Γεύση ψαριών

Post Reply
User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Γεύση ψαριών

Post by angiec »

Ποιά ψάρια θεωρούνται ως προς την γεύση πιό καλά στην Κύπρο εκτός από την πέστροφα ,το μαγείρεμα τους και αν υπάρχουν διάφορες σάλτσες .

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γεύση ψαριών

Post by caveman »

όλα είναι υπέροχα! Απλά το καθένα θέλει το μαγείρεμμα του....

Πρωπικά προτειμάω το γατόψαρο... έχει την καλήτερη γεύση από όλα, μετά είναι το Λαυράκι και μετά το ζάντερ... η πέστροφα έρχεται 4η...

Το γατόψαρο γίνετε τιγανιτό, στο φούρνο, στα κάρβουνα.... παντού και με ότι σάλτσα και να είναι γίνετε πολύ ωραίο. Το λαβράκι στον φούρνο με ελαιόλαδο-ρίγανη-εστρακόν-αλάτι-και λίγα κρεμύδια είναι αποθέοση! Και στα κάρβουνα καλό είναι. Το ζάντερ κάρβουνα ή φούρνο θέλει προσωχή διότι στεγνώνει εύκολα.
Η πέστροφα.... εξαρτάτε από πιο φράγμα είναι.... έχει από εντελός άνοστες μέχρι πολύ καλές... φούρνο ή κάρβουνα ή τηγάνι ένα πράμα εισχίει για την πέστροφα... θέλει ΠΟΛΥ ΒΟΥΤΙΡΟ!!!
BTW... όλα τα ψάρια όταν γείνοντε στο φούρνο του πάει πολύ ο βούτιρος!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Γεύση ψαριών

Post by C&R »

Διαφωνώ με τον Caveman ειδικά το λαβράκι όπως και να το μαγειρέψεις δεν τρώγεται...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γεύση ψαριών

Post by caveman »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by Tassos »

Έπιασα προχτές την Πέμπτη το απόγευμα το πρώτο μου λαβράκι περίπου ένα κιλό.
Το μαγειράψσμε στον φούρνο. Συνταγή απλή:
1. Πατάτες σε κύβους (3χ3 εκ.)
2. Ντομάτες ψημένες ζουμερές ψιλοκομμένες
3. Λίγο κολοκούι και καρότο ψιλοκομμένα.
4. Κρομμύδι.
5. Σκόρδο.
6. Ελιόλαδο, νερό και λίγο κρασί άσπρο (εγώ χρησιμοποίησα επίσης κρασί άσπρο για να κάμω ένα τελικό ξέπλυμα του ψαριού μετά το καθάρισμα - μετά το στράγγισα).
7. Πιπέρι, άλας αναλόγως προτίμησης.

Αρχικά κοκκινίζουμε τα λαχανικά χωρίς τις ντομάτες.

Βάζουμε το ψάρι στο σινί ή πάιρεξ από κάτω και μετά το σκεπάζουμε με τα λαχανικά και από πάνω την ντομάτα.
Ακολούθως ελιόλαδο - νερό και λίγο κρασί.

Φούρνος 180 βαθμοί και ψήνουμε (για τουλάχιστο 40 λεπτά) μέχρι να ψηθεί καλά.
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by Tassos »

Τα γατόψαρα έχον χαρακτηριστική μυρωδιά και γεύση. Είναι για αυτό τον λόγο νομίζω πως είναι από τα ψάρια που έχουν τους οπαδούς τους αλλά κι αυτούς που δεν μπορούν να τα φάνε με τίποτε.

Συμφωνώ με το τηγάνισμα χωρίς επιφύλαξη και για κάρβουνο εάν δεν είναι μεγάλα. Επίσης βραστό είναι εξαιρετικό.
Για μεγαλύτερα μεγέθη πέπει να ξιπετσίζεται και να αφαιρείται το λίπος του. Ακολούθως συστύννω αλέρωμα και τηγάνισμα αφού προηγουμένως βάλουμε αλάτι και πιπέρι.
Τηγαν'ιζουμε πάντα σε ψηλή θερμοκρασία μέχρι να ροδοκοκκινήσει και από τες δύο πλευρές και να έχει τραγανή κρούστα.

