Zander

User avatar
Demetrisk
Posts: 115
Joined: Tue Jul 27, 2010 11:50 am
Location: Λευκωσια-Κ'κλι

Re: Zander

Post by Demetrisk »

τελικα μπορει να μου περνουν οι φωτογραφιες... :lol:

ωραιο ψαρι οντως αλλα αν δεν εφεφκε το αλλο τωρα ηταν να ειχαμε και ενα ΣΙΓΟΥΡΑ μεγαλυτερο. Δυστηχως το ψαρι το συγκεκριμενο ηταν αρκετα τραυματισμενο για να επιστραφεί στο νερο... αλλα σιγουρα μια φορα το χρονο που παμε για συγκεκριμενο ψαρεμα αξιζει το!!

Αλλη φορα πιο προετοιμασμενοι... :wink:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Zander

Post by Στάθης »

Το τι γενοκτονία γίνεται στο γόνο κάθε Σαββατοκυρίακο από τις ορδές των βαρβάρων δεν έχει καμία σχέση με το αν θα κρατήσεις ένα ψάρι που είναι τραυματισμένο περιστασιακά.
Μακάρι να είχαν όλοι τις αρχές σας...
no whey no gain

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Zander

Post by PeRoUkKaS »

Κυριακη πρωι θα καμουμεν την προσπαθεια μας παλε μαζι με τον Δημητρη. Οποιος εχει ορεξη ενημερωνει. Τζερνω pokka :)
Μαλλον Κουρρη.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Zander

Post by Στάθης »

PeRoUkKaS wrote:Τζερνω pokka :)
Τζιερνα σαντουιτς τζιαι μπορεί να δώκουμε το γυρό μας με το Χαμπή. 8-)
no whey no gain

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Zander

Post by PeRoUkKaS »

Στάθης wrote:
PeRoUkKaS wrote:Τζερνω pokka :)
Τζιερνα σαντουιτς τζιαι μπορεί να δώκουμε το γυρό μας με το Χαμπή. 8-)
:D αγγουρακι, ντοματα? δωστε τον γυρο σας ρε φιλε! να δουμεν τι παιζει με τουτα τα ψαρουθκια. εν τα ξαναψαρεψα μες το καλοτζερι, αλλα απ οσο μου ειπαν τα
παιθκια δαμεσα εχουμεν τες πιθανοτητες μας.

ερωτηση.. τωρα που εσφηξαν οι ζεστες, λογικα θα πρεπει να τα γυρεψουμε οσο πιο βαθκια γινετε?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Zander

Post by Στάθης »

Ιδέα δεν έχω Στέφανε. :neutral:
Θα μας πει ο pikemaster. :)
no whey no gain

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Zander

Post by PeRoUkKaS »

Αλλες αποριες :idea:

Σε αρκετα φορουμ εγγλεζικα εθκιεβασα πως τα ψαρευκουν πατωτα με ελευθερο βαριδι για να μεν εχει αντισταση και ανοιχτο το spool. Ο λογος ειναι οτι το ζαντερ με την
παραμικρη αντισταση ξαπολα αμεσως. Για ειδοπητες εχουν τα ονομαζομενα drop off indicators, και τα καλυτερα λεν ειναι αυτα της fox. Τα καλαμια παντα εχουν τα
οριζοντια με την μυτη του καλαμιου να θωρει προς το νερο (οπως ψαρευκουν τους κυπρινους).

Τωρα.. ποσο αποδοτικος μπορει να ειναι αυτος ο τροπος στα φραγματα μας (τζαι συγκεκριμενα στον Κουρρη) αφου οι εγγλεζοι ψαρευκουν τα σε ποταμους,
με πιο καθαρο βυθο, σε αντιθεση με εμας που εσσει δεντρα, θαμνους, κανεναν ρωσσοποντιο πνιμενο τζαι ξιασμενο χρονια μες το φραγμα, πετρες κτλπ..

Εγω προσωπικα τα ψαρευκω με αρματωσια paternoster που οπως μου ειπαν τζαι εδειξαν καποια παιθκια που δαμεσα εν ο καλυτερος τροπος.
Τα καλαμια εχω τα ψηλα για να θορω το τσιμπημα (οι πολλα ψηλα), τζαι ηλεκτρονικους ειδοπητες ή μαιμουδακια. Παντα με μηχανη baitrunner.

Η απορια μου ειναι για την αρματωσια paternoster.. εν εχει αρκετη αντισταση?

Τουτα εν τα drop off indicators της fox.. εδοκιμασεν τα κανενας?
Attachments
[1].jpg
[1].jpg (48.74 KiB) Viewed 5116 times
[2].jpg
[2].jpg (47.52 KiB) Viewed 5116 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Zander

Post by caveman »

Στέφανε καλησπέρα!
Να σου πω μια ιστοριούλλα :D

Σαν έφηβος είχα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες στα ζάντερ, με δόλωμα ως συνήθως χρυσόψαρα από pet-shop και παράμαλλα σιρματόσχοινο με πραγκαρόλλα, αποτέλασμα μηδέν!
Πιο μετά στον στρατό είμαστουν σηνέχεια λαβράκια και μετά ήρθαν οι σπουδές.

