Rainbow trout

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Rainbow trout

Post by giannosP »

Φιλοι μου, εσει πως ψαρευεται της πεστροφες, σκεφτομαι να ξεκινησω με feeder, εξεναδοκιμασεν κανενας??
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Rainbow trout

Post by caveman »

Ναι, και είναι πολλά αποδοτηκό! Την πέστροφα τραβούν την πολλά οι μυροδιές των ψαροτροφών, επιδεί τζιόλας εν με ψαροτροφές που μεγαλώνουν στα ιχθυοτροφεία. Με μέτρο όμως τον μπασμό που θα βάλλεις στην ταϊστρα σου, δεν θέλει πολλύ!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Rainbow trout

Post by PeRoUkKaS »

Φιλε μου χερετε! Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη, με τα οσα δοκιμασα μεχρι τωρα..
Για καλαμι feeder να προτιμησεις τα ονομαζομενα light feeder. Δεν χρειαζονται πολυ σκληρα και ψηλα καλαμια, για τον λογο πως η πετσροφα δεν εχει πολυ δυνατο
τσιμπημα. Επισης στα φραγματα οπου υπαρχει πεστροφα τα πλειστα ειναι πας τα βουνα, οπου υπαρχουν αρκετα δεντρα και θα δυσκολευτεις να ριξεις.

Πρωτη επιλογη ψαρεματος με το feeder ειναι με τα blockend swimfeeders ή maggot feeders(φωτο 1) Με τα συγκεκριμενα χρησιμοποιουμε αποκλειστηκα μπικατινι,
οπου η πετσροφα λατρευει. Αρκετα αποδοτικο κατα την γνωμη μου.

Δευτερη επιλογη με τετοιου ειδους καλαμια, ειναι να ψαρεψεις πατωτα με floating παστες. Λιγο πιο ιδιοτροπο ψαρεμα για τον λογο οτι καποια συγκεκριμενα χρωματα
παστων δουλευουν καλυτερα σε καποια φραγματα σε συγκεκρημενους μηνες. Πολυ απλη αρματωσια, με ενα περαστο βαριδι στην μανα (20 - 40gr), χαντρουα και μετα
στριφταρι. το παραμαλο συνηθως λιο μακρυ για να μπορει η παστα να σηκωνετε πανω που τα χορτα. Εγω χρησιμοποιω αγγιστρια που εχουν μια μικρη σουστα μεσα
για να μπορουν να κρατουν την παστα πανω. Καλυτερα χρωματα παστες, το κιτρινο, πρασινο και rainbow.

Εκτος που feeder η πεστροφες ψαρευκουντε με μεγαλη επιτυχια και με εγγλεζικο, αντεννα και spinning, οπου στο spinning εχεις την δυνατοτητα να πιασεις πιο μεγαλες
πεστροφες ειδικα πρωι-πρωι και το απογευμα.
Attachments
maggot.jpg
maggot.jpg (8.72 KiB) Viewed 7063 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Rainbow trout

Post by giannosP »

caveman wrote:Ναι, και είναι πολλά αποδοτηκό! Την πέστροφα τραβούν την πολλά οι μυροδιές των ψαροτροφών, επιδεί τζιόλας εν με ψαροτροφές που μεγαλώνουν στα ιχθυοτροφεία. Με μέτρο όμως τον μπασμό που θα βάλλεις στην ταϊστρα σου, δεν θέλει πολλύ!
Θα βαλω οσο για να γεμιση λογικα!
PeRoUkKaS wrote:Φιλε μου χερετε! Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη, με τα οσα δοκιμασα μεχρι τωρα..
Για καλαμι feeder να προτιμησεις τα ονομαζομενα light feeder. Δεν χρειαζονται πολυ σκληρα και ψηλα καλαμια, για τον λογο πως η πετσροφα δεν εχει πολυ δυνατο
τσιμπημα. Επισης στα φραγματα οπου υπαρχει πεστροφα τα πλειστα ειναι πας τα βουνα, οπου υπαρχουν αρκετα δεντρα και θα δυσκολευτεις να ριξεις.

Πρωτη επιλογη ψαρεματος με το feeder ειναι με τα blockend swimfeeders ή maggot feeders(φωτο 1) Με τα συγκεκριμενα χρησιμοποιουμε αποκλειστηκα μπικατινι,
οπου η πετσροφα λατρευει. Αρκετα αποδοτικο κατα την γνωμη μου.

