Περκα

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Περκα

Post by PeRoUkKaS »

Ειδα οτι εν υπαρχει κανενα θεμα για την περκα τζαι ειπα να το ανοιξω δαμε. Πληροφοριες που κανεναν?
Καλυτερες τεχνικες? Καλυτερη περιοδος? Καμια τελευταια ενημερωση?
Την παρασκευη θα ειμαστε Κουρρη για περκες το πρωι αν εχει κανενα αθκιασερο ακολουθα :D

Πολλα λιες περκες καταφερα να πιασω ως τωρα, αλλα επιασα τες με πατοτο, με φελλο και με σπινινκ.
Αρα το συμπερασμα ειναι οτι μπορουμε να την ψαρεψουμε με ολες τες τεχνικες σχεδον

Τελευταια ενημερωση που εχω ειναι απο τον Βαντιμ, για μια μισοκιλη+ περκα με το σπινινκ.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Περκα

Post by PeRoUkKaS »

Μια απλη καλη τεχνικη οπως εκαταλαβα ειναι πατωτα με σκουλουκο..
σημαντικο το βαριδι να ειναι ελευθερο.
Attachments
Resistance-free-running-rig[1].jpg
Resistance-free-running-rig[1].jpg (47.21 KiB) Viewed 6842 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Περκα

Post by PeRoUkKaS »

Τουτη εν μια αρματωσια που ηβρα απο εγγλεζους.. φελλο με μικρο ζωντανο δωλομα..
Attachments
floatrig[1].jpg
floatrig[1].jpg (50.78 KiB) Viewed 6596 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Περκα

Post by PrEdAtΩR »

Eπειδή ασχολούμαι με spinning μονο, στη τεχνικη αυτη κτυπούν σε δολωματα απο επιφάνεια μέχρι βυθό. Δηλαδή όσοι ψαρεύουν για λαβράκι στο Κουρη σίγουρα θα πιάσουν και πέρκα κάποια φάση. Δεν χρειάζεται να βάλετε μικρά δολώματα.

Για Δεκεμβρη δεν έχω εμπειρία στις περκες για να πω σιγουρα αλλα λογικά ψαρεύτηκα θα έλεγα φτωχιες. ίσος είναι καλύτερα να πάτε άνοιξη.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περκα

Post by caveman »

Μέχρι τώρα έπιασα τες με maggot σε εγγλέζικο, σε πατοτό του στιλ pater noster με γεοσκόλικα για δόλωμα, με ζωντανα loach(πάνω στην BG) και στο σπιν.
Εν ψάρι που χτυπά σχεδών τα πάντα, φτάνει να κινούντε! Έκαμεν μου εντύπωση μέσα στο ενυδρείο, που δεν ετρώαν τίποτε ψώφιο, όπως κομμάτια από ψάρι ή γαρίδα, νεκρά σκουλίκια και τέτεια ούτε να το σκεφτούν να τα πιάσουν άμα είναι ψώφια! Που την άλλην όμως, για τα pellets γαρίδας εκάμναν σαν τρελλές :shock:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Περκα

Post by PeRoUkKaS »

caveman wrote: Που την άλλην όμως, για τα pellets γαρίδας εκάμναν σαν τρελλές :shock:
:think: ενδιαφερον! νομιζω καπου ειδα πουτουτα με γευση γαριδας σε ενα καταστημα.. Τρυφωνα?
αν εχει θα παω να πιαω τζαι πουτουτα να δοκιμασουμε.

Απο εγγλεζικα σαιτς που εθκιεβασα, η περκα εχει ευαισθητα μαθκια, ετσι καλυτερα να μην εχει πολυ
ηλιο (τωρα αν ισχυουν για την Κυπρο τουτα αλλη κουβεντα). Οπως και να εχει παμε και θωρουμεν!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περκα