Πρώτο Καλοκαίρι, Ιούνι μήνα όταν επέστρεψα που την Βουλγαρία άρχισα αμέσος τα λαβράκια στην Γερμασόγεια πάλε και μια ημέρα είδα κάποιους φίλους να πιάνουν αμέτρητα κοτζινοφτεράκια σε ένα βολικό σημείο. Με το που τα είδα λέω... τέλειο δόλωμα!!

Επία έπιασα καμιά σαρανταριά για να πάω την επομένη μέρα. Μέχρι την επομένη όμως επεθάναν μου τα 25 και έμεινα με 15, ήταν αρκετά όμως για να δοκιμάσο! Έπιασα την βέσπα και ολόισια Κούρη!
Μέσα του Ιούνι(όπως τωρά :wink: ) κατεβαίνω στο πρώτο γιοφύρι εκεί που είχε παλιά ένα πολλά μεγάλο πλάτανο, και έρηξα 4 καλάμια(οι εποχές της ανομίας :lol: ) τα είχα όλα "πατερ νόστερ" με σιρμα για παράμαλλο και πραγκαρόλλα, σχετηκά κοντηνές βολές, γύρο στα 3-4 μέτρα βάθος στο σημείο, γύρο στις 09:00 με 10:00 έπιασα τα πρώτα μου ζάντερ, ένα μισό κιλό και ένα ανάμισι... δεξιά μου μερικοί Πόντιοι ήρθαν να δουν όλο περιέργια τα ψάρια μου ρωτόντας αν είναι ΠΕΣΤΡΟΦΕΣ :o :o για να καταλάβεις για τι εποχές μιλούμε, ούτε καν οι Πόντιοι δεν εξέραν τι είναι το ζάντερ, πόσο μάλλων οι δικοί μας...!

Την επόμενη μέρα ακριβός ξανα πάω, στείννω στην λάσπη τα τέσσερα τιλεσκοπικά, αμαρκέ, αγιομένα, πανάρχαια μου καλάμια όλα με ζωντανό και 10 λεπτά μετά βγάζω ένα τρακοσάρι. Κατά τις 10:00 ο ήλιος έκρουζε και δεν άντεχα άλλο οπόταν ξεκινώ να τα μαζεύω... είχα μαζέψει τα 3 και γυρίζω να πάω προς το τέταρτο και... δεν το βλέπω = ΠΑΝΙΚΟΣ = τρέχω στο σημείο και το βρίσκω μέσα στην λάσπη να κινήτε σιγά-σιγά προς το νερό... αρπάζω το και ξεκινώ τράβηγμα... τρίκιλο :D δύο Πόντιοι που ήταν στα δεξιά μου για κυπρίνους έρχονται κοντά και κάνουν την ίδια ερώτηση... μα έχει έτσι μεγάλες πέστροφες?? :o :lol: :lol:

Αργότερα στην πορεία είδα ότι με την πραγκαρόλλα έχαννα πάρα πολλές τσιμπιές οπόταν επέρασα σε μεγάλο αγκίστρι με το οποίο όμως εξαπολούσαν πιο εύκολα το δόλωμα οπόταν επέρασα σε μισήνες(δεν είχα ποττέ κόψημο που δόντια) και πιο μικρό αγκίστρι και πιο ψηλό τσαππαρί!
Για να καταλάβεις πόσο σημαντικό ρόλο έπαιξε το πιο ψηλό τσαπαρί... είμαστουν μια μέρα εγώ ο αδερφός μου και ο σειράς, είχαμε 6 καλάμια μέσα, επιάσαμε 8 ζάντερ μέσα σε 2μισι ώρες από το μισό κιλό ως τα 3 κιλά, τα 5 από αυτά τα ψάρια επιαστήκαν στο ίδιο καλάμι διότι ήταν πιο ψηλά το δόλωμα με το παράμαλλο τύπου τσαπαρί(πάτερ νόστερ) στο ενάμισι μέτρο από το βαρίδι! Ενώ έρηξα και τα άλλα στο ίδιο σημείο, μόνο αυτό με το ψηλό παράμαλλο έπιανε ΣΥΝΕΧΕΙΑ τσιμπιές!

Όσον αφορά τους ιδοπιοιτές, εγώ τες "μαϊμούνες" δεν τες αλλάζω με τπτ :mrgreen: Σηρόμενο βαρίδι με το δόλωμα στον πυθμένα το έχω δοκιμασμένο και πιάνει ψάρια(όταν έχει, όπως ήταν παλιά) αλλά με τσαππαρί πιάνεις περισσότερες τσιμπιές!

Τα όσα γράφω για τα ζάντερ τα έχω δοκιμασμένα στον Κούρη και μόνο! Στα Λεύκαρα, Ευρέτου και στον Διπόταμο ισχύουν άλλα δεδομένα!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Zander

Post by PeRoUkKaS »

:D με την βεσπα α? χαχαχα!

