rainbow and brown trout

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: rainbow and brown trout

Post by chrysanthos9 »

Συμφωνο απολυτα αλλα ρε Χαραλαμπη που εν να εβρις τρεχούμενο νερο για να ψαρεψεις :?: :D :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by AggelosLRK »

chrysanthos9 wrote:Συμφωνο απολυτα αλλα ρε Χαραλαμπη που εν να εβρις τρεχούμενο νερο για να ψαρεψεις :?: :D :D
εχει στο τροοδος και πιανουντες με τα χερκα :cry:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

chrysanthos9 wrote:Συμφωνο απολυτα αλλα ρε Χαραλαμπη που εν να εβρις τρεχούμενο νερο για να ψαρεψεις :?: :D :D
ρε παιθκιά, Χρύσανθε τζαι Κωνσταντίνο, πιος? που ? πότε ? τζαι γιατί????? σας είπεν ότι χρειάζεται τρεχούμενο νερό για να κάμεις flyfishing???????????????????????? :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:Ακριβός δαμέ εν το φάουλ μου ρε cybasser... νύμφες πολλές αλλά... εν έχω σχοινάκι για νύμφες(βυθιζόμενο)... εν με στεγνές μύγες που θα ψαρέψω, στην επιφάνεια, για τούτον τζαι εν ξέρω αν θα πιάσω :?
Χαραλάμπη, με "βυθιζόμενο σχοινάκι" εννοείς sinking fly line? Έχω μια Scientific Anglers 7αρα, και κάποιες πιο παλιές. Ο Hyppo ψάρευε με sinking tip στο πίσω μέρος του φράγματος (εκεί που ο ποταμός γινόταν φράγμα) με όγκο νερού όπως τώρα....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

7ρα είναι καλή! Το καλάμι μου είναι 6/7 οπόταν θα είναι καλή! :D :D :D στέλνεις μου το για το επόμενο Σαβατοκύριακο :wink: :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:7ρα είναι καλή! Το καλάμι μου είναι 6/7 οπόταν θα είναι καλή! :D :D :D στέλνεις μου το για το επόμενο Σαβατοκύριακο :wink: :D
Κάμε υπομονή να με στείλω και μένα μαζί της :lol: :lol: :lol: :lol: Θέλω να ξαναθυμηθώ το fly fishing...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by konstantinos kalogir »

caveman wrote:
chrysanthos9 wrote:Συμφωνο απολυτα αλλα ρε Χαραλαμπη που εν να εβρις τρεχούμενο νερο για να ψαρεψεις :?: :D :D
ρε παιθκιά, Χρύσανθε τζαι Κωνσταντίνο, πιος? που ? πότε ? τζαι γιατί????? σας είπεν ότι χρειάζεται τρεχούμενο νερό για να κάμεις flyfishing???????????????????????? :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η άγνοια μας μάλλον ρε φίλε και το ότι δεν ασχοληθήκαμε ποτέ με κάτι παρόμοιο. Η μόνη ιδέα που έχω είναι από περιοδικά και κανένα dvd που πάντα ήταν σε ποτάμια...

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Έτσι υπόθεσα και εγώ... πως μάλλον επιδεί ότι έχεται δει είναι σε ποτάμια...

Το ψάρεμα μύγας είναι τεράστεια επιστήμη που σίγουρα επεκτήνεται πολύ πάρα πέρα από τον ποταμό :wink:

Ίσως είναι καιρός να ανοίξουμε και νέο θέμα :idea:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: rainbow and brown trout

Post by Greg »

Το ψαρεμα μυγας ρε σειρα γινεται σε ποταμους επειδη απλα ειναι ο πιο αποδοτικος τροπος για να ψαρεψεις σε ποταμι !! ;).. Spinning σε τρεχουμενο νερο ειναι υπερβολικα δυσκολο να το εφαρμωσεις..Ενω το fy fishing σε τρεχουμενα νερα ειναι δολοφονος!! Σε λιμνη ειναι καθαρα θεμα προτιμισης τι εξοπλισμο θα δουλεψεις, απο εγγλεζικο μεχρι fly!...


