Καφετιά Πέστροφα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:δυο φώτος με καφετίες πέστροφες που το βουλγάρικο φόρουμ άλλα πιασμένες στο chicago ... για να δούμεν πόσο μεγάλες γίνουντε...οπως λαλεί και ο Γρηγόρης :wink: :wink: Η μια είναι 7.300kg και η άλλη 2.5 ... ε καλά εν ξέρω αν είχαμε η θα εχούμε ετσι πράματα στην Κύπρο .. εχτος που τζίνες των Λευκάρων πού ήταν όντως μεγάλες ... ο θέος μακαρίσει τες
Γίνονται πέραν των 20 κιλών ρε Πέτρο, αλλά σε μεγάλες λίμνες (ειδικά με μεγάλο βάθος) όπου κυνηγούν με μανία μικρόψαρα. Αν στην Κύπρο αφήναν τον Κούρη και την Ευρέτου και τα Λεύκαρα "ήσυχα" και πάντα με τουλάχιστον 15-20% όγκου νερού τότε δεν θα είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Κρίνοντας μάλιστα από ρυθμούς ανάπτυξης που είδαμε στον Καλοπαναγιώτη.... αλλά άσε καλύτερα, θα τα πάρω στο κρανίο :evil: :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by PeRoUkKaS »

Παιθκια λιο στα δικα μας. Εμειναν καφετιες στον καλοπαναγιωτη? εν εκαταφερα να παω ακομα, αλλα οσους ερωτισα που επιαν ειπαν μου οτι μονο rainbow επιασαν..
εκαταφεραν να επιβιωσουν μερικες?
και ακομα κατι.. δεν θυμαμε πιος ειπεν κατι ( απο το forum περσι ) οτι δεν θα ξαναστοκκαρουν καφετιες ξανα σε φραγμα.. ισχυει?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:Παιθκια λιο στα δικα μας. Εμειναν καφετιες στον καλοπαναγιωτη? εν εκαταφερα να παω ακομα, αλλα οσους ερωτισα που επιαν ειπαν μου οτι μονο rainbow επιασαν..
εκαταφεραν να επιβιωσουν μερικες?
και ακομα κατι.. δεν θυμαμε πιος ειπεν κατι ( απο το forum περσι ) οτι δεν θα ξαναστοκκαρουν καφετιες ξανα σε φραγμα.. ισχυει?
Οι καφετιές επιβιώνουν σε πολύ ψηλότερες θερμοκρασίες και χαμηλότερες συγκεντρώσεις οξυγόνου από ότι οι ιριδωτές. Άρα, από αυτό τον παράγοντα δεν επηρεαστήκαν. Τώρα, ο αριθμός που στοκαρίστηκε ήταν σχετικά μικρός και το στοκάρισμα έγινε αρχές του 2007 με καφετιές των 8-9 εκ. Αυτές ήταν από τα αυγά που είχαν εισαχθεί το 2006 από το ΤΑ. Η μεγάλη πλειοψηφία σοκαρίστηκε, και μια μικρή ποσότητα παρέμεινε στο ιχθυοτροφείο για αναπαραγωγή.

Το φθινόπωρο και τον χειμώνα του 2007 (και αρχές 2008) οι καφετιές πιάνονταν εύκολα και πυκνά σε καλά μεγέθη (από 400 ως 900γ) στον Καλοπαναγιώτη. Αυτό συνέχισε ώσπου ξαφνικά μειώθηκαν πάρα πολύ και είναι γεγονός ότι εγώ δεν γνωρίζω για καφετιά από τον Ιούλη και μετά που να πιάστηκε στον Καλοπαναγιώτη. Αν έχουν μείνει είναι ελάχιστες.

