί :wink: Εννοείτε πως για καλά αποτελέσματα θέλεις πασμό, πολλύν πασμό :mrgreen: αλλά προς Θεού! όχι τροφές ειχθιοτροφίου :!: :!: :!: Όπως τζαι άλλοι πολλοί ψαράδες σε όλη την Ευρόπη, πασμώνω με μαλάγρες της MARCEL VAN DEN EYNDE....το δομάτιον μου μουσκομιρίζει που τούντες μυρωδιές :lol: :D :D πολλά καλά προιώντα :wink: με πρωτείνες, βηταμίνες κτλ κτλ όχι σαν τες απεεεεεέσιες τζαι καταστρεπτικότατες τροφές ειχθιοτροφίου. Αν θα ψαρέψεις με fider, σούστα, κάμε μίγμα από σπόρους πουλιών, καναβούρι κτλ με καναν μήλο, καμιάν ντομάτα, λίγο σταφίλι κτλ βάρτα στο μίξερ άλεστα τζαι είναι τέλεια :!: Επείσης για μπόλικο πασμό μιας τζαι οι έτιμοι είναι ακριβή....γωράζεις έναν μεγάλο σάκκο κριθάρι αλεσμένο, τζαι έναν καλαμπόκι, τζαι κάθε φορά πιάνεις όσον θέλεις, προσθέτεις λίγο φυτικό λάδι ή κάπια άλλη υγρής μορφής μυρωδιά, ζυμώνεις τα νάκκον τζαι είναι πολλά καλός πασμός :wink:
Last edited by caveman on Sat Mar 22, 2008 9:21 pm, edited 2 times in total.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

caveman wrote:
Οι καλύτερες μεθόδοι για το ψάρεμαν του είναι.....ούλλες :lol: :lol:
opws to pes :D
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Εν νομίζω να διαβάσει κανένας πιο κάτο που τζίντο σειμίο :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by largemouth »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ωραίο το αρθρο σου cave.Νομίζω όμως για μανα 40αρα εν λιο υπερβολική.Μετα εν θα έχεις αγχος και εννα τους φκάλεις όπως το αγγούρι :shock: :shock: .Για ένα μέσο ψάρεμα 25-30 εν καλή νομίζω(ασχετο πως στον κούρη μια μέρα έκοψεμου την 25αρα όπως το αγγουρι-θυμάτε ο greg).Ηβρα και κάτι καινουργιο για δώλομα αλλά θα το δοκιμάσω με τον greg και μετα θα το αναφέρουμε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

upopsin su martino oti to carp season efkike extos elegxou je su jimase!!.. Simera itan gemates oi sukles me kuprinous, ke etheathike kapios na palefkei me enan kuprino 15kilo!!! alla opws itan fusiko ekopsen tou ta pros to telos :twisted:
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Μαρτίνο μου, ευχαριστό σου για τα καλά σχόλια, για την μισίνα....εμέναν εκόψαν μου πολλές φορές 30ρες τζαι 35ρες τζαι 40ρες....αλλά μειλούμεν για άλλες εποχές, τον τζερόν της μοτόρας, πριν πολλά χρόνια δλδ :lol: στην Γερμασόγεια, τότε είμουν γενεικά γέριμος όσον αφορά κόμπους, πιότητα μισίνας αλλά τζαι τα καλάμια μου τζαι ούλλα τα σίνεργα ήταν γέριμα. Αλλά ρε φίλε εξείχασες την ρέουλα σφιχτή τζαι επιάστην ο εξάκιλος....άμα λάχει κόφκει τζαι 45ρα!!! :mrgreen:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:upopsin su martino oti to carp season efkike extos elegxou je su jimase!!.. Simera itan gemates oi sukles me kuprinous, ke etheathike kapios na palefkei me enan kuprino 15kilo!!! alla opws itan fusiko ekopsen tou ta pros to telos :twisted:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by largemouth »

