Ψάρεμα Κυπρίνου

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by bassman »

Έφαγα κυπρίνο από το φράγμα Λεύκας (όταν ήταν στις δόξες του) στο φούρνο με μπόλικα μπαχαρικά και είχε πολύ ωραία γεύση (και πολλά μεγάλα κόκκαλα). Δοκίμασα κυπρίνο από το φράγμα Ξυλιάτου και δεν μου άρεσε. Δεν ξέρω γιατί αλλά είχαν πολύ διαφορετική γεύση παρόλο που μαγειρεύτηκαν με τον ίδιο τρόπο.
Είδα σε ψαραγορά σε υπεραγορά στο Λουξεμβούργο μαζί με άλλα ψάρια του γλυκού νερού ΚΑΙ της θάλασσας καθαρισμένους μεγάλους κυπρίνους. Το λάθος μου ήταν που δεν τους έβγαλα φωτογραφία. Επίσης είδα πρόσφατα σε take-away στη Λευκωσία μαγειρεμένους κυπρίνους για πούλημα.!!!!! (αυτό είναι ανησυχητικό :evil: ).
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:Έφαγα κυπρίνο από το φράγμα Λεύκας (όταν ήταν στις δόξες του) στο φούρνο με μπόλικα μπαχαρικά και είχε πολύ ωραία γεύση (και πολλά μεγάλα κόκκαλα). Δοκίμασα κυπρίνο από το φράγμα Ξυλιάτου και δεν μου άρεσε. Δεν ξέρω γιατί αλλά είχαν πολύ διαφορετική γεύση παρόλο που μαγειρεύτηκαν με τον ίδιο τρόπο.
Είδα σε ψαραγορά σε υπεραγορά στο Λουξεμβούργο μαζί με άλλα ψάρια του γλυκού νερού ΚΑΙ της θάλασσας καθαρισμένους μεγάλους κυπρίνους. Το λάθος μου ήταν που δεν τους έβγαλα φωτογραφία. Επίσης είδα πρόσφατα σε take-away στη Λευκωσία μαγειρεμένους κυπρίνους για πούλημα.!!!!! (αυτό είναι ανησυχητικό :evil: ).
Στην Αθήνα στην μεγάλη ψαραγορά στο κέντρο της πόλης (Βαρνάκειο, οδός Αθηνών, μεταξύ Ομόνοιας και Μοναστηράκι) πάντα βλεπεις και φρέσκους κυπρίνους από 3 ως 10 κιλά για πούλημα (συνήθως τους λένε σαζάνια ή γριβάδια). Βλέπεις επίσης πολύ συχνά και "πλατίτσες" (rudd) και "πεταλούδες" (crucian carp).

Bassman, σε ποιό take-away είδες τους μαγειρεμένους κυπρίνους? (Ως τώρα ήξερα ότι κυπρίνοι από την Άχνα είχαν εμφανιστεί σε κινέζικα εστιατόρια στην ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου, αλλά δεν ήξερα για εδώ)....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by bassman »

CyBasser wrote: Bassman, σε ποιό take-away είδες τους μαγειρεμένους κυπρίνους? (Ως τώρα ήξερα ότι κυπρίνοι από την Άχνα είχαν εμφανιστεί σε κινέζικα εστιατόρια στην ελεύθερη περιοχή Αμμοχώστου, αλλά δεν ήξερα για εδώ)....
Θα σου πώ όταν βρεθούμε, να μην γράφουμε ονόματα εδώ.
I'd rather be fishing!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by fISHANDCHIPS »