Εγώ προσωπικά προσπάθησα να πείσω αρκετούς για την ανάγκη C&R της καφετιάς (ας πούμε, πιάσατε τρεις, κρατήστε την μιά και ιριδωτές) αλλά ως επί το πλείστον οι εκκλήσεις μου ήταν "φωνή βοόντος εν τη ερήμω" (με ορισμένες λαμπρές εξαιρέσεις όπως τον φίλο μου τον Sifou-na). Ο λόγος που φώναζα και μιλούσα τότε για C&R ήταν ακριβώς ότι το ΤΑ δεν θα μπορούσε να στοκάρει καφετιές για κάποιο διάστημα - συγκεκριμένα μέχρι αυτές που κράτησαν στο ιχθυοτροφείο να μεγαλώσουν, να "ωριμάσουν", να τις αναπαράξουν, να φτάσουν τα μικρά σε λογικό μέγεθος (τουλάχιστον 10εκ) και να απελευθερωθούν. Αυτό κανονικά θα μπορεί να γίνει σταθερά από το 2010. Μέχρι τότε, θα έπρεπε να "αντέξουμε" με τα απομεινάρια του στοκαρίσματος του 2007 και πιθανές φυσικές αναπαραγωγές που όμως και άν πέτυχαν θα δώσουν μόνο ελάχιστες μικρές πέστροφες. Δυστυχώς σχεδόν πάντα η απάντηση που έπαιρνα ήταν "Φίλε μου τες πέστροφες άμαν τες πιάσουμεν κρατούμεν τες - άμαν εν κρατούμεν ούτε τες πέστροφες τι εννα μας μείνει?" και "μα αν μεν τες πιάω εγώ εννά τες πιάει ο Πόντιος"...

Τώρα, πολλά από τα άτομα αυτά είναι στενοχωρημένα που δεν πιάνουν πια "εκείνες τες υπέροχες καφετιές" αλλά όταν έπρεπε να προσέξουν λίγο για να διατηρήσουν το υπέροχο σπόρ που έδιναν οι καφετιές "επαίζαν πελλό". Ας κάνουν υπομονή τώρα για ακόμη 2-3 χρόνια να τις ξαναέχουν σε καλό μέγεθος.

Υπάρχει πάντως πιθανότητα να κατάφεραν κάποια αναπαραγωγή στο ιχθυοτροφείο από τον χειμώνα πέρσι. Δεν ρώτησα, απλά λέω ότι υπάρχει πιθανότητα δεδομένου ότι είδα αναπαραγωγή στην φύση και ξέρω ότι πιάστηκαν καφετιές πέρσι τον Νιόβρη / Δεκέμβρη με αυγά. Αυτό όμως στη φύση, δεν ξέρω τι έγινε στο ιχθυοτροφείο. Αν είχαν κάποια αναπαραγωγή τότε πιθανόν να στοκαριστούν μικρές πάλι αρχές του 2009, οπόταν στην καλύτερη περίπτωση να ξαναέχουμε το σπόρ το φθινόπωρο του 2009 :roll: :roll: :roll: :roll: Ελπίζω αυτή τη φορά να τις προσέξουμε λίγο καλύτερα, γιατί και περισσότερο ζουν, και πιο μεγάλες γίνονται, και (κατ' εμένα) προσφέρουν ωραιότερο σπορ στο ψεύτικο από ότι οι ιριδωτές...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by sifu-nas »

Την Καφετια σε οποιο βιβλιο και να κοιταξετε εχουν την , καλυτερο θηραμα απο το ειδος ...
Εγω πιστευω δεν εμεινε τιποτε ομως πανω στον καλοπαναγιωτη διοτι οπως ειπε και ο φιλος Ρολανδος τον τζιαιρο που ετσιμπουσαν καπιοι
επελαναν τες..
Ειδικα μετα το πασχα που εξαναπεια και επιασα αρκετες ιριδοτες δεν ειδα ουτε μια καφετια.
ας ελπισουμε οτι μπορει να επεζησαν της σφαγης .. αν και αμφιβαλλω !