Ημουν και εγώ προχτές εκει φίλε greg και ξέρω μεν ανυσηχής.Σήμερα παώ για test του μυστικού όπλου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Οποιος θέλει ερχετε.
Φίλε cave αν ξειχάσεις την ρεουλα κλειστη εκερτισες. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Εν νομιζω νασου τα κόψει-απλά εννά παρέι και το καλάμι με το παλουκούι μέσα σε περιπτωση οριζόντιας θέσης.Πολλοι που μας νομίζω επρολάβαν το καλάμι λιο πρίν κάτσει στο νερό γιατι εν ανοιξαμε φρένα.Που την αλλη αμα είναι καθετα δοκιμάζεις τις αντοχές του καλαμιου σου.Εγώ είδα το silstar μου να διπλώνει 90 μοιρες σε ενα 3κιλο κιπρινο όσπου και ανοιξα τα φρενα :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

largemouth wrote:Ημουν και εγώ προχτές εκει φίλε greg και ξέρω μεν ανυσηχής.Σήμερα παώ για test του μυστικού όπλου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Οποιος θέλει ερχετε.
Φίλε cave αν ξειχάσεις την ρεουλα κλειστη εκερτισες. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Εν νομιζω νασου τα κόψει-απλά εννά παρέι και το καλάμι με το παλουκούι μέσα σε περιπτωση οριζόντιας θέσης.Πολλοι που μας νομίζω επρολάβαν το καλάμι λιο πρίν κάτσει στο νερό γιατι εν ανοιξαμε φρένα.Που την αλλη αμα είναι καθετα δοκιμάζεις τις αντοχές του καλαμιου σου.Εγώ είδα το silstar μου να διπλώνει 90 μοιρες σε ενα 3κιλο κιπρινο όσπου και ανοιξα τα φρενα :mrgreen: :mrgreen:
Δυό καλάμια με μηχανούα και μια αντέννα μου είχαν αυτή την τύχη (φράγματα Αρμίνου και Άχνας, εφύαν και δεν τα ξαναείδα :evil: :evil: :evil: :evil: ). Εννοείται είδα το ακόμα καμμιά 10ριά φορές να συμβαίνει σε άλλους :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Εκείνο το πρώτο τράβημα του κυπρίνου είναι όλα του τα λεφτά.....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by bassman »

Cybasser wrote: Δυό καλάμια με μηχανούα και μια αντέννα μου είχαν αυτή την τύχη (φράγματα Αρμίνου και Άχνας, εφύαν και δεν τα ξαναείδα :evil: :evil: :evil: :evil: ). Εννοείται είδα το ακόμα καμμιά 10ριά φορές να συμβαίνει σε άλλους :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Εκείνο το πρώτο τράβημα του κυπρίνου είναι όλα του τα λεφτά.....
Εδώ θα διαφωνίσω. Τουλάχιστον εκείνο στην Αρμίνου που ήμουν παρών, το ξαναείδες αρκετές φορές: Έβγαινε στην επιφάνεια και μετά χανόταν για τουλάχιστον 15 φορές :!:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
I'd rather be fishing!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by largemouth »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Καλό.Επιστροφή απο το ψάρεμα στον κουρη.Φαινετε πως ακόμα προτιμούν τις βρωμικες μυρωθκιες οι κυπρινοι. :mrgreen: :mrgreen: Ενας 5ακιλος ζυγισμενος για να με λεν καπιοι απο τον greg :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Waiting for the perfect storm

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

largemouth wrote::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Καλό.Επιστροφή απο το ψάρεμα στον κουρη.Φαινετε πως ακόμα προτιμούν τις βρωμικες μυρωθκιες οι κυπρινοι. :mrgreen: :mrgreen: Ενας 5ακιλος ζυγισμενος για να με λεν καπιοι απο τον greg :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

doloma, homemade boilies...pou efa tou kosmou to mourmourko otan ta 'emagureva'
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Ωραίος ρε σειρά :D :D νάμπον τζίνος ούλλος ο τζίλλιος :lol: εν δυνατόν ναν αυκά οξά εν σκέμπα που το φαίν :?: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

en ksero re sira.. Oi kuprinoi oi megaloi pantws piannoun ena sxima ke ustera kammousin jillio. mporei ke na itan afka, opws je nasxei en eppese sta sxerka twn peinasmenwn pontiwn, live to die an other day :twisted:
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

:lol: :lol: είσαι πελλός? έτσι πράμαν...έτσι ομορφκείες....ήταν να το κάμουν σούσχι επει τόπου :!: :x :x :evil:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”