rainbow and brown trout

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: rainbow and brown trout

Post by C&R »

PrEdAtΩR wrote:i korifi kouventa pou ida ston kalopanagioti prosfata

kipreos na vasta to kalami ke i mixani tou spinning na ine girismeni pros ta pano.

stin arxi lalo ou gmt exi kipreous me baitcasting stis pestrofes, meta pou ida tin mixani efirtika ,i8ela 30 min na sinel8o
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

File Caveman , min dineis simasia distixws stin kipro autoi oi tipoi ine poloi. To xoumisi ine xaraktiristiko twn Kiprewn.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: rainbow and brown trout

Post by bassman »

Φίλε μου caveman, έχουν δίκαιο ο Predator και ο C&A. Να μοιράζεσαι τις γνώσεις, τις εμπειρίες και τις απορίες σου με τους δικούς σου ανθρώπους μόνο. Αυτούς που ξέρεις ότι εκτιμούν το ψάρεμα και το περιβάλλον. Έτσι αποφεύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις. :)
I'd rather be fishing!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Ναι ρε φίλε, έτσι πρέπει, το λάθος ήταν 150% δικόν μου.....έκαμα προς στιγμής τον "δάσκαλο" σε έναν πενιντάρη τζαι εκαρτέρουν να με ακούσει :lol: αν τζαι ένεν ακριβός έτσι...εγώ απλός είπα του τι κάμμω τζαι όχι τι να κάμει ο ίδιος αλλά όπως τζαινάχει το πράμαν δεν έπρεπεν να πω τπτ ή τουλάχιστον με το που εσινάφερεν το ΝΟΒΑ να τον χερετίσω τζαι να φύγω :|
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by CASTING »

Φiλε caveman με αφορμη τη κουβεντα σου για τις πεστροφες τζαι επειδη ασχολουμε τζαι γω εδω τζαι αρκετα χρονια αλλα ποτε μου δεν εκαταφερα να πιασω πεστροφα πιο μεγαλη που 20-25 ποντους αν τζαι χρησιμοποιησα αρκετους τροπους.Οσες επια ηταν μονο με σκουλουκο, ποτε δεν επιασα με κουταλουι,πεταλουδες και οτιδηποτε αλλο τεχνιτο δολωμα.Δεν ξερω αν καμνω καποιο λαθος η απλα δεν ετυχε.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

Σήμερα σε μια βόλτα σε ποταμάκι του Τροοδους ... η κατάσταση είναι τραγικη :( :( :( :( :( ... μπορει να μην αφορά το ψάρεμα ..απλα ήθελα να καμω μια αναφορα ...
Ο ποταμός σε πολλα σημεία ξερός ...με πολλες καφετιες πεθαμένες και πολλοι σκελέτοι(τέρατα) σε ξηραμένες κολύμπες ...πολλα λυπηρό το θέαμα ..αν και συγκεκριμενα για τουτα τα ψαρια δεν φέρει ευθύνη ο ανθρωπος ... αλλά η φύση
Το μόνο που εμπορούσαμε να κάμουμε ,ηταν να μεταφέρουμε μερικές πέστροφες (που ήταν εγκλωβισμένες) ... σε ποιο μεγάλες κολυμπες με τρεχουμενο νερο
Ειχα και την τυχη να δω ένα αγρινο αρσενικο (πολλα μεγαλο) και ένα θηλυκο (σε απόσταση 15μ) :D :D :D ...ελπίζω να μεν τα εξαφανισουμε και τουτα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by (CyBasser) »

fISHANDCHIPS wrote:Σήμερα σε μια βόλτα σε ποταμάκι του Τροοδους ... η κατάσταση είναι τραγικη :( :( :( :( :( ... μπορει να μην αφορά το ψάρεμα ..απλα ήθελα να καμω μια αναφορα ...
Ο ποταμός σε πολλα σημεία ξερός ...με πολλες καφετιες πεθαμένες και πολλοι σκελέτοι(τέρατα) σε ξηραμένες κολύμπες ...πολλα λυπηρό το θέαμα ..αν και συγκεκριμενα για τουτα τα ψαρια δεν φέρει ευθύνη ο ανθρωπος ... αλλά η φύση
Το μόνο που εμπορούσαμε να κάμουμε ,ηταν να μεταφέρουμε μερικές πέστροφες (που ήταν εγκλωβισμένες) ... σε ποιο μεγάλες κολυμπες με τρεχουμενο νερο
Ειχα και την τυχη να δω ένα αγρινο αρσενικο (πολλα μεγαλο) και ένα θηλυκο (σε απόσταση 15μ) :D :D :D ...ελπίζω να μεν τα εξαφανισουμε και τουτα
Fish and Chips, πολύ σωστά αναφέρεις ότι στην συγκεκριμμένη περίπτωση δεν φταίει ο άνθρωπος - πέραν της εισαγωγής των ψαριών. Οι καφετιές στα 60 χρόνια τους στο νησί (εισήχθησαν το 1948 και ένα στόκινγκ έγινε σε ένα φράγμα το 1978)πέρασαν χειρότερα από τα φετεινά (1972, 1990, 1999 και άλλες άσχημες χρονιές) και επιβίωσαν... Τώρα που υπάρχει και μητρικός πληθυσμός δεν φοβούνται....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