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα - Ξανά το 2010 :-(

Post by (CyBasser) »

Λοιπόν:

Σχετικά με το θέμα καφετιάς πέστροφας:

Οι γεννήτορες στο κρατικό ιχθυοτροφείο ωρίμασαν φέτος και πιθανότητα να υπάρχει η πρώτη μεταπολεμική αναπαραγωγή καφετιάς για στοκάρισμα στα φράγματα.

Αν όλα πάνε καλά, τότε θα υπάρχουν καφετιά πεστροφάκια για στοκάρισμα το φθινόπωρο του 2009, για σοβαρό ψάρεμα φθινόπωρο 2010 και μετά. Εννοείται ότι δεν θα γίνει εμπλουτισμός καφετιάς πέστροφας φέτος (φθινόπωρο 2008-χειμώνας-άνοιξη 2009) αφού δεν υπήρξε τεχνητή αναπαραγωγή.

Πολύ πιθανόν και η όποια φυσική αναπαραγωγή τον περασμένο χειμώνα να μην πέτυχε αφού ηλικιακά οι καφετιές δεν ήταν ώριμες (ανεξαρτήτως μεγέθους).

:arrow: ΟΜΩΣ: Πολύ πιθανόν να σημειωθεί πετυχημένη αναπαραγωγή τον φετεινό χειμώνα από τις ελάχιστες καφετιές που ίσως έχουν απομείνει στο φράγμα και που τώρα πια είναι ώριμες.

:arrow: :arrow: :arrow: Γι' αυτό θα ήταν καλό αν πιάσετε κάποια καφετιά φέτος στον Καλοπαναγιώτη να την απελευθερώσετε ώστε να βοηθήσετε έστω και λίγο στο να υπάρξουν κάποιες καφετιές για την επόμενη σαιζόν. Το ξέρω ότι έχουν εξαιρετικό ψάρεμα και η γεύση τους δεν παίζεται, αλλά θα ήταν καλύτερα την απελευθερώσετε και να κρατήσετε ιριδωτές οι οποίες θα συνεχίσουν να εμπλουτίζονται κανονικά...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by CASTING »

Φιλε CyBasser ο εμπλουτισμος(πρωτα ο Θεος να βρεξει) που λες ειναι μονο για Καλοπαναγιωτη :?: γιατι απ'οτι ξερω τζαι η Αρμηνου εχει καφετιες.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by sifu-nas »

Μα πια Αρμινου ρε φιλε?
Εννοας οτι επεζησε.. :? ?

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by CASTING »

Απ'οτι φενεται εκαταφερεν τα τελικα :)(τουλαχιστον ως παρατζη) Ημουν τη περασμενη Κυριακη στις περιοχες τζηπανο για τζιηνη τζαι εφενετουν ο φραχτης.Εν οπως τον δειχνει(η ποσοτητα) το Τ.Α στη σελιδα του.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by (CyBasser) »