Σόους από πάνω δοκιμάστε ελιόλαδο με λεμόνι, πιπέρι και λυωμένο φρέσκο σκόρδο και λίγο μαιντανό στο μπλέμτερ. Πελλαμός.

Το ίδιο σοόυς για όλους τους τρόπους ψησίματος κάμνει!
Για τα κάρβουνα πιο αραιό σόους για την ώρα που θα ψήνετε με φρουτσί και πιο πικτό στο τραπέζι.
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by Tassos »

Λαβράκι στα κάρβουνα:

Μόνο αλάτισμα και αν προτιμάτε πιπέρι (και δοκιμάστε να το ξεπλύνετε με άσπρο κρασί πριν το βάλετε στα κάρβουνα μετ΄το καθάρισμα) και στην διάρκεια του ψησίματος ψέκασμα με νερό σκέτο πάνω στο ψάρι.
Γίνεται τέλειο!!!

Τρώγεται με λαδολέμονο.
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by Tassos »

Τα περισσότερα ψάρια του γλυκού νερού είναι τέλεια άν γίνουν παστά - στεγνά και είναι ίσως ο πιο καλός μεζές για μπύρα και άλλα ποτά αλλά κυρίως για μπύρα!!!

Ο τρόπος να γίνουν είναι εύκολος αλλά χρειάζεται υπόμονή στο στέγνωμα στη σκιά και τόπος να τα απλώσουμε :wink:
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γεύση ψαριών

Post by caveman »

Αμάν ρε φίλε, ετρέξαν τα σάλλια!!! :clap: :clap: :clap:

Σήμερα θα κρατήσω κανένα καλό κυπρίνο για τα κάρβουνα!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Tassos »

Για το φιλο μου τον Χαμπή μια συνταγή που μου αρέσει για Κυπρίνο στα κάρβουνα:

1. Κυπρίνος 1-2 κιλά
2. Καθάρισμα και ξέπλυμμα με ασπρο κρασί στο τέλος και αφού προηγουμένως του κάμουμε στο σώμα του ψαριού κάμποσες εγκαρσιες τομές και από τες 2 πλευρές κάθε 3 πόντους.
3. Μαρινάρουμε πολλή ώρα - τουλάχιστον 2 ώρες. (Υλικά μαρινάτας: ελιόλαδο, πολλή μαγιονέζα, ψλιλοκομμένο κρομμύδι, μαιντανός, άνιθος, πιπέρι, άλας, λεμόνι με το φύλλο ψιλοκομμένο - άν θέλουμε και λίγη δάφνη).
4. Τοποθετούμε το ψάρι - αν δεν το σκεπαζει το γυρίζουμε τακτικά.

Αφου μαριναριστεί το β΄ζουμε πάνω στα κάρβουνα όπως είναι και το αλείφουμε με το υπόλοιπο της μαρινάτας ώσπου να ψηθεί - περίπου 40 λεπτά.

Εξαιρετικό φαγητό! Σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές ή ψητές και βρασμένα χόρτα.

Συνοδευτικό άσπρο κρασί η μπύρα παγωμένη τσακρί !
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Γεύση ψαριών

Post by Tassos »

Για το φιλο μου τον Χαμπή μια συνταγή που μου αρέσει για Κυπρίνο στα κάρβουνα:

1. Κυπρίνος 1-2 κιλά
2. Καθάρισμα και ξέπλυμμα με ασπρο κρασί στο τέλος και αφού προηγουμένως του κάμουμε στο σώμα του ψαριού κάμποσες εγκαρσιες τομές και από τες 2 πλευρές κάθε 3 πόντους.
3. Μαρινάρουμε πολλή ώρα - τουλάχιστον 2 ώρες. (Υλικά μαρινάτας: ελιόλαδο, πολλή μαγιονέζα, ψλιλοκομμένο κρομμύδι, μαιντανός, άνιθος, πιπέρι, άλας, λεμόνι με το φύλλο ψιλοκομμένο - άν θέλουμε και λίγη δάφνη).
4. Τοποθετούμε το ψάρι - αν δεν το σκεπαζει το γυρίζουμε τακτικά.