Σίγουρα δεν τήθεται θεμα οτι δεν θα επιβιώσουν,ουτε ήταν άμεσεις ανάγκής, ... απλά σε πολλά σημεία ο ποταμός διατηρηται υπόγεια και σε αλλα το νερο τρέχει επιφανιακά ... και έτσι εδόσαμε ακομα ενα chance σε ψάρια μεγαλου μεγέθους για να μεν πεθάνουν(εν κριμα) ... γενίκα αναπαράγουνται με ικανοπιοιτικούς ρυθμούς ... τα μικρά των 3-4εκ είναι πάρα πολλά ... :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

Μπράβο ρε φίλε για την διάσοσω :D η πιο μεγάλη τι μέγεθος είχε? νεκρή ή ζωντανή?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

Ρε φιλε η ποιό μεγάλη ηταν πας τα 8μισι κιλα περιπου .... δεν ειδα μεγαλες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

ε φίλε, την hucho hucho έχει την και Σλοβενία, ένεν? Εν ένα που τα όνειρα μου αλλά που το βουλγαρικό τμήμα του Δούναβη εχαθήκαν, τζαι πριν λίγο εδιάβαζα για ένεν Εγγλέζο που αφιέροσε χρόνια στο να καταφέρει να πιάσει τουλάχιστον μιά! Τζαι τελικά εκατάφερεν τα στην Σλοβενία... πότε θα πάμεν? 8) :lol: :lol: αλλά εγώ εν θέλω καμιά μηκροσκοπική σαν την πεντάκιλη που έπιασε ο Εγγλέζος... εγώ θέλω την ναν που σαράντα τζαι πάνω α!! :mrgreen: ...εννά την φκάλω πάνω με την catalina τζαι κάνα δόλωμα σαν τζίνα του Ρολάνδου, ψεύτικη πέστροφα 25εκ... αν έβρω τουλάχιστον σε τριπλάσιο μέγεθος :mrgreen: :mrgreen: :lol:

Σοβαρά τωρά, θέλω να πάω!! Εννά κανονίσουμεν?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

caveman wrote:ε φίλε, την hucho hucho έχει την και Σλοβενία, ένεν? Εν ένα που τα όνειρα μου αλλά που το βουλγαρικό τμήμα του Δούναβη εχαθήκαν, τζαι πριν λίγο εδιάβαζα για ένεν Εγγλέζο που αφιέροσε χρόνια στο να καταφέρει να πιάσει τουλάχιστον μιά! Τζαι τελικά εκατάφερεν τα στην Σλοβενία... πότε θα πάμεν? 8) :lol: :lol: αλλά εγώ εν θέλω καμιά μηκροσκοπική σαν την πεντάκιλη που έπιασε ο Εγγλέζος... εγώ θέλω την ναν που σαράντα τζαι πάνω α!! :mrgreen: ...εννά την φκάλω πάνω με την catalina τζαι κάνα δόλωμα σαν τζίνα του Ρολάνδου, ψεύτικη πέστροφα 25εκ... αν έβρω τουλάχιστον σε τριπλάσιο μέγεθος :mrgreen: :mrgreen: :lol:

Σοβαρά τωρά, θέλω να πάω!! Εννά κανονίσουμεν?