Δευτερη επιλογη με τετοιου ειδους καλαμια, ειναι να ψαρεψεις πατωτα με floating παστες. Λιγο πιο ιδιοτροπο ψαρεμα για τον λογο οτι καποια συγκεκριμενα χρωματα
παστων δουλευουν καλυτερα σε καποια φραγματα σε συγκεκρημενους μηνες. Πολυ απλη αρματωσια, με ενα περαστο βαριδι στην μανα (20 - 40gr), χαντρουα και μετα
στριφταρι. το παραμαλο συνηθως λιο μακρυ για να μπορει η παστα να σηκωνετε πανω που τα χορτα. Εγω χρησιμοποιω αγγιστρια που εχουν μια μικρη σουστα μεσα
για να μπορουν να κρατουν την παστα πανω. Καλυτερα χρωματα παστες, το κιτρινο, πρασινο και rainbow.

Εκτος που feeder η πεστροφες ψαρευκουντε με μεγαλη επιτυχια και με εγγλεζικο, αντεννα και spinning, οπου στο spinning εχεις την δυνατοτητα να πιασεις πιο μεγαλες
πεστροφες ειδικα πρωι-πρωι και το απογευμα.
φιλε αγγιστρακια για πεστροφα χριαζομαι μικρα π.χ 16? και οταν βαλω πανω την παστα πρεπει να χωνει το αγγιστρι, και τι μυσινα( ποσα cm παραμαλλο) ? ακομη δεν μπορω να χρισιμοποιησω feeder ενω ψαρευω με παστα?(να γεμισω το feeder με ψαροτροφη)
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Rainbow trout

Post by stylgeo »

Πολύ καλή ερώτηση Γιάννο, έχει καιρό που σκέφτουμαι να ασχοληθώ με την ιριδίζουσα στην Κύπρο και είμουν έτοιμος να κάμω την ίδια ερώτηση και επρόλαβες με :D .
Η τελευταία φορά που έπιασα πέστροφα στην Κύπρο ήταν πριν 6 χρόνια νομίζω, που επήα για καφετιές στο Παλαιχώρι, αλλά τότε ήταν πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τον αγγλικό τρόπο ψαρέματος στα γλυκά νερά. Τότε χρησιμοποιούσα θυμούμαι φελλό με στόπερ, γύρω στα 8-10 μέτρα βάθος, και δόλωμα σκουλίκι κάτω που την λεμονιά. Είχα πιάσει θυμούμαι 5-6 καφετιές εκείνη τη μέρα αλλά ήταν μικρές, γύρω στα 300γρ.

Ήθελα να πώ πως είμαστε πολύ τυχεροί που μπορούμε να ψαρεύουμε στην Κύπρο αυτό το πανέμορφο ψάρι (την ιριδίζουσα) με μόνο την άδεια ψαρέματος μας. Στην Αγγλία το ψάρεμα της πέστροφας είναι πολύ ακριβό σπορ. Σχεδόν σε όλες τις λίμνες που έχουν ιριδίζουσες επιτρέπεται αυστηρά μόνο το ψάρεμα με fly fishing τεχνικές, και πληρώνεις ακριβή είσοδο. Που είχα πάει πρόπερσυ μια φορά είχε μου κάτσει το ένα αλλόνα. Η άδεια ψαρέματος γενικά είναι 32 λίρες το χρόνο, το οποίο ακούγεται λογικό, αλλά οι πλείστες λίμνες έχουν έξτρα είσοδο, και αν είναι για πέστροφες, η ταρίφα είναι γύρω στις 20 λίρες την ημέρα. Μετά θα θέλεις αλλό 20 λίρες για την ενοικίαση βάρκας, και αν δεν έχεις εξοπλισμό fly fishing (όπως εγώ για παράδειγμα) άλλες 30 πόσες λίρες για ενοικίαση. Στο τέλος αγόρασα καλάμι και μηχανή που τα επούλησα με τα ίδια λεφτά στο ebay :D . Αν θέλεις που την άλλη να ψαρέψεις σε ένα από τα διάσημα ρυάκια στα οποία γεννήθηκε το συγκεκριμένο ψάρεμα, τα λεγόμενα chalk-streams, τότε πρέπει να βάλεις πολύ πιο βαθειά το χέρι στη τζέπη, επειδή οι τιμές είναι από 120 μέχρι 250 λίρες ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ :D :D