CASTING wrote:Απ'οτι φενεται εκαταφερεν τα τελικα :)(τουλαχιστον ως παρατζη) Ημουν τη περασμενη Κυριακη στις περιοχες τζηπανο για τζιηνη τζαι εφενετουν ο φραχτης.Εν οπως τον δειχνει(η ποσοτητα) το Τ.Α στη σελιδα του.
Σχετικά με την Αρμίνου, το 1999 και 2000 την είχαν κατεβάσει πάρα πολύ (πιό πολύ από ότι φέτος) και είχαν παρατηρηθεί χιλιάδες νεκρές ιριδωτές. Φέτος δεν αναφέρθηκαν νεκρές πέστροφες στις όχθες, παρά το ότι τώρα ο εμπλουτισμός είναι πιο έντονος. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν απώλειες, αλλά το πιο πιθανόν επιβίωσαν αρκετές. Άλλωστε δεν την κατέβασαν κάτω από 100,000 κυβικά μέτρα. Δεδομένου ότι έχει το ίδιο υψόμετρο περίπου με Καλοπαναγιώτη (ο οποίος κατέβηκε ως τις 50,000κ.μ) το πιο πιθανόν είναι να επιβίωσαν αρκετές από τις πέστροφες...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
PeRoUkKaS wrote:Παιθκια λιο στα δικα μας. Εμειναν καφετιες στον καλοπαναγιωτη? εν εκαταφερα να παω ακομα, αλλα οσους ερωτισα που επιαν ειπαν μου οτι μονο rainbow επιασαν..
εκαταφεραν να επιβιωσουν μερικες?
και ακομα κατι.. δεν θυμαμε πιος ειπεν κατι ( απο το forum περσι ) οτι δεν θα ξαναστοκκαρουν καφετιες ξανα σε φραγμα.. ισχυει?
Οι καφετιές επιβιώνουν σε πολύ ψηλότερες θερμοκρασίες και χαμηλότερες συγκεντρώσεις οξυγόνου από ότι οι ιριδωτές. Άρα, από αυτό τον παράγοντα δεν επηρεαστήκαν. Τώρα, ο αριθμός που στοκαρίστηκε ήταν σχετικά μικρός και το στοκάρισμα έγινε αρχές του 2007 με καφετιές των 8-9 εκ. Αυτές ήταν από τα αυγά που είχαν εισαχθεί το 2006 από το ΤΑ. Η μεγάλη πλειοψηφία σοκαρίστηκε, και μια μικρή ποσότητα παρέμεινε στο ιχθυοτροφείο για αναπαραγωγή.

Το φθινόπωρο και τον χειμώνα του 2007 (και αρχές 2008) οι καφετιές πιάνονταν εύκολα και πυκνά σε καλά μεγέθη (από 400 ως 900γ) στον Καλοπαναγιώτη. Αυτό συνέχισε ώσπου ξαφνικά μειώθηκαν πάρα πολύ και είναι γεγονός ότι εγώ δεν γνωρίζω για καφετιά από τον Ιούλη και μετά που να πιάστηκε στον Καλοπαναγιώτη. Αν έχουν μείνει είναι ελάχιστες.

Εγώ προσωπικά προσπάθησα να πείσω αρκετούς για την ανάγκη C&R της καφετιάς (ας πούμε, πιάσατε τρεις, κρατήστε την μιά και ιριδωτές) αλλά ως επί το πλείστον οι εκκλήσεις μου ήταν "φωνή βοόντος εν τη ερήμω" (με ορισμένες λαμπρές εξαιρέσεις όπως τον φίλο μου τον Sifou-na). Ο λόγος που φώναζα και μιλούσα τότε για C&R ήταν ακριβώς ότι το ΤΑ δεν θα μπορούσε να στοκάρει καφετιές για κάποιο διάστημα - συγκεκριμένα μέχρι αυτές που κράτησαν στο ιχθυοτροφείο να μεγαλώσουν, να "ωριμάσουν", να τις αναπαράξουν, να φτάσουν τα μικρά σε λογικό μέγεθος (τουλάχιστον 10εκ) και να απελευθερωθούν. Αυτό κανονικά θα μπορεί να γίνει σταθερά από το 2010. Μέχρι τότε, θα έπρεπε να "αντέξουμε" με τα απομεινάρια του στοκαρίσματος του 2007 και πιθανές φυσικές αναπαραγωγές που όμως και άν πέτυχαν θα δώσουν μόνο ελάχιστες μικρές πέστροφες. Δυστυχώς σχεδόν πάντα η απάντηση που έπαιρνα ήταν "Φίλε μου τες πέστροφες άμαν τες πιάσουμεν κρατούμεν τες - άμαν εν κρατούμεν ούτε τες πέστροφες τι εννα μας μείνει?" και "μα αν μεν τες πιάω εγώ εννά τες πιάει ο Πόντιος"...

Τώρα, πολλά από τα άτομα αυτά είναι στενοχωρημένα που δεν πιάνουν πια "εκείνες τες υπέροχες καφετιές" αλλά όταν έπρεπε να προσέξουν λίγο για να διατηρήσουν το υπέροχο σπόρ που έδιναν οι καφετιές "επαίζαν πελλό". Ας κάνουν υπομονή τώρα για ακόμη 2-3 χρόνια να τις ξαναέχουν σε καλό μέγεθος.