Οντος στην Σλοβενία παίζει hucho hucho...προς το παρόν κοιμούμαι και σκεύτουμαι λίτσες ... αλλά ουτε στο όνειρο μου εν έπιασα επειδή πιάννω πολλά μεγάλες και κόφκουν μου τα πάντα ,σπαζουν τα καλάμια,σπάζουν οι πραγγαρόλες...πολλή κακό :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=tJep_RzP ... re=related ε τεράστιες
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

ЛЕЛЕ МАЛЕ!!!! ΑΑΑΑΑΑΑαααΑΑΑΑΑΑααααααααααα!!! Εν πέστροφες οξά καττόψαρα??? :shock: :shock: :shock: Εν τέρατα ρε γ@μοτο!!! Τζίνες ειδικά στο 1:25 τζαι η αμέσος επόμενη!

Βέβαια... αν θα πάω... ενννά πάω για πενταπλάσιο μέγεθος που τζίνες :wink: :lol:

Εννά κάμω σερφ κάστινγκ μες την λίμνη με δόλωμα ψαροδόλι πεστροφούλλα του κιλού :twisted: :lol: :lol: ...α τζαι για παράμαλλο...pennel rig με πέντε πραγκαρόλλες 1000/0 :mrgreen: :lol: :lol:

ps: εγίναμεν τέλεια ιντερνασιοναλ ρε φίλε, τωρά μετά το βίτεο εσινιδιτοποιησα ότι πιον καταλαβένω τζαι βοσνιακά :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: rainbow and brown trout

Post by fISHANDCHIPS »

caveman wrote:ε φίλε, την hucho hucho έχει την και Σλοβενία, ένεν? Εν ένα που τα όνειρα μου αλλά που το βουλγαρικό τμήμα του Δούναβη εχαθήκαν, τζαι πριν λίγο εδιάβαζα για ένεν Εγγλέζο που αφιέροσε χρόνια στο να καταφέρει να πιάσει τουλάχιστον μιά! Τζαι τελικά εκατάφερεν τα στην Σλοβενία... πότε θα πάμεν? 8) :lol: :lol: αλλά εγώ εν θέλω καμιά μηκροσκοπική σαν την πεντάκιλη που έπιασε ο Εγγλέζος... εγώ θέλω την ναν που σαράντα τζαι πάνω α!! :mrgreen: ...εννά την φκάλω πάνω με την catalina τζαι κάνα δόλωμα σαν τζίνα του Ρολάνδου, ψεύτικη πέστροφα 25εκ... αν έβρω τουλάχιστον σε τριπλάσιο μέγεθος :mrgreen: :mrgreen: :lol:

Σοβαρά τωρά, θέλω να πάω!! Εννά κανονίσουμεν?
Αλλά αν επρόσεξες, στην Σλοβενία εν δυσκολεύκουντε όπως τον Εγγλέζο,για να πιάσουν μια hucho hucho.Τα βίντεο του youtube και οι πληροφορίες που έχει στο νέτ,οι πλήστες ε που Σλοβενία ... Φυσικά πρέπει να ε μέγαλοι μάστροι έν νομίζω να εν τζε το ποιο εύκολο πράμα :D :D :D
Έτσι που λές Χαμπή....σιγά σιγα μαζέφκουντε πληροφοριες και ανάλογα εννα πράξουμε ... έχουμε...
-Ηucho hucho-Σλοβενία
-Ασπιους-Δούναβη(Βουλγαρία)
-Πέστροφες(Ευρώπη :D :D )
-Γουλιανούς(πάεις μόνος σου)
Ενα περίπου εν ούλλλα κοντα κοντά ετσι δε τουτο να πάρεις ιδέα για μεταφορικό μέσο ... όνειρα γλυκά :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=ogMOyeg- ... re=related
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: rainbow and brown trout

Post by caveman »

ε φίλε, ήβρα αλλόνα για τες χούτσιο, δε το δόλωμα στο 2:30 :lol: :lol: :arrow:

http://www.youtube.com/watch?v=ZcXSTx87aq0

ψάριν εν πιάνουν, αλλά που να πιάσουν με τόσην αχρηστία :!: :lol:

στο fishbase δια μέγιστο δημοσιευμένο μέγεθος 52 κιλά!!! :arrow:

http://www.fishbase.org/Summary/Species ... hp?id=4664
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: rainbow and brown trout

Post by MariosK »

Φίλε εφκάλασειν ψάρκα στο δεύτερο μέρος του βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=vl346XvD_ZU .

Εν φαίνεται πολλά καλά αλλά νομίζω το δόλωμα στο ψάρι εν παρόμοιο με το δόλωμα στο 2:30 του πρώτου μέρους :P

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”