Όσο αφορά το feeder με παστα, εμένα μου φαίνεται counterintuitive (συγγνώμη, εν βρήσκω λέξη στα ελληνικά που να εξηγεί καλύτερα αυτό που θέλω να πώ). Προσωπικά, όποτε ψαρεύω με feeder, αυτό που κάνω είναι να κάνω την βολή μου, να περιμένω λίγο, και μετά να τραβώ μισίνα ίση με το μήκος του παραμάλου μου. Έτσι το δόλωμα μου ακουμπά πάνω στο 'χαλί' από τροφη/μπικατινι που έχω προσφέρει με το feeder μου. Τώρα μπορεί να μου πεις πως με το feeder θέλεις να φέρεις τα ψάρια στην ευρύτερη περιοχή και όχι κατανάγκη ακριβώς πάνω στο αγκίστρη σου, αλλά τούτο μπορεί να το κάμεις και με μια σφεντόνα για μπάσμωμα παρά με το feeder, που πιστεύω πως θα ήταν και καλύτερο, επειδή, αν η πάστα σου είναι κανένα μέτρο ασπούμε πάνω που τον βυθό, εννά θέλεις να τα φέρεις τα ψάρια πάνω, έτσι με το να ρίχνεις συχνά πυκνά λίγη τροφή στο σημείο που έχεις το δόλωμα σου μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά. Φυσικά αν είσαι στα 30 μέτρα βάθος τότε οκ, εν δυσκολότερο να μπασμώνεις που την επιφάνεια.

Μπορεί να λέω πελλάρες εν τω μεταξύ, εν εξαναψάρεψα για πέστροφες στην Κύπρο με κάνενα που τους 2 τρόπους, απλά λέω την άποψη μου, ας περιμένουμε να απαντήσουν οι ειδήμωνες στο θέμα :)

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Rainbow trout

Post by Greg »

φιλε stylgeo... εγω προτιμω να δινω μερικα ευρο παραπανω και να απολαμβανω ψαρεμα, παρα να κλωτσω ολη μερα σκουπιδια και να ψαχνω για σημειο χωρις δυκτια να ψαρεψω....
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Rainbow trout

Post by caveman »

stylgeo wrote:Ήθελα να πώ πως είμαστε πολύ τυχεροί που μπορούμε να ψαρεύουμε στην Κύπρο αυτό το πανέμορφο ψάρι (την ιριδίζουσα) με μόνο την άδεια ψαρέματος μας. Στην Αγγλία το ψάρεμα της πέστροφας είναι πολύ ακριβό σπορ. Σχεδόν σε όλες τις λίμνες που έχουν ιριδίζουσες επιτρέπεται αυστηρά μόνο το ψάρεμα με fly fishing τεχνικές, και πληρώνεις ακριβή είσοδο. Που είχα πάει πρόπερσυ μια φορά είχε μου κάτσει το ένα αλλόνα. Η άδεια ψαρέματος γενικά είναι 32 λίρες το χρόνο, το οποίο ακούγεται λογικό, αλλά οι πλείστες λίμνες έχουν έξτρα είσοδο, και αν είναι για πέστροφες, η ταρίφα είναι γύρω στις 20 λίρες την ημέρα. Μετά θα θέλεις αλλό 20 λίρες για την ενοικίαση βάρκας, και αν δεν έχεις εξοπλισμό fly fishing (όπως εγώ για παράδειγμα) άλλες 30 πόσες λίρες για ενοικίαση. Στο τέλος αγόρασα καλάμι και μηχανή που τα επούλησα με τα ίδια λεφτά στο ebay :D . Αν θέλεις που την άλλη να ψαρέψεις σε ένα από τα διάσημα ρυάκια στα οποία γεννήθηκε το συγκεκριμένο ψάρεμα, τα λεγόμενα chalk-streams, τότε πρέπει να βάλεις πολύ πιο βαθειά το χέρι στη τζέπη, επειδή οι τιμές είναι από 120 μέχρι 250 λίρες ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ :D :D
Από ότι φένεται έκαμες πολλύν τζαιρό έξω ρε φίλε :mrgreen: κάτσε να πάεις καμιά 20ρκα φορές τωρά δαμέσα και θα παρακαλάς να επλήρωνες τες ταρίφες της Αγγλίας!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Rainbow trout

Post by giannosP »

:lol: :lol:
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Rainbow trout

Post by stylgeo »