Υπάρχει πάντως πιθανότητα να κατάφεραν κάποια αναπαραγωγή στο ιχθυοτροφείο από τον χειμώνα πέρσι. Δεν ρώτησα, απλά λέω ότι υπάρχει πιθανότητα δεδομένου ότι είδα αναπαραγωγή στην φύση και ξέρω ότι πιάστηκαν καφετιές πέρσι τον Νιόβρη / Δεκέμβρη με αυγά. Αυτό όμως στη φύση, δεν ξέρω τι έγινε στο ιχθυοτροφείο. Αν είχαν κάποια αναπαραγωγή τότε πιθανόν να στοκαριστούν μικρές πάλι αρχές του 2009, οπόταν στην καλύτερη περίπτωση να ξαναέχουμε το σπόρ το φθινόπωρο του 2009 :roll: :roll: :roll: :roll: Ελπίζω αυτή τη φορά να τις προσέξουμε λίγο καλύτερα, γιατί και περισσότερο ζουν, και πιο μεγάλες γίνονται, και (κατ' εμένα) προσφέρουν ωραιότερο σπορ στο ψεύτικο από ότι οι ιριδωτές...
Φιλε Cybasser δυστυχώς σκοτώθηκαν και φέτος αρκετές brown...

Ειδικά όπως είναι τα πράγματα τώρα για μένα ισχύει το ίδιο ότι ισχύ και με το λαβράκι, 100% C&R

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by PeRoUkKaS »

Να ενα απο τα πρωτα θεματα που πρεπει να να αναπτυξει και να προωθησει ο Συνδεσμος (μια που η πεστροφα ειναι το καλυτερο ψαρεμα που μας απομεινε). Φιλε Ρολανδο "πασσαρε" τους το βαλουν μπροστα, να το εξηγησουν σε ουλλους που ειναι μελοι και σε οσους θα ειναι στην ΓΣ.

Ρολανδο, αναφερω σε εσενα που εχει τα connections και επιδη κατεχεις καλα το θεμα :D :D
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by konstantinos kalogir »

Ξαναδιαβάζοντας τις λίγες αυτές δημοσιεύσεις για αυτό το υπέροχο ψάρι, και φέρνοντας το πάλι στο μυαλό μου μετά από ένα χρόνο και κάτι που έχει να συναντηθώ μαζί του έκαμα κάποιες σκέψεις που φαντάζομαι θα εκάμαν και πολλοί άλλοι που το φόρουμ.
Αφού όντως οι καφετιές προσφέρουν καλύτερο ψάρεμα, έχουν πιο εύγεστη σάρκα, φτάνουν σε πιο μεγάλα μεγέθη κτλ κτλ... Γιατί δεν γίνεται μια προσπάθεια μέσω του Συνδέσμου τουλάχιστον που είναι το πιο αρμόδιο σώμα για κάτι τέτοιο, έτσι ώστε με τα κονδύλια που υπάρχουν να στοκκάρονται περισσότερες καφετιές και λιγότερες ιριδίζουζες; Τουλάχιστον αν μπουν πολλές στο φράκτη υπάρχουν μεγαλύτερα ποσοστά να γλιτώσουν κάποιες (από όλους μας) και να μεγαλώσουν ώστε να φτάσουν σε μεγάλα μεγέθη... (άνω των 3-4 κιλών)...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Ξαναδιαβάζοντας τις λίγες αυτές δημοσιεύσεις για αυτό το υπέροχο ψάρι, και φέρνοντας το πάλι στο μυαλό μου μετά από ένα χρόνο και κάτι που έχει να συναντηθώ μαζί του έκαμα κάποιες σκέψεις που φαντάζομαι θα εκάμαν και πολλοί άλλοι που το φόρουμ.
Αφού όντως οι καφετιές προσφέρουν καλύτερο ψάρεμα, έχουν πιο εύγεστη σάρκα, φτάνουν σε πιο μεγάλα μεγέθη κτλ κτλ... Γιατί δεν γίνεται μια προσπάθεια μέσω του Συνδέσμου τουλάχιστον που είναι το πιο αρμόδιο σώμα για κάτι τέτοιο, έτσι ώστε με τα κονδύλια που υπάρχουν να στοκκάρονται περισσότερες καφετιές και λιγότερες ιριδίζουζες; Τουλάχιστον αν μπουν πολλές στο φράκτη υπάρχουν μεγαλύτερα ποσοστά να γλιτώσουν κάποιες (από όλους μας) και να μεγαλώσουν ώστε να φτάσουν σε μεγάλα μεγέθη... (άνω των 3-4 κιλών)...
Κωνσταντίνε, και γώ σαν να προτιμώ τις καφετιές από τις ιριδωτές. Αλλά, παντού ανά το παγκόσμιο, θα δεις ότι συστηματικά στοκκάρονται πολύ περισσότερες ιριδωτές από ότι καφετιές. Οι λόγοι είναι κυρίως πρακτικοί, και έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι οι ιριδωτές μεγαλώνουν με πολύ γρηγορότερους ρυθμούς και γενικά είναι πιο κατάλληλες για ανάπτυξη σε δεξαμενές.