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Eπειδή ασχολούμαι με spinning μονο, στη τεχνικη αυτη κτυπούν σε δολωματα απο επιφάνεια μέχρι βυθό. Δηλαδή όσοι ψαρεύουν για λαβράκι στο Κουρη σίγουρα θα πιάσουν και πέρκα κάποια φάση. Δεν χρειάζεται να βάλετε μικρά δολώματα..
Σωστό... Ειδικά όμως μικρά σιλικονούχα σε jighead (Curly tail grubs 3" firetiger or black) κάνουν φοβερή δουλειά...
PrEdAtΩR wrote:Για Δεκεμβρη δεν έχω εμπειρία στις περκες για να πω σιγουρα αλλα λογικά ψαρεύτηκα θα έλεγα φτωχιες. ίσος είναι καλύτερα να πάτε άνοιξη.
:naughty: :naughty: :naughty:
Στους παλιούς καλούς καιρούς που τα φράγματα των Λυμπιών και της Άχνας ήταν πατωμένα στις πέρκες (δηλαδή ως το 1994 και 1998 αντίστοιχα) η εποχή τους ήταν Οκτώβρη με Απρίλη, με αποκορύφωμα Δεκέβρη και Γεννάρη. 20 300ρες ως μισόκιλες το άτομο σε δίωεο ψάρεμα στα Λύμπια ήταν σύνηθες. Πιο πετυχεμένη τεχνική? Στα Λύμπια, αντένα με φελλό "chub", βαριδάκια κοντά στον φελλό, και δόλωμα κουνουπιέρη σε 8ρι αγκίστρι, δίπλα από τις καλαμιές, έτσι έπιασα και την πιο μεγάλη μου στις δύο λίβρες 15 ουγγιές. Σε spinning 7g "perca spinner" Winfield (Woolworth), με αργό μάζεμα και τινάγματα, συνήθως μου απέδιδε καλύτερου μεγέθους ψάρια αλλά πιο αραιά. Στην Άχνα δεν τις εύρισκα με την αντέννα αλλά τα σιλικονούχα που ανάφερα πιο πάνω απέδιδαν καλά....

Στον Κούρη δεν τις ψάρεψα ποτέ, αλλά το 1999 είδα μια να πιάνεται σε 6ιντζο σκουλήκι texas στην Γερμασόγεια...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Περκα

Post by PeRoUkKaS »

Ρολανδο μου απ οτι ξερω κατεχεις το ρεκορ πας την ποιο μεγαλη περκα της Κυπρου :D
ποσταρε μας την φωτο πλς
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Περκα

Post by Greg »

μακαρι να χαμε περκες του νειλου και θα τις βαζαμε για δολωμα αυτες :twisted:
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περκα

Post by caveman »

Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Περκα

Post by PrEdAtΩR »

Χαμπη μπήκα στην σελίδα κινει και θυμήθηκα τον πατέρα του spinning στην θάλασσα. RIP . Το γοφαριιιιιιιιιιιιιιι!!!! αααααααα


Image

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Περκα

Post by PeRoUkKaS »

Ξερει κανενας (για τα κυπριακα δεδομενα), ποτε ειναι η περιοδος αναπαραγωγης?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περκα

Post by caveman »

Μάρτης - Μάϊος
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Περκα

Post by kostas728 »

γεια σας παιδιά η πέρκα είναι ένα από τα αγαπημένα μου ψαρια γιατί είναι ένα από τα ψαρια που πιάνω το χειμώνα όπου δεν μπορώ να ψαρέψω τα λαβράκια γιατί είναι χιονισμένα και οι λίμνες παγωμένες. τις αναζητώ σε ανάλογος βαθιά νερά και τις ψαρεύω πάντα με την τεχνική του spinning. όπως ανάφερε και ο κύριος Ρολάνδος jighead με grubs. χρησιμοποιώ ένα jighead που είναι κατασκευασμένο για crappy και ονομάζεται roadrunner είναι ένα jighead με ένα μικρό spinner. άλλο καλο δόλωμα είναι inline spinners τις red fox η τις mepps.Ακόμη ένα καλο δόλωμα είναι μικρά charterbaits από τι Zman. η απορία μου είναι η εξής η πέρκες που έχει στο νέο jersay είναι οι ίδιες με τις ευρωπαϊκές πέρκες??
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περκα

Post by (CyBasser) »

kostas728 wrote:γεια σας παιδιά η πέρκα είναι ένα από τα αγαπημένα μου ψαρια γιατί είναι ένα από τα ψαρια που πιάνω το χειμώνα όπου δεν μπορώ να ψαρέψω τα λαβράκια γιατί είναι χιονισμένα και οι λίμνες παγωμένες. τις αναζητώ σε ανάλογος βαθιά νερά και τις ψαρεύω πάντα με την τεχνική του spinning. όπως ανάφερε και ο κύριος Ρολάνδος jighead με grubs. χρησιμοποιώ ένα jighead που είναι κατασκευασμένο για crappy και ονομάζεται roadrunner είναι ένα jighead με ένα μικρό spinner. άλλο καλο δόλωμα είναι inline spinners τις red fox η τις mepps.Ακόμη ένα καλο δόλωμα είναι μικρά charterbaits από τι Zman. η απορία μου είναι η εξής η πέρκες που έχει στο νέο jersay είναι οι ίδιες με τις ευρωπαϊκές πέρκες??

Κύπρος / Ευρώπη: Perca fluviatilis

NE USA: Perca flavescens

Εξωτερικά μοιάζουν πολύ, αλλά η Ευρωπαϊκή μεγαλώνει περισσότερο και είναι πιο στοιβαρή σαν ψαρι. Η αμερικανική είναι πιο μικρή, πιο μακρόστενη, και στα πλευρά είναι πιο κίτρινη παρά πρασινωπή.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”