Ατε ελα και καρτερω σε να παμεν πεστροφες!!
Esox Lucius

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: rainbow and brown trout

Post by chrysanthos9 »

Ρε Χαραλαμπη εγω ειδα dvd που εκαμνε fly fishing μεσα σε ποταμο και ελαλε οτι το fly fishing πρεπει να γινεται μεσα σε ποταμο γιατι τα εντομα που εν να πεσουν μεσα στον ποταμο μετακινουνται συνεχεια και γινουνται ευκολα αντιλιπιτα στα ψαρια και επεισης μπορεις να δουλευεις καλα την μυγα σου σε τρεχουμενα νερα :?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by PrEdAtΩR »

είδα κόσμο στην αγγλία να ψαρεύει έτσι και σε λίμνες

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: rainbow and brown trout

Post by chrysanthos9 »

Eν ξερω αν εν σωστα τουτα που εγραψα παντος ετσι ελαλε το dvd :?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:είδα κόσμο στην αγγλία να ψαρεύει έτσι και σε λίμνες

Φυσικά. Το Fly Fishing είναι κατ' ακρίβειαν ευκολότερο σε λίμνες παρά σε ποτάμια όπου πρέπει να ανησυχείς για την ταχύτητα του νερού, για το αν θα κάμει κοιλιά η πετονιά κλπ. Στην Κύπρο ασχολήθηκα παλάιότερα με fly-fishing, όχι όμως για πέστροφες αλλά για μεγαλόστομα στο φράγμα της Άχνας (παλιοί καλοί καιροί :cry: :cry: :cry: ) και μπορώ να πώ ότι ήταν συναρπαστικό. Κάποιες κατοπινές μου (2006) απόπειρες στον Καλοπαναγιώτη χμμμμ, ας αλλάξω θέμα :oops: :oops: :oops: :oops:

Γενικά με flyfishing χω πιάσει yellow perch και suckers στις ΗΠΑ, μεγαλόστομα και τιλάπια στην Κύπρο, αλλά όχι πέστροφες :cry: :cry:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Καλησπέρα παιθκιά! :D :D

Το ψάρεμα μύγας, δεν εφευρέθηκε για να ψαρεύουμε στους ποταμούς!!!!

Το ψάρεμα μύγας εφευρέθηκε για να μπορούμε να στέλνουμε μέσα δολώματα μικροσκοπικά που από μόνα τους δεν έχουν αρκετό βάρος για να τα ρίξουμε, δλδ... όταν κάνουμε baitcasting ή spinning, το βάρος είναι όλο στο δώλομα, το ρίχνουμε και πέρνει μαζί του την μισίνα, στο ψάρεμα μύγας γίνεται το αντίθετο... κάποιος εσκεύτεικε να βάλει το βάρος όλο στην μισίνα, η οποία πέρνει μαζί της και το ελαφρύ μας δόλωμα(μύγες κτλ) και έτσι εγείνικεν το ψάρεμα μύγας.

Τώρα το Ψάρεμα μύγας χωρίζεται σε μερικές βασικές κατηγορίες... wet fly fishing-rivers, float tubing (τούτον εγώ το λέω "παπίρα"), nymph fishing-rivers, dry fly fishing-rivers, bank fishing-small waters, bank fishing-reservoirs, dry fly fishing-stillwater, boat fishing-drifting, boat fishing-trolling/anchoring, stalking και τελευταίο αλλά καλύτερο, που γνωρίζει τεράστεια επιτυχία τα τελευταία χρόνια.... SALTWATER FLY FISHING!!
Τζαι ακόμα όταν μιλάμε για πωταμούς ή λίμνες, ακόμα έχει.... έχει, έχει.... ένα σωρό πράματα!

Διότι άλλο στίσημο έχεις για ριάκια, για κανάλια, για γρήγορα νερά ή αργά, βαθιά ή ξέβαθα, πλατύς ή στενός ποταμός, ποταμός με πολλές πέτρες πάνω από την επιφάνεια κτλ κτλ κτλ το κάθε ένα έχει το στήσιμο του.

Πούσε να ξεκινήσεις για θάλασσα.............!!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: rainbow and brown trout

Post by chrysanthos9 »

Πολλά ενημερωτικό το πόστ σου ρε Χαραλάμπη :) . Το fly fishing που το εδωκιμάσετε σήμερα τι λαλεί :?:
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”