Στην περίπτωση της Κύπρου, έχε υπ' όψιν ότι το κυβερνητικό ιχθυοτροφείο παράγει πέστροφες όχι μόνο για τα φράγματα (που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό) αλλά και για ιδιωτικά ιχθυοτροφεία πάχυνσης. Αρχικά, όταν (μετά από αίτημα του CFAA) επαναεισήχθηκε η καφετιά (υπό μορφή αυγών), η πρώτη σκέψη ήταν να αναπτυχθούν όλες και να αφεθούν ελεύθερες σε κατάλληλα φράγματα και ρυάκια (δηλαδή δεν θα υπήρχε συνεχής εμπλουτισμός). Τελικά, αποφασίστηκε η διατήρηση μητρικού πληθυσμού στο ιχθυοτροφείο και από την φετεινή περίοδο θα αρχίσει πρόγραμμα αναπαραγωγής και εμπλουτισμού (από το τέλος του 2009) με καφετιές, πάντα όμως σε σχετικά πιό μικρές ποσότητες από τις ιριδωτές.

Θυμήσου πάντως να κάνεις αυτή την εισήγηση σου (για να καταγραφεί επίσημα) στην ΓΣ στις 22 του μηνός....

Πάντως, οι ποσότητες που μπήκαν πέρσι ήταν αρκετά ικανοποιητικές, δυστυχώς δεν τις προσέξαμε.... Αν έχουν μείνει μερικές όμως, ίσως έχουμε φυσική αναπαραγωγή...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:Να ενα απο τα πρωτα θεματα που πρεπει να να αναπτυξει και να προωθησει ο Συνδεσμος (μια που η πεστροφα ειναι το καλυτερο ψαρεμα που μας απομεινε). Φιλε Ρολανδο "πασσαρε" τους το βαλουν μπροστα, να το εξηγησουν σε ουλλους που ειναι μελοι και σε οσους θα ειναι στην ΓΣ.

Ρολανδο, αναφερω σε εσενα που εχει τα connections και επιδη κατεχεις καλα το θεμα :D :D
Στέφανε, θεώρα το ότι έγινε. Παρεπιπτόντως, ελπίζω να σε δούμε στην ΓΣ να τα πούμε από κοντά :D :D :D :D :D
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Καφετιά Πέστροφα

Post by konstantinos kalogir »

Πολύ αμφιβάλλω αν εμείναν καφετιές. Και να εμείναν εν να είναι τόσο λίγες που εν θα βρίσκει η μια την άλλη για να κάμουν αναπαραγωγη.... :roll:

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”