Χμμμμ, άρκεψα τζαι φοούμαι τωρά τι θα αντικρύσουν τα μάθκια μου :D Έκαμα 7 χρόνια μακριά, αλλά έσυρνα κανένα ψαρεματάκι στα πεταχτά συχνά πυκνά όταν έρκουμουν Κύπρο. Πέρσυ το καλοκαίρι έφκαλα άδεια για την Ταμασό για ένα μόνο ψάρεμα επειδή έφευκα την επομένη, και έφκαλεν με πελλό ο κολλητός μου, λαλεί μου ίντα έδωσες 30 ευρώ για μια φορά, και λαλώ του "δαμέ πέρσυ έδωκα μαζί με τα τραίνα και τα ταξιά σχεδόν 80 λίρες για να πάω fly fishing ιμισιημου και εμαστίγωνα το νερό μια μέρα για να μεν πιάσω λέπι, εν τα 30 ευρώ που εννά με κόψουν?" :lol: :mrgreen: Τουλάχιστο στην Ταμασό έπιασα 3-4 λαυράκια και ευχαριστήθηκα το. Τωρά που το σκέφτουμαι, έπρεπε να κρατήσω και κανένα για τα κάρβουνα, να εδικαιολόγουν καλύτερα τα λεφτά μου :lol:
Εννά πεταχτώ τωρά σε λίγο να φκάλω την άδεια μου και θα κάνω καμιά βόλτα αύριο απόγευμα είτε Κλήρου είτε Ταμασσό απλά για να βρέξω καμιά μισίνα. Σήμερα έρκεται και η φορτωτική μου που Αγγλία και θα εμπλουτιστεί ο εξοπλισμός μου δακάτω με 2 εγγλέζικα 12 και 13 πόθκια διαφορετικών αντοχών και ένα καλάμι feeder 11 πόθκια με 4 διαφορετικά feeder-tips :dance: :dance: . Έφερα και μαζί μου ένα carbon fibre spinning rod δίσπαστο που ακόμα να δει action στην Κύπρο, νομίζω είμαι καλυμμένος για να αρχίσω να δοκιμάζω την τύχη μου στις ιριδίζουσες! Φαντάζομαι η ανεργία θα με κρατήσει για λίγο καιρό τώρα με την κρίση, ώσπου να έβρω δουλειά full time να βρώ καμιά νυχτερινή δουλειά ασπούμε μπάρμαν που έχω και πείρα να φκάλλω κανένα έξοδο, και τα απογεύματα θα χτυπώ κανένα ψαρεματάκι :D
Ήρτα με άπειρες απορίες για το ψάρεμα στην Κύπρο, τώρα νομίζω να αρχίσω κανένα άλλο θέμα να μου τες λύσετε εσείς που είστε δακάτω, και που θα έχω και για ιριδίζουσες θα επανέλθω. Εν ξέρω, είμαι αισιόδοξος πως υπερβάλλετε για την κατάσταση των κυπριακών φραγμάτων, αλλά κάτι μου λέει πως όντως θα φρίξω με τα πράγματα που θα αντικρύσω...

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Rainbow trout

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παει και τουτο το Καλοκαιρι :( :(
Δεν μου λετε βρε παιδια :?: :?: Πηγε κανενας οπουδηποτε για Πεστροφες ολο αυτο τον καιρο?
Τι γινεται τελικα?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Rainbow trout

Post by caveman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Παει και τουτο το Καλοκαιρι :( :(
Δεν μου λετε βρε παιδια :?: :?: Πηγε κανενας οπουδηποτε για Πεστροφες ολο αυτο τον καιρο?
Τι γινεται τελικα?
Έχω καλές πληροφορίες :wink: :!: Θα πάω που βδομάδας κάποια καθημερινή, αν θέλεις να πάμε πιας με τηλ.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Rainbow trout

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Ο.Κ. :D

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Rainbow trout

Post by PeRoUkKaS »

Σαββατο πρωι θα ειμαι καλοπαναγιωτη να δοκιμασω για πεστροφες.. εχουμε κανενα report τελευταιως?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Rainbow trout

Post by apsavvas »

PeRoUkKaS wrote:Σαββατο πρωι θα ειμαι καλοπαναγιωτη να δοκιμασω για πεστροφες.. εχουμε κανενα report τελευταιως?
εγω μεσα ειμαι. Τεχνικη?
The only source of knowledge is experience

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Rainbow trout

Post by PeRoUkKaS »

apsavvas wrote:
PeRoUkKaS wrote:Σαββατο πρωι θα ειμαι καλοπαναγιωτη να δοκιμασω για πεστροφες.. εχουμε κανενα report τελευταιως?
εγω μεσα ειμαι. Τεχνικη?
εγγλεζικο τζαι καμια παστουα πατωτα ρε φιλε!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”