mia xara ine o kiprinos....ego prosopika otan ine megalos dn ton troo...mexri 2kg den en lalo OXI...
i apopsi i diki mou ine oti en pio nostimos tin periodo meta tin anaparagogi...ine kapos katharos epidi den trefete...kai touti i periodos simpipti me tin periodo pou exi polla nimfes k entoma pou peftoun mesa sto nero kai troi ta gia na apokatastisi tis dimamis tou meta to aneleito sex :twisted: ...etsi den ine sinexia kato stis laspi ....fisika stin kipro logo tou oti giro pou tous fraktes den exi polli vlastisi...den exi kai polla entoma
i sintagi mou (i pio apli) rodelles alevromenes kai meta tiganizma...kai pantontete me pagomeni bira(MEZES!!!!!!!!)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Διαβάζοντας ένα Βουλγαρικό περιοδικό /το "σιαράν"(κυπρίνος)/ στον πρόλογο του περιοδικού, που βγαίνει κάθε τρίμηνο, αλλά τζαι σε πολλά που τα άρθρα, δειά πολλήν έμφαση στην Αγγλική διηγιματική αλειευτική βιβλιογραφία........ τζαι εκείνισεν μου το ενδιαφέρον... θέλω πολλά να έβρω τέτοια βιβλία να διαβάσω αλλά στα βιβλιοπωλία της πόλης μας εν έσιει τπτ δυστιχός :( :( ξέρει κανένας που μπορώ να έβρω τέτοια βιβλία??

Εντομεταξύν, διαβάζοντας έναν άρθρο, που έγεινε μια έρευνα από κάποιους ψαράδες πάνο στους κυπρίνους μιας λίμνης στην Βουλγαρία, λέει ότι οι κυπρίνοι της λίμνης τούτης, μετά τα 9 κιλά όταν πλέων το στόμα τους έφτανε μια σινκεκρημένη διάμετρο που μπορούσαν να καταπιούν τα μίδια της λίμνης, πλέων ετρέφονταν μόνα με τα συνγκεκριμένα μύδια, αναλύοντας τούντο φενόμαινο, ευκάλαν μια φάουσα συμπεράσματα για την συμπεριφορά του κυπρίνου της λίμνης με σταθερά ύδατα, τζαι μια φάουσα κουβέντες για το ψάρεμα του συνκεκρημένου κυπρίνου.... τζαι λαλώ τζαιγώ... εμείς δαμέσα τελικά είμαστεν τέλια πρωτόγονοι... όχι τόσο ώσον σε τεχνικές ψαρέματος αλλά σε γενεικές γνώσεις περί ψαριών..... ίσως εν τζαι ο λόγος που ενό έχουμεν(ή τουλάχιστον είχαμεν) μια φάουσα κυπρίνους, εν άκουσα ποττέ μου να φκει ψάρι πάνο που δεκαπέντε κιλά, ενό στες παγομένες λίμνες του βορρά που τα ψάρια εν απιροελάχιστα σε σήγκρηση με τα δικά μας, φκαίνουν ψάρια πέραν των 20 κιλών......
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Βρε CAVEMAN :?: :?: :?: :?:
Μα...... που ζεις φιλε μου :? :? :? :?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

...ας πούμεν Λεμεσό ?? :roll: :roll: Γιατί ρωτάς ε φίλε?? :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by bassman »

caveman wrote:Διαβάζοντας ένα Βουλγαρικό περιοδικό /το "σιαράν"(κυπρίνος)/ στον πρόλογο του περιοδικού, που βγαίνει κάθε τρίμηνο, αλλά τζαι σε πολλά που τα άρθρα, δειά πολλήν έμφαση στην Αγγλική διηγιματική αλειευτική βιβλιογραφία........ τζαι εκείνισεν μου το ενδιαφέρον... θέλω πολλά να έβρω τέτοια βιβλία να διαβάσω αλλά στα βιβλιοπωλία της πόλης μας εν έσιει τπτ δυστιχός :( :( ξέρει κανένας που μπορώ να έβρω τέτοια βιβλία??