Αφου μαριναριστεί το β΄ζουμε πάνω στα κάρβουνα όπως είναι και το αλείφουμε με το υπόλοιπο της μαρινάτας ώσπου να ψηθεί - περίπου 40 λεπτά.

Εξαιρετικό φαγητό! Σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές ή ψητές και βρασμένα χόρτα.

Συνοδευτικό άσπρο κρασί η μπύρα παγωμένη τσακρί !
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by nicolas theocharous »

Tassos wrote:Για το φιλο μου τον Χαμπή μια συνταγή που μου αρέσει για Κυπρίνο στα κάρβουνα:

1. Κυπρίνος 1-2 κιλά
2. Καθάρισμα και ξέπλυμμα με ασπρο κρασί στο τέλος και αφού προηγουμένως του κάμουμε στο σώμα του ψαριού κάμποσες εγκαρσιες τομές και από τες 2 πλευρές κάθε 3 πόντους.
3. Μαρινάρουμε πολλή ώρα - τουλάχιστον 2 ώρες. (Υλικά μαρινάτας: ελιόλαδο, πολλή μαγιονέζα, ψλιλοκομμένο κρομμύδι, μαιντανός, άνιθος, πιπέρι, άλας, λεμόνι με το φύλλο ψιλοκομμένο - άν θέλουμε και λίγη δάφνη).
4. Τοποθετούμε το ψάρι - αν δεν το σκεπαζει το γυρίζουμε τακτικά.

Αφου μαριναριστεί το β΄ζουμε πάνω στα κάρβουνα όπως είναι και το αλείφουμε με το υπόλοιπο της μαρινάτας ώσπου να ψηθεί - περίπου 40 λεπτά.

Εξαιρετικό φαγητό! Σερβίρεται με πατάτες τηγανιτές ή ψητές και βρασμένα χόρτα.

Συνοδευτικό άσπρο κρασί η μπύρα παγωμένη τσακρί !
ανοιξες μας την ορεξη ρε φιλε. ακουετε πολλα ωραιο παντως.

ατε γυρευκουμε κανενα εθελοντη που ψαρευκει κυπρινους να μας καμει το τραπεζι επειδη εμεις δεν εχουμε ιδεα
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by fISHANDCHIPS »

Tassos wrote:Για το φιλο μου τον Χαμπή μια συνταγή που μου αρέσει για Κυπρίνο στα κάρβουνα:
(Υλικά μαρινάτας: ελιόλαδο, πολλή μαγιονέζα, ψλιλοκομμένο κρομμύδι, μαιντανός, άνιθος, πιπέρι, άλας, λεμόνι με το φύλλο ψιλοκομμένο - άν θέλουμε και λίγη δάφνη).
Έκαμες ένα ακούσιο φάουλ ρε φίλε ... ο χαμπής αν δεν έχει εστρακόν εν το τρώει

Καμια συνταγή για χρυσοψαρα παίζει ? :doh: :doh: :doh: :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by caveman »

Πολλύν μάλιστα!! :lol: Τι πράματα θυμάσε ρε Πέτρο α! :lol: :lol:

Παίδες, προσπαθούμε να κρατούμε τα θέματα καθαρά... οι συνταγές στο θέμα των συνταγών :)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Tassos
Posts: 99
Joined: Tue Jun 29, 2010 11:55 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψάρεμα Κυπρίνου

Post by Tassos »

Άμα θέλει να βάλει είτε Εστραγκον είτε λασμαρίν - προαιρετικά!!! ΄)
Εδώ όλοι ψαρεύουν ...

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”