ωραιος! Κυριακη πρωι θα ειμαστεν Κουρρη ρε φιλε (αν δεν αλλαξουμε γνωμη για Διποταμο), αν εισαι αθκιασερος δωκε τον γυρω σου.
Εσκεφτηκα τζαι τα Λευκαρα αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι πεζει σε τζινο το φραγμα..
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Zander

Post by caveman »

Αύριο το χάραμα θα είμαι Διπόταμο, κυρίως για κυρπίνους αλλά ίσως δοκιμάσω και για ζάντερ... αν έχει τίποτε θα ποστάρω δαμέ :)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Zander

Post by mikrosa »

φιλε Peroukka να αλαξεις γνωμη και να παεις την Κυριακη Διποταμο εν να ειμαι εκει.
για λευκαρα τι να σου πω?την πρωηγουμενη φορα εκαμεν μας ενα τσιμπημα επηρεν2-3 μετρα την μισινα οπως ηταν στημενο το καλαμι εσυρεν το και εν κανει επεσε και παςς την κελε μου η πρωτη μου σκεψη να πειαω την μισινα να δω αν εχει ψαρι και ελειπε το βαριδι και ειχε πανω στην μισινα σημαδια απο δοντια και εσκεφτηκα ....ζαντερ.....

οσο για εσενα Χαμπη σκευτουμε να βαλω πανω στο ποδηλατο το καλαμι και να ερτω....αλλα εν θα ερτω επιδη εν ναν πολλα βαρετα τα ψαρια :lol: :lol: οι για τιποτε αλλο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Zander

Post by MariosK »

mikrosa wrote:οσο για εσενα Χαμπη σκευτουμε να βαλω πανω στο ποδηλατο το καλαμι και να ερτω....αλλα εν θα ερτω επιδη εν ναν πολλα βαρετα τα ψαρια :lol: :lol: οι για τιποτε αλλο
Κάμε C&R και εν θα έχεις έτσι προβλήματα.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Zander

Post by caveman »

mikrosa wrote:για λευκαρα τι να σου πω?την πρωηγουμενη φορα εκαμεν μας ενα τσιμπημα επηρεν2-3 μετρα την μισινα οπως ηταν στημενο το καλαμι εσυρεν το και εν κανει επεσε και παςς την κελε μου η πρωτη μου σκεψη να πειαω την μισινα να δω αν εχει ψαρι και ελειπε το βαριδι και ειχε πανω στην μισινα σημαδια απο δοντια και εσκεφτηκα ....ζαντερ.....
ΑΣΠΙΟΣ Αντρεα!! :wink: :mrgreen: :mrgreen:

Λεύκαρα επία μια, επία δκιο, επία τρεις επία δεκατρεις = πάντα το ίδιο μηδενικό αποτέλεσμα! Αργότερα εγνώρισα άλλα άτομα που επιάναν ζάντερ στα Λεύκαρα και ερώτησα λεπτομέρειες διότι μου εφάνηκε πολλά παράξενο, η απάντηση όλων ήταν = νυχτερινό ψάρεμα! Πράγμα που δεν έκαμα και γι αυτό δεν έχω πιάσει ούτε ένα ζάντερ στην ζωή μου από τα Λεύκαρα :(
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Zander

Post by psarakas »

caveman wrote:
mikrosa wrote:για λευκαρα τι να σου πω?την πρωηγουμενη φορα εκαμεν μας ενα τσιμπημα επηρεν2-3 μετρα την μισινα οπως ηταν στημενο το καλαμι εσυρεν το και εν κανει επεσε και παςς την κελε μου η πρωτη μου σκεψη να πειαω την μισινα να δω αν εχει ψαρι και ελειπε το βαριδι και ειχε πανω στην μισινα σημαδια απο δοντια και εσκεφτηκα ....ζαντερ.....
ΑΣΠΙΟΣ Αντρεα!! :wink: :mrgreen: :mrgreen:

Λεύκαρα επία μια, επία δκιο, επία τρεις επία δεκατρεις = πάντα το ίδιο μηδενικό αποτέλεσμα! Αργότερα εγνώρισα άλλα άτομα που επιάναν ζάντερ στα Λεύκαρα και ερώτησα λεπτομέρειες διότι μου εφάνηκε πολλά παράξενο, η απάντηση όλων ήταν = νυχτερινό ψάρεμα! Πράγμα που δεν έκαμα και γι αυτό δεν έχω πιάσει ούτε ένα ζάντερ στην ζωή μου από τα Λεύκαρα :(
ΑΣΠΙΟΣ? Μα για πότε μιλούμε π.ξ ή μ.ξ ?

προ ξηρασίας ή μετά? !!!
catch and release

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Zander

Post by mikrosa »

ρε φιλε ενα αστειο εκαμα εξαλου εν για αυτο που εγωρασα keep net. στον διποταμο εν επειενα με την μοτορα :liar: και εν να παω με το ποδηλατο?(κατακριβια δοσμου μοτορα και παω και καλοπαναγιωτη με 3 καλαμια 1 σπινινκ 2 αντενα 3 μπολονες)

π.3.ε
πριν 3 ευτομαες

και αναρωτιουμουν αν υπηρχαν ασποιοι και σε πια φραγματα. με βλεπω να πηενω την Κυριακη Λευκαρα

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”