Εντομεταξύν, διαβάζοντας έναν άρθρο, που έγεινε μια έρευνα από κάποιους ψαράδες πάνο στους κυπρίνους μιας λίμνης στην Βουλγαρία, λέει ότι οι κυπρίνοι της λίμνης τούτης, μετά τα 9 κιλά όταν πλέων το στόμα τους έφτανε μια σινκεκρημένη διάμετρο που μπορούσαν να καταπιούν τα μίδια της λίμνης, πλέων ετρέφονταν μόνα με τα συνγκεκριμένα μύδια, αναλύοντας τούντο φενόμαινο, ευκάλαν μια φάουσα συμπεράσματα για την συμπεριφορά του κυπρίνου της λίμνης με σταθερά ύδατα, τζαι μια φάουσα κουβέντες για το ψάρεμα του συνκεκρημένου κυπρίνου.... τζαι λαλώ τζαιγώ... εμείς δαμέσα τελικά είμαστεν τέλια πρωτόγονοι... όχι τόσο ώσον σε τεχνικές ψαρέματος αλλά σε γενεικές γνώσεις περί ψαριών..... ίσως εν τζαι ο λόγος που ενό έχουμεν(ή τουλάχιστον είχαμεν) μια φάουσα κυπρίνους, εν άκουσα ποττέ μου να φκει ψάρι πάνο που δεκαπέντε κιλά, ενό στες παγομένες λίμνες του βορρά που τα ψάρια εν απιροελάχιστα σε σήγκρηση με τα δικά μας, φκαίνουν ψάρια πέραν των 20 κιλών......
Ρε caveman,
Μα δηλαδή θέλεις να πείς ότι έχει κόσμο που ξέρει παραπάνω που μας τους Κυπραίους; Αν είναι ποτέ δυνατό. Πήγαινε σε οποιονδήποτε κατάστημα ειδών αλιείας ή ρώτα οποιονδήποτε Κυπραίο ψαρά να δεις ότι τα ξέρει ούλλα τούτα πόξω τζαι νεκατωτά. :lol: :lol: :lol:

Α, όσον αφορά το άρθρο που αναφέρεις, είμαι σίγουρος ότι το αντέγραψαν από κάποιο φυλλάδιο του Τμ. Αλιείας του δικού μας. :lol:
I'd rather be fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by MariosK »

bassman wrote: Α, όσον αφορά το άρθρο που αναφέρεις, είμαι σίγουρος ότι το αντέγραψαν από κάποιο φυλλάδιο του Τμ. Αλιείας του δικού μας. :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

bassman wrote:
Ρε caveman,
Μα δηλαδή θέλεις να πείς ότι έχει κόσμο που ξέρει παραπάνω που μας τους Κυπραίους; Αν είναι ποτέ δυνατό. Πήγαινε σε οποιονδήποτε κατάστημα ειδών αλιείας ή ρώτα οποιονδήποτε Κυπραίο ψαρά να δεις ότι τα ξέρει ούλλα τούτα πόξω τζαι νεκατωτά. :lol: :lol: :lol:

Α, όσον αφορά το άρθρο που αναφέρεις, είμαι σίγουρος ότι το αντέγραψαν από κάποιο φυλλάδιο του Τμ. Αλιείας του δικού μας. :lol:
αααχαχαχαχαχαχαχααααα :!: :!: :!: η φάση φίλε εν ότι, όσων περνά ο καιρός διαβάζοντας ξένες μελέτες, εμβαθύνουμεν όλον και περισσότερο στην Κυπριακή βλακεία που τελικά φέναιτε να μην έχει ώρεια :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

MAYDAY MAYDAY MAYDAY :arrow: :arrow:
Dr. Mikellides we need you :oops: :oops:
NOW.......URGENTLY

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Τελικά έντζαι είπεν μου κανένας.... μπορώ να έβρω πούποτε δαμέσα(Κύπρο) αλιευτική βιβλιογραφία???
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε μου :idea: :idea:
Αν εννοεις "Κυπριακη Αλιευτικη Βιβλιογραφια" εχει πολυ καλη συλλογη η βιβλιοθηκη στην Αθαλασσα...........
Αν γραφτεις μελος θα σου δωσουν οτι θελεις.........................

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

μα Κυπριακή ρε φίλε... υπάρχει έτσι πράμα :?: :shock: :shock: :shock: εν καλά :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Greg »

ναι ρε..στο εξωφυλλο θα δεις μιαν εικονουα που δυναμιτη, χειροβομβιδες και γκαζια..αχαχαχα εισαι τελλια πελλος :lol: . Ο κ ευανθης εννοα σου να γραφτεις μελος στο φρενοκομειο :twisted: :twisted:
Esox Lucius

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”